بررسی صنعت سیمان در خاورمیانه

206
telegram nokhbegan-start
بررسی صنعت سیمان در خاورمیانهReviewed by شقایق فرهادی پور on Sep 20Rating:

تعریف سیمان

سیمان ماده‌ای چسبنده‌است که قابلیت چسبانیدن ذرات به یکدیگر و بوجود آوردن جسم یکپارچه از ذرات متشکله را دارا می‌باشد و از ترکیب مصالح آهکی،رس، سیلیس و اکسیدهای معدنی در دمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد ساخته می‌شود. به جسم حاصل، پس از حرارت دادن کلینکر گویند و از آسیاب کردن آن به همراه مقدار مناسبی سنگ گچ سیمان تیپ‌های مختلف بدست می‌آید و همچنین اضافه نمودن پوزولان به کلینکر و گچ سیمان پوزولانی حاصل می‌شود. اندازه دانه‌های کلینکر۲۰-۵ میلی‌متر و رنگ آن سبز تیره می‌باشد.

رشد و توسعه زیرساخت ها در کشورهای خاورمیانه منجر به افزایش تقاضا برای کالاهایی نظیر فولاد و سیمان شده است . و این تقاضای فزاینده و کمبود سیمان موجب شده که این کشورها به وارد کنندگان سیمان تبدیل شوند .


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در کشورهای منطقه عراق و افغانستان به دلیل اینکه جنگ در این کشورها وجود داشته ، به عنوان کشورهایی محسوب می شوند که سیمان به آنجا صادر می شود . عمده ترین کشورهایی که سیمان را صادر می کنند : چین ، هند و ترکیه می باشند .

با توجه به شرایط حاکم بر بازار سیمان در منطقه و سرمایه گذاری های صورت گرفته در صنعت سیمان پیش بینی می شود رقابت برای صادرات سیمان به کشورهای منطقه در سال های آتی بسیار افزایش پیدا کند .

تولید سیمان در کشورهای همسایه ایران

بررسی صنعت سیمان در خاورمیانه وضعیت تولید سیمان در کشورهای همسایه

ترکیه

بازار لیبی برای صادرات سیمان جذاب تر از بازار عراق است . همچنین ترکیه قصد دارد بخش زیادی از صادرات خود را به سمت لیبی سوق دهد .

عربستان 

با توجه به این که تولید سیمان در سال های آتی در عربستان افزایش می یابد انتظار می رود صنعت سیمان در عربستان با افزایش تقاضا رو به رو گردد . مزیتی که کشور عربستان نسبت به بقیه کشورها دارد این است که هزینه تولید در این کشور پایین می باشد . بررسی صنعت سیمان در خاورمیانه

نمودار بالا ظرفیت تولید سیمان را طی سال های مختلف نشان می دهد .

افغانستان

افغانستان تنها سه کارخانه سیمان دارد :

  1. شرکت سیمان قری
  2. شرکت سیمان جبل سراج
  3. شرکت سیمان هرات

تجهیزات سه کارخانه بالا بسیار قدیمی بوده و تولید آنها به دلیل سال ها جنگ داخلی مشکلات سوختی و قدمت دستگاه ها همواره منقطع و یا با مشکلات فراوان مواجه بوده است . این کشور عمده مایحتاج خودش را از کشور پاکستان وارد می کند .

عراق

اصلی ترین مشتری خارجی ایران کشور عراق می باشد این کشور سه جنگ ویرانگر را از سر گذرانده و هم اکنون هم شدیدا در پی آن است که با استفاده از ذخایر عظیم نفت خود به فصل جدیدی از توسعه و بازسازی پا بگذارد . اصلی ترین مشکلی که گریبان گیر صنعت سیمان عراق است کمبود برق است .

منبع : شرکت مشاور سرمایه گذاری اماکو

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن