بررسی صنعت کنسانتره ایران | بخش چهارم

170
telegram nokhbegan-start
بررسی صنعت کنسانتره ایران | بخش چهارمReviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 29Rating:

بررسی صنعت کنسانتره ایران | بخش چهارم

روند تولید کنسانتره آهن در جهان

از اوایل انقلاب صنعتی در اروپا، استفاده از فولاد به بخش ضروری صنعت تبدیل گردید و با افزایش تقاضای فولاد، بالتبع تولید کنسانتره آهن افزایش یافت. اگر چه تولید کنندگان آهن به طور گسترده در جهان توزیع گردیده اند ولی حجم وسیعی از کنسانتره تولید آهن در پنج کشور قرار دارد. در جدول زیر میزان تولید کنسانتره بزرگترین تولید کنندگان آهن جهان در سال های اخیر آمده است.

1


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شکل زیر روند تولید کنسانتره آهن بین سال های 1950-2012 را نشان می دهد:

2

میزان ذخایر سنگ آهن ایران

این عنصر به عنوان ماده اولیه تولید فولاد بیشترین سهم هزینه را در قیمت تمام شده فولاد دارد.طبق آمارهایی که کسب گردیده در کشور چین حدود 39 درصد ، کشورهای اروپایی 31 درصد و در ایران (شرکت فولاد مبارکه) 25 در صد قیمت تمام شده تولید فولاد را ، هزینه تامین سنگ آهن تشکیل می دهد.

به همین دلیل یکی از مزیتهای مهم اقتصادی برای مجتمع فولاد سازی کشور ، استفاده از سنگ آهن داخلی می باشد زیرا نقش عمده ای درکاهش قیمت شده و هم چنین صرفه جویی ارزی در تولید فولاد را دارد.

کشورایران با دارا بودن ذخائرعظیم سنگ آهن که براساس مطالعات و بررسی های انجام شده ، ذخائر زمین شناسی آن بالغ بر 4522 میلیون تن وذخائرقطعی آن حدود 2585میلیون تن برآوردگردیده است. که براساس مناطق جغرافیایی به شرح زیر قابل تفکیک می باشد :

3

بیش از 86 درصد از ذخایر معدنی سنگ آهن در هشت معدن دولتی  یا نیمه‌دولتی کشور متمرکز شده و همین معادن نیز در چند آنومالی پراکنده شده‌اند. همچنین تولید سنگ آهن در داخل کشور، در دو قالب سنگ‌آهن دانه‌بندی شده و کنسانتره صورت می‌گیرد که هر یک از این محصولات در واحدهای مختلف تولید می‌شود.

4

جدول زیر میزان تولید سنگ آهن را به تفکیک بخش دولتی و خصوصی و نوع محصول نشان می‌هد.

تولید انواع سنگ‌آهن در داخل به تفکیک بخش و محصول در سال 1391

5

منبع: تامین سرمایه نوین

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن