بررسی قیمت سهام گروه قند و شکر در شهریور ماه 1394

799
telegram nokhbegan-start
بررسی قیمت سهام گروه قند و شکر در شهریور ماه 1394Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 25Rating:

بررسی قیمت سهام گروه قند و شکر در شهریور ماه 1394

از پایان مرداد ماه امسال تا 29 ام شهریور ماه شاخص بورس اوراق بهادار تهران بیش از 5% کاهش داشته است این در حالی است قیمت سهام برخی از شرکت ها در صنایعی مانند صنعت پالایشگاهی، بانک ها و خودرو در این مدت بیشتر از شاخص بورس اوراق بهادار کاهش پیدا کرده اند. اما صنعتی که تقریبا می شود گفت نسبت به صنایع دیگر حرکتی وارونه داشته است صنعت قند و شکر می باشد که مفهوم بتای منفی را تداعی می کند. قیمت سهام شرکت های تولید کننده قند و شکر از اوایل شهریور ماه روند صعودی به خود گرفته و در برخی شرکت ها در این یک ماه بیش از 40% رشد قیمت وجود داشته است.

نمودار زیر روند قیمت برخی از شرکت های تولید کننده قند و شکر را از یک ماه گذشته تا به الان نشان می دهد:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

Ravand Ghrimat Ghandi Ha تصویر بررسی قیمت سهام گروه قند و شکر در شهریور ماه 1394

معمولا در مورد صنایعی که محصولات آن ها قیمت رقابتی در جهان داشته  سرمایه گذاران به بررسی قیمت جهانی این محصولات می پردازند و طبق افزایش یا کاهش قیمت آن محصولات نیز تصمیم گیری می کنند. نمودار زیر روند قیمت جهانی شکر خام و سفید را از اول تیر ماه امسال نشان می دهد.

Gheimat Jahani Ghand Va Shekar تصویر بررسی قیمت سهام گروه قند و شکر در شهریور ماه 1394

همانطور که در نمودار فوق مشخص است روند جهانی قیمت شکر نه تنها صعودی نبوده بلکه به طور میانگین در این 3 ماه کاهش داشته است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که استقبال از سهام قندی ها در نتیجه افزایش قیمت جهانی شکر نبوده است.

اما نکته دیگری که ممکن است توجه سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در این صنعت جلب کند تفاوت نرخ وارداتی و نرخ داخلی محصولات قندی می باشد . قیمت شکر سفید فروخته شده توسط شرکت های قندی در حال حاضر تقریبا 2300تومان می باشد. این درحالی است که اگر نرخ دلار وارداتی را 3400 تومان در نظر بگیریم، نرخ وارداتی این محصول بیشتر از 1700 تومان نخواهد بود. بنابراین می توان گفت که سرمایه گذاری بر اساس تحلیل به لحاظ تفاوت نرخ داخلی و خارجی بسیار به ضرر سرمایه گذار خواهد بود. سوال مهمی که پیش می آید این است که ممکن است که دولت برای واردات شکر محدودیت های فراوانی قرار داده باشد. برای پاسخ به این سوال باید گفت که معمولا مقدار تولید کارخانجات داخلی شکر کفاف مصرف داخلی را نداده و با توجه به اینکه این محصولات از جمله مواد مصرفی کاملا ضروری می باشد، تامین آن در کشور بسیار مهم است. در این بین تاجران با واردات شکر تصفیه نشده و با هزینه ناچیز تصفیه و فروش آن در بازار منافع خود را حداکثر می کنند.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که در دولت جدید سعی شده است که جلوی واردات شکر گرفته شده و تولید این محصول افزایش پیدا کند. به این صورت که تعرفه واردات شکر سفید از 32% در سال 1392 به 55% برای سال 1394 افزایش داده شده و همچنین تعرفه واردات شکر خام از 2% اوایل سال 1392 به طور تدریجی به 40% افزایش داده شده است. واردات شکر نیز تحت این شرایط کاهش شدیدی پیدا کرده است، به طوری که واردات شکر خام در 5 ماه نخست سال 1394 نسبت به 5 ماهه سال 1393 تقریبا به اندازه 95% کاهش پیدا کرده است. میزان سطح کشت چغندر قند و نیشکر نیز در سال 1393 نسبت به سال گذشته 16% افزایش پیدا کرده و به میزان سال 1391 رسیده است. همچنین میزان خرید و مصرف چغندر قند توسط کارخانجات تولید کننده قند و شکر در سال 1393 نسبت به سال 1392 به اندازه 35% افزایش داشته است.

در ادامه باید گفت آنچه که از عملکرد گروه قندی نشان داده می شود این است که وضعیت سود دهی این شرکت ها بسیار ضعیف بوده و با توجه به اینکه تحقق سود این شرکت ها بسیار پایین تر از سال گذشته بوده است امید به بهتر شدن این صنعت در آینده دور از انتظار است. در واقع آنچه که از این صنعت مشخص است تولید افزایش و سود آوری کاهش داشته است. که این به دلیل رکود در این بازار است.

بنابراین باتوجه به صحبت هایی که در بالا گفته شد نتیجه گیری می شود که افزایش قیمت سهام این شرکت ها به طور حتم ناشی از عملکرد و آینده بهتر برای این صنعت نبوده است. آنچه که از اخبار و شایعات مربوط به گروه قندی در ماه اخیر بدست آمده است این است که در آینده قیمت رسمی شکر به اندازه 13.5% افزایش پیدا کرده و به قیمت 2500 تا 2600 تومان برسد. با گذشت یک ماه از این خبر شایعه بودن آن محرز شده است. اما با فرض اینکه این اتفاق محقق شود باید گفت که تقاضای شکر با این قیمت محدود تر خواهد شد و همچنین بسیاری از شرکت های قندی در بودجه ای که ارائه داده اند قیمت شکر سفید خود را نزدیک 2500 تومان پیش بینی کرده اند بنابراین تحقق افزایش نرخ شکر داخلی تعدیل مثبت زیادی برای این شرکت ها در پی نخواهد داشت.

آنچه که از معاملات این شرکت ها در یک ماه اخیر مشخص است این است که سفته بازان بورس اوراق بهادار از شایعه افزایش نرخ استفاده کرده و با توجه به اینکه درصد شناوری سهام شرکت های قندی پایین بوده و ارزش مجموع این شرکتها کمتر از یک درصد کل بازار سرمایه ایران است ،  با صف خرید کردن سهام گروه قندی قیمت سهام این شرکت ها را بالا برده اند؛ اتفاقی که در حدود چهار سال پیش نیز اتفاق افتاد. ذکر این نکته ضروری است که افزایش تولید شرکت های قندی نیز قدرت درست بودن این خبر را برای سرمایه گذاران بیشتر کرده است.  با توجه به تکذیب شایعه افزایش نرخ توسط مقامات رسمی سفته بازی از این صنعت خارج شده و در چند روز اخیر سهام این شرکت ها کاهش قیمت پیدا کرده اند.

منبع: تامین سرمایه نوین

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن