بررسی مقایسه ای شرکت های روغنی

355
telegram nokhbegan-start
بررسی مقایسه ای شرکت های روغنیReviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 20Rating:

بررسی مقایسه ای شرکت های روغنی

ارزش دفتری

همانطور که در جدول زیر مشاهده می گردد ، از لحاظ بررسی این نسبت ، شرکت نفت سپاهان در بین سایر شرکتهای گروه از وضعیت بهتری برخوردار است .

P To B

وضعیت هزینه مالی


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

همانطور که در جدول زیر مشاهده می شود شرکت نفت ایرانول از کم ترین نسبت هزینه مالی به فروش برخوردار است . اما شرکت نفت بهران صاحب بالاترین نسبت هزینه مالی است .

Hazine Mali

بررسی نسبت حاشیه سود خالص

در بررسی حاشیه سود خالص مشخص شد که در بین شرکتهای روغنی تنها شرکتی که حاشیه سود خالص خود را پایین تر از سال گذشته در بودجه در نظر گرفته است ، شرکت نفت بهران است .

Hashiye Sud Khales

بررسی نسبت حاشیه سود عملیاتی

در بررسی حاشیه سود عملیاتی مشخص شد که در بین شرکتهای روغنی تنها شرکتی که حاشیه سود عملیاتی خود را بسیار پایین تر از سال گذشته در بودجه در نظر گرفته است ، شرکت نفت بهران است .

Hashiye Sud Amaliati

درصد پوشش سود خالص در 3 ماهه نخست

از لحاظ این معیار عملکرد شرکتهای نفت بهران ،نفت ایرانول و نفت سپاهان عملکرد مساعدی نبوده است. بهترین عملکرد هم متعلق به شرکت نفت پارس بوده است به این خاطر که در سه ماهه اول سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل عملکرد بسیار خوبی داشته است .

Pushesh 3 Mahe

درصد پوشش سود عملیاتی در 3 ماهه اول

از لحاظ این معیار عملکرد شرکتهای نفت سپاهان و نفت ایرانول در سال جاری ، عملکرد خوبی نبوده است .بهترین عملکرد هم متعلق به شرکت نفت پارس بوده است به این خاطر که در سه ماهه اول سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل عملکرد بهتری داشته است .

Pushesh 3 Mahe 1

سود هر سهم

به نظر می رسد تنها شرکتی که بتواند در این گروه تعدیل مثبت بدهد شرکت نفت پارس است . شرکتهای ایرانول و نفت بهران و نفت سپاهان در وضعیت جالبی به سر نمی برند .

EPS

به نظر می رسد که انتظاری که فعالین بازار از این صنعت داشتند برآورده نشده است . فعالین بازار در دوره کاهشی قیمت نفت این باور را در مورد این صنعت داشتند که به خاطر افت نفت ، در این صنایع شاهد افت بهای تمام شده خواهیم بود و در بخش فروش این شرکتها تغییراتی رخ نخواهد داد. اما در واقعیت این امر تحقق نیافت و شرکتهای رقبای این صنعت در خارج از کشور نرخ محصولات خود را به خاطر افت قیمت نفت کاهش دادند . این امر موجب شد که تقاضا برای محصولات شرکتهای داخلی کاهش یابد و شرکتهای داخلی فعال در این صنعت برای رقابت با رقبای خود ، قیمت محصولات خود را هم کاهش دهند . این موضوع باعث شد که کاهش درآمد فروش به مراتب بیشتر از کاهش بهای تمام شده باشد . در حال حاضر هم به همین علت کاهش حاشیه سود در این صنعت را ملاحظه می نماییم .

منبع: کارگزاری بانک صادرات ایران

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن