telegram nokhbegan-start
بررسی مقایسه ای صنعت بانکداریReviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 21Rating:

بررسی مقایسه ای صنعت بانکداری

در این گزارش تلاش شده است تا با استفاده از نسبت های رایج در صنعت بانک داری مقایسه ای بین 11 بانک موجود در بازار بورس و فرابورس انجام شود و از این طریق عملکرد بانک ها در بازه 5 ساله مورد بررسی قرار گیرد.

معرفی صنعت بانکداری

نظام مالی موجباتی را فراهم می آورد تا وجوه از پس انداز کنندگان به تقاضا کنندگان منتقل شود. نظام های مالی مشتمل بر مؤسساتی است که در چارچوب بازار مالی با یکدیگر به داد و ستد مالی می پردازند. مجموعه ای از فعالیت ها در عملیات بانکی ، شامل سیاست گذاری ، برنامه ریزی ، سازماندهی و اجرا ، نظام بانکداری نام دارد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

مدیریت تجهیز و تخصیص منابع در بازار پول را بانکداری می گویند. بانک ها مؤسساتی هستند که خدمات مالی مختلفی را به مشتریان خود ارائه می کنند که مهمترین این خدمات ، جذب سپرده و اعطای تسهیلات مالی می باشد. در واقع وظیفه سنتی بانک ها این است که از محل سپرده های مردم سرمایه های لازم را در اختیار صاحبان واحدهای صنعتی ، کشاورزی ، بازرگانی و اشخاص قرار دهند.

در حال حاضر عموماً واژه بانک به مؤسسه ای گفته می شود که مجوز بانکداری داشته باشد این مجوز که از سوی دستگاه های نظارتی نظیر بانک مرکزی اعطا می شود ؛ حق ارائه اغلب خدمات مهم بانکی از قبیل پذیرش سپرده ها و دادن وام را می دهد. در ایران بانک ها به عنوان یک مؤسسه اقتصادی از طریق عقود متفاوت اسلامی با مشتریان مشارکت کرده و سود کسب می کنند. مؤسسات مالی دیگری نیز وجود دارند که تعریف حقوقی بانک را ندارند و در اصطلاح مؤسسه اعتباری غیر بانکی نامیده می شوند.

در این گزارش با استفاده از اطلاعات مالی حسابرسی شده 5 ساله ارائه شده توسط 11 بانک خصوصی به مقایسه برخی از مهمترین نسبت های مالی موجود در صنعت بانک داری می پردازیم.

توضیح روش به کار گرفته شده در این گزارش

در این گزارش بین 11 بانک پذیرفته شده در بازار بورس و فرابورس مقایسه ای انجام شده است ، به این صورت که بر اساس معیارها و نسبت هایی که در زیر توضیح داده شده است امتیاز هایی به بانک ها تعلق گرفته است، در هر ستون در ابتدا برای هر سال مقدار نسبت مورد نظر محاسبه شده است و در ستون بعدی امتیاز تعلق گرفته به بانک در سال مذکور نوشته است ، این کار برای 5 سال ( از سال 89 تا 93 ) به صورت مشابه و برای تمام نسبت ها انجام شده است. در هر جدول در ستون اخر مجموع امتیاز های تعلق گرفته به هر بانک ذکر شده است که از جمع امتیاز سال های 89 تا 93 حاصل شده است و بر اساس این ستون در زیر هر جدول نموداری تعبیه شده است که نشان دهنده ضعیف ترین و قوی ترین بانک بر اساس معیار ذکر شده در بازه مورد بررسی است.

عدد 11 در ستون مربوط به امتیاز ها نشان دهنده بهترین عملکرد و عدد 1 نشان دهنده ضعیف ترین عملکرد در هر نسبت است ، در نتیجه هر بانکی که بالاترین امتیاز را در بین بانک های دیگر کسب کند، عملکرد بهتری داشته است.

رنگ های استفاده شده در ستون مربوط به امتیاز ها برای مقایسه بهتر و آسان تر مورد استفاده قرار گرفته است ، بدین صورت که رنگ سبز مطلوبترین عملکرد و رنگ قرمز ضعیف ترین عملکرد را نشان می دهد.

بانک هایی که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته اند عبارتند از : بانک صادرات ، بانک تجارت ، بانک ملت ، بانک انصار ، بانک پاسارگاد ، بانک سینا ، بانک سرمایه ، بانک کارآفرین ، بانک دی ، بانک پارسیان و بانک اقتصاد نوین.

تعداد شعب

بالا بودن تعداد شعب بانک ها معمولا یک نکته مثبت تلقی می شود چرا که هر چه تعداد شعبه های یک بانک بیشتر باشد تعداد مشتریان و به طور کلی درآمد بانک بیشتر خواهد بود. البته این امر در سال های اخیر و با ظهور و گسترش بانک داری الکترونیکی و اینترنتی کمرنگ تر شده است .

در سال 93 تعداد شعبه های 11 بانک مورد بررسی در این گزارش 8,100 شعبه بوده است که 74 درصد از تعداد شعب مربوط به سه بانک صادرات ، تجارت و ملت بوده است. تعداد شعب بانک ها در سال 93 با کاهش 2 درصدی نسبت به سال قبل گزارش شده است ، که دلیل این کاهش همانطور که در بالا ذکر شده است تمایل به استفاده از خدمات بانکداری اینترنتی و در نتیجه کاهش تعداد شعب توسط بانک ها به منظور کاهش هزینه های اداری و عمومی می باشد.

Teded Sho'ab

نسبت بازده دارایی ها (ROA)

این نسبت به بررسی رابطه سود خالص و میزان دارایی ها می پردازد. این نسبت بیان می کند مدیریت به ازای هر یک ریال دارایی چند ریال سود خالص ایجاد نموده است. هر چه قدر این نسبت بیشتر باشد، بیانگر این است که مدیریت بانک از دارایی ها استفاده بهینه تری داشته است.

نرخ بازده دارایی ها یکی از مهمترین معیارها برای سنجش کارایی مدیران به خصوص برای نظارت بر مراکز سرمایه گذای ها می باشد. مسئولیت های مدیران در زمینه های مختلف در این فرمول ادغام گردیده و به صورت یک رقم ارائه گشته که برای سنجش کارایی مدیران در مراکز سرمایه گذاری ، معیار مناسبی برای تخصیص وجوه سرمایه گذاری است.

بانک پاسارگاد ، کارآفرین و دی به ترتیب بالاترین میزان بازدهی را به ازای هر ریال دارایی کسب کرده اند ، در مقابل بانک تجارت ضعیف ترین بانک از این حیث در بررسی 5 ساله می باشد.

ROA

نسبت بازده حقوق صاحبان سهام (ROE)

با اندازه گیری میزان بازدهی که یک شرکت می تواند از سرمایه خود (سرمایه گذاری سهام داران در سهامشان) ایجاد کند، معیاری است از کارآیی تولید سود و بازده. این رابطه بین سوددهی شرکت و کسب بازده از سوی سرمایه گذارها باعث می شود بازده حقوق صاحبان سرمایه معیاری بسیار ارزشمند برای تحلیل شرکت ها باشد. سطوح بالای بازدهی حقوق صاحبان سهام نشان دهنده استفاده بهینه از سرمایه متعلق به سرمایه گذاران و خلق ارزش برای آنها می باشد.

این نسبت بیانگر این مطلب است که شرکت به ازای هر یک ریال حقوق صاحبان سهام چه میزان سود خالص کسب کرده است، بنابراین هر چه این نسبت بزرگتر باشد، مدیریت توانسته است سود بیشتری را برای سهامداران کسب نماید و به ارزش ویژه بانک اضافه نماید.

در سال 93 بانک دی با 30 درصد بالاترین بازده را برای سهامداران خود کسب کرده است و بانک سرمایه با کسب تنها 1 درصد بازده برای حقوق صاحبان سهام پایین ترین میزان را بخود اختصاص داده است.در مجموع 5 سال مورد بررسی در این گزارش بانک انصار با کسب 46 امتیاز در بین بانک های فوق بیشترین بازده را برای سهامداران خود کسب کرده است و در مقابل بانک تجارت در بازه مذکور ضعیف ترین بانک در این نسبت بوده است.

ROE

نسبت حاشیه سود خالص

این نسبت بیان می کند سود خالص ، چند درصد از درآمد بانک را تشکیل می دهد. بالا بودن این نسبت بیانگر سودآوری و کارایی بیشتر بانک است.

Hashiye Sud Khales1

نسبت حاشیه سود تسهیلات اعطایی

با توجه به اینکه عمده درآمدهای بانکها از محل تسهیلات اعطایی آنهاست، توانایی ایجاد سود از محل این تسهیلات حائز اهمیت است. نسبت حاشیه سود تسهیات اعطایی که حاصل تقسیم سود بر تسهیلات اعطایی است، به ارزیابی کیفیت تسهیلات اعطایی توسط بانکها کمک می نماید.

بانک دی در کسب درآمد از محل تسهیلات اعطایی خود نسبت به 10 بانک دیگر در بازه مورد بررسی ضعیف تر عمل کرده است. در این بین روند بهبود نسبت حاشیه سود تسهیلات اعطایی برای بانک ملت قابل توجه می باشد که از بدترین جایگاه در سال 89 به بهترین جایگاه در سال 93 ارتقا یافته است.

Hasiye Sud Tashilat Etayi

نسبت سود عملیاتی به دارایی

نسبت سود عملیاتی به دارایی های شرکت با در نظر گرفتن سود حاصل از عملیات عادی شرکت و مستثنا نمودن درآمدها و سودهای غیر عملیاتی، در کنار کل داراییهای به کار گرفته شده برای بستر سازی به منظور اجرای عملیات بانکداری، کارایی عملیات بانک را در به کارگیری داراییها، ارزیابی می نماید. بدیهی است که این نسبت برای بانکهایی بالا خواهد بود که یا سود عملیاتی بسیار بالایی داشته باشند یا با در نظر گرفتن میزان سود عملیاتی مشخص، دارایی های کمتری برای کسب این سود به کار برده باشند.

Sud Amaliati Be Darayi

درآمد تسهیلات به دارایی

درآمد تسهیلات اعطایی به دارایی بیانگر کارایی بانک در استفاده از دارایی های خود برای اعطای تسهیلات و کسب درآمد از محل این تسهیلات می باشد. بدین منظور خط مشی شرکت در اعطای تسهیلات و در آمد حاصل از آن با میزان داراییهای بکار رفته بدین منظور، کارایی تسهیلات دهی بانک را نشان می دهد.

Daramad Tas'hilat Be Darayi

درآمد به دارایی

نسبت درآمد به داراییها، درآمدهای ایجاد شده توسط بانک با استفاده از سرمایه گذاری انجام شده در دارایی های بانک را نشان می دهد. بدین ترتیب بالا بودن این نسبت حاصل بالا بودن درآمدها و یا حاصل مدیریت بهینه دارایی های بانک می باشد. مقایسه این نسبت با نسبتهای سودآوری شرکت مفید خواهد بود چرا که مقایسه ای از بازده دارایی ها و کارایی استفاده از داریی ها را بدست می دهد.

Daramad Be Darayi

درآمدهای مشاع به دارایی

درآمدهای مشاع بخشی از درآمد بانک است که به واسطه مشارکت با سپرده گذاران به دست می آید. در یافت سپرده های مدت دار از مشتریان ، سرمایه گذاری سپرده ها در کسب و کارهای مختلف و ارائه تسهیلات مدت دار به مشتریان سبب ایجاد درآمدی برای بانک می شود که این درآمد ناشی از اختلاف نرخ سود سپرده ها و تسهیلات اعطایی و همچنین سود حاصل از سرمایه گذاری هاست.

نسبت درآمد مشاع به داراییها نشان دهنده توان ایجاد درآمدهای مشاع بانک در استفاده از داراییهای آن است. بالا بودن این نسبت یا حاکی از بالا بودن درآمدهای مشاع شرکت است یا در نتیجه سرمایه گذاری کمتر در دارایی ها است، که در هر صورت نشان دهنده کارایی بانک در تخصیص دارایی ها به منظور ایجاد درآمد است. ضمن اینکه بالا بودن درآمدهای مشاع نشان دهنده تمرکز سهم درآمد های بانک در درآمدهای اصلی موجود در صنعت بانکداری می باشد.

Daramad Haye Mosha Be Darayi

هزینه مطالبات مشکوک الوصول به کل هزینه ها

نسبت هزینه مطالبات مشکوک الوصل به کل هزینه ها نشان از توانایی مدیریت در اعتبارسنجی مشتریان و توانایی وصول مطالبات از آنها می باشد.

بالا بودن این نسبت نشان از ضعف مدیریت در اعتبارسنجی مشتریان و عدم توانایی وصول مطالبات است، به همین جهت بانک هایی که نسبت بالاتری از هزینه هایشان به هزینه مطالبات مشکوک الوصول اختصاص دارد، امتیاز پایین تری را کسب می کنند و بر عکس.

Motalebat Mashkukol Vosul Be Kol Hazine Ha

تسهیلات به کل دارایی

عمده عملیات بانکداری در جهت جذب سپرده ها به منظور اعطای تسهیلات و نیز کسب سود از محل تفاوت نرخ تسهیلات و هزینه پول (نرخ سپرده ها) می باشد. اعطای تسهیلات از محل سرمایه و سپرده های جذب شده و سایر منابع پولی بانک (با کسر سپرده ها) انجام می گیرد. بدین منظور بررسی توان اعطای تسهیلات بانک در مقایسه بانکها بسیار مفید می باشد. نسبت کل تسهیلات به کل داراییها نشان دهنده این است که بانک چه سهمی از کل داراییهای خود را به اعطای تسهیلات اختصاص داده است. البته شایان ذکر است که این نسبت به گاهی اوقات ممکن است گمراه کننده باشد. چراکه اعطای تسهیلات به تنهایی مزیتی برای بانکها به شمار نمی رود بلکه در این مقایسه باید نرخ سود این تسهیلات را نیز در نظر گرفت.

با عنایت به اینکه تسهیلات، جزء دارایی های با قدرت درآمد زایی بالا در بین دارایی های بانک است، بالا بودن این نسبت بیانگر قدرت درآمد زایی دارایی های یک بانک (در حوزه فعالیت اصلی بانکداری) است.

Tashilat Be Kol Darayi

تسهیلات به سپرده ها

نسبت تسهیلات به سپرده را می توان به عنوان چگونگی مدیریت مصارف و منابع بانک ها دانست. بر اساس آمارهای موجود بانک ها مجازند پس از کسر سپرده قانونی بین 75 تا 80 درصد از منابع ( سپرده ها ) خود را به عنوان تسهیلات پرداخت کنند. افت این نسبت به کاهش ارائه تسهیلات از جانب بانک ها و سرانجام رکود اقتصادی منجر خواهد شد.

در واقع این نسبت نشان می دهد نشان می دهد که بانک چند در صد از سپرده های جذب شده از عموم مردم را تبدیل به سپرده هایی نموده است که از محل آنها می تواند سود کسب نموده و درآمدهای مشاع خود را افزایش دهد. بدیهی است که در صورت فزونی نرخ تسهیلات به نرخ سپرده ها هرچه این نسبت بالاتر باشد، درآمدهای بانک (درآمدهای مشاع) افزایش بیشتری خواهد داشت.

در بین بانک های مورد بررسی بانک سرمایه بیشتر از سپرده های جذب شده ، تسهیلات اعطا کرده است و در جایگاه نخست این امتیاز بندی قرار دارد و بانک های تجارت ، صادرات و دی در جایگاه های اخر قرار گرفته اند.

Tashilat Be Kol Seporde Ha

کفایت سرمایه

سرمایه، رکن مهمی از پشتوانه مالی هر بانک است که در هنگام رویارویی با مشکلات اقتصادی، بانک را قادر به بازپرداخت بدهی اش می سازد. سرمایه علاوه بر آنکه نقش مهمی در ثبات مالی بانک ها و انگیزه های ریسک پذیری ایفا می کند، در ایجاد رقابت مثبت میان بانک ها نیز بسیار موثر است .از آنجا که تضمین نگهداری وجوه و منابع سرمایه ای معتبر موجب کاهش ریسک سپرده گذاران بانک ها می گردد، لذا یکی از شاخص های مهم ارزیابی بانک ها نسبت کفایت سرمایه است.

نسبت کفایت سرمایه، حاصل تقسیم سرمایه پایه به مجموع دارایی های موزون شده بر حسب ضرایب ریسک می باشد. طبق آیین نامه مربوط به سرمایه پایه بانک ها و مؤسسات اعتباری ، سرمایه پایه حاصل جمع حقوق صاحبان بانک به عنوان سرمایه اصلی و سرمایه تکمیلی ( شامل ذخایر مطالبات مشکوک الوصول عمومی و ذخیره تجدید ارزیابی دارایی های ثابت و سهام متعلق به بانک ) پس از انجام کسورات لازم ( سرمایه گذاری در سایر بانک ها و مؤسسات اعتباری) است. مجموع سرمایه تکمیلی در محاسبه سرمایه پایه حداکثر می تواند معادل سرمایه اصلی باشد.

طبق آئین نامه کفایت سرمایه ، ضرایب ریسک انواع دارایی ها متناسب با مخاطرات احتمالی آن ها به ترتیب صفر ، 20 ، 50 و 100 می باشد و طبق آئین نامه مذکور حداقل نسبت کفایت سرمایه برای کلیه بانک ها و مؤسسات اعتباری 8 درصد تعیین شده است. به طور کلی پایین بودن این نسبت حاکی از بالا بودن ریسک بانک است. در واقع این نسبت نشان دهنده توان بانک در مقابل ضررهای غیر قابل پیش بینی می باشد.

بانک پاسارگاد ، دی ،کارآفرین ، اقتصاد نوین و سینا بانک هایی هستند که در مجموع 5 سال مورد بررسی همواره نسبت کفایت سرمایه بالا 8 درصد داشته اند. در سال 93 نسبت کفایت سرمایه بانک های پارسیان ، سرمایه و تجارت از حداقل نسبت مصوب شده پایین تر است.

Kefayat Sarmaye

سپرده جذب شده توسط هر شعبه

به طور مشخص، بانکها برای جذب سپرده های جامعه در رقابت با یکدیگر پیش می روند. با این حال جذب سپرده ها با کمترین امکانات، قطعاً به معنی بهره وری بانک می باشد. سرانه سپرده جذب شده که حاصل تقسیم سپرده های یک بانک بر تعداد کل شعب آن می باشد در صورتی افزایش می یابد که، یا کل سپرده های بانک افزایش و یا تعداد شعبه های بانک کاهش یابد. اگرچه با افزایش تعداد شعب امکان جذب سپرده های بانکی نیز افزایش می یابد، با این حال بررسی های اقتصادی و مکان یابی بهینه شعب، از مواردی است که در افتتاح شعب مورد توجه قرار می گیرد. بدین ترتیب در صورت افتتاح شعب در مکان مناسب و با امکانات مناسب، بانکها از افتتاح شعب غیر ضروری و اضافه بی نیاز شده، کارایی بانکها افزایش می یابد و هزینه های بانک را نیز کاهش می دهد.

بانک پارسیان ، پاسارگاد و اقتصاد نوین در طی 5 سال مورد بررسی همواره در جایگاه های نخست و بدون تغییر امتیاز قرار داشته اند. دی که در سال های 89 و 90 همواره پایین ترین امتیاز را داشته با افزایش سپرده ها توانسته است در مسیر بهبود این نسبت حرکت کند.

Seporde Jazb Shode Az Har Sobe

تسهیلات اعطایی هر شعبه

سرانه تسهیلات اعطایی توسط هر شعبه نیز مانند سرانه جذب سپرده توسط هر شعبه، کارایی بانک را در تخصیص امکانات و ایجاد شعب در مناطق مختلف نشان می دهد، با این حال در این نسبت تمرکز عمده، بر میزان تسهیلات اعطا شده توسط هر شعبه و درآمدهای ایجاد شده از این محل می باشد.

بانک پارسیان در طی 5 سال اخیر همواره در صدر این امتیاز بندی قرار داشته است که حاکی از عملکرد مناسب شعب در اعطای تسهیلات به متقاضیان می باشد

Tashilat Etayi Har Shobe

سود خالص هر شعبه

نسبت سود خالص به ازای هر شعبه ، بیانگر سود کسب شده توسط هر شعبه باتک می باشد ، بالا بودن این نسبت می تواند بیانگر قرار گرفتن شعبه در مکان مناسب، اطمینان مشتریان به شعبه بانک و در نتیجه کسب سود بیشتر توسط شعبه باشد.

بانک پاسارگاد در طی 5 سال اخیر همواره در صدر این جدول قرار داشته است که مبین بالاترین سود کسب شده توسط شعبه های این بانک می باشد و در مقابل بانک صادرات همواره در جایگاه پایینی قرار داشته است که یکی از عوامل آن می تواند تعداد شعب بیشتر بانک صادارت در مقایسه با سایر بانک ها باشد. ( در سال 93 تعداد شعب بانک صادرات 2,610 شعبه و تعداد شعب بانک پاسارگاد 327 شعبه اعلام شده است). در این روند تنزل امتیاز بانک پارسیان قابل توجه است که میتواند به علت کاهش درآمدهای مشاع بانک در سال های اخیر در پی پرداخت سود بیشتر به سپرده گذاران نسبت به سود های دریافتی از محل تسهیلات و سپرده گذاری ها باشد.

Sud Khales Har Shobe

قیمت به سود هر سهم

نسبت قیمت به درآمد سهم بیانگر آن است که قیمت سهام شرکت، چند برابر میزان سود نقدی که شرکت به هر سهم خود تخصیص می‌دهد. به عبارت دیگر، این نسبت نشان می‌دهد که آیا قیمت سهام به نسبت سودی که بین سهامدارانش توزیع می‌کند، ارزش دارد.

سرمایه‌گذاران بازار سرمایه معمولاً از P/E به عنوان ابزار نمایش ارزش شرکت یاد می‌کنند. این نسبت، رایج ترین نسبتی است که در بازار سرمایه، برای سرمایه‌گذاران دوراندیش دارای اهمیت بسیار زیاد می‌باشد. علت محبوبیت این نسبت، توانایی آن در بیان ارزش بازار و سود هر سهم به زبان یک عدد ریاضی است. هدف این نسبت بیان رابطه قیمتی می‌باشد که یک سرمایه‌گذار بر اساس چشم‌انداز آینده شرکت، برای سود پیش‌بینی شده هر سهم می‌پردازد و انتظار دارد تا به بهره‌وری برسد.

نسبت قیمت به سود هر سهم بانک های بورسی 5 و برای بانک های غیر بورسی 7 می باشد. که در جدول زیر نسبت P/E محاسبه شده برای 11 بانک مورد بررسی ، بر اساس سود سال 94 اعلامی توسط شرکت ها محاسبه شده است.

P TO E

نتیجه گیری

در انتها برای هر معیار مجدداً امتیاز بندی انجام شده است و از 1 تا 11 به هر بانک امتیاز داده شده است تا فاصله بین امتیاز ها از بین برود. به هر بانک که در محموع 5 سال مورد بررسی بالاتر امتیاز را کسب کرده است عدد 11 و در مقابل هر بانکی که در مجموع بازه مورد بررسی پایین ترین امتیاز را داشته است عدد 1 تعلق گرفته است ، این فرآیند برای تمامی معیارها انجام شده است و بر اساس مجموع امتیاز تعلق گرفته به بانک ها نموداری برای آنها ترسیم شده است.

بر این اساس بانک پاسارگاد در بین 11 بانک مورد بررسی بهترین عملکرد را داشته است و در مقابل بانک صادرات ضعیف ترین بانک بر اساس نسبت های ارائه شده معرفی گردید.

Emtiazat Kol

منبع: کارگزاری بانک ملی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن