بررسی وضعیت صنعت دارو

1088
telegram nokhbegan-start
بررسی وضعیت صنعت دارو Reviewed by مدیر سایت on Aug 9Rating:

سلام خدمت دوستان عزیز

گروه دارویی گروهی که  از رکود اقتصادی  در امان مانده است ، سهامداری و نگهداری میان مدت این گروه نه تنها ریسک چندانی ندارد بلکه تو میان مدت سودآوری خوبی را نصیب سهامداران خود خواهد کرد .


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

 

نگاه اجمالی به صنعت داروسازی جهان :

 

صنعت داروسازی در جهان زمانی رو به تکامل گسترش یافت که برای تهیه و تولید دارو نیاز به وجود ماشین احساس شد اولین کشوری که در این راه قدم نهاد انگلستان بود . صنعت دارو از صنایع استراتژیک دنیا محسوب میشود امروزه صنعت دارو سومین صنعت سودآور دنیا نام گرفته است ، این صنعت در سال 2010 جزء 10صنعت برتر از لحاظ رشد سودآوری بوده است بطوریکه سودآوری این صنعت در این سال 19.1% بوده است.

 

 

daro تصویر

 

 

رشد صنعت دارو اکنون برگرفته از نوآوری بیوتکنولوژی ، افزایش طول عمر جمعیت و ظهور بازارهای جدید مانند چین و هند میباشد از سال 2003 – 2007 انگلیس به عنووان کشور پنجم یا ششم در بازار دارویی شناخته میشد اما در سال 2011 به بعد به جایگاه دهم تنزل یافت. چین یکی از کشورهای با رشد قوی در طول دوران رکود اقتصادی میباشد متوسط رشد درآمد در بازارهای دارای ثبات 2.8% و در کشورهای نوظهور بیش از 4برابر و در حدود 12% بوده است.

 

 

در بازار جهانی موقعیت صنعت داروسازی متفاوت از سایر صنایع تابع تحقیقات نوآورانه سرمایه گذاری و مقررات دولتی است . این صنعت از جمله سودآورترین صنایع در گروه صنایع با فناوری پیشرفته است . بارشد مصرف دارو در جهان انتظار میرود ارزش بازار دارویی از 982میلیارد دلار در سال 2011 به 1.6تریلیون دلار در سال 2018 افزایش یابد.
مجموع درآمد صنعت دارو در سال 2012 بالغ بر 959میلیارد دلار بوده است که رشد 2.4% نسبت به سال گذشته و 5.3% نسبت به دوسال گذشته داشته است روند فروش دارو از سال 2003 – 2012 به شرح زیر بوده است :

 

 

dari تصویر

 

 

انتظار میرود در سال 2015 بازار جهانی فرآورده های دارویی از مرز 1100میلیارد دلار فراتر رود سهم ایالات متحده از مصرف جهانی از 41% به 31% در سال 2015 خواهد رسید در همین مدت سهم اروپا نیز از 27% مصرف جهانی به 19% تقلیل پیدا خواهد کرد .
انتظار میرود سهم اقتصادهای نوظهور چین ، هند ، روسیه ، برزیل و مکزیک در مصرف جهانی دارو از 12% در سال 2005 به 28% در سال 2015 افزایش خواهد یافت از آنجا که این گروه کشورها مصرف کننده عمده داروهای ژنریک هستند پیش بینی میشود سهم داروهای ژنریک از 20% بازار به 39% طی همان مدت افزایش یابد.
در میان گروههای دارویی انتظار میرود مصرف داروهای ضد سرطان با رشد 5-8% به 75-80 میلیارد دلار در سال 2015 برسد و بیشترین سهم را از هزینه های دارویی به خود اختصاص دهد روند فروش داروهای ضدسرطان نشاندهنده گسترش مصرف داروهای خوراکی پذیرش معالجات و دارورسانی هدفمند و واکسنهای ضد سرطان است .
دومین دسته از داروهای پرفروش داروهای دیابت با بازار 43-48میلیارد دلاری و رشد 4-7% تا سال 2015 خواهند بود که این رشد مربوط به شیوع بیماری دیابت در اقتصادهای نوظهور و معرفی داروهای ضد دیابت است . شیوع دیابت در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته با توجه به شیوع چاقی با رشد هشدار دهنده ای مواجه است .
در سال 2010 بازار جهانی داروهای بیولوژیک 138میلیارد دلار بوده است که پیش بینی میشود با رشد سالیانه 6-9% به 190-200میلیارد دلار در سال 2015 برسد . بیش از 30 داروی بیولوژیک با فروش بیش از 51میلیارد دلار بین سالهای 2011 تا 2015 حق ثبت خود را از دست داده و مشابه این داروها وارد بازار خواهد شد . انتظار میرود محصولات محصولات نوآورانه که گزینه های مهم درمانی جدید برای بیماران مبتلا به سرطان ، دیابت ، و ناتوان کننده سیستم عصبی مرکزی ( مانند ام اس و…) هستند به بازار معرفی شوند .

 

 

افق پیش روی صنعت دارو در ایران :

 

– ابلاغ سیاستهای کلی سلامت در فروردین ماه سال 93 از سوی مقام معظم رهبری

– ارتقای سلامت از اولویت هشتم به سه اولویت اول کشور از سوی دولت

– افزایش چشمگیر بودجه بهداشت و درمان در سال 93 و تصویب آن از سوی مجلس شورای اسلامی

– کاهش سهم پرداختی مردم در هزینه های بهداشت و درمان از طریق ارتقای نظام بیمه

– افزایش سرانه مصرف دارو در پی کاهش سهم پرداختی مردم در حوزه درمان و دارو

– کاهش بهای تمام شده شرکتهای دارویی در پی کاهش تحریم دارویی و سهولت تهیه مواد اولیه

– کاهش هزینه های مالی شرکتهای دارویی درپی افزایش بودجه بهداشت ودرمان و کاهش دوره وصول مطالبات

– کاهش هزینه های مالی شرکتهای دارویی بخاط امکان گشایش ال سی 30% واحتمال گشایش ال سی ریفاینانس

– حمایت ویژه دولت از شرکتهای دارویی با جلوگیری از واردات داروهای مشابه ساخت داخل

– تخصیص ارز مبادله ای برای تامین مواد اولیه و تجهیزات شرکتهای دارویی

– از سرگیری طرحهای توسعه ای شرکتهای داروی در پی کاهش مشکلات صنعت و حمایتهای ویژه دولت

– علی رغم اعلام مسئولین مبنی بر عدم افزایش نرخ دارو در سال 93 حدودا 200قلم دارو در اسفندماه افزایش نرخ گرفته اند.

– پیشتر رییس سازمان غذا و دارو از افزایش قیمت دارو در ششماهه دوم سال خبر داده بود ، در صورت تحقق این امر تعدیل مناسبی در انتظار سهمهای این گروه خواهد بود .

 

 

داشتن حداقل یک سهم دارویی در پرتفو به دید میان مدت و سهامداری پیشنهاد میگردد .

 

سهمهای خوبی تو این گروه وجود داره و میتونید از سهمهای معرفی شده در سبد بنیادی میان مدتی هم استفاده نمایید .

 

دوستانی که این مطلب رو مفید دونستند لایک یادشون نره .

 

یکی از شرکتهای فوق العاده ارزشمند این گروه ، شرکت داروسازی اسوه ( داسوه ) میباشد که بررسی کوتاهی نیز به پتانسیل های این شرکت داشته ایم که میتونید این مطلب رو از اینجا بخونید .

 

موفق باشید .

 

 

 

bashgah-banner

6 نظرها

 1. سلام و خسته نباشید
  واقعیت من مدت کمی است که کاربر حرفه ای شدم ویکی از انگیزه هایم برای اینکار این بود که بدجوری تو ضرر بودم یکی از سیگنالهایی که از سایت گرفتم شپلی بود که متاسفانه بعد از 2روز که تغییر چندانی هم نکرد بسته شد و الان هم شایعه بسته شدن شرکتش هست و دتولید که پیشبینی شده بود به محدوده 1200-1250 برسه و نرسید من از سایت شما خیلی بیشتر از این توقع داشتم در هر صورت منکر زحمات شما نمیشوم و واقعا از وقتی که برای پاسخ دادن به سوالات میگذارید ممنونم.ضمن اینکه من قبل از حرفه ای شدن هم به همین میزان از سایت شما استفاده میکردم.
  اگر باعث رنجیده خاطر شدنتان شدم معذرت میخوام.
  باز هم از اینکه با حوصله به سوالات پاسخ میدهید ممنونم.

  • سلام دوست عزیزم جناب آقای مرادی
   متاسفم از اینکه نتونستیم رضایت شما رو تو کوتاه مدت جلب کنیم ، لیکن قضاوت کردن در مورد عملکرد سایت باید در طی یک بازه زمانی حداقل 3-4 ماهه صورت بگیرد در مورد دتولید قبلا خدمتتون توضیح دادم سهم تو قیمت 980-990 تومان معرفی شد وتو مدت کوتاهی 1180 تومان رو هم تاچ کرد ، اینکه حالا شما رفتید سهم رو احتمالا بالاتر خریدید و احتمالا صبر کردید که دقیقا هم به نقطه 1200تومان برسه تا بفروشید رو نباید رو حساب عملکرد سایت بگذارید ، زیاد به گذشته فکر نکنید ، از فرصتهای امروز استفاده کنید .
   موفق باشید.

  • سلام دوست عزیز
   لطفا مطالب رو با دقت بیشتری بخونید طی مطلبی تحت عنوان یک نکته ، یک احتمال در مورد وضعیت دتولید که یک نکته ای وجود داشت اونم موجودی اول دوره این شرکت بود و گفتیم از این محل میتونه تعدیل مثبت بده ، شرکت تو گزارش سهماهه اش نزدیک به 28% پوشش داده بود و یکی از بهترین گزارشات سهماهه رو داده بود ولی هنوز پیش بینی جدیدش رو اعلام نکرده . همون موقع در مورد روند قیمتی سهم تو مطلب دتولید کی بخریم ، کی بفروشیم وضعیت تکنیکال سهم رو بررسی کردیم و توقیمت 980-990 تومان سهم رو معرفی کردیم و هدف رو محدوده 1200تومان اعلام کردیم که سهم تا محدوده 1150تومان رشد کرد . ( 1180تومان رو هم تاچ کرد ) . سهم تو این قیمتها همچنان ارزندست و روند نزولی خودش رو شکسته است محدوده 1010-1030تومان حمایت معتبری برای سهم محسوب میشود. به شخصه خوشحال میشوم دوستان عملکرد ما رو مورد نقد خودشون قرار بدهند تا عملکرد خودمون رو بهبود ببخشیم . ولی بعضی حرفها صرفا خستگی یک مطلب رو واسه آدم باقی میزاره . موفق باشید.

نطر گذاشتن