بررسی وضعیت هزینه های مالی شرکتهای دارویی

438
telegram nokhbegan-start
بررسی وضعیت هزینه های مالی شرکتهای داروییReviewed by محمد محمدی on Apr 28Rating:

با سلام خدمت دوستان عزیز

همانطور که قبلا عنوان کرده بودیم گروه دارویی از اوضاع بنیادی مناسبی برخوردار هستند و از معدود گروههایی خواهند بود که در سال مای جاری رشد سودآوری خوبی خواهند داشت به دوستان هم توصیه میکنیم حتما بخشی از سبد خودشون رو به قصد نگهداری میان مدت و بلند مدت به این گروه اختصاص بدهند.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

یکی از اهرمهای سودآوری این گروه میتونه امکان بازگشایی ال سی 10% برای خرید مواد مواد اولیه وارداتی باشه ، سال مالی قبل شرکتهای دارویی از یکطرف با افزایش یکباره دوبرابری نرخ ارز روبرو بودند و از طرفی نحوه بازگشایی ال سی برای خرید مواد اولیه وارداتی 130% بود همین دو عامل نیاز به نقدینگی بالایی رو به شرکتهای دارویی تحمیل کرده بود از همین رو شرکتها مجبور به استفاده از تسهیلات بانکی با نرخهای بالا شدند که هزینه های مالی شرکتهای دارویی رو تا حد بالایی افزایش داد . 

بعد از توافق ژنو بود که عنوان شد بخشی از داراییهای بلوکه شده ایران که بخشی از آن پول نفت فروخته شده بوده است ؛ آزاد خواهد شد و عنوان شد که ایران مجاب خواهد بود که نیمی از آن را فقط برای واردات دارو و غذا استفاده نماید . بعد از این خبر بود که کم کم زمزمه امکان اجرای ال سی 10% برای شرکتهای دارویی شنیده شد ، خبری که علی رغم اینکه چندین بار از سوی مسوولین بهداشت و درمان تاکید شده بود ولی هنوز بصورت کامل و متداوم انجام نمیشود .

ولی باتوجه به اینکه امکان تحقق این موضوع همچنان وجود دارد و در صورت تحقق تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های مالی شرکتهای دارویی و در پی آن افزایش سود خالص شرکتها خواهد داشت ، برآن شدیم تا تاثیر این موضوع رو بر روی 9شرکت دارویی که از این موضوع بیشتر ذینفع خواهند بود رو بررسی کنیم تا دوستانی که قصد خرید و سرمایه گذاری بر روی این گروه رو دارند بتونند استفاده کنند :

 

Untitledsss تصویر

 

چند نکته قابل توجه :

1- این ال سی10% مربوط به واردات مواد اولیه شرکتهای دارویی میباشد پس شرکتهایی بیشتر ذینفع خواهند بود که درصد بیشتری از مواد اولیه مصرفی آنها وارداتی میباشد.

2- تاثیر این موضوع بر روی شرکتها با توجه به سرمایه و عدد eps اعلامی متفاوت خواهد بود ؛ بطوریکه بر روی ددام با 45% مواد اولیه وارداتی بیشترین تاثیر را داشته است.

3- در جدول بالا فرض بر این شده است که شرکتها بتوانند برای کل سال مالی 93 از امکان گشایش ال سی 10% بهره مند شوند . این درحالیست که علی رغم گذشت یکماه از سال هنوز این موضوع بصورت کامل و متداوم اجرایی نشده است .

4- میزان تعدیل اعلام شده صرفا بابت تاثیر گشایش ال سی 10% میباشد و موارد دیگر از قبیل افزایش نرخ محصولات ، افزایش تولید و … در نظر گرفته نشده است.

5- همانطور که ملاحظه میفرمایید تمام سهمهای جدول بالا از زیرمجموعه های هلدینگ داروپخش ( وپخش ) و هلدینگ دارویی تامین ( تیپیکو ) میباشند. که هر دو تو قیمت مناسبی هستند و میتونید برای خرید استفاده کنید البته تیپیکو نسبت به وپخش نقدشوندگی و معاملات بهتری دارد.

6- بقیه شرکتهای دارویی هم از پتانسیل رشد سودآوری خوبی برخوردار هستند ، و نبودشون در جدول بالا دلیل بر عدم ارزندگی آنها نخواهد بود . بررسی ما صرفا تاثیر کاهش هزینه های مالی بوده است و شرکتهای ذکر شده در جدول بالا بیشترین هزینه مالی رو دارا بوده اند.

 

دوستان در مورد این مطلب یا گروه دارو میتونند سوالات خودشون تو همین بخش بپرسند .

 

موفق باشید.

bashgah-banner

8 نظرها

    • سلام جناب براتی
      از لحاظ بنیادی دجابر در وضعیت مطلوبی قرار دارد و احتمالا تو گزارش 12ماهه سال 92 هم میتونه یک تعدیل مثبت داشته باشه و کمتر از یکماه دیگر هم مجمع شرکت برگزار خواهد شد. در مورد روند سهم در کوتاه مدت میتونید تو بخش پرسش و پاسخ وضعیت تکنیکالیش رو از کارشناسان مربوطه بپرسید. در مورد نگهداریش بسته به استراتژی معاملاتی خودتون کوتاه مدتی یا میان مدتی تصمیم بگیرید .
      موفق باشید.

نطر گذاشتن