بررسی گروه های مطرح بازار

213
telegram nokhbegan-start
بررسی گروه های مطرح بازارReviewed by Khalili on Sep 30Rating:

بررسی گروه های مطرح بازار


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

با سلام خدمت همراهان همیشگی سایت تحلیل ها

عجب رشد عددی داشته این دما سنج اقتصادی کشور. دلار هم که این روزها ترمز بریده و همینطور بالا و بالاتر می رود. اکنون قیمت دلار در بازار آزاد 2850 تومان اعلام شده است. دو روز کاری است که رشد حدود 700 واحدی، عدد شاخص را به 28800 واحد رسانده است. در این افزایش، شرکت های مهمی چون مخابرات ایران، کگل، فملی ، فولاد و … نقش داشتند. همانطور که همه ی ما می دانیم، سهام مخابرات بسیار حجیم است و به عنوان یک غول در بورس محسوب می شود. روند این شرکت به گونه ای است که همیشه از نوسانات پایینی برخوردار بوده است. یعنی هم افزایش قیمت آن ناچیز است و هم کاهش قیمت آن. اما الان 2 روزی است که این غول بورسی از خواب خرگوشی برخواسته و یک تکان رو به جلویی را به بورس داده است. این شرکت مدت ها بوده که افزایش قیمتی محسوسی را نصیب سهامدارانش نکرده بود که به این صورت سهامداران را غافلگیر کرد. شایعاتی در بازار مطرح است که قرار است برخی خدمات شرکت مخابرات از افزایش قیمت برخوردا شوند. با پیشرو شدن مخابرات بقیه ی شرکت های نیز با حواشی و اخباری که در اطرافشان داشتند به این حرکت مثبت مخابرات لبیک گفتند و آنها نیز روند افزایشی را پیش گرفتند. برای نمونه صنعت سیمان که با خبر افزایش قیمت سیمان همراه بوده است، همچنان 4 درصد به 4 درصد بر قیمت سهامشان افزوده می شود. البته چندی از شرکت های این گروه به دلیل اعلام پیش بینی های جدید متوقف هستند. برخی ها هم که تعدیل خود را اعلام کردند. برای نمونه سیمان اصفهان پیش بینی خود را به میزان 13 درصد افزایش داده است. در هر صورت این صنعت با افزایش نرخ دلار و همچنین با افزایش قیمتی که داشته ، همچنان با مثبت بودن بورس روند افزایشی خود را حفظ می کند.

در مورد گروه قند و شکر نیز اوضاع کمی تغییر کرده است. می دانیم که شکر در بورس کالا با قیمت های بیش از 1300 تومان معامله شده است و این عامل افزایش قیمت سهام بوده است. اما عامل دیگر نزدیکی به شروع فعالیت شرکت های قند و شکر است و معمولاً در نیمه دوم سال است. از طرفی شنیده شده که برای صادرات شکر ارز مرجع تعلق نخواهد گرفت که این خود میتواند بر افزایش قیمت شکر (حتی از نوع وارداتی آن) بیفزاید. بنابراین از نظر بنیادی این شرکت در مقطع خوبی قرار دارند. ضمن اینکه استراحت قیمتی در بورس به عنوان یکی از ارکان جدایی ناپذیر است و همیشه نباید به دنبال رشد قیمتی باشیم. بنابراین کاهش مقطعی قیمت در قندی ها ضرروی به نظر می رسد. اما کارشناسان تکنیکی نمودارهای قندی ها را کمی نگران کننده ارزیابی می کنند. ولی با حرف های گفته شده در مورد این گروه، شاید باز هم در آینده به عنوان لیدر بازار نمایان شود (فعلاً بیننده ی رفتارهای این گروه باشید).

اما یکی از شگفت انگیزترین گروه ها گروه خودرو است که علی رغم بالارفتن نرخ ارز در کشور، روند صعودی دارند. به نوعی می توان افزایش قیمت ایران خودرو را مربوط خبر فروش بلوک بانک پارسیان این خودروسازی دانست که با صف خرید سنگینی همراه است و البته عرضه ها هم در این نماد کم دیده نمیشود. دیگر خودروسازی ها هم با موج مثبت این نماد هم پیمان شدند و صف خرید را تجربه می کنند. اگر نرخ دلار در روزهای آینده از کاهش برخوردار شود! باز هم این گروه روند مثبت خود را خواهد داشت.

در مورد سرمایه گذاری ها هم خیلی طبیعی است که مانند رشد شاخص آنها هم رشد کنند. سرمایه گذاری غدیر هم با افزایش 4 درصدی همراه بوده و صف خرید است. این نماد هم با خبرهایی از افزایش سرماه همراه است که حتی شنیده شده شاید در ماه مهر این افزایش سرمایه عملی شود. خبرهایی از تعدیل زیر مجموعه هایش هم به گوش می رسد که می تواند افزایس سود وغدیر را به دنبال داشته باشد. صندوق بازنشستگی هم با صف خرید همراه بود. این نماد در قیمت 214 تومان قرار گرفته است و ظاهراً از نظر تکنیکی در قیمت های 215 تومان مقامت مهمی را در جلوی خود می بیند.

در گروه معدنی نیز کگل و کچاد از مهمترین نمادهای تاثیر گذار بودند. این دو شرکت با عرضه های زیادی همراه هستند اما باز هم تقاضاها بر عرضه ها پیشی می گیرد. در این گروه باید با مراقبت های زیادی پیش رفت چون ظاهراً مقاومت های را در جلوی خود می بیند.  

 

نهم مهر 1391 – قبل از شروع معاملات

bashgah-banner
نوشته قبلیبررسی شاخص
نوشته بعدیصحبتی با شما
چندین سال هست که در بورس فعالیت تحلیلی دارم و امیدوارم با انتشار مطالبم بیتونم به شما دوستان کمکی کرده باشم.

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن