تحلیل بنیادی گزارش های شش ماهه از نگاه تحلیلها

865
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی گزارش های شش ماهه از نگاه تحلیلهاReviewed by محمد محمدی on Oct 25Rating:

تحلیل بنیادی  گزارش های شش ماهه از نگاه تحلیلها

سلام خدمت دوستان عزیز

هفته گذشته با هجوم گزارشات ششماهه در روزهای پایانی به اتمام رسید ، گزارشاتی که میتونه باعث تغییرات نگاه بازار به شرکتها و گروههای مختلف بشه و از اینرو روند حرکتی شرکتها رو در ششماهه دوم تعیین خواهند کرد ، به همین منظور میخواهیم نگاه دقیقتری به گزاراشات شرکتها داشته باشیم تا ببینیم کدام شرکتها خواهند توانست با رشد سودآوری بازدهی خوبی نصیب سهامداران خود سازند .


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

گروه خودرویی :

 

 خساپا به عنوان دومین خودروساز کشور گزارش ششماهه خود را منتشر کرد که بر این اساس در ششماهه 90 ریال زیان شناسایی کرده است . با این اوصاف جمع زیان انباشته شرکت تا پایان ششماهه منتهی به سال 93 به عدد 557 ریال به ازای هر سهم رسیده است یعنی سایپا برای اینکه بتواند در مجمع امسال سودی تقسیم نماید باید سودی بیش از این عدد را ششماهه دوم محقق سازد ، امری که چندان با واقعیت فعلی شرکت و صنعت همخوانی ندارد . شرکت همچنان پیش بینی سود سال 93 خود را بدون تغییر 9 ریال اعلام کرده است .

خکاوه ، این شرکت نیز در گزارش ششماهه خود زیان 412 ریالی ساخته است که جمع زیان انباشته شرکت را تا پایان ششماهه اول سال 93 به عدد 2755 ریال رسیده است . یعنی شرکت بیش از سه برابر قیمت فعلی خود زیان انباشته دارد .  شرکت پیش بینی زیان خود را برای سال مالی 93 از 436 ریال به 451 ریال افزایش داده است .

خزامیا گزارشش ششماهه خود را منتشر کرد که بنابراین گزارشش شرکت در ششماهه اول 111 ریال زیان شناسایی کرده است . میزان تولید شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل نزدیک به 21% کاهش داشته است . شرکت هنوز گزارش جدید پیش بینی سود سال 93 خود را اعلام نکرده است .

امروز نماد خودرو به منظور تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد ، باید دید آیا گزارش جدید شرکت انتظارات را برآورده خواهد کرد .

تا اینجای کار هیچکدام از خودروسازان گزارش قابل قبولی ندادند ، سهامداران این گروه هوشیار باشند ، باتوجه به این گزارشات ششماهه این گروه از لحاظ بنیادی وضعیت مناسبی ندارند .

پتروشیمی ها :

شفن در گزارش ششماهه خودش نزدیک به 62% از سود خود را پوشش داده است . میزان تولید  شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل نزدیک به 13% افزایش داشته است . در صورتی که شرکت در ششماهه دوم مشکل قطعی گاز نداشته باشد و قیمتهای جهانی تغییری نکند امکان تعدیل سود شرکت تا محدوده 600تومان وجود خواهد داشت .

شاراک در گزارش ششماهه 29% پوشش داشته است ، البته در واقع باید گفت در چهارماهه میزان پوشش شرکت این مقدار بوده است چرا که تعمیرات و میزان اورهال شرکت از یکماه به دو ماه افزایش پیدا کرده بوده است و عملا شرکت 4ماه از 6ماه گذشته را فعال بوده است . به همین دلیل میزان تولید شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل نزدیک به 26% کاهش داشته است . با همه این اوصاف شرکت خواهد توانست سود امسال خود را محقق کند و از این بابت مشکلی نخواهد داشت . شرکت نیز در گزارش خود بر این موضوع تاکید کرده است .

شکبیر در گزارش ششماهه 611 ریال سود ساخته است که نسبت به دوره مشابه سال قبل نزدیک به 62% رشد داشته است . شرکت در بازار پایه فرابورس معامله میشود و پیش بینی سود ارائه نمیکند شاید دلیل کم توجهی بازار به این سهم ارزنده نیز همین موضوع باشد . میزان تولید شرکت نزدیک به 5% افزایش داشته است . رسیدن به سود 150تومانی برای امسال دور از دسترس نخواهد بود .

جم در گزارش ششماهه خود 894 ریال سود ساخته است ، و نزدیک به 56% بودجه خود را پوشش داده است . سود خالص شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل نزدیک به 23% افزایش داشته است . میزان تولید شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل نزدیک به 5% افزایش داشته است .

زاگرس در گزارش ششماهه خود  225تومان سود ساخته است و نزدیک به 55% پوشش داشته است ، سود شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل 11% کاهش داشته است که عمدتا به دلیل افزایش نرخ خوراک بوده است . میزان تولید شرکت نزدیک به 22% افزایش داشته است .

فردا گزارشات دو گروه دیگر از بازار را مورد بررسی قرار میدهیم ، گروهها و شرکتهای  مورد نظر خود را در همینجا اعلام کنید تا در اولویت بررسی قرار بگیرند .

موفق باشید …

 

bashgah-banner

15 نظرها

 1. با سلام و خدا قوت و تسلیت به مناسبت ماه محرم چند سوال از خدمتتون داشتم
  1- هدفی که در مورد داسوه (1800) و والبر(650) تعیین کردید حدودا کی به وقوع می پیوندد؟
  2- با توجه به سیگنال خوب شما در مورد ثفارس و نزدیک شدن به هدف قیمتی 530 شما در یکی از گزارش های بازار فرمودید که با توجه به وضع بازار و صعودی بودن آن جای رشد تا 600 هم دارد؟ آیا هنوز به این نظر معتقدید؟
  3-با توجه به اینکه فرمودید وسینا در کوتاه مدت به 190 میرسد و محقق شد اهداف بلند مدت این سهم را نیز بیان کنید؟
  4 و آیا صنعت غذایی مورد توجه بازار قرار میگیرد طی چند ماه آینده

  • سلام جناب تقی نژاد
   عزاداریهاتون قبول. التماس دعا. والبر و داسوه هر دو تا هفت آینده به اهداف خود خواهند رسید . ولی پیشنهاد میکنم داسوه را به دید 18ماهه و هدف 3000تومان نگه دارید.ثفارس ارزندست و احتمال رسیدن به قیمتهای 600تومان نیز وجود دارد ولی بعد از رشد 150% ریسک سهم کمی بالا رفته پیشنهاد میکنم یک پله دیگر در قیمتهای فعلی بفروشید و سود شناسایی کنید.هدف بلند مدت وسینا بستگی به شرایط کلی بازار.مذاکرات و… دارد. گروه غذایی وضعیت نسبتا خوبی دارد بنظرم غبشهر با توجه به کاهش نرخ روغن خام و کاهش احتمالی هزینه های مالی پتانسیل رشد خواهد داشت.در قیمتهای 600تومان کم ریسک هست.
   موفق باشید.

نطر گذاشتن