بر بام بازار دوشنبه 05 اسفند ماه…

288
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار دوشنبه 05 اسفند ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Feb 24Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

در بازار سهام عرضه صفوف خرید نمادهای ساختمانی از مهمترین اتفاقات بازار بود.

از دیگر اتفاقات مهم می توان به انتشار گزارشات مخابرات و بازگشایی آن اشاره کرد. این شرکت، در حالی برای هر سهم در سال مالی 92 مبلغ 456 ریال سود خالص پیش بینی کرده که دوره 9 ماهه را با تحقق زیان 58 ریالی به پایان رسانده است. لازم به ذکر است این شرکت برای هر سهم در سال مالی 93 مبلغ 535 ریال سود خالص پیش بینی کرده که در مقایسه با سال مالی قبل رشدی معادل 17 درصد داشته و علت اصلی آن افزایش سود آوری شرکت ارتباطات سیار می باشد.

در هر صورت بعد از یک صعود 6 – 7 روزه ، حداقل نیاز داریم شاخص تا پایان هفته اصلاح کند یا درجا بزند. دلیل اصلی این ریزش نیز انتظار بازار برای بازگشایی نمادهای پتروشیمی و اثر روانی آن بر روی بازار است.

دو عامل را می توان از جمله وقایع اخیر دانست:

1.شناسایی سود پس از چند روز نوسان مثبت یا خروج با ضرر کمتر

2.تایید نرخ خوراک 13 سنتی توسط شورای نگهبان و اثر روانی آن بر روی بازار

اگر هدف حمایت از سهامداران خرد و اجازه خروج دادن بود ، مسلما در همین مدت این سهامداران خرد به راحتی می توانستند خروج پیدا کنند و حتی بخشی از ضرر خود را جبران کنند. اما اگر هدف رنگ و لعاب دادن به شاخص است که هیچ…

در حاشیه بازار تحولات اوکراین سر تیتر اکثر خبرگزاری هاست. یک مقام بلندپایه دولت روسیه به فایننشال‌تایمز گفته است اگر اوکراین تجزیه شود، جنگی آغاز می‌شود و در جریان آن روسیه به حمایت از کریمه برمی‌خیزد.

اما در اخبار داخلی و پیرامون مباحث هسته ای ، سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران در مورد جلسه دیروز این کمیسیون گفت: عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد مذاکره‌کننده میهمان جلسه کمیسیون بود و و گزارش مفصلی از دور اخیر مذاکرات تیم مذاکرات جمهوری‌ اسلامی و 1+5 ارائه کرد.

وی به نقل از عراقچی گفت: هدف مذاکرات در این دور دستیابی به راه حل جامع بود؛ راه حل جامعی که شامل ویژگی‌هایی اصلی باشد، از جمله ادامه فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی، لغو کلیه تحریم‌ها و عادی‌سازی پروژه هسته‌ای.

نقوی حسینی ادامه داد: عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده در ادامه بحث گفت که ما از ابتدای مذاکرات گفته بودیم که گام‌های مذاکره و اقدام از گام اول تا گام آخر باید ابتدای کار روشن باشد؛ در این دور از مذاکرات بر اساس همان توافق مذاکره ادامه یافت و بعد از ساعت‌ها مذاکره کارشناسی و دو نشست ظریف و اشتون به نتایج مفیدی دست یافتیم؛ ابتدای مذاکره گلایه شدیدی نسبت به رفتارها و مواضع برخی اعضای 1+5 نسبت به توافق و مذاکره بعد و بعد از آن سه موضوع مورد توجه و گفتگوی هیأت ایرانی قرار گرفت؛ اول این که هیچ موضوعی خارج از توافق نباید طرح شود و دوم این که هیچ موضوعی غیر از موضوع هسته‌ای نباید مطرح شود و سوم این که قطعنامه‌ها غیرقابل اجرا هستند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: عراقچی در پایان گزارش گفت که در این دور از مذاکرات دستور جلسه آینده هم مورد موافقت طرفین قرار گرفت. در دور مذاکرات آینده چهار موضوع اصلی به بحث گذاشته خواهد شد. 1. غنی‌سازی جمهوری اسلامی و کمیت و کیفیت آن 2. تحریم‌ها و کاهش و رفع کامل تحریم‌ها 3. آب سنگین کردن 4. همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی.

وی همچنین اظهار کرد: جدول زمانبندی مذاکرات طی 4 ماه آینده یعنی تا آخر خرداد تنظیم شد و جلسات لازم پیش‌بینی شد. شش دور مذاکرات پیش‌بینی شده است.

نقوی حسینی گفت: خانم اشتون اعلام کرد که در دوره‌های نوزدهم و بیستم اسفند به‌عنوان وزیر خارجه اتحادیه اروپا به ایران سفر خواهد کرد.

وی ادامه داد: عراقچی در جلسه گفته است که غنی‌سازی صفر که مورد نظر آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها است به نتیجه نرسید و حق غنی‌سازی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شد.

در بازار سهام ، یکی از مهمترین گزارشات متعلق به کالسیمین بود. شرکت سود سال 93 را همان 102 تومانی اعلام کرد که در گزارش توسعه معادن آمده بود. نگاهی دقیق به صورت های مالی شرکت نشان می دهد که شرکت مشکلی از بابت تهیه خاک ندارد. تنها بالا بردن بهای تمام شده و کاهش سود زیر مجموعه ها باعث افت سود شرکت شده است. همچنان اعتقاد داریم کالسیمین حوالی 800 تومان و با کف قیمتی 760 تومان برای کسی که تا اردیبهشت 94 سهامداری کند می تواند از گزینه های خوب بازار باشد. نکته مهم این که تا 60 روزه آینده باید افزایش سرمایه شرکت اجرایی شود.

ولساپا از دیگر شرکت هایی بود که گزارش داد.  در نگاه اول شرکت تعدیل منفی داده و اوضاع چندان مساعد نیست. اما باید توجه کرد که علت این تعدیل منفی وجود سود غیرعملیاتی در سال 92 بود . سود 25 تومانی سال آینده یک سود عملیاتی است. نکته بارز این گزارش اینجاست که شرکت برای لیزینگ 70 هزار خودرو در سال 93 برنامه ریزی کرده است. این در حالی است که آمار لیزینگ سال 92 حدود 19 هزار واحد بوده است.

در گروه دارویی دتماد سود سال 93 را با تعدیل 14 درصدی اعلام کرد. فارابی نیز سود سال بعد را با تعدیل 5 درصدی ارائه کرد. کم کم پرونده گزارشات 93 در گروه دارویی با بازگشایی این نمادها بسته می شود. این گروه برای میان مدت و بلند مدت همچنان پتانسیل رشد دارند اما کوتاه مدتی ها این نکته را مد نظر داشته باشند که اگر تاکنون سهام دارویی نخریده اند برهه کنونی برای کوتاه مدتی ها چندان مناسب نیست.

سیمانی ها با محاسبه افزایش نرخ گزارش خود را روانه بازار می کنند. با این حساب باید به این نکته توجه کرد که سیمانی ها دیگر پتانسیل تعدیل مثبت را در طول دوره نخواهند داشت. به عنوان نمونه سود سال مالی آینده سیمان درود افت 22 درصدی را نسبت به سال مالی جاری تجربه می کند. این در حالی است که شرکت افزایش نرخ 2 تا 26 درصدی برای محصولات خود در نظر گرفته است.

یکی از مهمترین گزارشات که هنوز روی خروجی کدال قرار نگرفته ، گزارش ایران خودرو است. در مقطع کنونی انتظار روی دادن معجزه در گزارش خودرو را کسی ندارد. اما گزارش این سهم می تواند برای گروه خودرویی و حتی برای کلیت بازار مهم باشد.

تا این لحظه، اولین پیش بینی 93 بیشتر نمادها به روی کدال نشسته، با رد شدن نرخ خوراک 13 سنتی از فیلتر شورای نگهبان، حالا همه نگاه ها معطوف به گزارش نمادهای پتروشیمی و بازگشت این گروه به تابلو معاملات است. در روزهای قبل تخمینی از سود شرکت های پتروشیمی برای سال آینده ارائه کردیم. اگر به خاطر داشته باشید، نتیجه گرفتیم که در صورت آزاد‌سازی نرخ اوره، افزایش نرخ خوراک برای اوره سازان عملا خنثی می شود. اما شرکت های متانول ساز، خصوصا زاگرس با تعرفه جدید نرخ خوراک دچار مشکل جدی در روند سودآوری خواهند شد.

اما در گروه دارویی، علیرغم تشدید عرضه ها در کل بازار، تقاضا همچنان بالا بود. شنیده می شود کی بی سی و اعتلا البرز از زیرمجموعه های سرمایه گذاری البرز و گروه دارویی سبحان به زودی وارد فرابورس می شوند.

به لحاظ تکنیکی شاخص این گروه، مقاومت مهمی را در محدوده 5013 واحد شکسته است. البته هنوز عملا نمی توان از تثبیت شدن قیمت سخن گفت.

غول گروه دارویی یعنی تی‌پی‌کو از روز عرضه تا کنون، بازدهی 25 درصدی را برای سهامدارن خود به ارمغان آورده است. صحبت کردن از وضعیت تکنیکی سهم با توجه به تعداد روزهای معامله چندان جایز نیست، اما می توان گفت که در صورت برگشت قیمت به محدوده 700 تومان می توان با دید 6 ماهه در این نماد سرمایه گذاری کرد.

در نماد والبر، پس از ثبت قله تاریخی، بسیاری از اهالی بازار انتظار ریزش تا حوالی 420 تومان را از سهم داشتند. اما قیمت از محدوده 500 تومان و پس از برخورد با کف کانال فرضی شروع به برگشت کرد. با توجه به وضعیت گروه و جو خوش‌بینی بازار نسبت به دارویی ها؛ به نظر می رسد مقاومت 620 تومانی بی اعتبار شود، اما سهم حوالی 680 تومان با مقاومت بسیار سنگینی مواجه خواهد بود.

در نماد گروه دارویی سبحان الگوی هارمونیک دوسویه در نمودار تشکیل شد. برای اظهار نظر در مورد شکست سقف قبلی هنوز زود است، اما اندیکاتور rsi در 2 – 3 روز آینده با ترند نزولی خود درگیر می شود که می تواند باعث تشدید عرضه ها شود. اگر این اندیکاتور از سد محدوده مقاومتی خود عبور کند، نوید شکست سقف قبلی در قیمت را خواهد داد.

در نماد فرابورسی پخش، قیمت با رسیدن به حوالی سقف قبلی متعادل شد و کندلی مشابه دارآویز در کارنامه خود ثبت کرد. در فریم‌های پایین تر نیز اندیکاتور rsi در محدوده اشباع از خریدار می باشد. در حال حاضر 500 تومان حمایت معتبری در پیش روی قیمت می باشد. برای ورود به سهم توصیه می شود یا منتظر شکست قطعی 560 تومان باشید یا حوالی 480 – 500 اقدام به خرید نمایید.

در نماد دارویی کوثر نیز به مانند اغلب نمادهای گروه الگویی مشابه ab=cd دوسویه شکل گرفته است. در اندیکاتورها نیز واگرایی مخفی مثبت کاملا مشهود است. اولین مقاومت سهم 570 تومان می باشد که با گذر از آن انتظار رشد سهم را تا حوالی 650 تومان داریم.

دارویی جابر به نظر 1000 تومان را نشانه گرفته است. سبحان، همچنان با 4000 تومان مشکل دارد. در صورت عبور از مرز روانی 4000 تومان، می تواند رشد 12 درصدی را تجربه کند. دامین که پرچمدار این گروه در ارائه بودجه 93 مثبت بود، در آستانه رسیدن به سقف قبلی قرار دارد که در صورت شکست آن حتی می تواند تا 1750 تومان نیز رشد نماید.

اما در نماد ایران دارو، کف سهم در 840 تومان بسته شده است. الگوی ab=cd دوسویه در این نماد نیز کاملا مشخص است. مضاف بر این که واگرایی مخفی مثبت تایید کننده صحت این الگو می باشد. با عبور rsi از مرز 50 واحد به نظر روند رو به رشد این سهم نیز شدت گیرد. عبور از مرز روانی 1000 تومان می تواند بازدهی 20 درصدی را نصیب سهامداران شرکت نماید.

* موفق باشید *

کاربران گرامی شما میتوانید جدول سبد حرفه ای و نماد های پر بازده  ما را در این بخش مشاهده نمایید..

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن