بر بام بازار دوشنبه 09 دی ماه…

277
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار دوشنبه 09 دی ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 30Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص

سلام خدمت دوستان بازاری؛

 امروز نیز بازار خوبی را تجربه کردیم.این چند هفته بازار آبستن اتفاقات نو هست.مراقب باشید تصمیمی نگیرید که با تصمیم بزرگان و سرداران بازار متضاد باشد.چند روزی هست که در خصوص پترو ها هشدار دادیم.فعلا ورود نکنید.جدل میان مجلسی ها و رئیس اتحادیه و صنف بالا گرفته.از خبر 18 سنت خوراک گرفته تا تکذیب نیم ساعته ی آن.از عجایب بازار امروز چیده شدن 50 میلیون صف در 40 ثانیه ی آخر بازار برای خودرو بود.

عزیزان پیشاپیش التماس دعا داریم ازتون.

** گفته شده**

در اوره سازها توجه بازار به خراسان ی جلب شده که از افزایش نرخ خوراک کمترین تاثیر ممکن را خواهد گرفت و با توجه به براورد محافظه کارانه نرخ اوره در بودجه با تعدیل مثبت در گزارش 9 ماهه روبرو خواهد شد. در نماد پتروشیمی مارون از تعدیل و توقف این نماد گفته می شود. اما نماد پتروشیمی پردیس این روزها پر خبر می باشد ، بحث انتقال 17 درصد پردیس از بازرگانی پتروشیمی به پترول و فروش یک درصد جم شرایط خاصی را برای این دو نماد به همراه دارد .در  نماد پترول که بسیار پر معامله می باشد با فروش جم 64 ریال به سودش افزوده شده است .گفتنی است اثرات فروش پردیس توسط بازرگانی پتروشیمی بر پتروشیمی خلیج فارس نیز اثر گذار خواهد بود زیرا فارس بالغ بر 45 درصد بازگانی پتروشیمی را در اختیار دارد و از این محل با تعدیل سود همراه خواهد شد .گفته می شود در صورت انتقال قبل از مجمع پترول از محل پردیس 22تومان سود عایدش خواهد شد .در این میان اگر معامله به صورت مبایعه نامه باشد احتمالا با مخالفت سازمان روبرو شود. در پتروشیمی جم نیز خبرهای مثبتی از افزایش خوراک دریافتی و افزایش میزان تولیدات شنیده می شود بر همین اساس راه‌اندازی فاز 12 پارس جنوبی می‌تواند با افزایش ظرفیت تولید مجتمع کمک شایانی به افزایش سودآوری شرکت نماید به نظر می رسد با افزایش خوراک دریافتی این شرکت در سال آینده با توجه به خوراک مایع و گاز دریافتی از توان تعدیل بیش از 50 درصدی برخوردار خواهد بود.

 در پتروشیمی جم نیز خبرهای مثبتی از افزایش خوراک دریافتی و افزایش میزان تولیدات شنیده میشود بر همین اساس راه‌اندازی فاز 12 پارس جنوبی می‌تواند با افزایش ظرفیت تولید مجتمع کمک شایانی به افزایش سودآوری شرکت نماید به نظر می رسد با افزایش خوراک دریافتی این شرکت در سال آینده با توجه به خوراک مایع و گاز دریافتی از توان تعدیل بیش از 50 درصدی برخوردار خواهد بود.

روند : پتروشیمی خراسان در کف کانال 7 ماهه قراردارد (1012تومان) پیشنهاد می شود نماد را زیر نظر داشته باشید افت به زیر محدوده یادشده روند سهم را تغییر خواهد داد.پتروشیمی جم نیز در کف کانال 3 ماهه (2050 تومان) قرار دارد در صورت تشدید فشار منفی بر گروه و افت به زیر محدوده های یاد شده 1950 و 1860 اهداف آتی سهم و بسیار ارزنده ای خواهند بود.پتروشیمی مارون درگیر واگرایی منفی در نمودار روزانه می باشد که میتواند نماد را تا3200تومان نیز پایین بکشاند .توصیه: در این گروه فعلا در خرید دست نگه دارید و در صورت اقدام به فروش نیز هیجانی عمل نکنید زیرا هنوز همه چیز تموم نشده و دولت قیمت های بسیار پایین تری را مدنظر دارد و در برابر این تصمیم دولت و پتروشیمی ها به شدت مقاومت خواهند کرد . بحث آزادسازی نیز به عنوان یک تهدید از سوی پتروشیمی ها جدی است.

مهمترین خبرهای مربوط به گروه پتروشیمی: در جلسه عصر دیروز کمیسیون صنایع مجلس قیمت خوراک گاز واحدهای پتروشیمی به میزان 18 سنت برای سال 93 به تصویب رسید این در حالی بود که پیشتر صحبت از نرخ 13سنتی برای خوراک شرکت های پتروشیمی شده بود که مطئنا بر روانی منفی به همراه خواهد داشت اما هنوز همه چیز تموم نشده و امیدواریم این کش و قوس نهایت به پایان برسد که این شرایط سهامداران خرد را بسیار متضرر خواهد کرد و یک تصمیم قطعی و پایدار با قراردادهای بلندمدت گرفته شود خبر دوم طرح ماده قانونی الزام دولت به عرضه خوراک گاز ۱۳ سنتی به پتروشیمی‌ها توسط مرکز پژوهش های مجلس بود. بر همین اساس در صورت اجرای این حکم ۱۲۰۰ میلیارد تومان به درآمدهای دولت اضافه می‌شود قیمت خوراک گازی مورد نیاز برای تولید کود شیمیایی مصرف داخل، که به جهاد کشاورزی تحویل داده می شود، توسط وزارت نفت تعیین می گردد. قیمت سوخت واحدهای پتروشیمی از شمول این قیمت‌گذاری مستثناست و هماهنگ با سایر صنایع و واحدهای تولیدی می باشد. در گزارش این مرکز پژوهشی آمده است که ارائه این پیشنهاد در لایحه مربوط به اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها از سوی دولت به مجلس مناسب‌تر است، اما در صورت عدم تحقق این امر، در قالب پیشنهاد الحاقی توسط نمایندگان مجلس به لایحه بودجه 93 اضافه شده و به تصویب نهایی برسد. دولت مکلف است قیمت خوراک گاز طبیعی (متان) واحدهای پتروشیمی در سال 1393 را معادل 13 سنت به ازای هر متر مکعب و قیمت سایر خوراک های گازی (اتان، گاز غنی و …) را متناسب با قیمت گاز طبیعی تعیین نماید.

البته این گزارشی است که به کمیسیون مجلس ارائه شده است و نهایتاً کمیسیون باید در خصوص مسئله نرخ خوراک را که تا حدی به معضلی برای این صنعت تبدیل شده است تعیین تکلیف کند.در این گروه برخی شنیده ها از افزایش احتمالی قیمت اوره در بازار داخل در صورت افزایش خوراک 13 سنتی خبر میدهد این در حالی است که این منابع این افزایش نرخ را یک تهدید از سوی اوره سازها تلقی میکنند و در نظر دارن این مصوبه را تحت فشار قرار دهند . در حال حاضر بر گویا بیشترین نرخ خوراک 7 سنت است ان هم توسط کشور بحرین اجرایی می شود ، از سوی دیگر گویا دولت مخالف افزایش 13یا 18 سنتی خوراک می باشد که دلیل آن ترس از افزایش قیمت ها و ایجاد نرخ های کاذب میباشد به همین دلیل در تلاش برای تعدیل نرخ خوراک است ،در مجموع گروه پتروشیمی به محدوده های مهم حمایتی رسیده اند و هر تصمیم مثبتی با توجه به اخبار خوشایندی از جمله افزایش میزان صادرات مجصولات پتروشیمی و افزایش قیمت های جهانی میتواند گروه را بالابکشد ، باید اذعان کرد این روزها و هفته های روز های مهمی برای گروه میباشد.اما نرخ خوراک 18 سنتی و در صورت اجرایی شدن آن حداقل در کوتاه مدت اثرات مخربی را بر گروه و حتی بازار خواهد داشت پس در خریدهایتان در نمادهای مربوطه و حتی گروه دقت داشته باشید.

وتجارت: افزایش سرمایه این شرکت یک مزیت است به100 تا150 درصد از محل تجدیدارزیابی اشاره میشود این نماد در سال آینده تعدیل خوبی را از محل سرمایه گذاری های انجام گرفته در پیش خواهد داشت.حمایت سهم370 و مقاومت پیش رو 410

در پست بانک بلوک 5 درصدی از طرف خصوص سازی عرضه می شود و سعی در کنترل قیمت خواهند کرد در این نماد بررسی ها نشان می دهد که افزایش سرمایه 700 درصدی را چند گروه همزمان در حال پیگیری ( با بانک مرکزی و سازمان ) می باشند و به گفته مسئولان در ماه های آتی مشخص خواهد شد.

به نظر می رسد اجرایی شدن این مهم سهم را در بهبه افزایش سرمایه و بازگشایی و هدف قیمت پس از افزایش سرمایه را میتواند تا250 تومان به ازای هرسهم ( بعد افزایش سرمایه) و یا قبل از آن تا1800 بالا بکشد.(یک فرضیه می باشد)

در گروه فلزات اساسی برخی حواشی از جمله افزایش نرخ گاز و احتمال افزایش فشار عرضه با هدف کنترل بازار . ازادسازی نرخ سنگ آهن از عوامل رکود فعلی عنوان می شود . از سوی دیگر بر روانی تحقیق و تفحص از صنعت فولاد نیز مزید بر علت شده است گفتنی است تعطیلی بازار های جهانی نیز فرصت اصلاح قیمت نمادهای مرتبط را فراهم نموده است

 در معاملات این روز شرکت ملی صنایع مس ایران در بورس کالا قیمت مفتول و کاتد با افزایش به 202562و196230 ریال رسید،ارزش معاملات مس در بورس کالا نیز بالغ بر557 میلیارد ریال تخمین زده میشود.این در شرایطی است که خبر ممنوعیت صادرات کنستانتره مس در حالی منتشر شد که مس در مدت اخیر اقدام به صادرات این محصول نکرده و مولیبدن صادر  گردیده است و این مهم بیش از آنکه تاثیر بر سودآوری داشته باشد جنبه روانی آن پررنگ می شود از سوی دیگر بحث صادرات مس پررنگ تر دنبال می شود ، برهمین اساس معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با نشستهایی که برگزار شد سعی می کنیم صادرات تولیدات صنعتی مس را بار دیگر رونق بخشیم. در مجموع با بازگشایی بازارهای جهانی انتظار بهبود معاملات را خواهیم داشت . در نماد ذوب آهن نیز که از قطعی شدن افزایش سرمایه صحبت می شود در این روز با کاهش 1.87 درصدی قیمت روبرو شد ،در این نماد رشد تولید محسوس می باشد و سال 93 انتظار افزایش سودآوری تا100 درصد را می توان برآورد نمود گفتنی است هر سه کوره این شرکت با ظرفیت کامل در حال کار کردن هستند، میزان تولید چدن خام شرکت 3.6 میلیون تن میباشد که ظرفیت تولید فولاد سازی و کارگاههای نورد نیز 2.8 تا 3 میلیون تن گزارش شده است ، ظرفیت کک سازی شرکت  نیزاکنون 900 هزار تن می باشد که با اضافه شدن واحد کک سازی دیگر 450 هزار تن دیگر به ظرفیت آن اضافه خواهد شد.در نماد ذوب در این روز در بورس کالا در حالی 30558 تن انواع محصول فلزی بدون تغییر قیمت معامله شد که صف تقاضا 143440 تنی نشان از وضعیت مناسب فروش این شرکت دارد .در نماد فولاد مبارکه که بیشترین تاثیر منفی را در افت گروه سهیم بود اخباری مجدد از آزادسازی نرخ سنگ آهن این نماد را با شرایط منفی و افت 2.2درصدی همراه ساخت . براین اساس نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان سنگ آهن با اشاره به برگزاری جلسات بین تولیدکنندگان سنگ آهن و وزارت صنعت در مورد عوارض صادرات سنگ آهن، گفت: آزادسازی قیمت سنگ آهن نیز در حال پیگیری است.این مهم در صورت اجرایی شدن بار منفی را بر نمادهایی چون فولاد مبارکه ، خوزستان و ذوب آهن تحمیل خواهد کرد . در سوی مقابل نمادهای سنگ آهنی همچون سرمایه گذاری معادن فلزات و چادرملو ،گل گهر و صبانور میتوانند مورد توجه قرار گیرند البته در صورت اجرایی شدن و تایید آن این در حالی است که وزیر هر گونه آزاد سازی قیمت سنگ آهن را رد نموده و بر حمایت از صنعت فولاد تاکید ورزیده است .در نماد فولاد خوزستان نیز افزایش سرمایه 264 درصدی در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید . در این گروه کماکان لوله و ماشین سازی،ملی سرب وروی ،فولادآلیاژی ،روی زنگان،فولاد خراسان و امیرکبیر کاشان مورد توجه قرار دارند .در نماد فولاد امیرکبیر افزایش میزان تولیدات و کاسته شدن خدمات کارمزدی توان تعدیل این شرکت را که به تولید ورق گالوانیزه میپرداز به 100تا110 تومان افزایش داده است.

مپنا این روز ها پر خبر می باشد ، از این رو در خواست صادرات 1000 مگاوات برق به پاکستان خبر مثبتی برای گروه عنوان می شود که طبق فرمول توافق شده با ایران، به ازای هر واحد برق دریافتی توسط پاکستان 8 تا 11 سنت به ایران باید پرداخت شود.از سوی دیگر قیمت گذاری دو نیروگاه صوفیان 100 مگاواتی معادل 1197 میلیارد ریال و شهید رجایی  2000 مگاواتی برابر 37000 میلیارد ریال میتواند این نماد را شفاف تر سازد . به اعتقاد بازار نیروگاه های مپنا همچون سنندج،عسلویه ، پرند، گناوه، علی آباد، توس ، قشم ، بهبهان، ره سر، جنوب اصفهان و فارس بیش از 16 هزار میلیارد تومان مجموعا ارزش دارند . از سوی دیگر باید اذعان نمود که با توجه به مصرف بالای گاز هر نیروگاه 1000 مگاواتی که بالغ بر 1450 میلیون متر ککعب تخمین زده می شود در صورت آزاد شدن نرخ به 325 تومان هزینه سنگینی بر نیروگاه ها تحکیل میشود و بر این اساس صادرات برق میتواند پتانسیل سودآوری این گروه را افزایش دهد برای نمونه بازار در مپنا با فرض صادرات سود این مجموعه را در 3تا 4سال آینده حداقل بالغ بر 500 تومان برآورد میکند .

در نماد کنتور سازی نیز شاهد ادامه معاملات پرحجم ،پرتقاضا  پر عرضه در سهم می باشیم این در حالی است که گفته می شود گزارش مثبتی از حسابرس در راه است .در ایران ترانسفو کماکان توسعه ملی و سینا فرآیند عرضه کننده سهم می باشد اما نماد با تقاضای مثبت خریداران کماکان صف خرید می باشد در این نماد اقتصاد نوین یکی از خریداران می باشد . در این گروه برنامه های حمایتی از صنعت برق و چشم انداز مثبت از کاهش تحریم ها این گروه را کماکان پرکشش نشان میدهد .در جوشکاب یزد کمکان افزایش سرمایه 900 درصدی مطرح است و نماد مورد توجه خریداران واقع شده ، گفتنی است در این نماد یکی از سهامداران عمده اقدام به عرضه نموده است. در لامپ پارس شهاب نیز دو خبر افزایش سرمایه تا200 درصد تا پایان سال و تعدیل مثبت این نماد را نیز مورد توجه قرار داده است . گفتنی است محاسبات در این نماد نشان می دهد اگر این نماد بتواند در نیمه دوم سال طبق برنامه عمل کند با توجه به کاهش هزینه بهای تمام شده و افت قیمت ارز و افزایش درآمد از محل سود زیر مجموعه هایش توانایی افزایش سود از 1589 به 2000تا2100 ریال را خواهد داشت .

روند : کنتور با واگرایی منفی است در صورت گذر از 1800 این واگرایی شکسته می شود و نگرانی در پیش نخواهد بود که اهداف2000-2200و2500را در پیش می گیرد برای خرید جدید صبر کنید تا تکلیف واگرایی مشخص شود.

در بترانس شکست مقاونت 690 اتقاق مثبتی بود که اهدافاصلی 800 و 840 خواهد بود.

در بکاب مقاومت 1272 را پیش روی دارد که گذر از آن تا1500/ 1450در نمودار تعدیل نشده پتانسیل رشد را نشان می دهد در خرید صبر کنید تا تکلیف و رفتار سهم برای گذر از مقاومت مشخص شود.

در بشهاب نیز مقاومت 1650 تومان را پیش رو دارد و میتواند الگوی کاپ یا فنجان را تشکیل دهد اما هنوز زمان دارد پس خریداران جدید صبر کنند تا الگو خود را نشان دهد سپس تصمیم گرفته شود.

پارس سویچ نیز به مقاومت بسیار حساس و حائز اهمیت در نمودار تعدیل نشده 738 رسیده است(این مقاوت در 2 و 11سال پیش تکرار شده ) پس دقت داشته باشید در نمودار تعدیل شده نیز مقاومت730 دیده می شود.

در توکا انتظار اقبال بازار به سهم را داریم.

در فخوز نیز پس از افزایش سرمایه 264 درصدی با سرمایه جدید سودش را 2129ریال اعلام کرد نکته منفی عملکرد نامناسب فروش در 3ماهه سوم میباشد .

مقاومت قیمت وتوکا 520/600

فخوز 1220و1500از مقاومت های بعد از افزایش سرمایه.

تکنو : این نماددر آتی محرک های قوی دارد و پتانسیل خوبی پشت سهم وجود دارد دیروز در خبرها داشتیم که وزیر برای ساخت جایگاه‌های کوچک و سریع النصب ضرب الاجل داده است و فرآیند احداث و النصب در شهرهای بزرگ در دستور کار قرار گرفته است . ضمنا مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های اعلام کرد به منظور ساخت جایگاه‌های کوچک باید از توان بخش خصوصی استفاده شود.

این در حالی است که تکتونار تولید کننده جایگاه سیار و انواع دسپینسر می باشد این شرکت ظرفیت ساخت 1,000دستگاه انواع تلمبه و دیسپنسر و 50 دستگاه جایگاه سیار برخوردار است .

با دید سهامدار اتفقات مثبتی در سهم رخ خواهد داد.

حمایت سهم 400-410

سیمان: بحث معادل شدن نرخ مازوت و گاز در صورت توافق خبر مثبتی برای گروه می باشد این در حالی است که پیشنهاد معادل‌سازی قیمت گاز و مازوت کارخانه‌های سیمان تا زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مورد موافقت مسئولان دولتی قرار گرفته و برای تصویب نهایی در جلسه آینده ستاد هدفمندی مطرح می‌شود. در صورت تایید خیال سیمانی ها از تامین خوراک راحت خواهد شد همین امر معاملات این گروه را در این روز بهبود بخشیده است.

در کارون اما توانایی تعدیل بیش از 15درصد را دارد این نماد برنامه افزایش سرمایه 100تا 150درصدی در پیش گرفته که برخی منابع از ارائه آن به سازمان خبر می دهند اما برخی مسئولن داخل شرکت آنرا رد نموده اند .

این سیمانی طرح توسعه 3500 تنی را با پیشرفت 65 درصد دردستور کار قرار داده که با اجرا و تامین مالی طرح طرفیت تولید به 7000تن در روز افزایش خواهد یافت این پروژه از سال 84 آغاز شده است.

** شنیده ها **

شنیده شده که ساتا و وغدیر در صدد خرید بلوک بانک پارسیان از ایران خودرو هستند گویا قیمت پیشنهادی هر سهم وپارس توسط هیئت مدیره خودرو 6500 ریال برای فروش عمده تصویب شده ولی خریداران تا نرخ 6000 ریالی پیشنهاد داده اند. گفته شده مذاکرات در این خصوص ادامه دارد و اگر معامله فوق انجام شود، شاهد توقف نماد خودرو خواهیم بود.

شنیده شده که در پی توافق احتمالی و فروش بلوک بانک پارسیان، نماد خگستر که بطور مستقیم 10 درصد و بصورت تلفیقی 15 درصد وپارس را در اختیار دارد،با جهش سودآوری قابل توجهی توام خواهد بود که صف خرید و رشد قیمتی توقف ناپذیر سهم در این راستا ارزیابی می شود.

این تحلیل را هم ببنید…

پیروز باشید  :…

bashgah-banner
نوشته قبلیاین کاشی بر روی حمایت…
نوشته بعدیگزارش دست پر سهمی از جنس دارو
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

4 نظرها

  1. سلام درمورد شپدیس توضیحی دهید. درجایی شنیدم افزایش نرخ خوراک روی شپدیس اثری ندارد. درجایی دیگر میگویند حتی تعدیل مثبت دارد وبعضی دیگر تعدیل30درصدی منفی را گوش زد میکنند.
    من کاملا گیج شده ام. لطفا راهنماییم کنید ک کدام درست است؟؟ توصیه به نگه داری است یا خیر؟/ با تشکر از شما

نطر گذاشتن