بر بام بازار دوشنبه 11 آذر ماه…

263
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار دوشنبه 11 آذر ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 2Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام و عرض ادب خدمت دوستان و عزیزان فعال در بازار؛

خب باتوجه به عرضه های ناگهانی در پایان ساعات معاملاتی دیروز شاید می بایست انتظار  ریزش صفوف خرید را می داشتیم.این روزها مثل هر سال شاهد داغ شدن مباحث مهم اقتصاد کلان مانند تعیین بودجه ی سال بعد هستیم.شنیده ها از بودجه ی 190 هزار میلیاردی و دلار 2600 سخن می گویند.خب این عامل (دلار) می تواند برای آنهایی که در صورت های مالی خود دلار را 3000 تومان دیدند کمی نا خوشایند باشد.البته این بار روانی است که قرار است بر روی این شرکت ها تاثیر بگذارید چرا که زمانی که دلار 2470 بود بسیاری از شرکت ها در بازار آزاد دلار را تسعیر می کردند.

در مجموع می توان تنها عاملی که سایه بر بازار افکنده فشار فروش های هیجانی ناشی از خرید های هیجانی قبل و مصوبات اخیر مجلس دانست.از دید نموداری هم برای شاخص 89 هزار را می توان متصور شد.

اخبار حائز اهمیت در سایر رسانه ها : جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: سقف بودجه عمومی در لایحه 93 کل کشور 190 هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده است. هم‌چنین قیمت دلار 2600 تومان و هر بشکه نفت 100 دلار قیمت‌گذاری شده است. عضو هیئت تحقیق و تفحص از صنعت فولاد از برگزاری اولین جلسه این هیئت در هفته جاری خبر داد و گفت: عملکرد وزارت صنعت، ایمیدرو و شرکت‌های فولادی و معدنی در طرح تحقیق و تفحص از صنعت فولاد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. با موافقت اعضای هیئت واگذاری بلوک ۱۷ درصدی هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس واگذار می‌شود. پیشنهادات بانک مرکزی در خصوص نرخ‌های سود بانکی عمدتاً بر شفاف‌سازی و تقویت انضباط در بازار پول و نه افزایش یا آزادسازی نرخ سود بانکی، استوار بوده است. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از تدوین و ابلاغ نظام‌نامه صادرات برق توسط بخش خصوصی خبر داد و گفت: این ‏نظام‌نامه چگونگی آغاز فروش برق توسط بخش خصوصی است‎.‎ قیمت صادرات برق خصوصی نیز زیر ۱۰ سنت نخواهد بود. در روز یکشنبه مورخ 10 آذر 1392 تعداد 5 کشتی سنگ آهنی جهت بارگیری مجموع 231 هزار و 600 تن سنگ آهن در اسکله های بندر شهید رجایی در حال بارگیری می باشند. طرح کارخانه تولید لوله مسی شهربابک با ظرفیت 12 هزار تن در سال و پیشرفت فیزیکی 61 درصد در مهر ماه 93 و طرح کارخانه تولید کاتد مس با 51 درصد پیشرفت فیزیکی بهمن ماه سال 93 آماده بهره‌برداری شوند.

 بازار ارز :   در بازار این روز نرخ دلار به 2950 تومان رسید . نرخ مرجع بانک مرکزی نیز به 24815 ریال اعلام شد.

**شنیده شده:

شنیده ها حکایت از افزایش 30 دلاری نرخ متانول در بازارهای جهانی و قابلیت تعدیل مثبت سود هر سهم شفن تا 6534 ریال درسالجاری و 9108 ریال در سال آینده حتی با نرخ گاز 13 سنتی دارند.

شنیده ها حکایت از مالکیت 68.7 درصدی ختوقا در خرینگ و 52.6 درصدی در خشرق  و افزایش خالص ارزش داراییهای هر سهم ختوقا تا 380 تومان و قابلیت رشد قیمتی تا محدوده 70 درصدی NAV  دارند.

شنیده ها حکایت از رشد قیمت سهام زیر مجموعه وامید و  افزایش خالص ارزش داراییهای هر سهم تا 810 تومان و امکان رشد قیمتی تا سقف 70 درصدی NAV. دارند.

برخی شنیده ها حاکی از این است که به احتمال زیاد برنامه افزایش سرمایه 50 درصدی پارسان فعلا منتفی شده است.

شنیده شده با افزایش خالص ارزش داراییهای ثشاهد به بیش از 600 تومان ،قیمت این سهم ارزنده ساختمانی در محدوده 37 درصدی NAV قرار گرفته و با توجه به برنامه افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت از محل سود انباشته – قابلیت رشد قیمتی سهم تا سطوح بالاتر فراهم گشته است.

گفته شده با افزایش صادرات محصول توسط ختراک و خلق درآمد ارزی مطلوب، این سهم ارزنده قطعه سازی قابلیت تعدیل مثبت سود هر سهم از 19 ریال فعلی به 150 ریال در سالجاری و 400 ریال در سال آینده را دارد.

**گفته شده:

شاخص گروه فلزات اساسی در حالی در دیروز با  افزایش 1225 واحدی و افزایش 3درصدی به 41188 رسید که ارزش کل معاملات گروه نیز به با افزایش 163 درصدی نسبت به روز گذشته به 620 میلیارد ریال رسید که 7.2 درصد ارزش کل معاملات را تشکیل می داد . چرخش بازار به سمت نمادهای فولادی و افزایش حجم معاملات قابل توجه بود ، رفتار معاملات سرمایه گذاران  در این گروه به دو بخش تقسیم میشود ، قسمت اول خبر منتفی شدن و مسکوت ماندن آزاد سازی نرخ سنگ اهن که موجبات عرضه گروه سنگ آهنی و افزایش تقاضا و صف های خرید برای گروه فلزات را فراهم آورد اما قسمت دوم خبرهای متناقض از بودجه 93 بود که عاملی شد برای تشدید عرضه صف های خرید  .باید اشاره داشته باشیم  به آنکه طبق پیشنهاد دولت نرخ ارز در محدوده 2500-2600تومان می باشد و این یعنی تثبیت قیمت ارز در محدوده فعلی و عدم کاهش نرخ محصولات فلزی. پس با این حساب میتوان به آینده این گروه امیدوار بود نکته ای که در این روز شاهد آن بودیم حجم معاملات 620 میلیارد ریالی بود که ادامه آن در روزهای آتی از گروه فلزات اساسی پس از مدت ها می توانند به عنوان یک لیدر در بازار یاد کرد.

شاخص گروه فلزات اساسی نیز در یک روند صعودی 8 و کانال گونه 8 ماهه قرار دارد که در حال حاضر در کف این کانال دیده می شود مطممئنا انتظار اخبار مثبت در این گروه که یکی زا آن ها ابعاد هدفمندی میباشد پتانسیل این مهم وجود دارد که شاخص گروه حداقل 10 درصد افزایش دهد.

لغو مصبه آزاد سازی نرخ سنگ اهن  ،تاثیرات مثبت هدفندی ، عدم کاهش نرخ محصولات و افزایش تولیدات به خصوص در صنعت خودرو به نفع گروه فلزات خواهد بود که به نظر می رسد در صورت ادامه افزایش حجم معاملات در بازار امروز میتوان بخشی از پرتفوی را به این گروه تخصیص داد.

شاوان: گویا 50 درصد بعلاوه یک سهم شرکت پالایش نفت لاوان  بابت رددیون دولت به سازمان تامین اجتماعی داده شد . اعلام قیمت دلار 2600 تومانی میتواند تاثیر نسبتا مثبتی بر گروه داشته باشد از سوی دیگر لاوان کماکان از پتانسیل تعدیل سود برخوردار است.
در حال حاضر افت بیشتر انتظار نمی رود روند معاملات امروز حائز اهمیت می باشد.

انتشار خبر لغو افزایش نرخ سنگ آهن و مخالفت وزارت صنعت و معدن ضربه بدی به این گروه وارد نمود و انتظار میرود مدتی اصلاح چند روزه ای رادر نمادهای این گروه شاهد باشیم از سوی دیگر ومعادن با افت انتظار تا محدوده 910 تومان و کچاد و کگل نیز نیز تا محدوده 1000-1300 تومان اصلاح موقت داشته باشند . در مورد ومعادن نیز صدور مجوز افزایش سرمایه در یکی دو هفته آتی صادر خواهد شد که میتواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری در بلندمدت محسوب شود.

نگاهی بر نمودار های بترانس معادن

پیروز باشید…

bashgah-banner