بر بام بازار دوشنبه 18 آذر ماه…

258
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار دوشنبه 18 آذر ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 9Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام بر دوستان بازاری؛

امیدواریم حالتان خوب باشد.کشمکش های سیاست اقتصادی بازار را رها نکرده و بسیاری از سرمایه گذاری ها در فاز شک به سر می برند.چند روزی هست به شما عزیران توصیه دارم که یا سختگیرانه خرید کنید یا صبر پیشه کنید.این روز ها که نه می توان گفت این هفته ها آبستن هیجاناتی با طعم مجلس و بودجه است و هر لحظه خبر هایی از جنس حامل های انرژی (برای سیمان و صنایع انرژی بر-سوخت بر-گاز بر) ، یارانه (مخصوص اکثر صنایع) ، سود های سپرده و تسهیلات (مخصوص بانک و سایر صنایعی که وام می گیرند نظیر خودروسازان) ، دلار (نخصوص صنایعی که تبادل محورند) ، مالیات و … می تواند شوک یه بازار داده و کمی انتظارات را دستخوش تحول کند.پس خود به خود استراتژی بازار به سمت نوسانگیری یا سرمایه گذاری های نهادی پیش می رود.در نهایت پیشنهاد مان تیز کردن گوش برای رسیدن خبر های جدید است…

اخبار حائز اهمیت در سایر رسانه ها :

لایحه بودجه 93 در حالی با 50 هزار میلیارد تومان کسری تقدیم مجلس شده است که سقف بودجه 195 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است ‏.در این رابطه عضو کمیسیون برنامه٬ بودجه و محاسبات مجلس گفته: به طور حتم این امکان وجود دارد که با بررسی لایحه بودجه در مجلس ‏سقف بودجه 195 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده به تصویب نرسد و میزان آن کمتر از این رقم شود. همچنین براساس اطلاعات مندرج در لایحه بودجه درآمد پیش بینی شده برای فروش نفت خام  حدود 75 هزار ‏میلیاردتومان است که نسبت به قانون بودجه سال 92 حدود  19 درصد رشد دارد.‏ در این بودجه تولید حدود یک میلیارد و 212 میلیون بشکه نفت پیش‌بینی شده است که روزانه بیش از 3 میلیون و 300 ‏هزار بشکه خواهد بود‎.‎نرخ دلار نیز 2600 تومان و نرخ هر بشکه نفت خام نیز 100 دلار تعیین شده است ،همچنین بودجه جاری معادل 18 درصد رشد داشته و بودجه عمرانی با رشد 240 درصدی نسبت به سال گذشته ‏بیش از 3 برابر افزایش یافته ‏است. این امر نشان می‌دهد که دولت نسبت به اعتبارات هزینه‌ای، رویکرد انقباضی و در ‏خصوص اعتبارات عمرانی، رویکرد انبساطی اتخاذ کرده ‏است.‏ رئیس‌جمهور در جریان تقدیم لایحه بودجه ۹۳ به مجلس، از افزایش اتکاء این لایحه به درآمدهای نفتی و مالیاتی خبر داده است. در متن لایحه پیشنهادی دولت برای ‏بودجه سال آینده میزان درآمدهای مالیاتی دولت 66 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است درآمد حاصل از بهره‌ مالکانه و حقوق دولتی معادن 1800 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که نسبت به مبلغ پیشنهادی بودجه سال جاری رشد 3 برابری دارد. بودجه 93 بانک‌ها در لایحه بودجه سال 93 با افزایش حدود 10 هزار میلیاردی نسبت به لایحه بودجه 92 به 46.5 هزار میلیارد تومان رسید. رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اعلام اینکه تا دو ماه دیگر سهام عدالت وارد بورس خواهد شد، گفت: حدود ۳۰ درصد از سهام عدالت در دست مردم با توجه به پرداخت بدهی‌های دولت، معاملاتی خواهد بود ، وی با بیان اینکه واگذاری پالایشگاه لاوان و بندرعباس مجموعاً بالای 5 هزار میلیارد تومان به تعهدات دولت در زمینه واگذاری‌ها اضافه خواهد کرد، گفت: این واگذاری‌ها نیز پس از طی مراحل قانونی به زودی انجام خواهد شد.

بازار ارز :

 در بازار این روز نرخ دلار به 2945 تومان رسید . نرخ مرجع بانک مرکزی نیز به 24809 ریال اعلام شد .

بازار دوشنبه :

بازار روز یکشنبه تحت تاثیر بودجه بود این در حالی است که بررسی ها نشان میدهد عدم اعلام نرخ حامل های انرژی از تعویق اجرای فاز دوم هدفمندی به نیمه دوم سال 93 خبر میدهد ،البته وزیر نیرودر این مورد اعلام کرد که تغییر قیمت آب و برق در لایحه ای جداگانه از بودجه 93 دیده شده است لازم به توضیح اعلام مجدد موضع حمایت از بازار سرمایه و بورس توسط رییس جمهور روحانی نشان میدهد که عزم دولت مبنی برحمایت از بازار سرمایه و جلوگیری از رشد بازارهای موازی جدی است  . رئیس‌جمهور در جریان تقدیم لایحه بودجه ۹۳ به مجلس، از افزایش اتکاء این لایحه به درآمدهای نفتی و مالیاتی خبر داد. در متن لایحه پیشنهادی دولت برای ‏بودجه سال آینده میزان درآمدهای مالیاتی دولت 66 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است، برای نمونه افزایش بهره مالکانه معادن میباشد که این گروه را میتواند آزار دهد . در مجموع لایحه بودجه 93 در حالی تقدیم مجلس شد که بررسی آن 5هفته به طول خواهد انجامید و انتظار میرود نشانه های فعلی از ادامه شرایط مثبت بازار حکایت داشته باشد در این بین برای بازار روز دوشنبه بازاری مثبت را برآور میکنیم و انتظار داریم به گروه های مثبت بازار دو گروه فلزات اساسی و پالایشگاهی نیز افزوده شود . بحث واگذاری بلوک پالایشگاه بندرعباس و پالایشگاه لاوان میتواند جو مثبتی رادر گرو به راه بیاندازد .روند شاخص نیز در کانالی قرار گرفته که اهداف88 و90 هزار واحد را نشان میدهد

** شنیده شده **

گفته شده با افزایش صادرات سیمان به عراق و کشورهای همجوار توسط شرکتهای زیر مجموعه سیمان فارس و خوزستان، اکثر شرکتهای صادرکننده و تابعه سفارس در معرض تعدیل مثبت عایدی قرار گرفته اند بطوریکه امکان افزایش سود هر سهم سفارس از 510 ریال فعلی به 700 ریال فراهم گشته است. از دیگر سو، ارزش جایگزینی سفارس با توجه به تجمیع تولید بیش از 20 میلیون تنی سیمان توسط شرکتهای تابعه اش،در حال حاضر به 2000 تومان افزایش یافته و خالص ارزش داراییهای هر سهم نیز از مرز 600 تومان فراتر رفته است امری که رشد قیمتی سهم تا محدوده 500 تومانی را در آینده نزدیک میسر می سازد

شنیده ها حکایت از تحولات گسترده بنیادی ازجمله عقد چندین قرارداد جدید ارزنده در نماد حپترو و قابلیت تعدیل مثبت سود هر سهم از مبلغ 55 ریال فعلی به 400 ریال در سالجاری و بیش از 800 ریال در سال 93 دارند.

شنیده ها حکایت از تأمین فاینانس مالی پروژه اوره سازی شلرد و  توانایی کسب سود 350 ریالی این شرکت در سال آینده با بهره برداری و تولید از آن در سال 93 دارند.

شنیده ها حکایت از تأمین فاینانس مالی پروژه پلی اتیلن سنگین پتروشیمی دهدشت و  قابلیت تحصیل سود 210 ریالی این شرکت در سال آینده با بهره برداری و تولید از آن در سال 93 دارند.

** گفته شده **

در زامیاد انتظار می رود در محدوده 200 تومان شاهد اافزایش حمایت ها در نماد باشیم زامیاد کماکان با روند صعودی مواجه خواهد بود و اصلاح خوبی را طی این مدت داشته است.

درآمد حاصل از بهره مالکانه معادن۱۸۰۰ میلیارد تومان در بودجه 93 دیده شده درآمد حاصل از بهره‌ مالکانه معادن در سال 92 مبلغ  600 میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود.در ‏بودجه امسال آمده که حق پرداختی بهره مالکانه شرکت ها 5 درصد قیمت شمش فولادخوزستان باشد که انتظار داریم شاهد واکنش منفی سنگ آهنی ها باشیم.

گروه برقی ها روزهای مثبتی را پشت سرگذاشتند ،در این بین کماکان مپنا ششمین روز بدون عرضه خود را سپری کرد که گفته میشود ناظر قصد به گره بردن نماد را ندارد!! ، در نماد کنتور سازی افزایش سرمایه 80 درصدی و تعدیل سود کماکان نماد را در درصدهای مثبت حفظ نموده در این گروه در نماد پارس سوییچ افزایش سرمایه 40 درصدی و تعدیل سود 50 درصدی شنیده می شود این نماد نیز در کنار عرضه های سهامدار حقیقی اش با افزایش خریدان در درصدهای کامل مثبت معامله می شود. در دو نماد جوشکاب یزد و کابل شهید قندی نیز که شایعات افزایش سرمایه 900و400 درصدی را دارند نیز شاهد مثبت بودنشان خواهیم بود. در این گروه موتوژن 25 آذر جهت تصمیم گیری افزایش سرمایه 120 درصدی مجمع فوق العاده برگزار خواهد کرد.

شاخص گروه شیمیایی در حالی در این روز با  افزایش 198 واحدی معادل 3.3 درصد به 6120 واحد دست یافت که ارزش کل معاملات گروه نیز به با افزایش 62 درصدی به 1187 میلیارد ریال رسید که 15 درصد ارزش کل معاملات را تشکیل می داد .بیشترین ارزش معاملات نیز به سه نماد پتروشیمی خلیج فارس ،پترول و تاپیکو تعلق داشت . گروه در این روز بار دیگر رشد مناسبی را نصیب سهامداران نمود یکی از دلایل می توان به بودجه اشاره کرد جایی که در آن به افزایش نرخ گاز اشاره نشده است و احتمال آن می رود که اجرای فاز دوم هدفمندی به نیمه دوم سال 93 منتقل شود. در این روز مجمع نفت و گاز پارسیان نیز حاوی نکات مهمی بود ، تصویب افزایش سرمایه 50 درصدی،بهره برداری از فاز 3 پتروشیمی پردیس در سال 93 و تبدیل به بزرگترین اوره ساز دنیا ،بهره برداری از فاز 3 پتروشیمی شیراز در سال 93 ،بهره برداری از پتروشیمی کیان بزرگترین واحدی پلیمری دنیا تا سال94 ، برنامه خرید پتروشیمی پارس و … از جمله خبرهای مثبت در نماد پارسیان بود که موج مثبتی را در گروه به راه انداخت از سوی دیگر افزایش قیمت اوره به 340 دلار نمادهای خراسان،پردیس،شیراز و کرمانشاه را مثبت نمود ، این در حالی عامل رشد قیمت جهانی اوره را مصوبه سنا مبنی بر اوره به عنوان یک سوخت پاک عنوان می شود ، از سوی دیگر تایید عرضه 17 درصدی پتروشیمی خلیج فارس به نرخ 2373 تومان از دیگر خبرهای مثبتی بود که عامل افزایش تقاضا در این نماد گردید ، در نمادهای متانول ساز خبرها از افزایش مجدد قیمت جهانی به 535 دلار حکایت دارد این در حالی است که زاگرس در این روز برخلاف سایر نمادها از توان لازم برای مثبت شدن برخوردار نبود، بازار دراین نماد اعتقاد دارد در صورت رفع برخی محدودیت ها و مشکلات فروش این نماد توانایی سود 1000 تومان را خواهد داشت ،گفتنی است زاگرس 2.9میلون سهم در قیمت 33864 ریال معامله گردید که 80 درصد عرضه ها توسط حقوقی انجام گرفت ،خارک و فن آوران نیز که انتظار تعدیل سود در گزارش 9 ماهه میرود در درصدهای کامل مثبت معامله شدند.لازم به ذکر که یک درصد بلوک پترول نیز به قیمت 345تومان به فروش رسید که از سرمایه گذاری بانک ملی به عنوان خریدار بلوک یاد می کنند.

خبر واگذاری شبندر و شاوان تا پایان امسال از طرف خصوصی سازی خبر مثبتی دراین گروه ارزیابی می شود گروهی که به نظر به قیمت های حداقلی رسیده اند و نمی توان افت های بیشتر را انتظار داشت.
گفتنی است بر اساس لایحه بودجه ۹۳ نیز، ﻗﻴﻤﺖ ﻫﺮ ﺑﺸﻜﻪ ﻧﻔﺖ (نفت ﺧﺎم و ﻣﻴﻌﺎﻧﺎت ﮔﺎزی) ﻓﺮوﺧﺘﻪ ﺷﺪه ﺑﻪ ﭘﺎﻻﻳﺸﮕﺎه ﻫﺎی داﺧﻠﻲ ‏ﺑﺮاﺑﺮ ۱۸.۵ دﻻر ﺗﻌﻴﻴﻦ شد‎.‎در واقع تخفیف همان 5 درصد می باشد و شایعه افزایش یک درصدی تخفیف رد شد .
در خبری مرتبط با گروه نیز  واردات بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره و گاز مایع تا پایان سال جاری از مالیات ‏بر ارزش افزوده و عوارض معاف شده است.

شبندر با شکست ترند نزولی و واگرایی که در انرژی های روزانه خودایجاد نموده است کا را به عدم افت بیشتر امیدوار ساخته در صورتی که بتواند از 1525تومان نیز گذر کند هدف قیمتی سهم حداقل تا1640 تومان بالا کشیده خواهد شد.
در مجموع باید گفت شبندر حرکت کند گروه نیز پشت سرش حرکت خواهد کرد.

افزایش سه برابری بودجه عمرانی خبر مثبتی برای نماد ذوب می باشد این نماد باتوجه به محصولاتی که دارد و کاربرد آن ها میتواند امیدوار باشد با افزایش حجم پروژه های دولتی از رکود فروش فعلی خارج شود در این میان ذوب که مدت هاست روند قیمتی کند را در پیش گرفته با توجه به آنکه پتانسیل 100 تومان سود در سال 93 را دارد در قیمت های حداقلی قرار گرفته و تا پایان امسال 100 درصد افزایش سرمایه نیز از محل تجدید ارزیابی را نصیب سهامدارانش خواهد کرد .
روند سهم از چسبندگی قیمت در محدوده 370 تومان حکایت دارد . ذوب در کف کانال صعودی 17 ماهه خود قرار دارد به نحوی که در انتظار رسیدن به حداقل سقف قیمتی این کانال را داریم که چیزی معادل هدف 500 تومان می باشد . در این میان اعمال افزایش سرمایه ،سود 93 و تحقق سود 92 و تسریع در بهره برداری از طرح ها در پیشبرد قیمت سهم تاثیر گذار میباشد.
نکته دیگر سرعت رشد قیمت ذوب آنچه که در این مدت دیدیم نسبت به نماد همگروه خود فولاد کند تر بوده است و وفولاد مبارکه با توجه به اخبار مناسب تر از سرعت بیشتری برخوردار می باشد.

در لوله و ماشین سازی نیز افزایش بودجه عمرانی ، پرداخت مطالبات و کاهش تحریم ها سه ضلعی می باشد که ما را به اینده این نماد در سال 93 امیدوار خواهد ساخت.

 فلوله نمادی است که در حال حاضر به  دلیل کمبود بودجه عمرانی با 36 درصد ظرفیت به تولید پرداحته از سوی دیگر این شرکت بیش از 50 درصد مبلغ فروش خود را از محل صادرات تامین می کند.
روند کوتاه مدت اهداف 250 تا 260 را در پیش خواهد داشت که با شکست روند نزولی 5ماهه می توان به اهداف بسیار بالاتری نیز رسید مه به زمانش بحث خواهیم کرد.

محدوده 195 تومان نیز محدوده حمایت

اتفاق بسیار مثبت در نماد گزارش 6ماهه فولاد هرمزگانی می باشد که در نیمه اول 92 سودی معادل 1119 میلیارد ریال محقق نموده است (معادل 119ریال به ازای هر سهم )، این در حالی است که فولادمبارکه مالک این نماد هیچ سودی را از این محل برآورد ننموده بود.

گفتنی است هرمزگان در 6ماهه 8388میلیارد ریال انواع محصولات را فرخته که نسبت به مدت مشابه دوره مالی91 رشدی معادل171 درصد و به سود عملیاتی 1418 میلیارد ریال دست یافته که913درصد مسبت به دوره مشابه افزایش سود را نشان می دهد . لازم به ذکر 6 ماهه 91 هرمزگان 44250میلیون ریال زیان محقق نموده بود. .

با این شرایط گفته شده و خبرهای مثبت بودجه به خصوص آنکه بحثی از افزایش حامل های انرژی به میان نیامد و گفته می شود اجرای فاز دوم به نیمه 93 موکول شده فولاد را امروز می تواند با افزایش تقاضا و صف خرید همراه سازد .

گفتنی است دیروز نیز به بهبود معاملات فلزات و انتظار برگشت این گروه و نماد فولاد مبارکه در بازار امروز اشاره نمودیم.
فولاد امسال پتانسیل سود 100تا110 تومان و افزایش قیمت تا 550 تومان را دارا می باشد.

مقاومت مهم فعلی470

روند قیمت حفاری در کف کانال صعودی به حمایت 650 تومان قرار دارد ،اهداف حفاری 780 و 830 تومان می باشد. افزایش قیمت دلار به 2600 در بودجه 93 و افزایش سرمایه گذاری در صنعت نفت ادر سال 93 ین نماد را با پتانسیل های مناسبی همراه ساخته است.

در آخر هم دعوتتان می کنم این دو سهم را بررسی کنید…

رتکو

ثاخت

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیاز جنس ساخت و ساز…
نوشته بعدیبررسی نماد وتوکا
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

5 نظرها

نطر گذاشتن