بر بام بازار دوشنبه 18 فروردین ماه 93…

251
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار دوشنبه 18 فروردین ماه 93...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Apr 7Rating:

 

احوال شاخص…


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بازار در روز گذشته تغییر فاز عجیبی را تجربه کرد دلیل این ریزش را می توان در بهارستان جستجو کرد. روزگاری سخنان رئیس دولت قبلی بازار را به هم می ریخت و حالا با روی کار آمدن دولت جدید ، این بار مجلسیان… . باید دعا کنیم این مدت باقیمانده از انتخابات مجلس نیز سپری شود تا شاید مجلس جدید نیز با اعتدال کار خود را دنبال کند.

به لحاظ تکنیکی میانگین متحرک 21 روزه را روی نمودار شاخص قرار داده شده است و مدتهاست که شاخص بالای این سطح تثبیت نشده است. انتظار می رفت این بار شاخص بتواند خود را از شر این مقاومت برهاند اما باز هم این گونه نشد.

یک واگرایی مخفی ریز در RSI حوالی 50 رویت می شود. با توجه به بلندی کندل نزولی روز گذشته ، کار شاخص کل اندکی سخت شد. بازار امروز را فرصت دارد تا خود را جمع و جور کند در غیر اینصورت احتمال ریزش تا 76712 واحد دور از انتظار نیست.

 شاخص تصویر

حاشیه ی سیاست

همه خبرها به بهارستان منتهی می شود. ابتدا علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح دیروز در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی با اشاره به قطعنامه پارلمان اروپا در مورد ایران اظهار داشت: این قطعنامه در واقع بیانیه‌ای سیاسی بیش نیست چه از نظر نحوه تنظیم مطالب و چه از نظر جایگاه نمادین پارلمان اروپا که نفوذی در اجرا ندارند نگاه تبلیغاتی کاملا مسلط بر سایر شئون این قطعنامه است و با لحن پرطمطراق تلاش کردند ریاضت منفی تحمیق را بر خود روا دارند و نوعی پریشان‌گویی در این متن انشا گونه دیده می‌شود.

وی افزود: هر مقام اروپایی که بخواهد با ایران مراوده‌ای داشته باشد باید با احترام به فرهنگ و آداب سیاسی ملت ایران ارتباط برقرار کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: میدان دیپلماتیک نه میدان بی‌ادبی سیاسی است نه میدان رندی و نه میدان ناشی‌گری دیپلماتیک. از دیپلماسی برای ارتباطات بهتر استفاده می‌شود وگرنه مقابله به مثل کردن کار دشواری نیست و حرف سخیف و با نخوت زدن افتخار نیست بلکه حقارت را نشان می‌دهد.

لاریجانی تصریح کرد: وزارت امور خارجه باید صرفا کسانی از مقامات اروپایی را که ادب سیاسی را رعایت کرده و در چارچوب ضوابط جمهوری اسلامی علاقه‌مند به دیدار هستند آنان را راهنمایی کنند و عقلای آنان که گاه صدای آنان شنیده می‌شود در منافع مشترک نیک بی‌اندیشند و بدانند ترس از تهی شدگی را با همکاری ثمربخش با دیگران می‌توانند ترمیم کنند نه در گستاخی حداقل در توجهی که بر موضع مستقل اروپا کردند علائمی را نیز نشان دهند که بی‌اعتمادی را ضائل کند.

در ادامه ، طرح نمایندگان برای انگشت‌نگاری از مقامات اروپایی با قید دو فوریت برای بررسی در مجلس به هیات رئیسه تقدیم شد. این اقدام نمایندگان مجلس در راستای قطعنامه ضدایرانی اتحادیه اروپا صورت گرفته است.

در همین راستا ، ظریف با انتقاد شدید از قطعنامه اخیر پارلمان اروپا تاکید کرد: پارلمان اروپا در شان و جایگاه اخلاقی نیست که بتواند در رابطه با وضعیت دیگر کشورها اعلام نظر کند. این پارلمان، جایگاه اندک در مناسبات درون اروپائی و بسیار حاشیه ای در مناسبات بین المللی دارد و لذا در موقعیتی قرار ندارد که بدان توجه چندانی شود و در سطح و حدی نیست که این میزان در مورد آن بحث شود.

حال وضعیت برای ادامه مذاکرات کمی پیچیده شده است.

هیأت مذاکره کننده هسته ای کشورمان صبح امروز به سرپرستی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان عازم اتریش می شود.

سومین دور مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در گام نهایی از روز سه شنبه 19 فروردین ماه آغاز خواهد شد.

ظریف و اشتون پس از ورود به وین در ضیافت شام مشترک حضور خواهند یافت و این ضیافت شام در حالی برگزار خواهد شد که در دور قبلی مذاکرات به دلیل برخی نا هماهنگی ها در سفر اشتون به ایران ضیافت شام از سوی وزیر امور خارجه کشورمان لغو شد.

ایران و کشورهای 1+5 در دور قبلی مذاکرات مسئله غنی سازی، همکاری های هسته ای ایران و همچنین کارخانه آب سنگین اراک را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در پایان دور قبلی مذاکرات در وین در جمع خبرنگاران گفت: موضوع تحریم ها و به عبارت دیگر لغو تحریم ها، غنی سازی، همکاری های صلح آمیز هسته ای و نهایتا رآکتور آب سنگین اراک مورد بررسی قرار گرفت. وی افزود: هدف ما از این اجلاس و اجلاس گذشته و همین طور بر اساس توافق از اجلاس آینده این نیست که وارد مذاکره شویم. هدف این است که صورت مسئله برای دو طرف مشخص شود تا وقتی خواستیم به توافق برسیم توافق را صورت بندی و روی کاغذ بیاوریم و تدوین کنیم.

رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران افزود: بحث ها زمینه ای را در ذهن دو طرف ایجاد کرده که چطور به توافق برسیم برای طرف ما سودمند بوده و برداشت ما از 1+5 این است که آنها هم با خوش بینی به بحث ها نگاه می کنند البته راه دشواری در پیش است. وی ادامه داد: امیدواریم در جلسه آینده بتوانیم همه موضوعات را یک بار پوشش داده باشیم.

ظریف تاکید کرد: کارشناسان ما بلافاصله و حتی ممکن است در روز بعد از تعطیلات نوروز مذاکرات را شروع کنند در حالی که یکی دو نفر از اعضای تیم کارشناسی عازم مشهد بودند و به خاطر این موضوع سفر را به هم زدند تا مذاکرات صورت گیرد و بعد هم با فاصله کمی بنده و سایر دوستان برای بحث درباره موضوعات بعدی به وین خواهیم آمد.

وزیر خارجه گفت: قرار است در جلسه اردیبهشت ماه کار مذاکره و ورود به تدوین سند نهایی را شروع کنیم و سه ماه اول مذاکرات را به بحث و سه ماه دوم را به تدوین گذرانده باشیم.

در بازارهای جهانی نفت سبک آمریکا روی مرز 100 دلار قرار گرفته است. اونس طلا هم 1303 دلار مبادله می شود. هر تن مس 6622 دلار مبادله می شود و هر تن روی بار دیگر به بالای 2000 دلار نفوذ کرده و در لحظه نگارش این مطلب 2006 دلار به فروش می رسد.

در داخل ،‌دلار آمریکا 3045 تومان قیمت دارد و سکه بهار آزدی نیز 945 هزار تومان به فروش می رسد.

اما در بازار بورس عملا خبر خاصی نیست. می توان گفت که بازار منتظر نهایی شدن دور دوم هدفمندی یارانه ها است. در همین راستا شمارش معکوس برای افزایش قیمت بنزین در گام دوم هدفمندکردن یارانه ها آغاز شد و براساس اعلام رئیس جمهور قرار است قیمت بنزین از اردیبهشت ماه آینده تغییر پیدا کند.

اگرچه مسئولان وزارت نفت و ستاد مدیریت سوخت تاکنون در مورد نرخ جدید بنزین در گام دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها سکوت کرده‌اند، اما گمانه‌زنی‌ها در مورد نحوه اجرای افزایش قیمت بنزین میان مردم در حال انجام است. براساس گفته های معاون اقتصادی وزیر اقتصاد نظام سهمیه بندی و دونرخی در گام دوم هدفمندکردن یارانه ها حفظ خواهد شد.

در سال جاری دو منبع مختلف از نهادهای مختلف دولتی ضمن تایید خبر فوق اعلام کرده اند قوی ترین سناریو همان سناریوی دونرخی بنزین نمیه یارانه ای 700 و آزاد 1200 تومان است. اگرچه هنوز زمان دقیق اجرای گام دوم قانون هدفمندکردن یارانه ها در بنزین مشخص نیست اما به زودی معاون اجرایی رئیس جمهور زمان اجرای آن را به اطلاع مردم می رساند.

حاشیه ی بازار

در گروه سیمانی ،‌ در روزهای پایانی سال گذشته خبری در مورد افزایش 14 تا 22 درصدی قیمت سیمان بر اساس مصوبه انجمن سیمان منتشر شد. بر این اساس، قیمت سیمان از ابتدای امسال افزایش یافت ولی معاون معدنی وزارت صنعت روز گذشته با بیان اینکه افزایش قیمت سیمان توسط انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان بدون هماهنگی با وزارت صنعت انجام شده است، اعلام کرد:

انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در اعلام قیمت های سیمان برای سال 1393 هیچ گونه هماهنگی با وزارت صنعت، معدن و تجارت به عمل نیاورده و عملاً با وارد آوردن شوک به بازار، خلاف تفاهم نامه فیمابین عمل کرده است.

طبق اعلام معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، کارخانه‌های سیمان کشور تا اطلاع ثانوی موظف به فروش محصولات خود به قیمت های سال 1392 خواهند بود و با هرگونه تخلف، برخورد قانونی خواهد شد.

یک مقام آگاه در این مورد گفت: قیمت سیمان با توجه به رشد نرخ گاز، برق، حقوق و دستمزد و عوارض معدنی افزایش یافته است. وی ادامه داد: سیمان از ابتدای امسال با قیمت‌های جدید عرضه شده و در حال حاضر نیز فروش کارخانه‌ها با نرخ جدید در حال انجام است.

این مقام آگاه تصریح کرد: انجمن صنفی سیمان در حال رایزنی با وزارت صنعت است تا موافقت این وزارتخانه را برای افزایش قیمت سیمان جلب کند.

در مجموع شرایط نوسانی بازار ،کار را برای قلم زدن سخت تر کرده است.البته باید خدا را شکر کرد که بحران زمستان سال گذشته به پایان رسیده و حداقل در شرایط کنونی پشت صفوف فروش سنگین نخواهیم بود.

از نکات مهم بازار امروز می توان به عرضه اولیه سهام شرکت حخزر در بازار فرابورس اشاره کرد که با قیمت نه چندان دلچسبی ارائه شد.

کاربران عزیز میتوانند سوالات خود را در بخش حرفه ای پرسش و پاسخ با کارشناسان مطرح نمایند.(کلیلک کنید)

همچنین میتوانید در این بخش با سبد حرفه ای ما همراه شوید و روزانه گزارش نماد های تحت نظر ما را ببینید..

تحلیل نماد جدید تحت نظر ما را در این بخش مشاهده کنید..

bashgah-banner
نوشته قبلیاین خودرویی چشمک می زند…
نوشته بعدیگفته شده ، شنیده شده …
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

1 نظر

نطر گذاشتن