بر بام بازار دوشنبه 19 اسفند ماه…

285
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار دوشنبه 19 اسفند ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Mar 10Rating:

 

احوال شاخص…


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام خدمت دوستان بازاری؛

مهمترین اخبار را به اطلاع تون می رسانم:

برق عسلویه نیز دیروز نیز پر حجم معامله گردید اما تفاوت آن با روزهای پیشین افزایش عرضه ها توسط سهامداران حقیقی بود ، این در حالی بود که برخلاف انتظار گروه مپنا در این روز فروشنده نبود که خود نکته مثبتی برای نماد تلقی می شود ، در حال حاضر در بازار تبلیغات وسیعی صورت گرفته است مبنی برآن که با بازگشایی گروه مپنا نماد صفوف فروش را تشکیل می دهد و برق عسلویه نیز به تبعیت از مپنا روال منفی را در پیش خواهد گرفت اما آنچه در این هشت روز عرضه سهم دیده میشود حجم معاملات بالای 126 میلیون سهمی می باشد که از این میزان 75میلیون سهم توسط گروه مپنا عرضه شده است که حجم تقاضای موجود در بازار کم حجم این روزها را برای این نماد میتوان به فال نیک گرفت ، اما از مهمترین شایعات مطرح شده حول نماد پرداخت احتمالی بخشی از مطالبات تا پایان سال 92 می باشد که تحقق این امر اتفاق مثبتی برای  مپنا و برق عسلویه خواهد بود .در مجموع انتظار می رود در صورتی  که  سهم در برابر عرضه ها مقاومت  بنماید و شرایط بازار منفی این روز ها را تحمل کند برای هفته آتی انتظار آغاز فاز مثبتی را از نماد خواهیم داشت.

از سوی دیگر وزارت نیرو این روزها به تفاوت نرخ فروش برق 1.5 سنتی در داخل و اختلاف آن با برق 12.5 سنتی صادراتی پرداخت و بر ارزآوری صادرات آن تاکید ورزید . گفتنی است برق عسلویه مجوز صادرات 300 مگاوات برق را در اختیار دارد که تاکنون بدلیل مشکل خصوصی سازی این صادرات انجام نشده و با توجه به عزم دولت در صادرات برق که گفته شده است امسال صادرات برق به 12میلیاردکیلووات ساعت خواهد رسید میتوان شاهد افق روشنی برای صادر کننده های برق در سال آتی باشیم.

اما در نماد گروه مپنا شنیده ها از بازگشایی نماد با اعمال محدودیت نوسان می باشد که با شرایط حاضر انتظار میرود نماد با فشار عرضه در این روز همراه شود . این در حالی است که برخی از رایزنی ها با مجموعه پاسارگاد برای حمایت از سهم شنیده می شود. گفتنی است قرارداد ساخت واحد سوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان با شرکت  مپنا در مرحله نهایی و امضا می باشد. نیروگاه شیروان با ظرفیت تولید ۱۴۳۴ مگاوات  شامل ۶ واحد گازی ۱۵۹ مگاواتی از نوع V94/2A و ۳ واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی در زمینی به مساحت ۱۲۰ هکتار است. که در حال حاضر این نیروگاه با ظرفیت ۹۵۴ مگاوات در حال تولید است و واحدهای بخار و سیکل ترکیبی نیروگاه در دست احداث و تکمیل میباش

بالاس سود سال 93 را با افزایش 22 درصدی 1226 ریال اعلام نمود ،احتمال تحقق درآود روسازی و دریافت مانده قراردادهای پروژه کرمان و جنوب می باشد .
البته این نماد در دوره های پیش ین نشان داد که در ارائه بودجه از انحراف بالایی برخوردار است .
بالاس 21 اسفند نیز افزایش سرمایه 110 درصدی از محل سود انباشته به‏منظور جبران مخارج بابت سرمایه‏گذاری¬های انجام شده اجرا خواهد نمود.

فاسمین پس از اعمال افزایش سرمایه سود با سرمایه جدید را 482 ریال اعلام کرد شرکت در نظر دارد جهت اجرای طرح های توسعه خود اقدام به افزایش سرمایه دیگری از محل آورده و انباشته به نماید که زمان آن گویا نیمه اول 93 می باشد.
قیمت تعادلی بازگشایی سهم 390 تومان می باشد که افت قیمت جهانی روی و شرایط منفی بازار کار را در روز بازگشایی سخت خواهد نمود.

چهارشنبه بازار میزبان دو شرکت دارویی کی بی سی از زیر مجموعه گروه دارویی سبحان و اعتلا البرز از زیر مجموعه سرمایه گذاری البرز خواهد بود.

18 میلیون اعتلای البرز (که 10 میلیون سهم کابران آنلاین) و 6 میلیون کی بی سی (که 3.5 میلیون سهم آنلاین ) خواهد بود

.
این دو عرضه اولیه در مجموع 15 تا17 میلیارد تومان نقدینگی لازم دارد.

وضعیت بازار های جهانی

در ادامه کاهش قیمت فلزات در اولیت روز معاملاتی هفته هر تن مس با کاهش 1.27 درصدی به 6734 دلار، هر تن آلومینیم با نیم در صد کاهش به 1705دلار، هر تن روی با کاهش 0.42درصدی 2074دلار و هر تن سرب با افت 0.59 درصدی به 2062 دلار معامله میشود . این نوسانات منفی در گروه فلزی و معدنی چالش دیگری محسوب میشود که قیمت سهم یان گروه ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به نقل از جهان سهم طی هفته های اخیر انتشار چند خبر منفی از وضعیت شاخص های اقتصادی چین بویژه وضعیت بخش تولید کارخانه ای و خدمات این کشور سبب شده تحلیلگران به این نتیجه برسند که تقاضای دومین اقتصاد بزرگ جهان برای مس امسال یا رشدی نخواهد داشت یا رشد آن بسیار اندک خواهد بود. عامل بعدی کاهش قیمت مس پیش بینی حرکت بازار به سمت تشکیل مازاد عرضه نسبت به تقاضاست.

نهادهای تحلیلگر با توجه به رشد تولید مس پیش بینی کرده اند که امسال بازار این فلز مهم اساسی با 81 هزار تن مازاد عرضه نسبت به تقاضا مواجه خواهد شد. سال پیش بازار مس 175 هزار تن کسری عرضه نسبت به تقاضا داشت. میزان مازاد عرضه نسبت به تقاضا در مقایسه با مصرف جهانی مس که 21 میلیون تن در سال است رقم بالایی نیست اما شکل گیری مازاد عرضه تاثیر منفی روانی بر بازار دارد.

عامل مهم دیگر که بر بازار مس فشار وارد کرده پیش بینی کاهش رشد اقتصاد چین در سال جاری میلادی است. در نشست کنگره حزب کمونیست چین که از روز چهارشنبه هفته پیش آغاز شده لی ککیانگ نخست وزیر این کشور نرخ هدف برای رشد اقتصاد این کشور در سال 2014 را مانند سال پیش 7.5 درصد تعیین کرد اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند تحقق این نرخ دشوار خواهد بود.

عامل بعدی فشار بر قیمت مس افزایش ذخیره این فلز در بورس شانگهای برای هشتمین هفته پی در پی است. این طولانی ترین دوره افزایش ذخیره مس در 2 سال اخیر است و تحلیلگران معتقدند تحولاتی که در وضعیت بازار مس و عوامل موثر بر آن رخ داده می تواند نشانه ای از آغاز کاهش قیمت ها و تثبیت آن در سطوح پایین تر باشد.

البته ذخیره مس در انبارهای تحت نظارت بورس فلزات لندن طی هفته های اخیر پیوسته کاهش یافته است و نیز این یک واقعیت است که دولت چین نمی تواند رشد اقتصاد و ایجاد فرصت های شغلی را فدای اصلاحات اقتصادی کند. در نتیجه هر گاه ضرورت پیدا کند سیاست های حمایتی اتخاذ خواهد شد. به همین دلیل نمی توان با اطمینان گفت قیمت مس در سطوح پایین تر تثبیت خواهد شد. باید منتظر گزارش های جدید از وضعیت اقتصاد جهان بود.

برای دیدن نماد های جدید تحت نظر و گزارش روزانه نماد های پر بازده تحت نظر ما و سبد حرفه ای اینجا را کلیک کنید.

موفق باشید…

 

bashgah-banner nokhbegan-start

1 نظر

نطر گذاشتن