بر بام بازار دوشنبه 23 دی ماه…

243
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار دوشنبه 23 دی ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Jan 13Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص….

سلام خدمت دوستان بازاری؛

عزیزان بازاری پر از واکنش های مثبت و مخفی داریم.امیدواریم که کسی دیروز فروش هیجانی و امروز خرید هیجانی نکرده باشد.فعلا در بازار خبری نیست که به عرض برسانم و تنها شرح وقایع و چند اطلاعیه ی کدال مطرح بود.تمامی گروه ها هنوز در وضعیت قبلی به سر می برند و هنوز تحرک خاصی را ندیدم.

نکته ای که امروز بازار را مثبت کرد چند عامل بود.یکی اخبار 20:30 روز گذشته که آقای صالح آبادی ظاهرا خودش صحبت کرده و نگرانی را تقلیل داده است.دوم عملکرد زیبای عراقچی در مذاکرات و زمزمه های ورود اشتون به ایران بود.سوم سخنان اوباما در خصوص سپر ایران در مقابل تحریم های کنگره بود و …

در کل متاسفیم از این همه هیجان و بی تحلیلی…

متن زیر مصاحبه ای از یکی از فعالان بازار است،پیشنهاد دارم بخوانید:

امروز یکشنبه 22 دی ماه و در پی سقوط 2/7 درصدی شاخص کل حداقل 15 خبرنگار و تعداد زیادی سرمایه گذار و حتی همکاران معامله گر شرکتهای کارگزاری به روشهای مختلف ( تماس تلفنی، پیامکی، فیس بوک و چت و …) با من تماس داشتند و سوال همه این بود:” چه اتفاقی افتاده است؟”.

تعداد سوالات آن قدر شد که بعد از ظهر به بهانه ی شرکت در سمینار سالانه مدیریت دیگر جواب تلفن ها را ندادم!

اما شرح ما وقع:

همانگونه که در پست نیمه شب جمعه نوشتم، چند روزی است یک توپخانه یا بهتر از بگویم چند توپخانه ی شایعه سازی و البته فکر کنم با یک مرکز فرماندهی واحد سعی جدی در تخریب مدیران سازمان بورس دارد!

همه ی دوستان نزدیک می دانند که من در سالهای اخیر منتقد و بعضاً مخالف جدی برخی سیاست ها و رویه های حاکم بر بازار سرمایه بوده ام.

اما این روحیه باعث نمی شود که بد اخلاقی روزهای اخیر را نادیده بگیرم.

آیا شایعه ی استعفای برادر گرامی جناب دکتر صالح آبادی آن قدر مهم است که در ظرف چند روز بازار 30 هزار میلیارد تومان از ارزش خود را از دست بدهد؟

آیا شایعه ی کودکانه ی ارتباط یکی از مدیران میانی سازمان با پرونده بابک زنجانی و احضار یا دستگیری وی آن قدر مهم است که باید شاخص در 5 روز کاری حداقل 4 هزار واحد سقوط کند؟

راستی توپخانه ی شایعه ساز در کجا مستقر است؟ و چه اهدافی را دنبال میکند؟

چرا سطح تحلیل و خِرد در بازار این قدر سخیف شده که با این شایعات شاهد تبخیر شدن دارائی های مالی مردم باشیم؟

اگر شایعه می شد که در جلسه جک استرا با مسئولین ایرانی دعوا شده است!

اگر شایعه می شد که اشتون دعوت سفر به تهران را رد کرده است!

اگر شایعه می شد که سنای آمریکا بعد از تعطیلات ژانویه طرح تشدید تحریمهای ایران را تصویب کرده است!

حتی اگر شایعه می شد که در آخرین جلسه حضوری رهبر با رییس جمهور آن دو بزرگوار دعوایشان شده است، شاید این واکنش بازار برای حقیر (که 15 سال اخیر را در بورس عمر صرف کرده ام) معنا پیدا می کرد!!

اما مگر برکنار کردن یک مدیر و طیف مدیران میانی اطراف او چقدر ارزش دارد که حاضریم یک بازار 540 هزار میلیارد تومانی سراسر سبز را با این شایعات به قرمزی بکشانیم!

راستی حتی اگر فردا این شایعات صحت پیدا کرد و تیم مدیران ارشد سازمان بورس همه با هم برکنار یا استعفا دادند، آیا آمدن و رفتن مدیران این قدر ارزشش را دارد؟

در انتها: عزیزان بازار هیچ مشکل بنیادی در درون و هیچ خبر بد سیاسی داخلی و خارجی ندارد! مشکل این روزهای بازار ما سهامدران غیر متخصص و آماتوری هستند که در ماههای اخیر به بازار پیوسته و همه در سودند! و واکنش فوق العاده به شایعاتی از این دست کار این دست از سرمایه گذاران است! نگاه کنید به معاملات 540 میلیارد تومانی امروز که در بعضی از نمادها تا 90% خریداران حقوقی بودند!!!!!!!

**شنیده ها**

گفته شده طی توافق امروز ایران و ترکیه، بیش از 3000 تن کاتد مس فملی به این کشور صادر میشود که با دلار صرافی (3000 تومانی) تسعیر خواهد شد که در صورت صحت این خبر، باید منتظر تاثیرات مثبت آن بر روی این سهم باشیم.

پیشنهاد بررسی:

وساپا

کسرام

بررسی دقیق تر نماد مارون را در اینجا مشاهده نمایید.

bashgah-banner
نوشته قبلیگزارش کدال به زبان تحلیلها
نوشته بعدیگزارش کدال به زبان تحلیلها
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

5 نظرها

  1. باسلام لابد مردم فکر میکنن امنیت سرمایه گذاری وجود نداره تو کشوری که پذیره نویسی یک بانک {آریا} راهم بانک مرکزی وهم سازمان بورس قانونی اعلام مینه ولی بعد پول مردم ……توکشوری که یه نفر توشرکتهای پتروشیمی تحقیق میکنه و سرمایه گذاری میکنه ولی یه شبه هزینه هایخوراک5-6 برابر میشه اگه یه شبه بهتون گفتن سهامتون هیچ ارزشی نداره چیکار میتونید بکنید….

  2. ممنون که کمی باعث تسلی خاطر باز ماندگان شدید وامیدوارم که سهامداران حقیقی در گذشته که سهامشون رو به ….. تقدیم کردند خداوند رحمتشون کنه وما ودیگر بازماندگان رو هم مورد رحمت مغفرت ورحمانیتش خودش قرار دهد که انشاالله سرمایه مون طعمه اون …. نشود.

نطر گذاشتن