بر بام بازار دوشنبه 25 اذر ماه…

284
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار دوشنبه 25 اذر ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 16Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام بر دوستان بازاری؛

خب انگار خبری نبود و بازار به سرعت خود را جبران کرد.از اواخر ساعت 11 دیروز که تقاضاهای زیادی برای بسیاری از سهام شکل گرفت سبب ساز صفوف خرید سنگین امروز شد.با این که اوضاع به سامان است همچنان از هیجانن فکر کردن و هیجانی تصمیم گرفتن پرهیز کنید.به دوستان در خصوص برخی از گروه ها هشدار می دهم.امکان دارد گروه سیمان و ساختمان کمی ضعیف تر در روزهای آتی عمل کنند.

**اخبار حائز اهمیت:

واکنش ظریف به عهد شکنی دولت آمریکا: ما با جدیت مذاکرات ژنو را دنبال می کنیم و البته در برابر هر اقدام نامناسب و غیرسازنده (حتی اگر نقض توافق هم نباشد) واکنش مناسب، حسابشده، هدفمند و هوشمندانه نشان خواهیم داد. مذاکره و رسیدن به نتیجه کار دشواری است و حتما فرازونشیب فراوان دارد. این را هم از روز اول پیش بینی کرده بودیم.

وزیر امور خارجه سوئد، در گفت‌وگو‌ با رویترز گفت: هیچ دلیل وجود ندارد که اتحادیه اروپا نتواند در ماه ژانویه، اقدام به کاهش تحریم‌های ایران در قالب موافقت‌نامه موقت ژنو کند.

رئیس کمیته روابط با ایران در پارلمان اروپا طی دیدارهای خود در تهران به اهمیت تقویت روابط ایران با پارلمان اروپا اشاره کرد و گفت: تداوم گفت‌وگو و تبادل نظر با ایران از اهداف پارلمان اروپا می‌باشد. وی در ادامه با بیان اینکه زبان مشترک ما زبان صلح است ابراز امیدواری کرد که توافق اولیه با 1+5 توافق نهایی را نیز به دنبال داشته باشد تا بسیاری از مشکلات برطرف گردد.

درحالی معاون بودجه معاونت برنامه‌‌ریزی بدهی دولت به پیمانکاران را کمتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده که رئیس کانون سراسری پیمانکاران عمرانی گفت: میزان طلب پیمانکارن پروژه‌های عمرانی از دولت حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان است.

هیات واگذاری در جلسه اخیر خود با واگذاری 49.9 درصد سهام شرکت مهندسین مشاور نیرو از شرکت های زیرمجموعه شرکت مادر تخصصی ملی ساتکاب، 100 درصد ارزش نیروگاه شهید رجایی به‌همراه 49 درصد سهام شرکت مدیریت برق شهید رجایی، 40 درصد سهام شرکت مدیریت تولید و بهره برداری نیروگاههای سیکل ترکیبی خیام از شرکت های زیرمجموعه شرکت مادرتخصصی ملی توانیر موافقت کرد

نشریه اقتصادی مید گزارش داد: بر اساس این گزارش پروژه توسعه فازهای 19 تا 21 پارس جنوبی بزرگترین پروژه اقتصادی در ایران است که ارزش آن بالغ بر 9 میلیارد دلار برآورد شده است. پروژه توسعه فازهای فراساحلی17 و 18 پارس جنوبی به ارزش 7 میلیارد دلار و پروژه ساخت خط لوله اتیلن غرب به ارزش 5.501 میلیارد دلار نیز به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند. پس از این سه پروژه نفتی، پروژه ساخت خط 6 متروی تهران و پروژه ساخت خط 7 مترو، پروژه توسعه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی، ساخت خط لوله نفتی نکا جاسک، ساخت پالایشگاه نفت بندر عباس، پروژه توسعه فازهای ساحلی 13 و 14 پارس جنوبی، پروژه فازهای فراساحلی 13 و 14 و پروژه فازهای ساحلی 17 و 18 پارس جنوبی از دیگر پروژه های بزرگ اقتصادی در ایران شناخته شده اند.

تصمیم گیری هیات واگذاری:  در جلسه دیروز هیات واگذاری، شرایط واگذاری شرکتهای پتروشیمی سلمان فارسی و پتروشیمی ابن سینای همدان از شرکتهای زیرمجموعه شرکت مادر تخصصی ملی صنایع پتروشیمی، نوسازی صنایع ایران، ریخته گری ماشین سازی تبریز ، سرمایه گذاری صنعتی و مهندسین مشاور نیرو از طریق بورس و فرابورس به صورت نقد و اقساط مصوب شد.

نایب رئیس خانه معدن با بیان اینکه احتمال تحقق درآمد ۱۸۰۰ میلیارد تومانی بهره مالکانه معادن کمرنگ است،گفت: این نگرانی در نزد فعالان معدن به وجود آمده که در صورت عدم تحقق این وصولات حقوق دولتی افزایش پیدا کند.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان سنگ آهن با بیان اینکه دریافت عوارض صادرات سنگ آهن در حال بررسی است و هنوز مصوب و ابلاغ نشده است، گفت: آزادسازی قیمت سنگ آهن برای واحدهای جدید فولادی از سوی وزارت صنعت در حال بررسی است.

معاون وزیر صنعت و تجارت گفت: واحدهای احیای مستقیم طرح های فولادی استانی از نیمه دوم سال 1393 به تدریج وارد مرحله راه اندازی می شود.

بازارهای موازی:

دلار امروز در بازار آزاد با 80 ریال کاهش، 29520 ریال معامله گردید. همچنین یورو 40550 و پوند 4825 ریال معامله شدند.

نرخ هر انس طلا در بازارهای جهانی به دلیل تعطیلات آخر هفته بدون تغییر در نرخ 1234 دلار باقی ماند. امروز هر گرم طلای 18 عیار بدون اجرت ساخت با قیمت 898010 ریال و هر سکه بهار آزادی طرح جدید نیز 8700000 ریال معامله شدند

 

** شنیده شده **

شنیده شده در پی کاهش نرخ ارز نسبت به 3 ماهه اول سالجاری، بهای تمام شده کالای فروش رفته در شرکت پاکسان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و زمینه تعدیل مثبت عایدی و افزایش سودآوری سهم مهیا شده است لذا انتظار می رود بزودی شاهد تعدیل مثبت درآمد هر سهم شپاکسا باشم. نکته مهم دیگر اینکه سال مالی این شرکت 30 آذرماه بوده و پاکسان برای سال مالی 92 مبلغ 5200ریال سود برای هر سهم پیش بینی کرده است که در گزارش 9ماهه به مبلغ 4125ریال از آنرا محقق کرده بود.

مرقام با مقاومت در 387 و 393 تومان روبروست چنانچه بتواند این مقاومتها را با حجم بالا بشکند،ا تا 470 تومان رشد خواهد کرد.

گفته شده از پروژه گهر زمین خبر می رسد که این شرکت در بهار سال آینده پروژه کنسانتره سازی خود را کامل به بهره برداری می رساند . اثرات این مهم برای سنگ آهن گل گهر و توسعه معادن و فلزات در سود سال 1393 این دو شرکت قابل توجه خواهد بود.امری که میتواند رشد قیمتی صعودی بیش از پیش کگل و ومعادن را در پی داشته باشد.

شنیده شده سیمان بهبهان در عملکرد 9 ماهه سالجاری،قادر به جهش فروش صادراتی نسبت به سال مالی قبل گردیده و با رشد سودآوری مواجه گردیده است گویا بزودی شاهد تعدیل مثبت سود هر سهم خواهیم بود امری که میتواند این سهم را با فزونی تقاضا و حتی صف خرید،مواجه سازد.

** گفته شده **

همانطور که در گزارش روزهای گذشته بدان اشاره گردید اخبار ضد و نقیض از نرخ خوراک و ریسک های ناشی از موجب عدم تمایل سهامداران حقیقی به خرید سهام گروه شیمیایی نسبت به سایر گروه ها شده است ، این در حالی است که معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواستار تعیین قیمت خوراک بر مبنای نظام عرضه و تقاضا و فروش محصولات بر مبنای فوب خلیج فارس است که شائبه خوراک 4 تا6 سنت و افزایش تخفیف خوراک مایع را در بین نمادهای گروه میتواند ایجاد کند.

در زاگرس این روزها عمده عرضه کنندگان حقیقی و خریداران حقوقی میباشند که نگاه این گروه به آینده درخشان شرکت است در صورتی که نرخ خوراک در محدوده 4تا6 سنت اعلام شود و قیمت متانول نیز 550 دلار در نظر گرفته شود برای سال 93 از نمادهای متانول ساز انتظار جهش سودآوری بالایی را خواهیم داشت ، در این گروه زاگرس به دلیل توان صادرات و ظرفیت خالی تولید از بیشترین پتانسیل برخوردار است این نماد با حمایت در محدوده 3000 تومان به سمت هدف3900درحرکت است. در نمادهای اوره ساز شنیده ها از مجمع 30 دی ماه و تعدیل 10 درصدی و تقسیم 470 تومان پتروشیمی پردیس است این نماد  با توجه به مجمع پیش رو مجدد با اقبال بازر و حرکت به سمت 29000تا3000تومان روبرو خواهد شد.نماد پتروشیمی شیراز کماکان مثبت دنبال میشود طرح تولید یک میلیون تنی اوره در تابستان 93 به  بهره برداری خواهد رسید که به اعتقاد بازار قابلیت افزایش 100درصدی سود این شرکت را دارد، شیراز با حمایت 1130 تومان هدف فعلی را 1330 -1350 و 1500 تومان پیش رو دارد که این هدف زمان بر است .در این گروه انتشار اخباری مبنی بر تصویب طرحی مبنی بر الزام وجود اوره در سوخت خودروها به عنوان سوخت پاک در سنای آمریکا ارزش این محصول را بیش از پیش نشان می دهد و این مسئله می تواند برای اوره سازها حائز اهمیت باشد. با توجه به افزایش قیمت جهانی اوره و انتظار از ادامه رشد قیمت این محصول در بازار های جهانی و با فرض عذم افزایش شدید نرخ خوراک اوره ای ها از پتانسیل مناسبی برای سودآوری تا پایان سال برخوردار میباشند.در نمادهای پلیمر سازها نظیر جم،اراک،مارون و فارس شاهد تقاضای مناسبی برای خرید محصولات میباشیم این گروه نیز که بحث تخفیف خوراک مایع را پیش روی خود میبینند در به مروز به مدار مثبت و افزایش تقاضا بازخواهند گشت.

در نماد ذوب آهن نیز که اسفند یکی از فازهای کک سازی این شرکت به بهره برداری خواهد رسید کماکان با حجم گسترده ای از خریداران همراه خواهد شد که هف قیمت 500 تومان اعلام میشود، این نماد سال آینده میتواند سود 100 تومانی را اعلام کند . در نماد ملی مس که به واسطه افزایش قیمت جهانی شاهد حجم معاملات خوب و تقاضای مناسب برای خرید خواهیم بود .در این نماد حقوقی ها کماکان خریدار هستند انتظار میرود گزارش نسبتا مناسبی رادر 9ماهه در مس شاهد باشیم.در حال حاضر بازار با توجه به بهبود خرید و فروش محصولات و انتظار از افزایش میزان صادرات و بهره برداری از طرح های توسعه در سال 93 از نماد مس انتظارات بسیار مثبتی را دارد. هدف کوتاه مدت مس 470 تومان . از دیگر اخبار مهم می توان به موفقیت آمیز بودن تست گرم ریخته گری پروژه زیر سقفی فولاد آلیاژی و به بهره برداری رسیدن آن می توان اشاره کرد. این پروژه ظرفیت تولید انواع شمش را در شرکت فولاد آلیاژی ایران به 550 هزار تن در سال افزایش می دهد  ، این پروژه سود شرکت را 30 تا40 تومان در سال آینده افزایش خواهد داد،این نماد در صورت بهبود عملیات فروش و صادرات در سال آینده از توان مناسبی برای تعدیل برخوردار خواهد بود انتظار داریم مقاومت پیش رو شکسته شود و فولاژ بریا شکستن مقاومت 500 تومان اقدام کند.در نماد آلومینیوم ایران به واسطه فروش مناسبی که داشته است انتظار تعدیل سود در گزارش 9ماهه میرود و کماکان نماد با صف خرید با هدف880 تومان همراه است.در نمادهای تولید کننده سرب و روی نیز ادامه افزایش خریداران این نماد ها را مثبت نموده در این گروه با توجه به انتظار از ادامه رشد قیمت جهانی روی بخش عمده ای از فروش ها را به نیمه دوم سال و سه ماهه چهارم(بهمن ماه) منتقل نموده اند.در حال حاضر قیمت شمش سرب داخل 68میلیون ریال می باشد که 8 درصد نسبت به قیمت جهانی گران تر می باشد. در این گروه افزایش سرمایه 100تا200 درصدی کالسیمین جدی تر و تعدیل سود 170 تومانی مطرح شده است.فاسمین با گذر از995 تومان هدف بعدی تا 1160 تومان با کشیده خواهد شد

در نماد فولاد مبارکه نیز در مورد طرح سنگان شفافسازی نمود در این اطلاعیه آمده است . طرح سنگان شامل طرح 5میلیون تنی گندله سازی با 15 درصد پیشرفت و مدت زمان بهره برداری 36 ماهه است که از 11 آبان 91 شروع به کار شده است و طرح 5میلیون تنی کنستانتره(2واجد 2.5میلیون تنی ) که مناقصه آن در حال نهایی شدن می باشد و مدت بهره برداری  28 ماه می باشد.

در حال حاضر نیر تعدیل از محل هرمزگان و عرضه اولیه این نماد و با توجهب ه فروش مناسب محصولات سود فولاد توانایی 100 تا110 تومان را خواهدداشت که هدف قیمتی ما در این نماد 510 تا550تومان می باشد.

خگستر خبر افزایش سرمایه 100 درصدی تا پایان سال و ارزش خال دارایی در حدود 600 تومان البته به گفته مسئولین 500 تومان کماکان نماد را مورد توجه ما قرار داده است
محدوده 350 سهم می تواند مورد توجه قرار گیرد اهداف نیز 425 و 500 برآورد می شوداین نماد با در اختیار داشتن پرتفوی متشکل زا خودرو و بانک پارسیان(10) درصد از افت کمتر و بازدهی مطمئنت تری را در گروه برخوردار است.

گروه مپنا دیروز عرضه کننده ای نداشت که عامل آن رشد خوبی بود که از شاخص دیدیم و دلیلی برای عرضه وجود نداشت و به نوعی از مپنا به عنوان نگهدارنده شاخص در روزهای منفی و متعادل در شرایط حاضر استفاده خواهند کرد ،در این نماد گویا طبق گفته دفتر معاون بودجه معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری بخش عمده‌ای از طلب پیمانکاران طرح‌های عمرانی از طریق واگذاری اوراق مشارکت، در سال جاری پرداخت خواهد شد.در این نماد گفته میشود بخشی از سهام عرضه شده توسط کارکنان مپنا توسط توسعه خاورمیانه جمع آوری شد این در حالی است که برخی منابع داخل از مجموعه سهامداران ارزش هر سهم مپنا را بیش از 2200 تومان عنوان می کنند و به راحتی حاضر به عرضه سهام خود در بازار نمی باشند .در مورد سوخت نیروگاه ها نیز باید گفت به دلیل کمبود گاز احتمال مصرف سوخت مایع به جای گاز برای نیروگاه ها مطرح شده است که میتواند در این مقطع باعث افزایش هزینه تولید برق ‌شود.

پس از مپنا به چند نماد مرتبط نیز نگاهی خواهیم داشت ، پس از بازگشایی ایران ترانسفو شاهد افزایش عرضه بودیم که عمدتا حقیقی ها بودند نماد را به صف فروش رساندند این در حالی است که در کف قیمت این روز عمده خریدها توسط حقوقی انجام گرفت ، در حال حاضر نمادهای چون ایران ترانسفو در گروه برقی و حفاری شمال در گروه استخراج نفت گاز را با نماد مپنا مقایسه می کنند و این دو نماد را در میان مدت میل به 1000 تومان خواهند داشت .در نماد ایران ترانسفو برای امسال تحقق سود حداقل 70 تومان و برای سال آینده در صورت برداشته شدن سایه تحریم ها از شرکت سود150تا200تومان را برآورد می کنیم .در این نماد گفته می شود برداشت تحریم ها تنها در حد حرف بوده و به عمل نرسیده است بترانس حمایت 590-600 را پیش رو دارد و افت بیشتر بعید است .در نماد پارس سویچ نیز که با افزایش تولید و فروش و کاهش بهای تمام شده است انتظار تعدیل در گزارش 9 ماهه و افزایش سرمایه در دو ماه آینده را داریم ،تقاضای مثبتی برای خرید سهم در این روزها ایجادشده است .در این نماد با گذر از 535 تومان اهداف فعلی 620تا680 برآورد می شود.

در نماد کنتور سازی نیز فعلا اسیر اصلاح قیمت شده است به نظر میرسد روز دوشنبه شاهد حجم معاملات مثبت در نماد باشیم، در این نماد روز یکشنیه از 1.4میلیون سهم معامله شده بالغ بر23درصد از سهم را حقوقی عرضه نمود و میلی به خرید نیز نشان داده نشد که عاملی برای خرید 97درصدی سهامداری حقیقی گردید 1500 اصلاح آخر کنتور می باشد. این نماد فاز رشد دیگری را خواهد داشت با اهداف حداقلی 1800تا2000تومان.فروش توصیه نمی شود.

شفن:به دلیل قطع کامل خوراک گاز تولید متوقف گردید که می تواند بر سایر نمادهای گروه نیز تاثی منفی بگذارد.

خبهمن:در نماد های سرمایه گذاری شده این نماد در موقعیت مناسبی قرار دارد از جمله میتوان به کروی پارسان فملی ستران سغرب وسپاهان اشاره نمود ارزش خالص دارایی نماد نیز بیش از400 تومان تخمین زده می شود . این نماد نیز همانند خگستر برای سرمایه گذار در گروه خودرو مطمئن تر میباشد و در برگشت ها میتوان انتظار حرکت شارپ تری را داشت.

خبهمن با دو محدوده حمایتی 260 و 240 روبرو است که در حال تشکیل الگوی پرچم می باشد وهدف بعدی را تا 340-350 تومان میتوان افزایش داد.

پارسان: 880  قیمت تقدم / اختلاف 300 تومانی با سهم به دلیل 200 تومان انتظار تقسیم سود در مچمع که به تقدم تعلق نمی گیرد و 100 تومان پرداختی افزایش سرمایه قیمت زیر 800-750 توجیه پذیر است.

پیش از این از نماد کترام که پرحاشیه نیز می باشد صحبت شده بود.

در 10 روز آینده تقدم مربوط به افزایش سرمایه120 درصدی تبدیل به سهم می شود که ثبت آن موجبات افزایش عرضه میگردد. در این نماد مسئولین شرکت سود 50تومانی را تکذیب می کنند اما کماکان از سهم حمایت های خوبی صورت گرفته فعلا از نماد انتظاری نداریم و درصورت افت به زیر385 حمایت بعدی 350 می باشد.

این لینک را مطالعه کنید

پیروز باشید :…

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیبررسی دقیق تر نماد ودی
نوشته بعدیکدال به زبان تحلیلها
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

1 نظر

نطر گذاشتن