بر بام بازار دوشنبه 25 فروردین ماه…

242
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار دوشنبه 25 فروردین ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Apr 14Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام و عرض ادب به تمامی دوستان عزیز؛

در حال حاضر فعالان بازار را می توان به چهار دسته تقسیم کرد :

1 – آن ها که زرنگ بودند و در روزهای ابتدایی ریزش نقد کردند و تا آرام شدن شرایط قصد ورود به بازار را ندارند. البته تعداد افرادی که از ریزش ماه های اخیر جان سالم به در بردند بسیار کم است.

2 – افرادی که از ریزش اخیر متضرر شدند اما به هر صورت زیان خود را شناسایی کردند (چه کم و چه زیاد) اما عطای بازار را به لقایش بخشیدند و دیگر تا شعاع 1 کیلومتری تالار بورس قدم نمی گذارند!

3 – افرادی که زیان کردند و جرات شناسایی زیان را ندارند. این افراد صرفا به دلیل ریسک پذیری پایین یا امید واهی نه تنها در بازار ماندند ، بلکه سرمایه شان 40 تا 50 درصد تا اینجای کار افت کرده است. اکنون آن ها نه توان شناسایی سود و خروج از بازار را دارند و نه این که سهامداری، درد آن ها را دوا می کند. چرا که اگر بخواهند به نقطه صفر برسند باید سهام تحت تملکشان 80 تا 100 درصد سود کند تا از زیان خارج شوند. نکته جالب این که این افراد نمی توانند معامله کنند چون به نوعی سرمایه شان بلوکه شده ،بنابراین چنین سرمایه گذارانی هم به نوعی از بازار خارج شدند.

4 – دسته چهارم افرادی هستند که همچنان در بازار خرید و فروش می کنند. کاری به سود و زیان این گروه نداریم. ممکن است در شرایط فعلی نیز کسی موفق به سود کردن شود که قطعا تعداد این افراد بسیار اندک است.

در هر حال آنچه مشخص است این است که سیاست های غلط، بسیاری را از بازار بورس فراری داده است. اکنون تنها دلخوشی بازار عرضه های اولیه آن است که هر نفر برای جبران بخشی از ضرر خود یک سهمیه 100 تا 200 هزار تومانی خرید می کند!

در روزهای ابتدایی بحران، وزیر اقتصاد و مدیران بازار سرمایه چند باری در رسانه ها ظاهر شدند و شرایط را گذرا و موقتی خواندند و اهالی بازار را دعوت به سهامداری و نگهداری سهام خود کردند. اکنون سرمایه‌گذاران که از سه ماهه پایانی سال گذشته دارایی‌های خود را نگه داشته‌اند، بیش از 20 درصد دیگر زیان کرده اند.

نکته جالب این که دیگر هیچ کس به فکر بازار سرمایه نیست. از مصاحبه های متولیان امر(غیر از مصاحبه روز گذشته رئیس سازمان بورس) هم خبری نیست و معلوم نیست اگر حال و روز بازار اصلا خوش نیست چرا اولا مردم را به سرمایه گذاری در بورس دعوت کردند و ثانیا پس از آغاز دوران رکود ،توصیه به نگهداری سهام نمودند!

فارغ از این مباحث از منظر تکنیکی ، شاخص دقیقا بر روی میانگین متحرک 150 روزه خود قرار دارد. کانال 74000 هزار محل تجمع چند تراز حمایتی است. باید امیدوار باشیم بازار از همین حوالی برگشت کند در غیر این صورت شاید ریزش تا 719000 واحد را نیز تجربه کنیم.

جالب این که پیش تر قیمت ها ریزش می کرد و شاخص تن به ریزش نمی داد! اما اکنون شاخص کل نیز هر روز از کف جدیدی رونمایی می کند. به طوری که از ابتدای سال جاری تاکنون بازار بورس بازدهی منفی 6 درصدی را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است. حال حساب کنید اگر شخصی سرمایه خود را در بانک سپرده 23 درصد می کرد، بیش از 1.9 درصد سود دریافت می کرد که فاصله این دو در حدود 8 درصد در کمتر از یک ماه خواهد شد!

اما آنچه برای اهالی بازار این روزها تبدیل به سوال اساسی شده ، این است که دلیل ریزش های 1000 واحدی و بیشتر در یکی دو روز گذشته چه بوده است؟!

هدفمندی یارانه ها حرف یکی دو روزه نیست و مدتهاست که بر بازار سایه افکنده است. نرخ سود بانکی نیز بیش از یک ماه است که بلای جان بازار شده است. از طرفی برخی نزدیک شدن به پایان سال و موعد تسویه اعتبارها را عامل این ریزش می دانند. هر چند این مهم در شرایط بازار بی تاثیر نیست ، اما بعید به نظر می رسد که چنین تاثیری بر روی شرایط بازار داشته باشد.

برخی گمانه زنی ها حاکی از این است که همزمان با دور جدید مذاکرات هسته ای ، دلار در بازار آزاد روند صعودی به خود گرفته و شرایط بازار بورس بدتر از قبل شده و این مهم را نشانه ای از منفی بودن مذاکرات می دانند. البته در دولت جدید جزئیات مذاکرات به بیرون درز نمی کند و کسی خبر خاصی از روند مذاکرات ندارد و صرفا طرفین به تبادل لبخند و مثبت ارزیابی کردن مذاکرات بسنده می کنند.

به نظر می رسد بازار برای پایان دادن به شرایط کنونی و قرار گرفتن در مدار رشد نیاز به یک شوک اساسی دارد. شوکی که حال و روز بازار را عوض کند و بار دیگر هیجان خرید را بر بازار حاکم کند. شاید در برهه کنونی تنها دستیابی به توافق نهایی در زمینه هسته ای و رفع تحریم ها بتواند جبهه خریداران را تقویت کند.

در مجموع امروز هم بازار با فشار فروش کار خود را آغاز خواهد کرد. امیدواریم که شاخص از کانال 74000 واحد خارج نشود. چرا که در این صورت کار بازار بسیار دشوار خواهد شد و بار دیگر سهامداران از بازار فراری خواهند شد.

شرایط کلی بازار و نمادها حرف خاصی را برای گفتن باقی نگذاشتند. تنها چیزی که می توان گفت این است که تحت تاثیر هیجانات فروش ، سهام بنیادی خود را از دست ندهید. در سمت مقابل در خریدها محتاطانه عمل کنید و به راحتی دل به معامله خرید ندهید.

نمادهای زیر شاید بازدهی آنچنانی برای شما نداشته باشند ، اما با توجه به جمیع جهات می توان گفت که از جمله نمادهای ارزنده بازار هستند :

ذوب آهن

فولاد مبارکه

فارس

پارسان

غدیر

شبهرن

وبملت

ونوین

وبصادر

اخابر

همراه

تیپیکو

حفاری

ثاخت

تحلیل یکی از این نماد ها را در اینجا مشاهده کنید.

همچنین میتوانید در این بخش با سبد حرفه ای ما همراه شوید و روزانه گزارش نماد های تحت نظر ما را ببینید..

موفق باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start

2 نظرها

نطر گذاشتن