بر بام بازار سه شنبه 06 اسفند ماه…

244
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار سه شنبه 06 اسفند ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Feb 25Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

امیدواریم شاخص در روزهای آینده کف قبلی را بی اعتبار نکند ، چرا که بار دیگر عرضه ها تشدید می شوند و شاخص در یک رالی نزولی دیگر دست و پا خواهد زد.

در اسفند ماه هستیم ، نگاهی به گذشته بازار نشان می دهد که در این ماه عملا جبهه خریداران ضعیف می شود و حتی برخی از فعالان بازار جهت شناسایی سود و زیان سالانه خود یا برای تامین نقدینگی دست به فروش می زنند. امسال جبهه خریداران به چند دلیل ضعیف تر از سال های گذشته است :

1.ریزش سنگین بازار لطمه سختی به اعتماد سهامداران زد که به نظر به این زودی ها قابل جبران نیست و بخشی از سرمایه موجود در بازار از بورس خارج شد و یا به قول مدیریت سازمان ، پشت در بازار بورس پارک شده است! و قرار نیست به این زودی ها وارد بازار شود.

2.مقررات محدودیت در فروش باعث عدم رغبت شرکت های حقوقی برای خرید شده است و بسیاری از حقیقی ها نیز تا زمانی که این قانون اجرا شود حداقل تمام و کمال وارد بازار نمی شوند. این قانون هر چند ممکن است از ریزش بازار جلوگیری کند ، اما قطعنا بازار را در فاز رنج قرار خواهد داد.

3.در شرایطی که بسیاری از بانک ها و موسسات سود روز شمار بالای 20 درصد می دهند ، در شرایط کنونی افراد ریسک گریز سرمایه خود را درگیر بازار با شرایط کنونی نمی کنند. جالب این که برخی از بانک ها حتی سود روزشمار 23 درصدی را به مشتریان خود وعده می دهند!

در مجموع اگر منطقی و بدون تعصب شرایط کنونی بازار را بسنجیم ، به نظر می آید که حداقل تا پایان سال شاخص بالای آنچنانی نداشته باشد. البته در بازار سرمایه هیچ چیز قطعی نیست ، اما شرایط کنونی گویای این است که بازار در مدت باقی مانده از سال ، در حالت ایده آل وارد فاز نوسانی خواهد شد و احتمالا در یک بازه 2 تا 3 هزار واحدی نوسان خواهد کرد. البته مشروط بر این که بازگشایی نمادهای پتروشیمی ریزش سنگین را به شاخص تحمیل نکند! چرا که بسیاری از تحلیل گران معتقدند بازگشایی نمادهای وابسته به این صنعت می تواند باعث افت 3 هزار واحدی شاخص کل شود.

به هر حال هر رشدی اصلاحی در پی دارد و افت و خیز جزء لاینفک بازارهای مالی است.همچنان چشم انداز بلند مدت بازار سرمایه مثبت است و امیدواریم که روند کسالت آور کنونی هر چه سریع تر به پایان رسد.

در بازار داخلی ، دلار آهسته آهسته در حال رشد است و در حال حاضر هر دلار آمریکا 2985 تومان قیمت دارد. هرچند که کارشناسان اقتصادی نوسانات جزئی دلار را ناشی از اتفاقات معمول بازار می دانند و تحلیل خاصی برای آن ارائه نمی دهند ،اما به نظر می رسد افزایش تقاضا در بازار در ایام پایانی سال اصلی ترین دلیل ایجاد تحرک در بازار ارز باشد. البته به نظر نمی رسد شاهد نوسان غیر عادی دلار باشیم. چرا که دولت نشان داده تمایلی به بالا و پایین شدن شدید نرخ ارز ندارد.

اما سکه طرح بهار آزادی فاصله ای با مقاومت 997500 تومان ندارد. در حال حاضر هر عدد سکه بهار آزادی طرح جدید 967000 تومان قیمت دارد.

به گزارش بلومبرگ؛ بهای طلا در حالی معامله می شود که آشفتگی در بازارهای مالی نوظهور و داده های اقتصادی آمریکا افزایش یافته است. اگر چه بهای طلا از سه هفته پیش  روند صعودی خود را شروع کرده است و تا حدودی توانست کاهش 28 درصدی سال 2013 را جبران کند، اما هنوز در مقابل نوسانات اقتصادی جهان واکنش نشان می دهد.

پس از انتشار داده های نه چندان مناسب در بخش مسکن و تولیدات کارخانه ای آمریکا، بر نگرانی سرمایه گذاران افزود. سرمایه گذاران همچنان در انتظار نشست ماه مارس فدرال رزرو مبنی بر اجرای سیاست های پولی به سر می برند.  این در حالی است که تظاهرات مرگبار در اوکراین و تایلند در حال حاضر به اقتصادهای نوظهور صدمه وارد کرده است که در کنار کاهش محرک پولی فدرال رزرو می تواند این کشورها را با مشکلات جدی اقتصادی مواجه کند.

بر اساس این گزارش،میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز روز جمعه با 0.34 درصد افزایش به بیش از 798 تن رسیده است. این رقم روز پنج شنبه به 795 تن رسیده بود. در حال حاضر و در لحظه نگارش این مطلب هر اونس طلا 1338 دلار ارزش دارد.

در حاشیه بازار و در عالم سیاست ، وزیر امور خارجه انگلیس مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای 1+5 که هفته گذشته در وین برگزار شد را سازنده خواند اما گفت چالش‌های مهمی همچنان پابرجا هستند. ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس گفت که مذاکرات هسته‌ای هفته گذشته بین ایران و کشورهای 1+5 سازنده بوده است. طبق گزارش رسانه‌های انگلیسی آقای هیگ گفت: مذاکرات هفته گذشته با ایران سازنده بودند، اما چالش‌های مهمی همچنان پابرجا هستند.

وزیر خارجه انگلیس افزود که مذاکرات بین ایران و 1+5 هر ماه ادامه خواهد یافت. وی تصریح کرد در مذاکرات هفته گذشته درباره برخی از موضوعاتی که باید حل شوند توافق حاصل شده است. ویلیام هیگ ادامه داد رسیدن به راه حل جامع با ایران مستلزم حل و فصل تمامی نگرانی‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است. وزیر خارجه انگلیس گفت:بهبود گام به گام روابط دو جانبه با ایران را به شرط این که این گام ها از سوی هر دو طرف باشد ادامه خواهد داد.

اما سخنان جدید وزیر اقتصاد در مورد بازار سهام بسیار جالب است :

“خوشبختانه بورس ایران در کل منطقه خاورمیانه و حتی کل جهان بهترین شرایط را طی سال جاری پشت سرگذاشته است و از ابتدای سال تاکنون شاخص کل 120 درصد رشد را تجربه کرده است.

وی با اشاره به این که این رشد ناشی از اعتماد مردم به دولت و سیاست‌های دولت است، گفت: مردم براساس سیاست‌های دولت مطمئن هستند که تولید در حال خروج از رکود بوده و سودآوری بنگاه‌ها در حال افزایش است و به همین دلیل منابع نقدینگی مردم وارد بورس شده است.

وی ادامه داد: متأسفانه طی هفته‌های جاری به دلیل برخی تصمیمات و تغییرات در قیمت برخی نهاده‌ها به خصوص خوراک پتروشیمی، بورس به صورت موقت و گذرا دچار مشکل شد. اما معتقدیم این نوسانات کاملا موقتی و گذراست و بورس در مسیر ثبات حرکت خواهد کرد.

وزیر اقتصاد در پایان خاطرنشان کرد: دولت به هیچ وجه دنبال افزایش شاخص نیست بلکه تلاش می‌کند حجم بازار را توسعه دهد تا مردم منابع خود را وارد بازار ثانویه کنند، البته همراه با این کار به دنبال توسعه بازار اولیه هستیم تا بنگاه های اقتصادی تأمین مالی بلندمدت خود را از این طریق انجام دهند.

وزیر اقتصاد برای دومین بار است تاکید می کند که دولت به دنبال رشد شاخص نیست و هدفش صرفا توسعه بازار سرمایه و جذب نقدینگی مردم در این بازار است. به نظر می رسد هر چقدر که دولت قبلی در زمینه بازی دلار حرفه ای بود ، این دولت نیز ظاهرا در بورس استاد است.

در بازار سهام ، در گروه خودرویی گزارش ضعیف خبهمن و خصوصا زامیاد بار دیگر جو این گروه را به هم ریخت. تعدیل منفی 97 درصدی زامیاد موجب شد تا بار دیگر شاهد تشکیل صف عرضه بر روی این نماد باشیم. امیدواریم قیمت بار دیگر در 140 تومان حمایت شود ، در غیر این صورت شاهد افت زامیاد تا 125 تومان خواهیم بود.

اما در نماد ایران خودرو ، همه شرایط یک سر و شانه ایده آل در نمودار سهم اتفاق افتاده است. حال متوجه می شویم که عرضه های حقوقی ها در قیمت های بالاتر بی دلیل نبود. تب فروش بلوک پارسیان هم خیلی زود فروکش کرد. در برهه کنونی تنها امید ایران خودرو پیش بینی 93 می باشد. در صورتی که این گزارش ضعیف تر از حد انتظار بازار باشد، عملا این گروه به کما خواهد رفت. چرا که تا پایان سال احتمالا خبر خاصی در بازار نباشد. آن طرف سال نیز قطعا بازار به سراغ شرکت هایی خواهد رفت که سود مناسبی در مجمع تقسیم می کنند. بنابراین اگر گزارشات خودرو و سایپا ضعیف باشد باید تا گزارشات 3 ماهه، از این گروه خداحافظی کرد.

تکنیکی خودرو اگر 293 تومان را بشکند به قیمت های 275 ، 260 و حتی 220 تومان می تواند برسد.

اما در این گروه دو گزارش از شرکت های خکاوه و خاور ، نگاه ها را به سمت خود خیره کرد. سایپا دیزل زیان 167 تومانی را در سال 93 به 43 تومان رسانده است که بسیار خیره کننده است. پیش بینی شرکت رفع تحریم ها و تولید مجدد محصولات ولوو است.

ایران خودرو دیزل نیز زیان خود را برای سال مالی 93 حدود 27 درصد کاهش داد. البته با فرض افزایش 76 درصدی تولید و 23 درصدی فروش ، این رقم محاسبه شده است.

در گروه پالایشی ، تعدیل منفی شراز جو عرضه را در این گروه بالا برد. البته شرکت های این گروه هم گزارشات متوسطی روانه بازار کردند. برخی از چارتیست ها افت قیمتی نمادهای پالایشی را در روزهای گذشته صرفا پولبک دانستند (مخصوصا شبندر) اگر این طور باشد باید از فردا شاهد رشد مجدد پالایشی ها باشیم. در غیر این صورت شبندر تا کف کانال یعنی 1400 ریزش می کند.

در نماد مخابرات دیروز عرضه ها شدت گرفت. شاخص را نمی توان یک تنه با مخابرات مدیریت کرد. این سهم نیز درگیر باند مقاومتی 320 – 325 تومان است. با توجه به شرایط بازار روی مقاومت ها توصیه به خرید نمی کنیم.

اما شنیده می شود روز چهارشنبه 5 درصد از سهام نیروگاه برق عسلویه در بازار فرابورس عرضه خواهد شد. سال مالی شرکت منتهی به 29 اسفند است. سود سال 92 شرکت 157 تومان و سود سال مالی آینده 181 تومان خواهد بود. قیمت سهم حوالی 1200 الی 1500 تومان ارزیابی می شود. هر چند سهمیه هر آنلاین نهایتا می تواند 500 سهم باشد ، اما در شرایط کنونی حکم لنگه کفشی در بیابان را دارد.

نگاهی به نمودار سرمایه گذاری البرز انداختیم ، آن را در اینجا میتوانید ببینید..

گزارش روزانه نماد های تحت نظر ما و جدول سبد حرفه ای را در این بخش میتوانید مشاهده نمایید.

* موفق باشید *

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن