بر بام بازار سه شنبه 19 شهریور ماه…

287
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار سه شنبه 19 شهریور ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Sep 10Rating:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

دوستان سلام؛امیدوارم حالتان خوب باشد.

برخی دوستان از مطلب دیروز گلایه داشتند که پاسخ شان را در مطلب قبل ذکر کردیم.

اما از این که بگذریم میرسیم به بازاری با طعم گل و گلاب.دیروز شخصا تا ساعت10 شب به دنبال اخبار و وضعیت جهان بودم.از شبکه ی CNBC که دنبال می کردم شاهد مثبت بودن شاخص های نزدک،داکس آلمان،S&P 500 و … بودم.اونس و برنت دریای شمال و نفت تگزاس هم به نزول رضایت دادند.این فاکتورها که ذکر کردیم در واقع محل مناسبی برای رد گیری وضعیت اقتصادی است.یک شاخصی جهت اطلاع برای دوستان عرض می کنم که وقتی خبری آمد (اخبار تاثیر گذار جهانی) می توان برای صحت و سقم  آن  اثرش را در بازار های مالی و اقتصادی ببینید.چرا که عوامل مهم دنیوی در اولین فرصت در عملکرد سرمایه گذاران نمود پیدا می کند.نتیجه اینکه دیشب و امروز با استفاده از نماگر های بازار های مالی به این تفسیر رسیدیم که فعلا از آن خبر های بد خبری نیست.

در حوزه ی سیاست خارجی گویا شخصی که به دنبال یاری برای همراهی در جنگ بود (جان کری-وزیر امور خارجه آمریکا) و از انگلستان و آلمان وو ایتالیا در خواست همکاری می کرد این بار از دولت سوریه خواسته که سلاح شیمیایی خود را تسلیم کند تا حمله ای صورت نگیرد.دولت دمشق هم گفته که می خواهد وضعیت تسلیحاتی خود برای نظارت شورای امنیت آماده کند.خلاصه اعلام وضعیت مثبت این دولت بازار ها را آرام ساخته است و گویا کنگره ی آمریکا هم به تعویق افتاده.

در کل پیگیر وضعیت سیاسی هستیم و به اطلاع عزیزان و سروران خواهیم رساند.از کاربرانی که در ارائه ی نظرات به اطلاع رسانی ها هم کمک می کنند،تشکر میکنیم.

اما در بازار چه گذشت؟

امروز قبل از بازار و در زمان پیش گشایش شاهد چیدمان سفارش ها بودیم و این ماجرا ادامه داشت تا زمانی که در زمان شروع بازار سفارش ها به یک سوم رسید.این رفتار منطقی بود و دلیلش هم این بد که بسیاری از افراد هنوز باور نداشتند که پتانسیل وجود دارد و بلافاصله دست به لغو کردن سفارش خود زدند تا ببینند آیا کسی به غیر از خودشان قصد خرید دارد یا خیر.خب طبیعی است افراد این کار را انجام دهند.اما برآیند بازار این بود که ظرف مدت 9 دقیقه پس از شروع بازار شاهد رشد 400 واحدی بودیم.این همان معنای پتانسیل و اعتماد است.قبلا عرض کردم به جز بورس فعلا مکانی جذابیت ندارد.دلیل سخنانم این بود که در مسکن رکود حکمفرماست(اگرچه که خبر جنگ قیمت بعضی مناطق حاشیه ای شهر ها را بالا برد…!).در بازار سکه طبق نموداری که گذاشتم (اینجا کلیک کنید) روند نزولیست.در نمودار ارز خارجی هم به دلیل فصل مسافرت اگرچه رونق داشتیم اما به اندازه ی 10% هم نبود.و در بازار پول(بانک ها و موسسات اعتباری) فعلا نرخ سپرده ها افزایش نخواهد یافت.پس دو حالت داریم یکی اینکه سکه و اسکناس در دستان و بالش افراد ذخیره شود، و دوم اینکه در بازار سرمایه(سهام-اوراق مشارکت) به گردش در بیاید.که احتمالا حرفه ای ها سهام را برای خود انتخاب خواهند کرد…

در هر صورت انتخاب با شماست چرا که معروف ترین سرمایه گذار جهان شخصی به نام “وارن بافت” می گوید زمانی که همه می فروختند من می خریدم و بالعکس.خاطره ای هم از ایشان آمده که در 11 سالگی سهمی خریدند که از دید بنیادی عالی بود(این شخص تحلیلگر خبره ی بنیادیست).و در ان زمان ارزش سهم 50% کم شد و همه به او خرده گرفتند.اما نتیجه ی صبر وی سبب شد که بتواند از آن سهم هزاران دلار درآمد کسب کند.

در گروه خودرویی دو دلی در بین زیر مجموعه ها نمایان بود به طوری که نیمی صف خرید و نیمی صف فروش بودند.زیبایی بازار ما این بود که وقتی خبر جابه جایی مدیر عامل ایران خودرو آمده سهم از 4 منفی به 2 مثبت راه پیدا کرده و دوباره راهی اعماق منفی شد.این اتفاق برای سایپا هم به زیبایی افتاد.اما در نماد های دیگر نظیر خفناور و نیرو محرکه و سایرین بهتر ظاهر شدند.پیشنهادم این است در خصوص این گروه نموداری+ اخبار خرید و فروش کنید.

در گروه سیمانی که مدت ها بود که به قیمت های پایینی رسیده بودند شاهد افزایش شدید تقاضا بودیم.شاخص این گروه از اعداد 701 واحد که دقیقا تلاقی با Fibonacci 50%  بود شروع به رشد کرد و در این بین ستران سغرب سشمال سدور سپاهان و … را هم به دنبال خود کشید.اما سشرق نامزد بهترین امروز بود که از حمایت خود صف فروش را شکسته و به بالای 3 درصد هم رسید.

در گروه پتروشیمی که عالی کار شد.در خصوص شاراک قبلا گپی زده بودیم.در سایر گروه ها هم رشد خوبی داشتیم.قبلا در خصوص کگاز و زمگسا و شیران و غبشهر و شیران و فولاد و ذوب صحبت کرده بودیم.این سهم ها می تواند سبد خوبی باشد.

شنیده های امروز:

 • گفته میشود پس از تخصیص ارز مبادله ای و توقف 25روزه توزیع کره ،قیمت این محوصل 2برابر شده است این خبر در نماد غپاک اثر گذار خواهد بود .بیش از 10درصد مبلغ فروش به فروش انواع کره اختصاص دارد.با توجه به افت 40درصدی اخیر سهم توانایی رشد تا محدوده 550-570تومان را خواهد داشت.
 • رئیس انجمن تولید کنندگان شکر اعلام نمود، از این پس شکر با قیمت 1900 تومان در درب کارخانه به فروش میرسد که با افزایش هزینه های دیگر پیش بینی میشود، قیمت یک بسته 900 گرمی شکر به حدود 2500 تومان افزایش یابد.این مهم در روند آتی گزارش دهی شرکت ها به خصوص در 2تا3ماه آینده حائز اهمیت است دیروز نیز 300تن شکر به قیمت 1950تومان در بورس کالا عرضه شد اما خریداری برای خرید در این قیمت پیش قدم نشد.
  در این گروه قشکر،قنقش ،هکمتان و ثابت خراسان با توجه به دارابودن قند بیستون البته پر ریسک است اما چند سهامدار عمده به حمایت از سهم پرداخته اند میتوانند مناسب باشند.
 • با افت امروز مپنا در مدت اخیر بالغ بر 23درصد کاهش یافته ،عرضه ناموفق دیروز بر برخی از گروه ها تاثیر گذار بود به خصوص منفی بازشدن شپنا و منفی شدن شبندر اما در مجموع خبر میرسد که افزایش حمایت ها و خریدها در نماد مپنا در دو-سه روز اخیر افزایش خواهد یافت.
  برگشت سهم بستگی به عمق برگشت بازار دارد.
 • ورود فولادهرمزگان در فرابورس و پذیرش آن مورد موافقت قرار گرفت از سوی دیگر دیروز نیز در بورس کالا بیش از220میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.فولاد را قبلا چند بار تذکر دادیم.
 • شپنا که با توجه به افت 7درصدی دیروز و برنامه افزایش سرمایه 300درصدی ارزنده میباشد . طرح توسعه ار دو نماد در نیمه دوم سال به بهره برداری خواهد رسید.
 • سفارس در حالی با سود 202 ریال پرونده سال مالی 92 را بست و به مجمع و تقسیم 150 ریال سود رفت که سود دوره مالی 93 را از 345 ریال به 510 ریال افزایش داد.سفارس سود تلفیقی را 656ریال اعلام نموده ارزش ذاتی فارس خوزستان نیز به 300 تومان کاهش یافته این در حالی است که شرکت پیش بینی عرضه سیمان آبیک رادر سال جاری براورد نموده و فاز 2 آبیک نیز آماده بهره برداری میباشد.
  با فرض تقسیم 15تومان در مجمع و سود 510 ریالی پی به ای بعد از بازگشایی 5.13 خواهد بود.
 • در خصوص کبافق گفته میشود با توجه به پوشش مناسب 3ماهه ، میزان فروش قابل قبول تسعییر فروش صادراتی به نرخ میانگین 3300تومان در 3ماهه دوم  و افزایش قیمت جهانی امسال حداقل توانایی پوشش 550تومان سود را خواهد داشت البته در محاسبات به عمل آمده درشرایط خوشبینی توانایی 700تومان را نیز خواهد داشت .
  محدوده 1900تومان با دید نگهداری3تا5ماهه بازدهی مناسبی را به همراه داشته باشد نکته منفی سهم در حجم های بالا میباشد که کم گردش بودن نماد نسبت به سایر هم گروه های خود میتواند کمی کار را مشکل کند.
 • پارسان:گزارش 6ماهه حسابرسی شده حاکی از سود 1809ریال و پوشش 890ریالی معادل 49درصد دارد.
  نظر حسابرس نسبت به گزارش مشروط اعلام شده سود شراز و شیرازدر مجمع 91 لحظا نشده اما گفته میشود شرایط محیا است و از این محل 10تا15تومان به سود پارسان افزوده خواهد شد.

ارزش معاملات    2231 میلیارد ریال

حجم معاملات    555  میلیون عدد

 

$$$            3190 (13:30)

bashgah-banner
نوشته قبلیشرایط بازار و اوضاع برخی گروه ها …
نوشته بعدیهر گردی گردو نیست
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

18 نظرها

 1. سلام در چند مطلب گذشته مطلبی نوشته بودم در انتها ارزویی کردم که ایشالا این بحران رفع خواهد شد و شما از صف خریدهای سنگین مطلب خواهید نوشت. فکر میکنم داره براورده میشه. خودتونو اماده کنید اقای عباس زاده!!!!!

 2. اقای عباس زاده عزیز بنده در جواب این دوستمان که دیروز گفتند گزارش کپی شده است باید عرض کنم که شما اول گزارش خود را گذاشته بودید بعد پرشین تحلیل گذاشت در ضمن در پرشین تحلیل جواب دادن به کاربران وجود ندارد ولی شما با کاربران اینطور رفتار نمیکنید گاها شده سوالات را پاسخ نداده اید حتی سوال خودم را ولی گزارشات شما کامل و جامع و دقیق است بنده از اینکه مطالب شما باعث تصمیم گیری صحیح در این بازار پر تلاتم برای کاربران هست تشکر و قدردانی مینمایم

نطر گذاشتن