بر بام بازار سه شنبه 19 فروردین 93…

236
گزارش بازار
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار سه شنبه 19 فروردین 93...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Apr 8Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص …

روز گذشته عرضه ها در بازار کمتر شد و در کنار آن جبهه خریداران نیز تقویت شد. هنوز بازار شرایط ایده آلی ندارد. همچنان بازار منتظر نهایی شدن دور دوم هدفمندی یارانه هاست و از طرف دیگر نیم نگاهی نیز به مذاکرات هسته ای دارد.

در چنین شرایطی است که بانک ها با سود روز شمار بالای 20 درصد (که گاها به 25 درصد نیز می رسد) نقدینگی موجود در جامعه را به سمت خود جذب می کنند. البته در خبرها شنیده شد که از اردیبهشت پرداخت سود بالای 20 درصد توسط بانک ها ممنوع خواهد شد. همین امر می تواند مقدمات خروج نقدینگی از بانک ها را کلید بزند و با توجه به رکود بازار مسکن ، دلار و طلا شاید این نقدینگی بار دیگر به سمت بازار سرمایه روانه شود.

فعلا همه نگاه ها معطوف به تعیین نرخ بنزین و گازوییل است. هیات دولت طی چند روز آینده درباره میزان قیمت بنزین تصمیم گیری خواهد کرد. هم اکنون دو سناریو برای تعیین نرخ قیمت بنزین در دستور کار دولت قرار دارد :

1.سهمیه بندی بنزین به طور کامل حذف خواهد شد و بنزین با نرخ هر لیتر 800 تومان (شاید 1000 تومان) توزیع شود.

2.بنزین سهمیه ای با قیمت هر لیتر 700 تومان و بنزین آزاد به قیمت 1000 تا 1200 عرضه خواهد شد.

محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور که مسئولیت اعلام نرخ بنزین و گازوئیل در فاز دوم هدفمندی را بر عهده دارد، در حاشیه همایش استانداران در جمع خبرنگاران تصریح کرد که احتمال تک نرخی شدن بنزین کم است.

اما در مورد گفتگوهای هسته ای با گروه 1+5 خبرهای خوبی به گوش می رسد. محمد جواد ظریف در بدو ورود به وین در فرودگاه در جمع خبرنگاران افزود:در مذاکرات هفته جاری قرار است آخرین موضوعات و محورها مورد بحث قرار گیرد و بحث‌ها را تمام کنیم و در مرحله بعد در اردیبهشت وارد تدوین پیش‌نویس توافق جامع خواهیم شد.

محمد جواد ظریف که در راس هیات مذاکراتی ایران بعدازظهر دوشنبه وارد وین شده است، قرار بود دیشب با کاترین اشتون، نماینده 1+5 در مذاکرات با ایران دیدار و درباره آخرین جمع‌بندی‌ها از مذاکرات کارشناسی که هفته گذشته در وین انجام شد گفت‌وگو کند.

ظریف پس از شام کاری با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و در جمع خبرنگاران گفت: در شام شب اول برای چارچوب مذاکره و پیگیری کار بحث کردیم. قرار شد طی این دو روز دوستان ما موضوعاتی را که باقی مانده را مورد بحث قرار دهند و از ماه می (اردیبهشت) نیز کار نگارش را شروع کنیم. وی دیدار با اشتون را خوب خواند و افزود: درباره نحوه ادامه کار و ضرورت رعایت احترام متقابل، موضع برابر و مبانی که می‌خواهیم روی آن کار کنیم بحث کرده و مرور کردیم.

وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت: امیدوارم امروز و فردا همکاران ما موضوعات باقیمانده را یک دور بحث کنند و بعد من و خانم اشتون از ماه اردیبهشت شروع کنیم به نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع.

وی اظهار داشت: می‌خواهیم همه موضوعات را یک دور مرور کنیم. بعضی موضوعات هنوز یک دور هم بحث نشده، مثل نحوه نظارت. به بعضی موضوعات مقداری رسیدگی شده و هنوز ریز نشده یا اینکه نیاز است دوباره به آن برگردند. یکبار نیز همه موضوعات در این دو روز مرور می‌شود.

وزیر خارجه همچنین عنوان کرد که مذاکرات روز سه‌شنبه ساعت ٩:٣٠ به وقت وین (12 به وقت تهران) آغاز می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص پیش‌نویس توافقنامه جامع عنوان کرد: هنوز پیش‌نویسی وجود ندارد و بعد از مذاکرات ، قرار است با هم شروع کنیم به نگارش متن که قسمت دشوار کار همان زمان است که ما شروع به نگارش متن می‌کنیم. احتمالا در ابتدای نگارش موارد اختلاف زیاد خواهد بود و موضوعاتی که در پرانتز قرار می‌گیرند که موضوعات اختلافی هستند زیاد خواهد بود و این هم امری طبیعی است.

وزیر خارجه در خصوص قطعنامه پارلمان اروپا و اینکه آیا در دیدار با اشتون در این خصوص گفت‌وگو کرده اظهار داشت: روش برخورد با مردم ایران باید بر مبنای احترام و موضع برابر باشد و همه طرف‌های مذاکره کننده ما به این مسئله واقف هستند و از جمله خانم اشتون نیز به این مسئله واقف هستند. من یکبار دیگر نیز تاکید کرده‌ام که این روش‌ها حتما مردم ایران را نسبت به نیات کسانی که از این روش‌ها استفاده می‌کنند بسیار بدبین می‌کند.

در بازارهای جهانی تغییرات خاصی ایجاد نشده است. مهمترین مطلب بازگشت طلا به کانال 1200 دلار است. در حال حاضر هر اونس طلا در لحظه نگارش این مطلب 1297 دلار ارزش دارد. به گزارش پایگاه اینترنتی مارکت واچ، گیل بری کارشناس بانک بارکلیز لندن تصریح کرد، میانگین قیمت جهانی طلا در سه ماه دوم امسال به کمتر از 1250 دلار خواهد رسید و روند قیمت این فلز زرد در سه ماه آینده نزولی خواهد بود.

اوله هانسن کارشناس ارشد ساکسو بانک نیز تاکید کرد، از نظر تاریخی سه ماه دوم هر سال دوره افت قیمت طلا است. حتی در شرایط اوج قیمت طلا در بازار نیز سه ماه دوم هر سال شاهد افت قیمت طلا بوده است.

در بازار بورس با گزارش خودرو بار دیگر هم نگاه ها معطوف به گروه خودرویی است. در روزهایی که مپنا و شبندر زمین گیر شده اند ،‌اهالی بازار امیدوارند که این بار خودرو بازوبندی لیدری بازار را بر دست کند و بازار را پیش ببرد. این شرکت برای سال مالی 93 افزایش 22 درصدی تولید را در نظر گرفته است و سود 77 ریالی را در اولین گام پیش بینی نموده است. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اکثر نمادهای این گروه روی مقاومت های سنگین خود قرار دارند و بهتر است برای خرید منتظر اصلاح 10 تا 12 قیمت ها بود یا این که پس از شکست سطوح مقاومتی اقدام به خرید کرد.

در نماد مخابرات افزایش تعرفه ها باعث افزایش تقاضا شد. سهم با صف خرید مواجه شد و به نظر می رسد شاهد رشد قیمت تا هدف مثلث صعودی یعنی محدوده 370 تومان باشیم.

در مورد مپنا در روزهای گذشته صحبت کردیم. گفتیم هدف سهم 740 تومان است. اکنون قیمت تا آستانه سطح مذکور اصلاح کرده است. در صورت واکنش قیمت به این سطح شاهد یک برگشت موقت در سهم خواهیم بود تا شکاف ایجاد شده روی نمودار پر شود.

در نماد حفاری شمال سهم برای سومین بار مشمول گره منفی معاملاتی شد. حال سهم روی محدوده حمایتی خود قرار دارد. احتمال یک برگشت موقت نیز وجود دارد. در غیر این صورت و در شرایطی که سطح حمایتی شکسته شود شاید شاهد رسیدن قیمت های حفاری به محدوده 550 – 580 تومان باشیم.

در گروه حمل و نقل حخزر عرضه شد. در حالی که خریدار حوالی 300 تومان نشسته به یکباره سهم روی 535 تومان عرضه شد که به عقیده بسیاری از کارشناسان شاهد گران فروشی در این سهم بودیم. با این حال با توجه به سابقه عرضه های اخیر ممکن است شاهد رشد قیمت حخزر تا در یکی دو روز آینده باشیم.

در غذایی ها غمینو کم کم به بازدهی 100 درصدی نزدیک می شود. به نظر می رسد با توجه به رشد خوب قیمت امروز یا فردا شاهد تعادل قیمت باشیم. در همین گروه غبشهر 25 فروردین به مجمع می رود. توصیه ای برای خرید نداریم اما سهامداران شرکت که در ضرر هستند می توانند در مجمع شرکت کنند.

از دیگر مهمانان تازه وارد بازار می توان به ارفع اشاره کرد. سهمی که کم کم به بازدهی 50 درصدی نزدیک می شود. روز گذشته کمی صف خرید سهم تهدید شد اما همچنان شاهد صف خرید میلیونی بر روی نماد بودیم. به نظر هر چه به 500 تومان نزدیک تر شویم عرضه ها شدت گیرد.

در نماد پاکشو نیز از پاسخ به عطش بازار خبری نیست. سهامدار عمده اعلام کرده که عرضه 10 درصدی در تعهد ما بود که آن را انجام دادیم و دیگر عرضه ای در کار نخواهد بود. روند معاملات نیز به گونه ای است که سخت است سهم مشمول قانون گره معاملاتی شود.

در مجموع باید اعتراف کرد که در بازار خبری نیست و همچنان اوضاع بازار برای سرمایه گذاری ایده آل نیست. دلیل آن هم ابهامات پیرامون بازار هست که دو محور اصلی آن یعنی بحث هدفمندی و سیاست خارجه را ذکر کردیم.

فعلا اهالی بازار با عرضه های اولیه سرگرم هستند و بسیاری از نمادهای ارزنده بازار همچنان بدون خریدار به کار خود ادامه می دهند

کاربران عزیز میتوانند سوالات خود را در بخش حرفه ای پرسش و پاسخ با کارشناسان مطرح نمایند.(کلیلک کنید)

همچنین میتوانید در این بخش با سبد حرفه ای ما همراه شوید و روزانه گزارش نماد های تحت نظر ما را ببینید..

تحلیل نماد جدید تحت نظر ما را در این بخش مشاهده کنید..

bashgah-banner

3 نظرها

نطر گذاشتن