بر بام بازار سه شنبه 2 اردیبهشت 93

384
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار سه شنبه 2 اردیبهشت 93Reviewed by فرزاد عباس زاده on Apr 22Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام و عرض ادب خدمت شما فعالان بازار

احوال شاخص……

امروز و روز گذشته شاخص کل 1575 واحد اوج گرفت تا نوید بخش یک اردیبهشت دلچسب برای بازار سرمایه باشد. سیاست گردانندگان بازار نیز در این روزها بسیار جالب است. از صفوف تقاضای سنگین و تزریق هیجان به بازار خبری نیست. بازار شناور و گاها با صفوف خرید منطقی در حال پیشروی است و همین امر باعث دست به دست شدن سهام و افزایش حجم معاملات می شود. البته هنوز بازار با روزهای اوج خود فاصله دارد و با مقایسه بازار با روزهای گذشته ، متوجه می شویم که حجم معاملات هنوز فاصله زیادی با آن روزها دارد.

هر چند بازار یکی دو روزی است که مثبت شده و نمودارهای تکنیکی نیز این احتمال را می دهند که اصلاح به پایان رسیده است ، اما باید بی تعارف صحبت کرد ،‌ خاطرات خوش سال 92 را باید فراموش کرد. حداقل تا 4 سال آینده شاهد چنین بازارای نخواهیم بود.

البته کارشناسان اعتقاد دارند ، در مجموع سال 93 نیز سال بدی برای بازار نخواهد بود. اما در این سال بازار با منطق و به صورت ملایم رشد خواهد کرد و میانگین بازدهی 50 درصدی را برای سهامداران به ارمغان خواهد آورد.

شاخص دقیقا پس از برخورد به کف کانال نزولی خود و ثبت واگرایی مثبت در حال صعود است. اما در این بین مقاومت 76400 – 76500 را در سر راه خود دارد که با توجه به تلاقی سقف کانال و محدوده تبدیل سطح (Change Of Polarity) و همچنین میانگین متحرک 30 روزه ، به نظر بازار برای عبور از این محدوده کار بسیار دشواری را در پیش خواهد داشت.

اگر بازار با آهنگ کنونی بخواهد رشد کند ، عملا در یکی از روزهای چهارشنبه یا شنبه به محدوده مقاومتی مذکور خواهیم رسید. البته اگر واقعا بانک ها و برخی نهادها قصد تزریق 5000 میلیارد تومان را به بازار داشته باشند ، قطعا این مقاومت نیز زیر پای بازار خرد خواهد شد. با این حال به خاطر وعده های مکرر در حمایت از بازار و عملی نشدن آن ، چشم اهالی بازار کمی ترسیده و با هر عرضه ای ته دل آن ها خالی خواهد شد.

بنابراین به زودی (در یکی از روزهای چهارشنبه یا شنبه) عیار بازار و خریداران سنجیده خواهد شد. بازار اگر از سطح مذکور گذر کند ،‌ به سمت 79150 و حتی 81200 واحد پرواز خواهد کرد. به همین علت توصیه می شود در چند روز آینده بازار را به دقت رصد کنید.

در بازارهای جهانی خبر خاصی نیست. مهمترین اتفاق فروکش کردن نسبی قیمت اونس طلا در بازار است. به طوری که قیمت این فلز گرانبها در لحظه نگارش این مطلب تا 1290 دلار عقب نشینی کرده است. اما در داخل کشور دلار نم نم به سمت 3300 تومان پیشروی می کند. در حال حاضر هر دلار آمریکا 3295 تومان در بازار آزاد مبادله می شود. همین امر باعث شده علیرغم افت قیمت جهانی طلا، سکه بهار آزادی با رشدی نسبی همراه باشد. در حال حاضر هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید 995 هزار تومان قیمت دارد.

در حاشیه بازار خبر خاصی که بتواند بازار را تحت تاثیر قرار بدهد وجود ندارد. اما از خبرهای جالب می توان به دیدار عبدالرحمن بنغرمان شهری، سفیر جدید عربستان سعودی در جمهوری اسلامی ایران، با آیت الله هاشمی رفسنجانی، اشاره کرد. عبدالرحمن بنغرمان شهری در این دیدار، با اعلام سلام ویژه پادشاه و ولیعهد عربستان گفت: جنابعالی جایگاه ویژه‌ای نزد مسؤولان و مردم عربستان دارید و من یکبار دیگر دعوت امیر از جنابعالی برای سفر به عربستان را تجدید می‌کنم و مردم و مسؤولان عربستان منتظر دیدار شما هستند.

در خبری دیگر وزیر خارجه کانادا در سفر به عمان خواستار تقویت رابطه کشورش با مسقط شد و تلویحا از این کشور خواست نقش میانجیگری خود برای بهبود روابط بین اوتاوا و تهران را ایفا کند. روابط دیپلماتیک ایران و کانادا در سپتامبر 2012 قطع شد و دیپلمات‌های ایرانی از اتاوا خارج شدند.

در اخبار اقتصادی ، با پایان یافتن مهلت ثبت نام یارانه ها ، اکنون تعیین نرخ بنزین و گازوییل مهمترین چالش روزمره مردم است. دولت وعده داده تا پایان هفته تکلیف قیمت بنزین را مشخص می کند.

از طرفی دیگر در مورد متقاضیان دریافت یارانه دو روایت متفاوت به گوش می رسد. اول این که همه ثبت نامی ها یارانه دریافت می کنند و در مرحله بعد پس از کنترل حساب ها و دارایی ها به مرور افرادی که استطاعت مالی دارند حذف می شوند. اما آلترناتیو دوم به این گونه است که از همان ابتدا متقاضیان غربال می شوند و دولت از طریق پیام کوتاه به افرادی که یارانه شامل حال آن ها نمی شود اطلاع خواهد داد.

اما در بازار سهام همانطور که گفتیم اغلب نمادها در حال ساخت الگوهای بازگشتی می باشند که می تواند خبر خوبی باشد. اما به خاطر داشته باشید که نمادها با مقاومت های جدی خود فاصله چندانی ندارند.

از میان لیدرهای بازار مپنا روز گذشته خوب ظاهر شد و از سد مقاومت 720 تومان عبور کرد. به نظر می رسد با توجه به افت سنگین قیمت صعود حداقل تا 780 تومان دور از ذهن نباشد.

در خودروسازان ، صف خپارس روز گذشته بسیار چشمگیر بود. به لحاظ تکنیکی سهم اگر بتواند سقف قبلی خود را حوالی 225 تومان پشت سر بگذارد پتانسیل رشد تا 250 تومان را نیز خواهد داشت.

در قطعه سازان خفناور ، مشکوک به صعود در قالب موج 3 از 5 الیوتی می باشد. هدف این موج می تواند محدوده 905 تومان باشد ، منوط به این که قیمت بتواند از سد مقاومت سنگین 790 تومان عبور کند. با این حال تاکید می کنیم در چنین سهم هایی که به نسبت نقد شوندگی پایینی دارند چشم و گوش خود را باز نگاه دارید.

در لاستیک سازان پکویر چند روزیست پرحجم معامله می شود. روز گذشته نیز سرمایه گذاری غدیر فروشنده 1 میلیون برگه سهم از این نماد تایر ساز بود. شرکت در گزارش اخیر خود اعلام کرده در 3 ماهه سود 1006 ریالی ساخته است. این در حالی است که سود پیش بینی شده شرکت 2927 ریال بوده است. با این تفاسیر قطعا پکویر می تواند سود سال جاری خود را با تعدیلی مناسب روانه بازار کند. به نظر می رسد سهم مستعد رشد تا 1800 تومان خواهد بود.

در نماد بترانس روز گذشته شاهد افزایش یکباره تقاضا به روی این نماد بودیم. گفته می شود تعدیل مثبت 20 تا 25 درصدی در انتظار این سهم می باشد. گفته می شود این تعدیل از محل سود سازی توزیع زنگان است که در 12 ماهه 31 میلیارد سود محقق کرده است.

در گروه حمل و نقل توکاریل حوالی 840 تومان با سقف قبلی خود درگیر می شود. اگر قصد ورود دارید حتما منتظر تثبیت قیمت بالای سطح مذکور بمانید. هر چند خرید سهم در قیمت های کنونی بازدهی چندانی را به ارمغان نخواهد آورد!

در سرمایه گذاری ها پارس توشه با توجه به واگرایی مثبت بین قیمت و اندیکاتور rsi می توان به شکل گیری الگوی دوقلوی کف امیدوار بود. در حال حاضر خط گردن الگو روی 350 تومان قرار دارد که تلاقی آن با میانگین متحرک 100 روزه از آن مقاومت مستحکمی ساخته است.

با شکست محدوده ذکر شده الگوی دوقلوی کف تایید می شود که هدف کلاسیک آن حوالی 420 تومان می باشد. بنابراین در صورت شکست محدوده 350 تومان ، می توان وارد معامله خرید شد.

کاربران گرامی تحلیل کامل نماد ذوب و یکی از نماد های بانکی را در سبد حرفه ای مشاهده

 و میتوانید گزارش روزانه از آن را در این قسمت مشاهده کنید.

کاربران عزیز میتوانند سوالات خود را در بخش حرفه ای پرسش و پاسخ با کارشناسان مطرح نمایند.(کلیلک کنید)

موفق باشید……

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن