بر بام بازار سه شنبه 23 مهر ماه…

351
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار سه شنبه 23 مهر ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Oct 15Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام و عرض ادب خدمت دوستان و عزیزان فعال در بازار؛

روز پایان معاملات و ثبت رکوردی دیگر.عجب فرآیند تکراری و خسته کننده ای شده است.شاخص مثبت های فراوانی را به رخ می کشد و سرمایه گذاران در هر لحظه رنج بیشتری را متحمل می شوند.خب دلیل آن این است که شاخص را شاید کمتر از 10 سهم بالا می برند.و ممکن است این گونه بالا رفتن ها به نفع عده ای خاص باشد.در هر حال پیشروی جنون آمیز شاخص تا 75 هزار هم ادامه خواهد داشت و امیدوارم باقی گروه ها و نماد های پر پتانسیل نیز برآیندی این چنین داشته باشد.

در حوزه ی سیاست خارجی امروز مذاکرات کنوانسیون ژنو برگزار شده است.اصل این مذاکرات بر پایه ی توافقات سیاسی منطقه است.به این صورت که اعضا با گردهمایی به فکر حل مسائل منطقه(خاور میانه) می پردازند.مطمئنا بر سر ایران تمرکز بیشتر و بالاتر خواهد بود.

برسیم به اوضاع داخلی می بینیم که بازار ها همچنان این رکود تورمی که باب دهان شده را به همراه دارند.خب نگاهی به بازار سکه بیاندازیم…

در این نمودار می بینیم که روند منفی قوی در حال شکل گیری است.نمی خواهیم تشریح کنیم اما در یک نظر شاهدیم که زمانی که خطوط قرمز رنگ شکسته می شوند قیمت به شدت افت می کند.اکنون در زمان شکست قرار داریم اما هنوز تثبیتی صورت نگرفته است.انتظار داریم در مقطعی کوتاه رشدی هم اتفاق بیوفتد.

sekke1

اما در بازار ارز نیز همین وضعیت حکمفرماست.انتظار بر رشد است.اما نه زیاد.بهتر است برای این طور نمودار هایی که با اقتصاد کلان رابطه ی نزدیکی دارند دامنه تعیین کنیم.بنابراین خطوط قرمز و آبی را به عنوان دامنه ای حیاتی برای آن تعریف می کنیم.

 2lar1

در نهایت در بازار املاک و مستغلات نیز فعلا اوضاع روبراه نیست.

برسیم به بازار خودمان:

*گروه خودرو و لیزینگ

در این گروه زمزمه هایی مبنی بر رشد تولیدات به گوش می رسد.جدای از آن پیامک های ایران خودرو و سایپا هم در حال ارسال است.حتی در خصوص ایران خودرو شنیده ها صحبت از تجدید ارزیابی دارایی ها و قیمت های نجومی 800 تومان برای این سهم می شود.در هر صورت فعلا 300 هدف سهم است.دوستان از ولساپا می پرسند.خب این شرکت گویا توسعه ی فعالیت داشته و مزایده ای را درپیش دارد.بحث کارت های رایان سایپا هم مطرح است که تعدیل ظاهرا مناسبی را برایش رقم خواهد زد.

*گروه سیمان

خب کمی احتیاط را باید ضمیمه ی این گروه کرد چرا که زمزمه ی افزایش نرخ مازوت مطرح شده است.این افزایش منجر به 5.5 درصد افزایش بهای تولید می شود.

در هر صورت برای خرید اعداد پایینتری را مد نظر بگیرید.

*گروه پتروشیمی

در این گروه گویا نرخ خوراک 13 سنت و گاز 70 تومان مطرح است.اما لابی گروه همچنان سفت و سختی می کنند.در هر صورت همچنان ارزنده اند.در این گروه تاپیکو با خبر تعدیل و گذر از 400 تومان سهم ارزنده ای شده است.

*گروه پالایشگاه

در این گروه سفته بازی به شدت بالا رفته است.پیشنهاد می کنم در برخی سهام که اشباع شده اند

به شدت مراقب باشید.امروز در تماسی که با شاوان داشتیم،مدیر مالی شرکت نیز از این رشد اظهار بی اطلاعی می کرد و متعجب بود.ببنید دوستان سهم اگر 300 تومان هم سود محقق کند با نسبت قیمت به درآمد 8 می توان 2400 تا 3000 باشد نه 4000 تومان.لذا مراقب بوده و از آنجا که سهم ارزنده است،پس از اصلاح در سبد داشته باشید.

در نهایت سهام زیر را بررسی کنید:

فاسمین

کبافق

کساوه

وپارس

قلرست

bashgah-banner nokhbegan-start

11 نظرها

  1. سلام آقای عباسزاده.خسته نباشین.میشه منو راهنمایی کنید وبگین که در شرایطی که یک سهم در مرحله سود دهیش هست چطور باید فهمید که سود دهیش ادامه پیدا میکنه یا فرداش سقوط خواهد کرده؟ینی از کجا باید فهمید که این سهام الان اوج سوددهیشه یا نه؟

    • سلام کاربر عزیز.ببنید من دو فاکتور را برای شما پیشنهاد می کنم.اول اینکه فرض می کنیم گفته می شود که مثلا شاوان هدف 2500 تومان دارد.شما اکنون شاوان دارید و قیمت آن 2400 است.پس در پی آن هستید که آرام آرام به پروسه ی سرمایه گذاری تان پایان دهید.اگر فرض کنیم که همه ی عوامل در حالت نرمال و بالانس قرار دارند و نمودار نیز این تعادل را تایید می کند شما باید به همان نمودار احترام گذاشته و سود را شناسایی کنید.چرا که همان نموداری که شما می بینید را حرفه ای ها می بینند و اگر شما جا بمانید بخشی از سود خود را از دست می دهید.لذا شایسته است که با استراتژی که خودتان برای خویش تعریف می کنید اقدام به شناسایی سود یا فرضا زیان کنید.به عنوان مثال شما نیت می کنید که با سود 35% خارج شوید و همزمان با رسیدن به هدف خارج می شوید.این نکته ی مهمی خواهد بود که شما در آینده اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.اما بگذارید به ابعاد دیگر هم توجه کنیم.راهبرد منعطف فوق حرفه ای این را به شما می گوید که عاملی به نام *روان* هدایت گر سرمایه گذاری شما خواهد بود.به این صورت که می بینید استراتژی منسجم شما به فرجام رسیده و زمان آن رسیده که پرونده ی این سهم بسته شود.این وضعیت همانطور که سود تان را محدود می کند،زیان تان را هم محدود خواهد کرد.در حالی که راهبرد منعطف به شما می گوید : ببینیم بازار چه می شود؟.پس عامل دوم همان وضعیت بازار است.خب وقتی می بینید که لابی پالایشگاهی قدرت فراوانی دارد،بازار خوب پیش می رود،تبلیغات برای سهم زیاد شده و سهم شما هم آبستن پتاسیل است،چه لزومی دارد که استراتژی منسجم را به کار ببرید؟…
      پس اینجا مناسب است که سهم را نگه دارید تا این که به نمودار احترام بگذارید.البته مواردی که به شما گفتم همه و همه از مجموعه ی علم تکنیکال است.به یاد داشته باشید تکنیکال فقط نمودار بازی نیست.بلکه مشتمل بر روانشناسی بازار و مهارت های معامله گری و بازار خوانی و در انتها نمودار است.امیدوارم منظورم را رسانده باشم.سعی کنید هر دوی استراتژی ها را امتحان کرده و از هر دو استفاده کنید.موفق باشید.

نطر گذاشتن