بر بام بازار سه شنبه 26 آذر ماه…

240
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار سه شنبه 26 آذر ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 17Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام بر دوستان بازاری؛

امروز بازار به نظر بنده انگیزه ی صعود داشت.به نظرمان فردا هم این انگیزه وجود دارد.اما فشار حقوقی را نمی توان نادیده گرفت.ردپای خصوصی سازی و فرهنگیان در عرضه های مدیریت نشده در بازار موجود است.متاسفانه در نماد ذوب شاهد رنج گروه فرهنگیان از مثبت 5 به منفی 2 در یک دقیقه بودیم.شاید همه ی این ها اتفاقا مدیریت شده باشد و راهی برای بی انگیزه کردن افراد برای خرید.در هر صورت مانند همیشه پیشنهاد داریم سهم های رشد کرده و شاخص ساز را نخرید.

در حوزه ی سیاست خارجه شاهدیم که اروپا اذعان داشته که اگر ما به توافق عمل کنیم تحریم ها برداشته می شود! دستشان درد نکند در هر حال….

* اخبار حائز اهمیت:

مذاکرات هسته ای همچنان ادامه دارد: صبح امروز نشست شورای وزیران اتحادیه اروپا در بروکسل به ریاست کاترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با محوریت ایران، اوکراین و سوریه آغاز شد. در ابتدای این جلسه شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا درباره مساله هسته‌ای ایران با یکدیگر گفت‌وگو کردند.کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیران خارجه این اتحادیه را در جریان آخرین روند تحولات برنامه هسته‌ای ایران گذشت. وی درباره آخرین نشست کارشناسی میان ایران و 1+5 که در روزهای نهم و سیزدهم دسامبر برگزار شد، گزارشی ارائه داد.

 اشتون خبر داد: مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ در آینده بسیار نزدیک آغاز می‌شود.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد تحریم‌های این اتحادیه که در “برنامه اقدام مشترک” آمده است بعد از اجرای تعهدات ایران با آژانس برداشته می‌شود.

اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه در خصوص تماس تلفنی وزیر خارجه امریکا با ظریف اعلام کرد: پیرو تحولات اخیر در زمینه اجرای برنامه اقدامات مشترک وزیر خارجه امریکا با دکتر ظریف تماس تلفنی داشته و وزیر امور خارجه کشورمان مراتب نارضایتی ایران را اعلام کرده است.

عراقچی هم عازم بروکسل می شود: عراقچی که برای شرکت در نشست بنیاد کوربر و دیدار با مقامات این کشور در آلمان به سر می‌برد امشب عازم بروکسل خواهد شد. وی قرار است 8 صبح فردا به وقت محلی (10:30 به وقت تهران)، در دیدار با اشتون آخرین موضوعات مربوط به مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 و توافق ژنو را بررسی کند.

اظهارات ظریف موجب آرامش بازار شد: وزیر امور خارجه کشورمان گفته است ایران صددرصد به توافق نهایی جامع متعهد است و در عین حال راه پرپیچ‌وخمی با چانه‌زنی‌های دشوار پیش‌روی دوطرف قرار دارد. همچنین وی اعلام کرد هدف ایران دستیابی به یک نتیجه رضایت‌بخش بر اساس الزامات توافقنامه موقت است که عبارت از حفظ حق غنی‌سازی اورانیوم در داخل ایران و رفع نگرانی‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی است.

۲۸۰۰ میلیارد تومان فعالیت عمرانی در شش ماه: عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه در ۶ ماه نخست امسال کمتر از ۵ درصد بودجه عمرانی محقق شده است که کمتر از ۲۸۰۰ میلیارد تومان می شود، گفت: تقسیط بودجه عمرانی در لایحه بودجه سال ۹۳، امکان تحقق آن را افزایش می‌دهد.

به‌خطر افتادن منافع ملی با استفاده صنایع از سوخت مایع: معاون وزیر نفت با اعلام اینکه حجم تولید گاز نسبت به مصرف کمتر است مجبور به تغییر سوخت نیروگاه‌ها و صنایع از گاز به میان تقطیری (گازوییل و نفت کوره) در فصل زمستان هستیم تا بتوان گاز بخش خانگی را تامین کرد. وی با اشاره به این که در فصل زمستان معادل روزانه 140 میلیون متر مکعب گاز در صنایع و نیروگاه‌ها سوخت میان تقطیری سوزانده می‌شود اظهار کرد: تغییر سوخت نیروگاه‌ها و صنایع از گاز به سوخت مایع علاوه بر آلودگی هوا، منافع ملی را هم به خطر می‌اندازد.

نبرد جدید ایران و آمریکا در بازار پتروشیمی: همزمان با افزایش تولید گاز از ذخایر نامتعارف و افزایش تولید محصولات پتروشیمی آمریکا تا 3 سال آینده، صنایع پتروشیمی ایران برای مقابله با سونامی ورود پتروشیمی‌های ارزان قیمت آمریکایی به بازار اجرای تاکتیک‌های جدید را در دستور کار قرار داد.

میزان وصول درآمدهای نفتی: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از وصول ۲۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی سال گذشته و امسال طی ۷ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: ایران طی این هفت ماه روزانه ۹۳۵ هزار بشکه نفت با قیمت متوسط ۱۰۳ دلار فروخت.

عرضه سهام بصورت خرد در بورس:  دکتر علی صالح‌آبادی با اشاره به جلسه روز گذشته هیئت دولت، افزود: در این جلسه که با حضور دکتر روحانی، رئیس‌جمهور برگزار شد، پس از ارائه گزارشی درخصوص رشد ارزش بازار، حجم و ارزش معاملات بورس، تعداد دفعات معاملات و ورود سرمایه‌گذاران حقیقی به بازار ارائه، مقرر شد سازمان خصوصی‌سازی متناسب با شرایط کنونی بورس و به ‌منظور تعدیل بازار، سهام بصورت خرد در بورس عرضه کند.

مدیر عامل گروه مپنا با اشاره به این‌که از طریق تلفات انرژی آب دریا را شیرین کردیم، گفت: فاز اول تولید همزمان برق و آب شیرین در دهه فجر افتتاح می‌شود و فاز دوم نیز به فاصله دو ماه وارد مدار خواهد شد.

وزیر نیرو با بیان اینکه با مراودات بین‌المللی و صادرات تجهیزات برقی، طلب انباشته‌ای از کشورها نداریم، گفت: بدهی پیمانکاران نیز از محل واگذاری‌های وزارت نیرو به ترتیب طرح‌ها، پرداخت می‌شود.

مدیر امور علمیات بازار برق شرکت مدیریت برق ایران گفت: راه اندازی بورس انرژی و مشارکت واحدهای صنعتی برای خرید برق از این بازار می تواند ضمن کاهش هزینه ها به ایجاد بازار رقابت در تولید و توزیع و شفاف شدن قیمت های واقعی برق کمک موثری کند.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اعلام کرد: وزارت نیرو نرخ پایه خرید برق از نیروگاه‌های انرژی نو و پاک، از جمله برق استحصال شده از محل‌های دفن پسماند و تاسیسات زباله‌سوز پسماند را از ۱۷۵۰ریال به ۴۴۴۲ ریال افزایش داد.

مدیرعامل بازرگانی پتروشیمی از تمایل سرمایه‌گذاران عرب به سرمایه‌گذاری مشترک در پتروشیمی ایران خبر داد و گفت: به هیچ وجه در حال حاضر در بازرگانی پتروشیمی چیزی به عنوان پول بلوکه‌شده در خارج نداریم.

پس از منتفی شدن پرداخت وام 500 میلیون دلاری دولت ایران به پاکستان برای ساخت لوله گاز در خاک این کشور همسایه توسط وزیر نفت، بخشی از این وام صرف ساخت و راه‌اندازی پتروشیمی گلستان بزرگترین مجتمع تولیدکننده اوره و آمونیاک در شمال شرق کشور شد.

** شنیده شده **

شنیده شده شرکت ملی انفورماتیک که پیش از این سهامدار عمده مداران بوده، بتدریج سهام خود را در این شرکت فروخته و قصد خروج از آنرا دارد این در حالیست که ملی انفورماتیک فقط 22 میلیون سهم از مداران را داشته و با فروش آن، این سهم خشک میشود. برخی از افراد حقیقی و حقوقی بازار،در صدد جمع آوری سهام مداران از بازار و بدست آوردن یک کرسی هیئت مدیره این شرکت دانش بنیان هستند. طی چند روز آینده نیز حق تقدم های استفاده نشده 124 میلیونی این سهم به بازار این سهم به بازار عرضه خواهد شد که چند حقوقی در صدد خرید آنند.

شنیده شده در پی افزایش بهای سرب و اوره در بازارهای جهانی و انتظارات از ادامه رشد آن، شرکتهای تولید کننده سرب و روی وطنی از جمله کروی،فرآور،کاما،فاسمین،کبافق … نیز با رشد فروش و عایدی مواجه شده اند که در این میان فاسمین قصد دارد سود 1800 ریالی در گزارش 9 ماهه به بازار اعلام نماید. همچنین، گزارش توجیهی افزایش سرمایه 200 درصدی این شرکت از محل سود انباشته و مطالبات حال شده به بورس ارائه شده و عنقریب شاهد اخذ مجوز سازمان و برگزاری مجمع فوق العاده این سهم ارزنده بازار باشیم. خاطر نشان میسازد علیرغم شایستگی و ارزنده بودن سهم، نسبت قیمت بر درآمد فاسمین در حال حاضر زیر 6 مرتبه و پایین ترین نسبت پی بر ای گروه است که انتظار می رود بزودی شاهد تیک آف فاسمین بسوی سطوح 1200 تومانی باشیم.

**گفته شده :

مدیرعامل دی استعفا نمود گفته می شود با تغییرات مدیریتی شرایط این نماد بیمه ای از وضعیت رکود خارج خواهد شد.

انتظار میرود با توجه به صحبت های صورت گرفته توسط اعضای اتحادیه اروپا مبنی بر لغو تحریم ها امروز شاهد تحرک مثبت کل گروه در بازار باشیم.در این بین با خارج شدن جی ام از پژو شرایط برای ورود این خودروسازان نیز به باازار ایران فراهم شده است .گفته می شود تحریم خودرو در صدر لغو تحریمی ها خواهد بود.

پس از کاهش و رفع نگرانی های فعالان بازار نسبت به ریسک های سیاسی ابتدای هفته، این بار موضوع کمبود گاز و خوراک مجتمع های پتروشیمی گریبانگیر این صنعت شده است. این موضوع که ابتدا حالت غیر رسمی و به صورت شایعات در بازار سرمایه وجود داشت با اطلاعیه رسمی پتروشیمی فن آوران و اعلام تعطیلی آن به دلیل قطع کامل گاز طبیعی رنگ واقعیت به خود گرفت. براین اساس خوراک گاز مجتمع‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در پی افزایش مصرف گاز در بخش های خانگی و تجاری به کمترین میزان ممکن رسیده است.به نظر می رسد با آغاز فصل سرما همانطور که کمبود گاز و بحث جیره بندی آن از سوی مسئولین مطرح شده بود به عنوان یکی از مهمترین دغدغه های شرکت های پتروشیمی در ماه های پیش رو تبدیل شده است. ، البته لازم به ذکر است که برخی شرکت های پتروشیمی توانسته اند تا 80 درصد پیش بینی های خود را در 9 ماه پوشش دهند و به نظر می رسد از این بابت مشکلی برای پیش بینی تولیدشان پیش نیاید. همین عامل موجب شد که با وجود اطلاعیه فن آوران قیمت سهام این شرکت ها افت محسوسی نکند.

بر طبق شنیده ها تصمیم بر سر تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها نیز در مراحل پایانی خود به سر می برد. بنا به گفته مسئولین این نرخ باید طوری تعیین شود که سود سرمایه گذار را بتواند تامین کند و همچنین قادر باشد تا جایگاه صنعت پتروشیمی کشور را در بازارهای رقابتی منطقه حفظ نماید. این نرخ در کشورهای حوزه خلیج فارس 5 الی 6 سنت می باشد.

به نظر می رسد با توجه به روند رو به رشد محصولات شیمیایی در ماه های پایانی سال و افزایش تقاضا برای سوخت در فصول سرد سال با کاهش هیجانات و ریسک های موجود و اخبار مثبت از رفع تدریجی برخی تحریم ها، شرکت های پتروشیمی از وضعیت خوبی برخوردار شوند و احتمالا با اصلاح قیمت برخی شرکت ها روند مثبتادامه خواهد داشت.

در نماد زاگرس که نفت و گازپارسیان در نقش عرضه کننده این روزهای سهم برآمده است حجم معاملات سهم با کاهش محسوسی به 182 هزار سهم زسید که 55درصد آن توسط حقوقی خریداری شد ،انتظار میرود با توجه به افزایش قیمت قیمت متانول پوشش مناسبی در 9 ماهه داشته باشیم در این میان نگرانی فعالان بازار از خوراک گاز و احتمال قطعی آن است . در نماد فن آوران که برای اصلاعیه از قطع کامل گاز و توقف تولید خبر داد گویا توانسته 79.6درصد بودجه تولیدی متانول و 61.5 درصد بودجه تولیدی اسید استیک را محقق سازد .در نمادنفت و گاز پارسیان که نیاز به اصلا قیمتی دارد گفته میشود خیرد پتروشیمی پارس مراحل نهایی خود را طی میکند این نماد در این روز در حالی با یک درصد کاهش قیمت همراه شد که بیمه اجتماعی عشایر به خریدهای محدود جهت حمایت از سهم اقدام نموده است. در پتروشیمی شیراز اقبال سرمایه گذاران با توجه به راه اندازی طرح اوره آمونیاک 3 تا 6ماه آینده عامل رشد قیمت سهم کماکان شده است که با دید بلندمدت یکی از گزینه های شاخص گروه عنوان می شود این طرح یک میلیون تنی برابر با 600 میلیارد تومان سودآوری ایجاد خواهد کرد به عبارتی دیگر طرح اوره و آمونیاک 3 به خودی خود 150 تومان به ازای هر سهم سود شیراز را میتواند افزایش دهد .در این نماد گفته می شود از زیر مجموعه های گروه بهمن در حال خرید سهم می باشند .در نماد پتروشیمی خراسان به عنوان یکی از اوره سازها در گزارش حسابرسی شده سود خود را از از 2110 ریال به 2148 ریال افزایش داد.در نماد خلیج فارس نیز خبر از حضور آقای عزیری حکایت دارد. براین اساس ایشان در همزمان مدیرت عاملی نفت و گازپارسیان و عضو هیات مدیره خلیج فارس را برعهده گرفته است. بازار انتظار دارد با حضور عزیزی در فارس شاهد شفاف تر شدن پرتفوی این هلدینگ حائز اهمیت و عرضه تدریجی نمادهای آن در بورس باشیم.در نماد پتروشیمی آبادان به عنوان تولید کننده پی وی سی انتظار می رود تا پایان سال شاهد افزایش قیمت این محصول در بازار های جهانی باشیم ، این نماد این روزها با اصلاح قیمتی همراه شده است .در نماد پاکسان این روزها مثبت و با صف خرید همراه شده است گفته می شود به دلیل کاهش نرخ ارز در گزارش 3ماهه تعدیل سود را از محل کاهش بهای تمام شده اعلام خواهد کرد .در نماد سرمایه گذاری غدیر این روزها بانک صادرات عرضه کننده سهم می باشد و از موسسه مالی و اعتباری کوثر و بانک سامان به عنوان خریدار اشاره میکنند. در نمادهای پلیمرساز  نظیر جم شازند و مارون نسبتا متعادل معامله شدند . در این گروه دستیابی ایالات متحده آمریکا به فنآوری استخراج و پالایش ذخایر نامتعارف نفت و گاز به ویژه ” شیل گس” به مهمترین پاشنه آشیل کشوهای صاحب صنعت گاز و پتروشیمی جهان همچون ایران، روسیه و قطر تبدیل شده است. در این بین ورود محصولات پتروشیمی آمریکایی به بازار، کشورهایی همچون ایران، عربستان سعودی و قطر باید برای کاهش قیمت‌ها و حفظ بازار خود سیاست‌های جدیدی تعریف و اجرایی کنند.که میتواند در کوتاه مدت تهدیدی برای تولید کننده های ایرانی به حساب آید،با این حال معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه حجم تولید اتیلن ایران تا پیش از افق چشم انداز با بهره برداری از مجتمع‌های جدید پتروشیمی افزایش می‌یابد، تصریح کرد: با این وجود تلاش می‌شود که با متنوع سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی با ورود پلیمرهای ارزن قیمت آمریکایی مشکلات به حداقل کاهش یابد.ایشان خاطرنشان کرد: به زودی شرکت ملی صنایع پتروشیمی بسته‌های جدید پیشنهادی برای توسعه صنایع پتروشیمی را به سرمایه گذاران علاقه مند بخش خصوصی ارائه خواهد کرد.

در گروه برقی مهمترین برنامه های دولت به شرح ذیل عنوان شده است ، در جریان واگذاری بودن بیش از سی نیروگاه، مذاکرات با کشورهای همسایه و افزایش صادرات برق و تجهیزات، مذاکرات با کشورهای همسایه در خصوص تسویه بدهی های گذشته، پرداخت طلب پیمانکاران از محل منابع حاصل از واگذاری نیروگاهها و فروش اوراق مشارکت، انعقاد قرارداد در خصوص ایجاد مولدهای توزیع همزمان برق و حرارت و نیروگاههای تجدید شونده، انعقاد قرارداد ساخت نیروگاه سیصد مگاواتی خورشیدی وشیصد مگاواتی بادی، ثنظیم پیشنهادات در مورد حاملهای انرژی و بررسی جدی دولت در این خصوص که میتواند کمکان افق مثبتی را برای گروه و نمادهای برقی نشان دهد .

بر این اساس گروه مپنا حجم مبنا را توسط حقوقی های خود عرضه کرد که از زیر مجموعه کارکنان به عنوان عرضه کننده یاد می کنند. بر این اساس بالغ بر93 درصد عرضه ها و 18 درصد از خرید ها توسط حقوقی صورت گرفت . شرایط به نحوی است که خود سهمامداران حقوقی نیز در صف خریداران نشسته اند که این نشان از اهمیت نماد مپنا برای گروه دارد ،برخی شنیده ها از حالا به سراغ سود سال 93 رفته اند و اعلام می کنند که گروه مپنا سود سال آینده را با افزایش قابل توجه150 تومان به ازای هر سهم اعلام خواهد کرد . در نماد ایران ترانسفو پس از تعدیل مورد اصلاح قیمتی قرار گرفت که خریدهای حقوقی نشان می دهد در یکی دو روز آتی باید شاهد تحولات مثبت در قیمت سهم باشیم . روز سه شنبه شاهد افزایش حمایت ها در این نماد قرار بگیریم . در نماد کنتور سازی به نظر میرسد سهامداران حقوقی بازی جدیدی را آغاز نموده اند در حالی که با ورود دو سهامدار جدید سهم  از 1800 به 1500 تومان کاهش یافت که 52 درصد از عرضه ها توسط سهامدارحقوقی صورت گرفت. در این نماد روزسه شنبه باید حمایت صورت گیرد که در غیر آن شاهد تحولات منفی خواهیم بود. چارتیست ها و تحلیلگران تکنیکی اعتقاد دارد این افت به منزله رشد جدیدی تا2000تومان می باشد.

مداران: بحث جابجایی بلوکی به یک شخص حقیقی مطرح است و به نظر کماکان بازی سهم ادامه دارد البته این بازی حقوقی ها بر سر سهم است و باید سهامدار خرد به این نکته توجه داشته باشند.

فولاد:انتظار می رود عرضه ها در نماد امروز نیز ادامه یابد دیروز هم در بورس کالا فروشی معادل800 میلیارد ریال داشت  که شرایط رارای ارائه گزارش همراه با تعدیل در 9 ماهه فراهم نموده است هدف فعلی سهم 530 تومان می باشد .مقاومت فعلی 480 تومان

پس افزایش عرضه ها طبیعی می باشد اما عدم رشد قیمت سهم نسبت به سایر نمادها در 2ماه گذشته کماکان ما را ترقیب به نگهداری می کند این نماد مطمئنا در سال های آینده حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

*گروه خودرو و لیزینگ

هجمه ی حقوقی برای خرید این گروه ملموس شده.مخصوصا دیروز.در این گروه ولیز را تحت نظر بگیرید بد نیست.از دید نموداری با تراکمی از جنس مثلث واگرا روبروییم.مثلثی که اگر به بالا شکسته شود که هیچ.اگر به پایین شکسته شود واقعا برای گروه متاسفیم… رصد کنید.

*سیمانی ها  

از آن زمان که بودجه عمرانی 3 برابر رشد گروه پیشتاز شده.کمی سعه ی صبر برای حرکت بعدی.حقوقی های فعال روی گروه اشاره به حرکت های 100% آن می کنند.خاش و بهبهان در کانون توجه احتمالا خواهد بود.

*گروه بانک

در مورد شاخص گروه می توان گفت در یک مثلثی در حال حرکت است که هر چه جلوتر می رود دامنه ی حرکت تنگتر می شود.مترصد یک حرکت شارپ باشید.

*گروه پالایشگاه

این ها باید زمان پر کنند.قیمتی بعید است پایین تر بیایند.اما جذابینت سایر گروها،از اولویت توجه به ان ها کاسته است.

*گروه پتروشیمی

گروه فعلا با سودای گاز مثبت های خوبی داشت.این چند روز ناچارا باید خبر هایی بیاید که کمی اصلاح کند.پاکسان میان مدت به 3000 تومان می رسد.

پیروز باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیبررسی دقیق تر فایرا
نوشته بعدیانتظار اصلاح در چند روز آینده
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

3 نظرها

  1. با سلام و احترام. از اینکه هر روز بازار را رصد نموده و اخبار مهم آنرا به ما اطلاع میدهید از شما بسیار سپاسگزاریم. چنانچه ممکن است، لطفا از این پس وضعیت گروههای دارویی، غذایی و فلزات را نیز مد نظر قرار دهید.

نطر گذاشتن