بر بام بازار سه شنبه 26 فروردین

323
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار سه شنبه 26 فروردینReviewed by فرزاد عباس زاده on Apr 15Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام و عرض ادب به تمامی دوستان عزیز؛

بازار را در حال به اتمام می رسانیم که شاخص کل به لحاظ تکنیکی با کف کانال نزولی خود برخورد کرده است.واگرایی مثبت در اندیکاتور macd رویت می شود و اسیلاتور DT در پارامتر بهینه در محدوده اشباع فروش مترصد انجام کراس مثبت است. تنها نکته منفی در نمودار شاخص کل کندل های ریزشی بزرگ هستند که نشان دهنده قدرت فروشندگان در بازار است.

در حالی که هیچ کس دلیل قانع کننده ای برای از سر گیری ریزش شاخص پیدا نکرد ، به نظر اصلی ترین دلیل این ریزش را باید در ترس سهامداران و سلب اعتماد عنوان کرد. بلافاصله با شکست کف های قبلی و یا سطوح حمایتی معتبر ،‌عرضه به شکل عجیبی افزایش یافت تا نشان دهد حتی در این قیمت ها بازار ما اسیر جو و هیجان قرار می گیرد.

از یک طرف قیمت ها به کف رسیده و از طرف دیگر فروشنده در رنج های منفی همچنان وجود دارد! در حال حاضر نیز در روزهای پایانی ماه قرار داریم و تسویه اعتبارها کار را برای بازار دو چندان دشوار کرده است.

با این حال احتمال می شد داد که صفوف فروش امروز جمع آوری شوند. جواب دادن به این سوال که قیمت ها تا محدوده مثبت پیشروی می کند یا خیر کمی دشوار است. شاید اگر در انتهای ماه نبودیم با جرات بیشتری از مثبت شدن بازار می گفتیم. با این حال به نظر امروز موقتا آخرین منفی بازار را شاهد خواهیم بود و اگر این پیش بینی اتفاق بیفتد روز چهارشنبه بازار سبز رنگی را شاهد خواهیم بود.

دقت کنید که با منفی تقریبی امروز ، اکثر نمادها در 4 ، 5 روز بین 20 تا 25 درصد افت را تجربه کردند.

در حالی که کارد به استخوان سهامداران خرد رسیده و بسیاری از آن ها در هفته های اخیر زیر پای شاخص له شدند و نای بلند شدن ندارند ، وزیر اقتصاد  و رئیس شورای بورس به عنوان بالاترین مقام بورسی در مورد ریزش اخیر بازار سکوت اختیار کرده است.

حمایت های مختلفی در محدوده 71500 تا 73000 از سوی تحلیل گران تکنیکی معرفی می شود. باید گفت شاخص نهایتا 2000 واحد با لبه تیغ فاصله دارد و در صورت شکست این محدوده باید شاهد سقوط شاخص کل تا 64000 واحد باشیم.

با این حال همچنان به برگشت بازار خوشبین هستیم چرا که از ابتدای اردیبهشت قیمت سایر حامل های انرژی نیز مشخص می شود. ابهام ها هم رفع می شوند و سایه هدفمندی بر سر بازار حداقل کمتر می شود.

از طرفی دیگر از اردیبهشت ماه دیگر خبری از سودهای بانکی بالای 20 درصد نخواهد بود. از طرفی دیگر شنیده می شود از این پس از سود سپرده های افراد، مبلغ 8 درصد بابت مالیات بر ارزش افزوده کم خواهد شد که همین امر در صورت نهایی شدن می تواند باعث خروج نقدینگی از بانک ها شود.

در حاشیه بازار و در اخبار سیاسی ، سید عباس عراقچی از واریز قسط چهارم دارایی‌های بلوکه شده به حساب بانک مرکزی خبر داد.  معاون حقوقی و بین الملل وزیر امورخارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با 1+5 خاطرنشان کرد: مبالغ مربوط به اقساط 4.2 میلیارد دلاری به حساب بانک مرکزی واریز شده است.  وی افزود: تا کنون همه اقساط طبق توافق ژنو پرداخت شده و در حساب بانک مرکزی قرار دارد.

قسط اول دارایی‌های ایران که مبلغ 550 میلیون دلار و نزد بانک مرکزی ژاپن بود، سوم فوریه از طریق نشنال بانک سوییس به فرانک سوییس تبدیل و به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز شد. قسط دوم از مبلغ 4،2 میلیارد دلار مورد توافق به مبلغ 450میلیون دلار نیز به ین ژاپن در تاریخ 3 مارس 2014 برابر با دوازدهم اسفند ماه 1392 آزاد و در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.  قسط سوم معادل 550 میلیون دلار، 7 مارس مصادف با 16 اسفندماه و قسط چهارم معادل 550 میلیون دلار نیز 10 آوریل برابر با 21 فروردین به حساب بانک مرکزی واریز شد.

با آزادشدن قسط پنجم در هفته جاری، مجموع دارایی های آزادشده به دو میلیارد و ۶۵٠ میلیون دلار می رسد.

از دیگر اخبار داغ روز می توان به عدم صدور روادید به حمید ابوطالبی اشاره کرد. علیرغم اعلام سیاستمداران داخلی مبنی بر این که به جز ابوطالبی ایران نماینده ای معرفی نخواهد کرد ، شنیده می شود عباس عراقچی احتمالا به جای ابوطالبی نماینده ایران در سازمان ملل خواهد بود.

در بازارهای جهانی نفت حوالی 103 دلار در هر بشکه مراوده می شود و اونس طلا هم 1322 دلار ارزش دارد. به گزارش پایگاه اینترنتی فوربس، اکثر کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار طلا که در نظرسنجی کیتکو نیوز شرکت کرده اند پیش بینی کردند که قیمت طلا در روزهای آینده روندی صعودی خواهد داشت. بر اساس این گزارش از 33 کارشناس ارشد اقتصادی 22 نفر در نظرسنجی این هفته کیتکو نیوز شرکت کرده اند. از این تعداد نیز 14 نفر اعلام کردند قیمت طلا در روزهای آینده با افزایش روبرو خواهد شد و 4 نفر نیز به کاهش قیمت طلا در هفته پیش رو رای داده اند. 4 کارشناس اقتصادی نیز پیش بینی کردند قیمت طلا در روزهای آینده تغییر چندانی نخواهد داشت. هفته گذشته نیز اکثر کارشناسان اقتصادی پیش بینی کرده بودند که قیمت طلا طی هفته ای که گذشت با افزایش روبرو خواهد شد. قیمت طلا در هفته ای که گذشت با رشد 16 دلاری روبرو شد. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی کاهش ارزش دلار علت اصلی افزایش قیمت طلا در روزهای آینده خواهد بود. افزایش تنش در روابط روسیه و اوکراین نیز عامل مهمی برای رشد قیمت جهانی طلا است.

برخی کارشناسان اقتصادی نیز پیش بینی کردند قیمت طلا در روزهای آینده با سطح مقاومتی 1325 تا 1330 دلاری روبرو خواهد بود.

در سایر فلزات رنگین هر تن مس 6629 دلار ارزش دارد و هر تن روی 2045 دلار مبادله می شود.

در بازار سهام واقعا حرفی برای گفتن نیست. هر سهمی که ارزنده توصیف می شود هر روز قیمت آن نسبت به دیروز کمتر می شود. گویی بسیاری از نمادهای بازار کف قیمتی ندارند!

در گروه فولادی ، صف فروش ارفع روز گذشته جمع آوری شد. این سهم در روزهایی که به تعادل رسید ، نشان داد که حامیان خاص خودش را دارد. هر چند به لحاظ تکنیکی فعلا در مورد سهم نمی توان اظهار نظر کرد ، اما به نظر منفی امروز برای میان مدتی ها گزینه بدی نباشد.

البته افراد ریسک گریز می توانند نوسانات قیمتی ذوب را هم بررسی کنند. این سهم حوالی 360 تومان تقریبا بدون ریسک است. در حال حاضر مهمترین محدوده مقاومتی پیش روی سهم حوالی 410 تومان قرار دارد.

در گروه خودرویی همانطور که قبلا هم گفتیم ایران خودرو قصد پر کردن گپ ایجاد شده در نمودار را دارد و به نظر حوالی 220 تومان پتانسیل حمایت شدن را دارد. در همین گروه گروه بهمن روز گذشته پرحجم معامله شد. 203 تومان محدوده کف قبلی است که می تواند مانع از افت بیشتر قیمت شود و در صورت افت بیشتر 188 تومان پیش روی سهم قرار دارد. در همین گروه سایپا 170 تومان را نشانه گرفته است.

در گروه پالایشی صف فروش شبندر خریدار نکرد که از نکات عجیب بازار است. شاید هضم آن کمی سخت باشد اما به نظر می رسد اگر حمایت 1100 تومانی از دست رود شاهد افت قیمت این سهم تا حوالی 950 تومان باشیم.

در نماد مپنا ، فشار فروش بسیار سنگین است و سرعت ریزش بسیار بالاست. سهم با همان قدرتی که صعود کرده ، در حال عقب نشینی است. با شکسته شدن سطوح حمایتی در محدوده 740 تومان ، اکنون مهمترین سطح حمایتی قیمت روی 620 تومان قرار دارد.

در سایر نمادهای بازار وضعیت کربن جالب است. سود سال 92 شرکت 811 ریال و سود سال 93 شرکت 412 ریال پیش بینی شده است. به لحاظ تکنیکی سهم در موج C الیوتی قرار دارد. اولین حمایت پیش روی سهم محدوده 280 تومان است. با توجه به ریزش یکسره قیمت از حوالی 700 تومان توصیه می شود، نوسانات این سهم را زیر نظر داشته باشید.

اما گفتنی ست که دیروز جلسه ای مشترک میان نایب رییس مجلس و فعالان بازار تشکیل شد که هدف آن ارائه ی وام برای سرمایه گذاری و حمایت از بازار بود و ظاهرا همین امر منجر به رونق امروز شده بود.

شما میتوانید مرزهای مهم برای سهم های پر بیننده را در اینجا مشاهده کنید.

کاربران عزیز میتوانند سوالات خود را در بخش حرفه ای پرسش و پاسخ با کارشناسان مطرح نمایند.(کلیلک کنید)

همچنین میتوانید در این بخش با سبد حرفه ای ما همراه شوید و روزانه گزارش نماد های تحت نظر ما را ببینید..

موفق باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start

1 نظر

نطر گذاشتن