بر بام بازار سه شنبه 27 اسفند ماه…

265
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار سه شنبه 27 اسفند ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Mar 18Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

چند روزی خدمت بزرگواران نبودیم اما ظاهرا به همه خوش گذشته و شاخص هیجانات مثبتی را به جای گذاشته.خب از آنجایی که کمیته ای در خصوص بازار سرمایه تشکیل شد تصمیماتی را مبنی بر حمایت و کشش رو به بالا و خرید صندوق ها در بازار گرفته شد که اثر آن بلافاصله ابتدای بازار نمایان شد.اما شخصا معتقد هستم که نوش دارو نباید پس از مرگ سهراب به دست بازار برسد از طرفی هم نا شکر نیستیم و امیدواریم این حمایت ها ادامه پیدا کرده که در غیر این صورت 74-73 همچنان معتبر است.

قبلا اشاره داشتیم که شاخص فقط 77 هزار را به عنوان حمایت دارد.شاخص هفته ی پیش این عدد را لمس کرد اما از آنجایی که تثبیت نشد تنها با یک نفود از تصمیم خود برای ریزش منصرف شد.

از ابتدای هفته شاهد رشد هستیم.روز گذشته شاخص کل به راحتی اولین مقاومت پیش روی خود را در هم شکست و به بالای آن نفوذ کرد. کندل امروز از این حیث مهم است که باید از جنس تثبیتی باشد تا عملا بازار خیالش برای رسیدن به 81400 واحد راحت شود. در تعاریف اولیه قواعد تکنیکی داریم :

” روند نزولی ، روندی است که در آن کف ها و سقف های جدید پایین تر از کف ها و سقف های قبلی شکل می گیرند”

اگر امروز هم شاخص کل مثبت باشد عملا تعریف روند نزولی در سطح مینوری خدشه دار می شود و دیگر روند شاخص کل نزولی نخواهد بود. (البته در سطح پیوت های مینور که منظور رالی های کوتاه است)

اما در ابعاد بزرگ تر نفوذ شاخص به بالای 81400 واحد ،‌روند نزولی ایجاد شده از تاریخ 16 دی ماه را پایان می بخشد. بنابراین اهمیت این سطح برای بازار بسیار بالاست هر چند محدوده 79000 – 79100 واحد نیز می تواند در نقش مقاومت ظاهر شود ،‌اما اهمیت آن به اندازه محدوده 81400 واحد نیست.

 

در شکل زیر نمودار روزانه شاخص کل را از آغاز ریزش در نیمه دی ماه مشاهده می کنید. پس از ثبت قله 89700 واحدی شاخص شروع به اصلاح کرد و از یکشنبه سیاه در بازار ، شاخص در هیچ روزی موفق به تثبیت بالای خط میانگین متحرک 21 روزه خود نشده است. در سه برخورد اخیر بازار با این سطح یک بار نوسان غلط و دو بار ریزش بی چون و چرا نصیب بازار شده است و امروز شاخص بار دیگر با این سطح دست و پنجه نرم خواهد کرد.

شکست مقاومت هایی از این دست برای بازار بسیار حیاتی است. همانطور که کف ها یکی پس از دیگری شکسته می شد و باعث فراری شدن سهامداران از بازار شد، اکنون با شکست چند مقاومت قطعا نقدینگی مجددا به بازار تزریق می شود.

در حاشیه بازار و در صحنه سیاست ، به گزارش راشا تودی ؛‌ پس از این که شبه‌جزیره کریمه متعاقب یک همه پرسی خود را کشوری مستقل اعلام کرده و خواهان پیوستن به فدراسیون روسیه شد، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، با امضای حکمی کریمه را به عنوان یک دولت مستقل به رسمیت شناخت. این دستور که در وب‌سایت رسمی کرملین منتشر شده است ظاهرا اولین گام برای الحاق کریمه به فدراسیون روسیه است.  در این حکم که بلافاصله پس از صدور حالت اجرایی به خود می‌گیرد اعلام شده است که کریمه بر اساس اراده مردم کریمه یک دولت مستقل است.

مقامات کریمه پیشتر اعلام کرده‌اند که 97 درصد شرکت کنندگان در همه‌پرسی به استقلال این شبه‌جزیره رأی مثبت داده‌اند. اوکراین و کشورهای غربی این رفراندوم را غیرقانونی خوانده‌اند.

پارلمان کریمه پیشنهاد داده است که فدراسیون روسیه این منطقه را به صورت رسمی به عنوان یک جمهوری عضو این فدراسیون پذیرا شود.  امروز (سه‌شنبه) پوتین درباره این موضوع در پارلمان روسیه سخنرانی خواهد کرد.

قطعا باید در روزهای آینده منتظر واکنش مقامات آمریکا و کشورهای اروپایی به این اقدام روسیه باشیم.

اما از وین و پیرامون اخبار هسته ای ، دومین دور مذاکرات ایران و ١+۵ درباره گام پایانی توافق ساعت ١٣ به وقت تهران و به ریاست ظریف و اشتون در مقر سازمان ملل در وین برگزار می شود. قبل از آغاز این مذاکرات قرار است محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با یکدیگر دیدار و گفت وگو کنند.

قرار بود دوشنبه شب ،شام کاری با حضور ظریف و اشتون قبل از آغاز مذاکرات برگزار شود که طبق ادعای یکی از سایت های تندرو داخلی ، هیأت ایرانی در واکنش به اقدام اخیر کاترین اشتون در سفرش به تهران و در اعتراض به دیدارهای هماهنگ‌نشده مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران شام کاری را لغو کرد.

پس از آن سید عباس عراقچی و هلگا اشمید معاونان ظریف و اشتون به مدت دو ساعت به رایزنی و گفت وگو درباره برنامه های دو روز آینده و نحوه انجام مذاکرات گفت وگو کردند.

در بازارهای جهانی هر بشکه نفت برنت دریای شمال تا 106 دلار 47 سنت افت کرده است. نفت سبک آمریکا 97 دلار 50 سنت مبادله می شود. در این میان هر اونس طلا نیز با اندکی عقب نشینی به 1360 دلار رسیده است. اما در سایر فلزات رنگین مس با رشد نسبی 6590 دلار در هر تن به فروش می رسد و هر تن روی 1972 دلار ارزش دارد.

در بازار سهام مخابرات سقف مثلث صعودی شناسایی شده را در معاملات دیروز شکست. به نظر می رسد شاهد رشد قیمت تا حوالی 365 – 370 تومان در روزهای آینده باشیم. منوط بر این که حمایت 320 تومانی بی اعتبار نشود.

نماد مپنا که روز گذشته پس از حدود دو ماه غیبت به بازار بازگشت با افت قیمت 14 درصدی مواجه شد، اما مورد حمایت حقوقی ها قرار گرفت. شاید اگر حمایت حقوقی ها نبود مپنا می توانست با تشدید عرضه ها مواجه شود تا در روزهای آینده به سمت 740 – 790 تومان سوق یابد. دو آلترناتیو تکنیکی برای سهم می توان ارائه داد. اولی پایان یک سیکل 5 موجی و شروع یک اصلاح بزرگ است. با توجه به همخوانی نمودار مپنا با شاخص کل به نظر این فرضیه تقریبا باطل است. اما شمارش دوم دال بر اتمام موج 3 و اصلاح در قالب موج 4 است. سهم در منطقه مناسبی بازگشایی شد. به نظر پس از چند روز درجا زدن و تخلیه سهم از فروشندگان افراطی در قالب موج b مپنا می تواند تا محدوده 1000 – 1150 بسته به قدرت خریداران رشد نماید.

در گروه خودرویی خبرهایی از افزایش سرمایه 70 درصدی سایپا به گوش می رسد. با این خبر سایپا می تواند امیدوار باشد تا بار دیگر به سطح 200 تومان برسد. زامیاد نیز که با شایعه تعدیل مثبت عایدی مواجه شده است با صف خرید سنگین و عرضه های قطره چکانی همراه است. همانطور که گفته شد زامیاد اگر از باند مقاومتی 140 – 145 تومان رها شود ، می تواند تا 180 تومان نیز پیشروی نماید.

در گروه برقی بترانس روز گذشته با افزایش تقاضا مواجه شد. هنوز سهم را در موج 4 الیوتی شمارش می کنیم. به نظر صعود اخیر می تواند نوید بخش آغاز موج b باشد. به نظر می رسد اگر اتفاق خاصی نیفتد بترانس بتواند تا 580 – 600 تومان پیشروی نماید.

اما جو مثبت بترانس و همچنین وبشهر باعث توجه بازار بر روی نماد وبانک شده است. فعلا سهم برای رسیدن به سقف قبلی و شکست آن نیز خیز برداشته است. در صورت عبور قیمت از 780 تومان به نظر هدف بعدی 820 خواهد بود.

در گروه روغن های صنعتی نوسانات شبهرن مشابه سر و شانه کف است. در حال حاضر پس از افزایش سرمایه 60 درصدی قیمت تئوریک بازگشایی 2660 تومان است. در صورتی که سهم بالای 2700 تومان باز شود عملا خط گردن الگوی مذکور شکسته شده است و سهم می تواند تا حوالی 3100 تومان پیشروی نماید. بنابراین در صورتی که امروز شبهرن به تابلو معاملات برگردد توصیه می کنیم آن را زیر نظر بگیرید.

ظاهرا روز چهارشنبه فولاد ارفع در بازار فرابورس عرضه خواهد شد و نکته جالب این که پاکشو هم در همین روز در بازار بورس روی میز فروش قرار خواهد گرفت. عرضه هایی که اگر به منظور جمع آوری نقدینگی بود ، می شد در روزهای شنبه ، یکشنبه یا نهایتا دوشنبه روی میز فروش قرار بگیرند. سال گذشته هم در روز پایانی هلدینگ خلیج فارس روی میز فروش قرار گرفت و این عرضه شکست خورد. امیدواریم که این اتفاق در فولاد ارفع رخ ندهد. سود سال مالی جاری شرکت 5 تومان است، اما برای سال مالی 93 شرکت سود 52 تومانی را در گام اول پیش بینی کرده است. این شرکت چندی پیش خط جدید تولید شمش فولادی را راه اندازی کرده است. تحلیل گران بنیادی بر این عقیده اند که با توجه به بدهی ارزی بالای شرکت قیمت های 350 – 400 تومان قیمت منطقی برای عرضه این شرکت هست.

در نماد پاکشو نیز 70 میلیون سهم این شرکت چهارشنبه در بازار قیمت می خورد. با توجه به سود 140 تومانی شرکت به نظر می رسد در محدوده 800 – 900 تومان قیمت بخورد.

کاربران عزیز برای دیدن  گزارش روزانه نماد های تحت نظر و جدول  سبد حرفه ای اینجا را کلیک کنید. 

موفق باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start

3 نظرها

  1. درود جناب عباس زاده ی عزیز. خیلی خوشحالم که برگشتید و باز هم مطالب مفیدتان را میخوانیم. ضمن تبریک پیشاپیش سال نو و آرزوی سالی خوش و سرشار از کامیابی برای شما، دو سوال از خدمتتان داشتم:
    1) نظرتان در مورد ونوین چیست و به نظرتان چرا علیرغم جو خوب بانکیها، تا این حد مورد بی مهری بازار قرار گرفته است؟ بنده در این سهم هم پتانسیل یک الگوی ریزشی یعنی سرو شانه ی سقف را میبینم (که البته هنوز خط گردن شکسته نشده) و هم میل ضعیفی به یک صعود (الگوی مثلثی که شکسته شده ولی با حجم معاملات کم). به نظرتون با این دو سناریوی متناقض، در کل وضعیت سهم در روزهای اتی چه خواهد شد و آیا با دید حضور در مجمع، توصیه به نگهداری سهم دارید یا فروش؟ ممنون میشم اگه برداشتم اشتباه بوده متذکر بشید.
    2) ظاهرا شما کارگزاری بهمن تشریف دارید، درسته؟ آیا آنجا خدمات مشاوره (برای خرید و فروش سهم) و سبدگردانی مشتریان توسط کارگزاری هم وجود دارد؟
    باز هم از اینکه پاسخ میدهید ممنونم. برقرار باشید

  2. باسلام جناب آقای عباس زاده شما در مطالبتان راجب باگشایی مپنا فرمودید این سهم مورد حمایت حقوقی قرارگرفته که اگر حمایت حقوقی نبود ……….جهت اطلاع فروش حقوقی در روز بازگشایی 36درصداز کل معاملات وخرید ایشان 30درصد بوده لطفا قبل از اظهار نظر مقداری وضعیت خرید وفروش نمادها را مطالعه فرمایید

نطر گذاشتن