بر بام بازار شنبه 01 تیر ماه…

399
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 01 تیر ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Jun 22Rating:

 

احوال شـاخص


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام و عرض ادب به تمامی دوستان عزیز؛

امروز عجب روز تنش زایی شده بود.عدم رسیدگی به بخش پشتیبانی فنی سایت معاملات بورس موجبات این تنش را فرآهم آورد و سبب شد بازار به بعد از 12 ظهر ختم شود.عده ای دست گذاشته بودند بر این قضیه که این کار،کار جمشید کاظمی(کامران در هوش سیاه) است…!!!

در نهایت از این ها بگذریم افت قیمتی در نماد های شاخص ساز باعث شد دماسنج بیش از 370 واحد ریزش داشته باشد.پیش از اینها نمودار گذاشتیم و از اشباع سخن به میان آوردیم.افت قیمتی در نماد های چون پارسان شپنا فولاد فملی و … مطمئنا با اقبال عظیمی در زمان چرخش قیمتی همراه خواهد بود.در کل صف فروش یا افت 3.99 درصدی برای نماد های چون فارس یا گاهگاهی وصندوق و زاگرس و معادن و …. توجیه پذیر نیست اما چه می توان کرد بالاخره شاید فرصت خرید محسوب خواهد شد.

به آن طرف اقتصاد اگر نگاه کنیم هم بازار و هم کارشناسان تاییدیه ای بر افت بیشتر دلار دارند و این قضیه به بازار سرمایه ی ما شتاب خواهد داد.سکه و طلا و اونس نیز در حال کاهش هستند و تا 1296 دلار نیز ریزش در اونس را شاهد بودیم.

ارزش معاملات     2,359.720  میلیارد ریال

حجم معاملات      666.096    میلیون عدد

 

 $$$                 3225

برویم به سراغ صنایع امروز:

  *خودرویی ها

گروه همچنان در حال بالارفتن است و در این میان بازگشایی بهمن و خکاوه تاثیر مثبتی بر سایرین گذاشته.همین بس که زیان انباشته شان به صفر تبدیل شود تا جوی این چنین تشکیل شود.اما شخصا ترجیح نمی دهم وارد گروهی شوم که به هر خبری امکان نوسانگیری وجود دارد.

 

*گروه سیمان ،آهک و گچ

انگار سرمایه ها دوباره روانه گروه های سیمان و قند و ساختمان شده است.اکثر نمادهای این گروهها با صف خرید همراهند.هیچ وقت از سدور بد ندیدیم.به نظر می رسد ابهام ناشی از اختلالات صادرات به عراق حل شده باشد که این گونه سبز شده اند.

*گروه ساختمان و مستغلات

گروه ساختمان،گروهی که بی رمق ترین گروه نامیده می شد امروز نفس بازار را گرفت و آنچنان مورد استقبال است که به جز یکی دو سهم منفی ندارد.وساخت این روزها نقل محافل شده است.این سهم که در سبد حرفه ای معرفی شد به دلیل عملکرد مناسب زیر مجموعه هایش با صف خرید سنگینی روبروست.رد کردن 312 به امید خدا 380 را برایش در پی خواهد داشت.

*گروه قند و نبات

سلام به گروه قند و نبات.گروهی که از ساختمانی ها خسته تر شده بود.اینک با گزارش قپیرا و توقف مرودشت برای تعدیل جانی در خود یافتند.بهترین های این گروه در گزارش روز پیش عنوان شده بود.تابستان داغ و پایان سال مالی شان و البته خبر کاهش واردات محصولات برایشان مثمر ثمر خواهد بود.

*گروه بانکـی ،

نه انگار نوبتی هم باشد نوبت آنهایی است که سهامدارانشان کلافه شده اند.حال این گروه آنقدر خوب شده است که دو عضوش امیدبخش شاخص بودند.در خصوص بانک ملت پریروز مطلبی را برایتان بیان کردیم و در گزارش جداگانه ای همراه با نمودار گذاشتیم.سینا و تجارت و ملت سنگینترین صف را دارند.با خبر تعدیلات ارز و نرخ سودشان عضوی نیست که صف خرید نداشته باشد.

*در گروه موادغذایی

خبری که در قندی ها گفتیم متناسبا این گروه را نیز تنها نخواهد گذاشت.خبری نیز داریم که احتمالا با تخصیص یارانه ی تولید به این گروه حالشان بهتر نیز خواهد شد.البته این خبر کل بازار را دگرگون خواهد کرد.

*در گروه پتروشیمی

چه خبر هایی شده است.نقدینگی از گروه دل کنده است و سراغ صنایعی با وزن پایین رفته.در خصوص پارسان مطلبی در سایت هست که اگر اشتباه نکنم با تحلیل زمانی گذاشتم و نوید بخش رشد است.نگاهی به آن بیندازید و فرصت خرید را در آن معین کنید.فارس عزیز سخت است با 1000 تومان کنار بیاید اما باید کنار بیاید.البته این فرضیه هم وجود دارد که ریزش دلار عزیز به 3000 تومان کمی برای گروه ترسناک باشد اما در بلند مدت است که همه چیز روشن می شود.

* فلزات شامل (سنگ آهنی،روی ،کانی های فلزی و فلزات اساسی)،

شرکت فولاد آلیاژی سود هر سهم سال ۹۱ را مبلغ ۸۱۶ ریال محقق نمود درحالی که قبلا سود هر سهم را مبلغ ۹۱۶ ریال پیش بینی نموده بود. گفتنی است علت این تعدیل منفی، کاهش درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری شرکت فولاد و آهن غدیر ایرانیان اعلام گشته است.به دلیل ریسک سیستمیک گروه کمی بی اعتبار شده است.البته شخصا این نظر را ندارم و احساسمان می گوید این ها همه اصلاح است.تا اساتید چه خواهد گفت….

از آنطرف فعلا کمی ابهام در خصوص نرخ سنگ آهن و آزاد سازی آنها وجود دارد که رشد سهام پر پتانسیل را با تاخیر همراه خواهد ساخت.

انتظار ریختن صف خرید کبافق در آینده را دارم.اما هدف خوبی در 2200-2500-2700 خوابیده است.

*در خصوص پالایشگاهی ها

در این گروه هم اشباع میبینیم کمااینکه در خصوص شپنا برای عزیزی که سوال کرده بود نوشتیم.شراز در 2450 مقاومت دارد.البته ممکن است مالکش یعنی پارسان فرزند خود را از زمین بلند کند.

ضمیمه:

نکته وصندوق راه اندازی پتروشیم ایلام در 2ماه آتی میباشد که در بلندمدت میتواند در سودآوری سهم تاثیر گذار باشد.صندوق 17درصد ایلام رادر اختیار دارد.هدف قیمتی صندوق را 570تومان براورد میکنیم صندوق در حال حاضر در میانه کانال 460 تومانی قرارداردکف قیمت420-430

ونوین روند مثبتی را طی میکند سهامداران در انتظار دریافت مجوز افزایش سرمایه 150درصدی سهم میباشند از سوی دیکر گفته میشود سهامدار عمده امسال سیاست تقسیم سود حداکثری رادارد

شرایط فعلی نماد با دو مقاومت مهم روبرو است که میتواند در کوتاه مدت عامل بازدارنده رشد باشد 320-350تومان

ورود پتروشیمی جم حداقل 3200میلیارد ریال به ارزش پترول افزوده خواهد شد. پترول مالک 9.2درصد جم میباشد از سوی دیگر اگر پترول فروشنده جم باشد تحول مثبتی در سهم و سودآوری آن محسوب میشود.
نکته مهم پترول راه اندازی پتروشیمی ایلام که مالک بیش از 57درصدی آن میباشد گفته میشود فاز اول مجتمع پتروشیمی ایلام به عنوان بزرگترین سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی در غرب ایران تابستان امسال به بهره برداری کامل خواهد رسید. احد پلی اتیلن سنگین پیش راه اندازی شده و تا ٢ ماه آینده عملیاتی خواهد شد و این واحد که با ظرفیت ٣٠٠ هزار تن طراحی و اجرا شده از طرح های مهر ماندگار است آخرین مراحل ساخت را سپری می کند.
فاز دوم پتروشیمی ایلام، همان الفین سیزدهم است که با ظرفیت ۴۶٠ هزار تن اتیلن در سال، در صورت تامین منابع مالی تا کمتر از دو سال ساخته خواهد شد.
در حال حاضر ارزش خالص دارایی پترول در محافظه کارانه ترین حالت بدون لحاظ سرمایه گذاری های خارج بورسی 130 تومان میباشد .
تاثیر گذارترین نمادهای پترول ، شیراز با 30%،زاگرس با 4درصد ، کرماشا21% و جم با 9.2درصدی میباشند با توجه به مجامع پشت سر گذاشته شده 16تومان به سود این شرکت افزوده خواهد شد. سهم بادید بلندمدت بیش از یکسال و شفاف سازی زیر مجموعه های خارج بورسی و به خصوص ورود پتروشیمی جم راه اندازی ایلام و لردگان شرایط به مراتب بهتری پیدا خواهد کرد.

حرف و حدیث از تحولات سودآوری حول و حوش فباهنر زیاد است گفته میشود باهنر پتانسیل تعدیل سود بیش از 150 تومانی را دارد اما سود واقع بینانه 70تا80تومان میباشد.به نظر میرسد سهم نیاز به یک اصلاح تا محدوده 300 تومان راداشته باشد.

در وپاسار گفته میشود صندوق نفت دیگر فروشنده نیست سهم با برخورد به مقاومت 185تومانی با افزایش عرضه مواجه شده انتظار از یک اصلاح و حرکت مجدد با اخباری از جمله افزایش نرخ سود بانکی به سمت هدف اصلی خود یعنی 210تومان حرکت کند.
محدوده حمایتی 170-175 تومان

شنیده ها از گزارش 3ماهه همراه با تعدیل شرانل حکایت دارد از سوی دیگر محدوده منفی امروز با کف قیمت 1285 تومان برای 3ماه گزینه مناسبی ارزیابی میشود هدف 1620و تقسیم سود حداکثری.

گزارش هیات مدیره از کاهش 6درصدی سود بترانس به 425ریال و برنامه تقسیم 106ریالی آن حکایت دارد.در سال آینده انتظار داریم با بهبود شرایط بترانس شرایطی مشابه مپنا دست یابد.
محدوده حمایتی 260-240

افزایش عرضه ها در مپنا را شاهد بودیم که مقصر آن یک مقاومت از جنس خط روند بوده است.گفته  شده احتمال دریافت معوقات از سوی دولت جدید بالاست و نقدینگی بالایی را برای این سهم فراهم خواهد کرد.با این خبر تا 420 راهی نیست.

سلامت و پر سود باشید…

bashgah-banner

8 نظرها

    • شاراک در بخش منابع ارزی جسورانه و در بخش مصارف نیز زیرکانه عمل کرده است.با این وجود به دلیل اینکه 9 برابر مصارف،منابع نیاز دارد احتمال می رود افت دلارآزاد و به تبع آن دلار مبادلات برایش ارمغانی همراه داشته باشد.از طرفی در نمودار اشباع داریم که به نظر بنده این هفته را فرسایشی بگذراند آماده تر می شود.در حال حاضر می توان گفت فردا یا پس فردا احتمال بازگشت داریم اما جا دارد تا 1100 هم اصلاح کند.مواد اولیه ی سهم نفتا است که به ان حساس می باشد.

نطر گذاشتن