بر بام بازار شنبه 02 آذر ماه…

294
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 02 آذر ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Nov 23Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام و عرض ادب خدمت دوستان و عزیزان فعال در بازار؛

امیدوارم حالتان خوب باشد،امروز روز عجیب و سرنوشت سازی برای ادامه ی بازار بود.خبر های مهم و سرنوشت سازی که از آن ور مرز ها به گوش رسیده چه قبل و در اثنای اتفاق مهم سیاسی تا اینجا به مزاج بازار خوش آمده است.عده ای پیوستن وزرای امور خارجه فرانسه و آلمان و روسیه را جدای از نماینده هایشان به این گردهمایی اتفاق مناسبی می دانند.دکتر ظریف نیز در صحبت هایشان اشاره داشته اند که مسائلی که صحبت شده 90% و مسائل باقی مانده تنها 10% است.

در مجموع این طور استناد می شود که حمله ی تقاضا به گروه بانکی و خودرو جدای از این که معلول خبر های خوبی برون بازاری باشد،در واقع خرید های هیجانی ناشی از فروش هیجانی گروه های دیگر باشد.

مهمترین اخبار بورسی امروز:

شیران:مهمترین رخداد سهم اعلام سود بسیار محافظه کارانه سال مالی93 به 4031 ریال بود که نسبت به آخرین سود برآورد شده کاهش 43 درصدی و نسبت به اولین سود برآورد شده سال مالی 92 کاهش 10درصدی را نشان میدهد ، پرداخت بدهی پالایشگاه نفت اصفهان از از محل بهای نفت سفید تا پایان سال 92 ، لحاظ نمودن ذخیره 818 میلیارد ریالی معادل 106 تومان به ازای هر سهم در سال 93 بابت عوارض ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده  ،تسعییر نرخ دلار به نرخ 2950 تومان ، افزایش 15درصدی بهای تمام شده و کاهش 42درصدی سود عملیاتی گویای گزارش محافظه کارانه این واحد شیمیایی میباشد. پوشش 86 درصدی در 10 ماهه 92  ،تقسیم احتمالی 600 تومان سود در مجمع 92 و افزایش سرمایه 100تا200 درصدی از دیگر نکات این نماد پرپتانسیل عنوان می شود.

افزایش سود آوری شرکتهای زیر مجموعه وعرضه سیمان آبیک از نکات مهم  نماد فارس خوزستان میباشد اما دو نکته حائز اهمیت که میتواند سودآوری نماد را با افزایش قابل توجهی مواجه سازد  ،انتقال بلوک سیدکو ( هلدینگ سیمانی که مالکیت آن در اختیار سرمایه گذاری بانک ملی می باشد) و بهره برداری از خط سوم سیمان آبیک در بهمن ماه 92 میباشد مزیت این طرح امکان تولید روزانه 25000 تن سیمان (با لحاظ نمودن افزودنی‌هایی نظیر پوزولان) میباشد که آبیک و هلدینگ فارس و خوزستان را در موقعیت ویژه ای قرار خواهد داد.

حمل و نقل توکا برنامه افزایش سرمایه 300 درصدی را دردست داشت که با صادر شدن مجوز آن قطعی شد. 100 درصد افزایش سرمایه از محل سود انباشته و مابقی از محل آورده می باشد  ، موضوع افزایش سرمایه نیز اصلاح ساختار مالی و تأمین منابع مالی مورد نیاز جهت خرید 60 دستگاه کامیون کشنده اعلام شده است. شرکت بعد از افزایش سرمایه تعدیل مثبت را خواهد داشت نکته قابل تتوجه افزایش سود شرکت در صورت افزایش سرمایه از 27 273 فعلی به 93273 میلیون ریال درسال 94 می باشد.

مراحل نهایی پذیرش پتروشیمی تبریز در حال انجام می باشد که طبق انتظار در 3ماهه پایانی سال عرضه صورت خواهد گرفت ، نکته بعد افزایش سرمایه شبریز  وتعدیل از محل عرضه تبریز می باشد.

شتران نرخ خرید نفت خام در 6ماه اول سال با کاهش همراه شد این مهم سود محقق شده نیمه اول سال را با افزایش 17 درصدی یاد از 28782 به 33732 ریال افزایش داد . از سوی دیگر طرح بهبود فرآیند تولید تهران نیز به ظرفیت کامل رسیده است اما نگرانی ایجاد شده  آتش سوزی یکی از مخازن نفت تهران در جمعه پایانی هفته بود که ابعاد و خسارت ایجاد شده مشخص نمی باشد.البته مدیر مالی طبق شفاف سازی امروز اذعان داشته که سقف کانال آب ترش کمی ترک برداشته که به دلیل افزایش فشار بوده است.گفتنی است که شتران بر اساس سرمایه ی پایین و ظرفیت بالا از کاندیدای افزایش سرمایه ی 100 تا 200 درصدی ست.

کاهش قیمت جهانی مس و تثبیت قیمت ارز میتواند حاشیه سود باهنر را افزایش دهد از سوی دیگر گویا طرح توسعه مطلس راه اندازی و به بهره برداری نرسیده است که اجرایی شدن طرح سودآوری این نماد را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

فاسمین:نسبت قیمت به درآمد سهم به عدد نازل 5 کاهش یافته است این در حالی می باشد که شرکت با توجه به انعقاد قراردادهای صادراتی در نیمه دوم سال اقدام به صادرات 25هزار تن شمش روی می نماید که افزایش سودآوری تا200تومان را به همراه دارد . نکته دیگر شایعه افزایش سرمایه 200درصدی از سود انباشته بود که طبق اعلام مدیریت این افزایش سرمایه تا یک سال آینده انجام خواهد گرفت که خود عاملی برای کاهش قیمت سهم شد.

سرانجام مجوز افزایش سرمایه 264 درصدی  از محل سود انباشته و اندوخته ی فخوز صادر شد از سوی دیگر گویا مشکل فولاد اکسین انیز برطرف شده است ،  در این بین اصلی ترین چالش سود سال بعد افزایش 38 درصدی نرخ برق می باشد.
این هفته بالغ بر 573 میلیارد ریال شمش خوزستان به نرخ 15400 ریال در بورس کالا معامله گردید این در حالی است که فروش آلومینیوم ایران از اول مهر ماه در بورس کالا به 8751 میلیارد ریال رسیده است ، سهم بادید بلندمدت و حضور در مجمع مناسب است.

با انتخاب مدیر عامل نفت و گاز پارسیان به سمت ریاست هیات مدیره فارس این شائبه ایجاد شده است که به مرور زمان شاهد عرضه نمادهای زیر مجموعه فارس در بازار سرمایه خواهیم بود در این راستا اولین نمادی که راهی فرابورس خواهد شد از پتروشیمی پارس یاد می کنند که خلیج فارس مالکیت 60درصدی این نماد را در اختیار دارد.فارس که 40درصد از صنعت پتروشیمی کشور را در اختیار دارد در حالی با پی به ای 18.91 معامله می شود که نسبت قیمت به درآمد میانگین گروه 8.43 میباشد  ،انتظار فعالان بازار کاهش قیمت خوراک مایع و افزایش ظرفیت تولید با تامین خوراک می باشد که منتج به افزایش سودآوری نماد خواهد شد، نکته دیگر عدم الزام صادرکنندگان به فروش ارز به نرخ مبادله ای می باشد که خبر مثبتی در نماد تلقی می شود.

پارسان با اعلام سود سال مالی 93 پتروشیمی پردیس و بهبود نمادهای پالایشگاهی شرایط بهتری برخوردار شده و ارزش خالص دارایی NAV به 13776 ریال به ازای هر سهم رسید ، با نزدیکی به پایان سال مالی و برگزاری مجمع جذابیت نماد افزایش یافته انتظار می رود در هفته آتی سود 93 شرکت اعلام شود که در محدوده210 تومان خواهد بود.

شنیده های امروز:

شنیده شده کبافق که فروش صادراتی خود را به نرخ ارز صرافی انجام داده و در گزارش 6 ماهه به علت عدم فروش منابع ارزی خود، شیوه شناسایی ارزهای خود را به نرخ مبادلاتی دیده بوده، طی روزهای اخیر مبادرت به فروش دلارهای خود به نرخ های 3 هزار تومانی نموده و قصد دارد طی گزارشات 9 و 12 ماهه، سود هر سهم خود را از 3629 ریال به 6000 ریال افزایش دهد.

متاسفانه این نماد بارها کانون توجه بوده است.اما بر اساس بررسی هایی که داشتیم فهمیدیم.مدیران مالی کمی خساست در صورت های مالی به کار گرفته بودند.در هر حال اگر این خبر درست باشد.می تواند 25% روی سهم حساب باز کرد.

در نهایت تذکری به دوستان داریم و آن هم این است که افراط در خرید صنایع وزین نکنید.برای یک ماه هم که شده سیمان،مواد غذایی و قند را تحت نظر قرار بدهید.

bashgah-banner

2 نظرها

نطر گذاشتن