بر بام بازار شنبه 03 اسفند ماه…

263
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 03 اسفند ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Feb 22Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

دوستان سلام،امیدوارم ایام به کامتان بوده باشد.این روز ها همه به دنبال وضعیت بازار هستند.عده ای پول ها را به سمت فلزات رنگین برده اند و عده ای قصد نوسان بر روی مسکن را دارند.عده ای هم ترجیح می دهند تا فعلا نقد باشند.

در مجموع خبر های امیدوار کننده از نوع سیستماتیک و برونی بوده و اما گزارش هاست که این روز ها بازار را می راند.

مطالب زیر را برای چهارشنبه بخوانید:

بازارهای جهانی

در لحظه نگارش این مطلب هر بشکه نفت برنت دریای شمال 110 دلار و 23 سنت ارزش دارد. این در حالی است که نفت سبک آمریکا 102 دلار و 70 سنت مبادله می شود.

در بازار فلزات ، ترمز صعود طلا ، چند روزی است که کشیده شده و قیمت در حال تثبیت خود بالای 1300 دلار است. در حال حاضر هر اونس طلا 1318 دلار ارزش دارد. کارشناسان معتقدند متن مذاکرات فدرال رزرو آمریکا نشان می دهد که احتمال متوقف شدن محرک پولی طی ماه های آینده نیز وجود دارد و فدرال رزرو احتمالا تا پایان امسال کل محرک پولی را متوقف خواهد کرد. متوقف شدن محرک پولی آمریکا موجب افزایش ارزش دلار شده و تقاضا برای خرید طلا را به شدت کاهش خواهد داد.

رابین بار رئیس مرکز تحقیقات فلزات موسسه سوسایت جنرال فرانسه تاکید کرد: به نظر من افزایش قیمت طلا در هفته های گذشته تنها یک اقدام اصلاحی برای قیمت بوده است. ما هنوز بر این باوریم که قیمت طلا تا پایان امسال روندی نزولی خواهد داشت و به کمتر از 1050 دلار خواهد رسید.

بر اساس این گزارش نظرسنجی بلومبرگ از کارشناسان اقتصادی نیز نشان می دهد که میانگین قیمت هر اونس طلا در سه ماه پایانی امسال به کمتر از 1165 دلار خواهد رسید.

جاستین اسمرک کارشناس ارشد اقتصادی گروه بانکی وستپک استرالیا نیز تاکید کرد: تقاضا برای خرید طلا تنها زمانی افزایش خواهد یافت که قیمت ها ارزان شود با افزایش مجدد قیمت ها سرمایه گذاران تمایلی برای خرید ندارند.  به نظر من نوسانات در بازار طلا ادامه خواهد داشت و این مساله ای طبیعی است و قیمت طلا تا پایان امسال به 1020 دلار خواهد رسید.

جفری کوری کارشناس ارشد موسسه گلدمن ساش آمریکا نیز تاکید کرد: بهبود شرایط اقتصادی آمریکا تا پایان امسال موجب کاهش بیشتر قیمت طلا خواهد شد و قیمت طلا به 1050 دلار در هر اونس خواهد رسید.

در سایر فلزات رنگین ، مس 7189 دلار ارزش دارد. روی حوالی 2060 دلار داد و ستد می شود. هر تن سرب 2132 دلار مبادله می شود و آلومینیوم 1724 دلار قیمت دارد.

به گزارش شینهوا ، دانشگاه شیامن و مرکز پیش بینی روزانه اطلاعات اقتصادی چین رشد اقتصادی این کشور را با 0.08 درصد کاهش نسبت به رشد اقتصادی 7.7 درصدی سال گذشته معادل 7.62 درصد پیش بینی کرد. این پیش بینی بر اساس شرایط داخلی این کشور و با در نظر گرفتن سیاست اصلاحات اقتصادی دولت این کشور طی سال جاری صورت گرفته است.

بر اساس این پیش‌بینی، ظرفیت بیش از حد تولید در این کشور رشد سرمایه گذاری را در اقتصاد  آن کاهش خواهد داد و همچنین فشار بدهی ها بر دولت های محلی از گسترش سرمایه گذاری آن ها در بخش های مختلف جلوگیری خواهد کرد. این گزارش پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی در این کشور در سه ماهه نخست سال جاری به 7.46 درصد کاهش یابد، اما این رشد در سه ماهه دوم با 0.3 درصد افزایش به 7.76 درصد افزایش یابد. یکی از اصلی ترین علل این افزایش رشد اقتصادی در سه ماهه دوم بهبود صادرات در این کشور خواهد بود.

در این پیش بینی برای سه ماهه سوم و چهارم سال جاری میلادی رشد اقتصادی 7.7 درصدی پیش بینی شده است.

اخبار سیاسی

مذاکرات ایران و 1+5 به پایان رسید. طرفین این دور از مذاکرات را مثبت ارزیابی کردند ، هر چند جزئیات آن منتشر نشد.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: شروع خوبی داشتیم و باید کارهای تکنیکی را انجام دهیم. وی، پس از پایان این دور از مذاکرات در وین در کنفرانسی خبری در جمع خبرنگاران گفت: خیلی کار برای انجام دادن داریم و آسان نخواهد بود. شروع خوبی داشتیم و باید کارهای تکنیکی را انجام دهیم.

ظریف وزیر خارجه کشورمان گفت که دو طرف معتقدند که شروع خوبی بود. وی افزود: کار زیادی پیش رو داریم اما پیشرفت های خوبی کردیم. ظریف اضافه کرد:  دور بعدی مذاکرات 17 مارس قبل از نوروز در سطح بنده و خانم اشتون خواهد بود.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: مذاکرات محدود به مسئله هسته ای خواهد بود. ظریف بیان داشت: همگی باید تلاش کنیم که این فرصت پیش آمده از دست نرود. وی افزود: جو مذاکرات مثبت و جدی بود اما مثبت تر از آنچه انتظار داشتم بود البته اختلافاتی وجود داشت اما توافق کردیم که تنها در مورد مساله هسته ای مذاکره کنیم.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: توانایی نظامی و علمی ما ربطی به مذاکرات ندارد و هیچگونه گفتگویی در مورد برچیدن سایت های هسته ای نشد. ظریف با اشاره به سخنان مقامات آمریکایی در چندین ماه گذشته گفت: ما توافق کردیم که هیچ کس طرف دیگری را با ادعاهای جدید غافلگیر نکند. وی اضافه کرد: لفاظی های آمریکا در چنید ماه گذشته کمک کننده نبود و حتی باعث تشدید بی اعتمادی شد، ما امیدواریم که آن ها توافق را به آرام کردن گروه های فشار ترجیح دهند.

وزیر خارجه کشورمان گفت: در این مذاکرات همچنین درمورد چارچوبی که برای رسیدن به راه حل نهایی به ما کمک کند توافق کردیم در همین رابطه متخصصان فنی در ماه مارس با یکدیگر ملاقات می کنند و ما و خانم اشتون نیز در روز 17 مارس قبل از فرارسیدن نوروز جلسه بعدی را خواهیم داشت.

یک مقام مذاکره کننده آمریکایی(که برخی از رسانه ها آن را وندی شرمن خواندند) پس از پایان مذاکرات در جمع خبرنگاران گفت: مذاکرات با هدف اطمینان یابی از آن است که ایران به سلاح هسته ای دست پیدا نکند. وی افزود: ما همگی احساس می کنیم که پیشرفت هایی کردیم. این مقام ارشد آمریکایی اضافه کرد: مذاکرات سازنده بود و ما شاهد نقاط اشتراک و توافق با طرف مقابل بودیم.

وی تصریح کرد: مذاکرات سختی پیش رو داریم اما ما به دنبال حل این مسئله در 6 ماه هستیم. این مقام مذاکره کننده آمریکایی افزود: تمامی ما خوشحالیم که جو مذاکرات حرفه ای و بدون هیچ جدلی بود. وی بیان داشت: ما تاریخ هایی را برای نشست های بعدی در 4 ماه آینده مشخص کردیم.

این مقام آمریکایی تاکید کرد: هیچ چیز مورد توافق قرار نمی گیرد تا زمانی که در مورد همه چیز به توافق برسیم. وی افزود: طرفین مخاطبان داخلی دارند که سخنانی را خطاب به انها می زنند که طرف دیگر دوست ندارد، ما از این پس سعی می کنیم که با ملاحظه باشیم. این مقام ارشد امریکایی افزود: ما به سخنان نتانیاهو احترام می گذاریم و این مهم است که آنچه متحدانمان می گویند را گوش دهیم با این حال همیشه با آن ها موافق نخواهیم بود.  وی اضافه کرد: فردا به اسرائیل و سپس به عربستان می رویم تا آن ها را در جریان مذاکرات قرار دهیم.

این مقام آمریکایی بیان داشت: ما معتقدیم که «برنامه اقدام مشترک» تمامی نگرانی ها را رفع خواهد کرد.

 

بازار سهام

مهمترین اتفاق بازار چهارشنبه را می توان بازگشایی نماد فارس دانست. بیش از 16 میلیون برگه سهم شرکت داد و ستد شد. سهم تا یک قدمی 1700 تومان رشد کرد و مجددا تا 1625 تومان عقب نشینی کرد. نباید فراموش کرد که فارس 40 درصد از ظرفیت تولید پتروشیمی کشور را در اختیار دارد. با توجه به افزایش تخفیف برای نرخ خوراک مایع، فارس حتی پتانسیل تعدیل مثبت را هم دارد.

در گروه پالایشی و در نماد شبندر ، اولین پیش بینی سود سال 93 این شرکت با کاهش 10 تومانی سود نسبت به سال 92 همراه بود. به عنوان گزارش اولیه نسبتا می توان به آینده این شرکت امیدوار بود. افزایش 365 درصدی هزینه های مالی و کاهش 3 درصدی سود عملیاتی از جمله دلایل عمده این کاهش سود بود. لازم به ذکر است نرخ تسعیر ارز در این گزارش 2650 تومان عنوان شده است.

در گروه خودرویی ایران خودرو در 300 تومان به کار خود پایان داد. هر چند چشم انداز میان مدت و بلند مدت شرکت مثبت است. اما به نظر در حال حاضر قیمت رشد مناسبی را تجربه کرده و در ریزش اخیر بازار ،سهم 25 درصد افت کرده و نسبت به بسیاری از نمادهای گروه افت کمتری را داشته است. در صورت نفوذ قیمت به زیر 300 تومان ، اولین سطح حمایتی معتبر 276 تومان است.

در گروه ساختمانی ، وساخت از لبه تیغ و آخرین حمایت معتبر خود برگشت. قیمت به ترند صعودی خود واکنش نشان داده و واگرایی مثبت بین قیمت و اندیکاتور آر اس ای مشهود است. البته با توجه به ریزش سنگین قیمت در کوتاه مدت ، انتظار رشد شارپ را نمی توان از سهم داشت. تثبیت بالای 420 تومان نوید رشد قیمت تا 480 تومان را خواهد داد.

در همین گروه می توان به ثغرب اشاره کرد. در صورتی که سهم بتواند بالای 357 تومان تثبیت شود ، به لحاظ تکنیکی احتمال تشکیل الگوی هارمونیک bat افزایش می یابد. در این صورت هدف سهم حوالی 415 تومان ارزیابی می شود.

در نماد آ س پ نیز ظاهرا بحث افزایش سرمایه شرکت جدی تر شده است. شنیده می شود شرکت درخواست افزایش سرمایه 500 درصدی را به سازمان فرستاده است. در صورتی که این افزایش سرمایه مورد تایید قرار گیرد ، مسلما باعث افزایش تقاضا به سمت این نماد خواهد شد.

در نماد همراه ، پس از تعدیل مثبت 18 درصدی ، شاهد افزایش قیمت سهم بودیم. به لحاظ تکنیکی کف سهم تا 5600 تومان رشد کرده است. هر چند با توجه به نزدیکی مجمع و سود بالای شرکت ، بعید است در روزهای آینده شاهد افت محسوس سهم باشیم.

در گروه دارویی ، شرکت داروپخش (هلدینگ) سود سال 93 خود را با تعدیل 19 درصدی به بازار ارائه کرد. به لحاظ تکنیکی سهم پس از شکست سقف کانال صعودی به نقطه شکست پولبک کرده است. بنابراین کف سهم در 1740 تومان بسته شده است. در صورت شکست محدوده روانی 2000 تومان می توان به رشد قیمت تا حوالی سقف قبلی امیدوار بود

 شنبه

در اخبار سیاسی شنیده می شود ظریف روز 8 اسفند برای دیدار با همتای هندی خود عازم دهلی نو می شود. گفته می شود این مذاکرات طیف وسیعی ازمسایل دو جانبه، منطقه ای و بین المللی را دربرخواهد گرفت.

ظریف همچنین دراین سفر با دیگر مقام های ارشد هندی در مورد گسترش روابط دو جانبه دیدار و گفت وگو خواهد کرد. یک روزنامه چاپ دهلی نو در آستانه سفر دکتر ظریف نوشت: تهران و دهلی نو در راستای تامین منافع به یکدیگر نیاز دارند.

البته برخی از تحلیل گران سیاسی این سفر را بی ربط به پول بلوکه شده ایران بابت فروش نفت در هند نمی دانند. چرا که اخیرا ، ایران در چارچوب توافق هسته ای ژنو، یک میلیارد و ۵٠٠ میلیون دلار طلب نفتی خود از دهلی نو را مطالبه کرده است.

روز جمعه شانا گزارش داد ، ایران خواستار دریافت یک میلیارد و ۵٠٠ میلیون دلار از پول های نفتی بلوکه شده خود در هند بر پایه توافق هسته ای تهران با گروه ١+۵ شده است.

سه میلیارد دلار از پول نفت ایران در دست پالایشگران هندی است و بخش دیگری از پول های بلوکه شده ایران هم در یک حساب بانکی در بانک یو سی او هند به ارز روپیه هند نگهداری می شود .براساس این گزارش چنانچه دهلی نو این موضوع را بپذیرد، هند پس از ژاپن و کره جنوبی سومین کشوری است که پس از اجرایی شدن فاز نخست توافق هسته ای ژنو، بخشی از درآمدهای نفتی بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران را می پردازد.

 پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت اعلام کرد:پیش از این دولت ژاپن بخشی از بدهی های نفتی خود را به ایران پرداخت کرد و کره جنوبی نیز قرار است بخشی از این پول را به حساب ایران منتقل کند.

براساس این گزارش بر پایه توافق هسته ای ژنو که 24 نوامبر میان ایران و گروه 1+5 حاصل شد ،تهران می تواند در هشت قسط چهار میلیارد و 200 میلیون دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده خود در بانک های خارجی را دریافت کند.

 برپایه این گزارش ژاپن روز اول فوریه در نخستین قسط، 550 میلیون دلار از درآمدهای بلوکه شده نفتی ایران را پرداخت کرد.

در همین راستا شنیده می شود صادرات نفت ایران به دو کشور هند و چین افزایش یافته است. خبرگزاری رویترز خبر داده صادرات نفت ایران به دو کشور آسیایی چین و هند در ماه ژانویه گذشته افزایش یافته است. این گزارش می‌افزاید افزایش صادرات نفت ایران پس از توافق‌نامه هسته‌ای بین ایران و کشورهای 1+5 در ژنو صورت گرفته است.

طبق آمارهای رویترز، حجم نفت وارداتی هند از ایران در ماه ژانویه سال 2014 برابر با 412 هزار بشکه بوده که نسبت به حجم آن در سپتامبر 2013 افزایش دو برابری داشته است. هند در این ماه 189 هزار و 100 بشکه نفت از ایران وارد کرده بود.

علاوه بر رفع تحریم‌ها، بازگشایی یک پالایشگاه هندی که طی سه ماه اخیر تعطیل شده بود از جمله دیگر دلایل این افزایش بوده است.

صادرات نفت ایران به کشور چین هم در ماه ژانویه به نسبت ماه گذشته آن 11.2 درصد افزایش داشته و از 507 هزار و 707 بشکه به 546 هزار و 536 بشکه در روز رسیده است.

حجم مبادلات نفتی ایران در ماه ژانویه سال جاری بالاترین مقدار از فوریه سال 2012 تا کنون بوده است.

آمار آژانس بین‌المللی انرژی که 24 بهمن‌ماه منتشر شد، حاکی است که صادرات کلی نفت ایران در ماه ژانویه به یک میلیون و 320 هزار بشکه رسیده و نسبت به متوسط صادرات نفت این کشور در سال 2013 روزانه تا 250 هزار بشکه افزایش یافته است.

در بازار سهام ، از امروز 14 نمادی که پیش تر توسط سازمان بورس اعلام شده بود ، در بازار توافقی معامله خواهند شد. زنجان ، شلرد ، اخیا سپاهان و آینده از مهمترین این نمادها هستند.

در گروه بانکی ، بانک صادرات مدت هاست با یک اصلاح فرسایشی دست و پنجه نرم می کند. کف سهم روی 96 تومان بسته شده است، هر چند نفوذ به زیر 100 تومان بسیار بعید است. در حال حاضر 112 – 114 تومان اولین محدوده مقاومتی پیش روی قیمت است. شکست آن می تواند رشد سهم را تا 125 تومان رقم بزند. شرکت در گزارش اخیر خود سود سال مالی جاری را 3 درصد تعدیل داد و تاکنون 78 درصد از آن را پوشش داده است.

در همین گروه بانک کار آفرین با افزایش قابل توجه سود خود مواجه شده است. سود سال 93 شرکت نسبت به سود سال مالی جاری با افزایش 35 درصدی به 50 تومان به ازای هر سهم رسید.

گروه دارویی شاید بهترین گزارشات را به بازار تزریق کرد. دارو پخش نیز گزارشی خوبی به بازار داد. گفته می شود دلر نیز در روزهای آینده سهامداران خود را سورپرایز خواهد کرد.

اما در گروه روی مطابق سنت همیشگی شرکت های این گروه در ابتدای امر گزارشات ضعیفی ارائه دادند. توسعه معادن روی ایران سود سال آینده خود را با کاهش 30 درصدی 32 تومان اعلام کرده است. در این گزارش سود فاسمین 102 و سود فرآوری 24 تومان دیده شده است. کسانی که قصد سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت در این گروه دارند ، ارائه این گزارش ضعیف بهترین فرصت برای افت قیمت ها و ورود به سهم است. در نماد کروی 220 – 200 سطح تعادلی قیمت است. در نماد کالسیمین 800 تومان می تواند به عنوان حمایت عمل کند. در نماد فرآوری نیز 450 – 470 تومان می تواند به عنوان محدوده مناسب خرید باشد.

* موفق باشید *

bashgah-banner nokhbegan-start

3 نظرها

  1. سلام جناب عباس زاده. ضمن عرضه خسته نباشید و سپاس از شما، دو سوال دارم که خواهشمندم آنها را پاسخ دهید:
    1) از زامیاد خبری دارید؟ و آیا فکر میکنید این شرکت پیش بینی 93 خود را با تعدیل مثبت روانه ی بازار کند؟ متاسفانه بنده امروز با امور سهامدارن شرکت تماس گرفتم اینطور برداشت کردم که از تعدیل سود خوب خبری نیست و شاید حتی تعدیل منفی هم در کار باشد. با این اوصاف آیا دید شما به زامیاد برای میان مدت همچنان مثبت است یا پیشنهاد تعویض میدهید؟
    2) آیا فکر میکنید صفهای داروییها تا رسیدن به اهداف تکنیکال همواره پابرجا بماند یا اینکه می توان به شکسته شدن صفها و خرید این سهم ها در آینده ی نزدیک امیدوار بود؟
    ممنونم از لطفتان. پاینده باشید

نطر گذاشتن