بر بام بازار شنبه 08 تیر ماه…

374
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 08 تیر ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Jun 29Rating:

 

احوال شـاخص


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام و عرض ادب به تمامی دوستان عزیز؛

امروز هم شاهد رشد 2 درصدی شاخص بورس و عبور از مرز 50 هزار واحد بودیم. این رشد شاخص در پی رشد قیمت دلار  بود که تا پنج شنبه تا 3350 تومن هم رسیده بود. البته فراموش نکنیم که با این مثبت بودن جو سیاسی و البته کاهش قیمت طلای جهانی و سکه در کشور خودمان، بسیاری از سرمایه ها وارد این بازار شده و یا در حال ورود است. طلای جهانی امروز به 1232 دلار در هر انس رسید  و البته پیش بینی شده که در ماه های آینده کاهش بیشتر قیمت طلا را شاهد باشیم.شخصا این نظر را دارم که سهام پر پتانسیل فرصت ورود مججد را خواهند داد.

ارزش معاملات    224و112و2  میلیارد ریال

حجم معاملات      340و515   میلیون عدد

                                                        

$$$                 3300

برویم به سراغ صنایع امروز:

  *خودرویی ها

امروز شاهد بازگشایی خودرو بودیم که این سهم درحالی با صف خرید و رشد 30 درصدی قیمت روبرو شد که در آخرین گزارش خود با اعلام زیان  487 ریالی تعدیل منفی 40 درصدی را داشت. وصندوق یکی از سهامداران عمده ی این سهم است.بقیه ی اعضای گروه هم همراه با خودرو با صف خرید روبرو شدند.

*گروه سیمان ،آهک و گچ

خبر های مثبت در این گروه کم بود خبر افزایش قیمت دلار هم به کمک اعضای این گروه آمد تا مثبت بودن اعضای این گروه ادامه داشته باشه. بررسی ها حاکی از این بوده که رشد این گروه همچنان ادامه دارد.

*گروه بانکی

با بسته شدن وپاسار و وبملت برای تعدیل های مثبت، اعضای دیگر هم مثبت شدند. در برخی بانک ها به گوش رسیده که نرخ سود سپرده ها افزایش یافته هرچند که خبر افزایش نرخ ها پنج شنبه تکذیب شد!افزایش سرمایه ی این گروه که اخیرا مطرح است مطمئنا باعث افزایش درآمد های مشاع خواهد شد.

*گروه قند و نبات

ظاهرا امروز تصمیم گرفتند که با شاخص همراه شوند و همه ی اعضا مثبت شدند!!پیشروی قچار در میانه ی ساعات معاملاتی این جسارت را برای سایرین ایجاد کرده است.

*در گروه موادغذایی

اعضا قصد استراحت ندارند و همچنان به راه خودشون ادامه میدهند.تقریبا همه ی اعضا صف خرید داشتند. البته غاذر کمی منفی شد.

*در گروه پتروشیمی

با بالا رفتن قیمت دلار تقریبا همه ی اعضای این گروه هم با اقبال روبرو شدند. اما جالبه که بزرگان این گروه یعنی فارس و پارسان مانند بقیه کامل مثبت نشدند.پارسان مطمئنا با وجود مقاومت هایش به واسطه ی شراز هم شده بالا خواهد رفت.

* فلزات شامل (سنگ آهنی،روی ،کانی های فلزی و فلزات اساسی)،

در این گروه بازگشایی فولاد آلیاژی یزد رو داشتیم که که با بازگشایی 50 % مثبت شد. این شرکت گزارشی ارسال کرده بود که در اون نسبت به پیش بینی حسابرسی نشده ی قبلی 26 درصد تعدیل مثبت داشت.احتمال نوسانات مثبت از شاخص شان هم می رود.

*در خصوص پالایشگاهی ها

جالب است که در این گروه مثبت های زیادی رو ندیدیم هرچند که این گروه صادراتی معمولا واکنش های زیادی رو به قیمت دلار نشون میده. در این گروه شرانل برای مجمع عادی سالانه که 10 تیر برگزار میشه بسته شد. شایعاتی به گوش رسیده که سهم سود تقسیمی مناسبی رو برای مجمع در نظر گرفته ضمن اینکه بعد از مجمع هم تعدیلی برای سود سال 92 خواهد داشت. در مورد شبندر هم برخی شایعات خبر از بازگشایی سهم در این هفته میدهند و برخی دیگر از باز نشدن سهم!!!شاوان هم گفته شده با قیمتی خوب باز خواهد شد.

نقل قول های امروز:

گزارش12ماهه حکایت از پوشش 332 ریالی دارد از سوی دیگر ابسال 294ریال برای سال مالی 92 براورد نمود.از سوی دیگر با توجه به آنکه وزن فروش ابسال کولر آبی و ماشین لباسشویی میباشد قیمت میانگین در بازار آزاد کولر 670هزارتومان و ماشین لباسشویی 1160هزارتومان براورد میشود که با قیمت براورد شده در بودجه 92 حدودا 20درصد اختلاف دارد که با این شرایط گذر از مقاومت 250-260 تومانی برای ابسال کار راحتیباشد و ورود در این قیمت ها با ریسک زیادی همراه میباشد

مجمع آبسال 27تیر

بررسی ارزش خالص دارایی صندوق بدون در نظر گرفتن پرتفوی خارج بورسی منجمله پتروشیمی جم 495تومان به ازای هر سهم براورد میشود این در حالی است که ورود جم با فرض قیمت 1500 تومان ارزش خالص دارایی صندوق را 211تومان به ازای هر سهم افزایش خواهد داد و به عدد 706 تومان خواهد رساند

که قیمت سهم را نیز در آن شرایط 560تا600تومان میتوان براورد کرد

مقاومت فعلی 490-480(میانه کانال)

حپترو در حالی پیش ازاین سود دوره مالی 91 را 91 ریال براورد نموده بود گزارش 12ماهه پوشش تنها  27ریال را نشان میدهد از سوی دیگر حپترو سود 92 را 45ریال براورد نموده

کف قیمت 125تومان میباشد سهم امادگی یک حرکت مثبت و جهش قیمتی حداقل تا 200 تومان رادارد اما محرک آن اخبار بنیادی و بهبود وضعیت شرکت میباشد.

گزارش 3ماهه شپترو موتور محرک پتروشیمیها  خواهد شد . براین اساس شپترو در 3ماهه موفق به تحقق 775ریال معادل 38درصد سود 2000ریالی سال مالی 92 شد . بررسی صورت 3ماهه حاکی از عقب بودن فروش و تولید از لحاظ مقداری(به میزان 12درصد) نسبت به برنامه میباشد که تحقق این میزان سود راباید مدیون افزایش قیمت pvc به عنوان محوصل اصلی و نرخ تسعییر ارز باشند .

نکته دیگر نیز که باید یاداور شویم یادآوری دوره 3ماهه سال مالی 91 و تحقق بیشاز 70درصدی سود معادل  526 ریال که در آخر دوره 12ماهه 91 شپترو برخلاف انتظارها 1502ریال بیشتر پوشش نداد.

مقاومت مهم 1530 تومان

تعدیل سود وپاسار مطمئنا عاملی برای روشن شدن مجدد گروه بانکی خواهد شد . وپاسار با توجه به تعدیل 30درصدی سود دوره مالی 91 از 338 به 441 ریال اماده برگزاری مجمعی خواهد بود که انتظار تقسیم 28تا30 تومان را داریم. از سوی دیگر وپاسار با توجه به سود 380ریالی سال مالی 92 حداقل قیمت سهم 220-215 تومان براورد میشود که با توجه به تعدیل انتظاری در این نماد و بهبود شرایط گروه بانک اهداف بالاتری را نیز میتوان برای این نماد متصور شدپاسارگاد 17تیر اماده برگزاری مجمع میشود.

حتوکا یکی از نمادهای گروه حمل و نقل میباشد این نماد 1973ریال در سال مالی 92 محقق نموده این در حالی است که که سود 92 شرکت با افت قابل توجهی 510 ریال براورد شده (شرکت سال مالی 91 از محل فروش سرمایه گذاری سودی معادل134تومان به ازای هر سهم ایجاد نمود)طی سال های اخیر 60 تا70درصد حتوکا سود تقسیم نمود که با فرض این مهم  انتظار نمیرود به قیمیت بیش از 580 تومان دست یابد از سوی دیگر هیات مدیره برنامه تقسیم 197ریالی را در دستور کار قرارداده!!

اماده برگزاری مجع با توجه به تحقق 978 ریال سود خواهد شد این در حالی است که حتاید طبق برنامه تقسیم 520 ریالی را در دستور کار قرارداده . یکی از نکات مهم حتاید در سال های  اخیر کاهش حجم فعالیت ها در بنادر مهمی چون شهید رجایی به خصوص با توجه به شرایط تحرمی میباشد که این انتظار میرود امسال با تکمیل برخی طرح ها  و کاهش تحریم ها و افزایش میزان واردات و صادرات در بنادر حتاید ارز درآمد مناسبی در سال مالی 92 برخوردار شود.با فرض تقسیم 520 ریال سود در مجمع 91 و سود براورد شده 894ریالی  در سال مالی 92 پی به ای بعد از  مجمع  5.17 براورد میشود(پی به ای فعلی نماد و گروه به ترتیب 5.76 و 14.37 )  انتظار داریم سهم پس از یک اصلاح کوتاه مدت در محدوده 460 مجددا با توجه بیشتر سرمایه گذاران مواجه شود.

در حالی 17تیر برای حضور در مجمع آماده میشود که شبریز 1438ریال در سال مالی 91 سود محقق نموده این در حالی است که گزارش هیات مدیره کماکان بر تقسیم 10درصدی سود تاکید دارد که به نظر با توجه به سیاست های پارسان انتظار تقسیم حداکثری راداریم. از سوی دیگر کماکان از برگشت مالیات ارزش افزوده سخن به میان میآید که میتواند حداقل 70درصد تعدیل رادرسود 92 شبریز ایجاد کند راه اندازی طرح بنزین سازی شبریز و اثرات پتروشیمی تبریز مطمئنا در روند سودآوری سال مالی 92 شرکت موثر خواهد بود.
شبریز طبق برنامه زمان بندی از شهریور اقدام به پرداخت سود خواهد کرد. شبریز در مرز2400تومان کارسختی بریا گذر از مقاومت یاد شده در مقطع فعلی خواهد داشت.

در حالی 2235ریال محقق نمود که پیش از این در گزارش 12ماهه کگل از تحقق 2114ریال خبر داده بود در این بین شرکت تقسیم 75درصدی سود را با توجه به اهداف شرکت مناسب دیده .بعید نیست سهم در جو فعلی با یک رشد مقطعی اما سپس با افت در بازار مواجه شود .روند قیمتی کگل باید مورد توجه قرارگیرد احتمال ک اصلاح قیمت در سهم زیاد میباشد.کگل طبق برنامه زمان بندی از شهریور اقدام به پرداخت سود خواهد کرد. کگل تا مادامی که بالای 1000تومان معامله میشود از حاشیه امن برخوردار خواهد بود.

bashgah-banner nokhbegan-start

4 نظرها

  1. سلام و دست مریزاد
    سلام و دست مریزاد
    آقای عباس زاده در مورد پارسان بیشتر توضیح بفرمایید. این سهم خسته کننده شده!!! نهایتا این رو رد کنیم یا اینکه بازم صبر پیشه کنیم و آنرا نگه داری کنیم.
    **با پوزش از ارسال مجدد جمله بالا خیلی رسا نبود**

نطر گذاشتن