بر بام بازار شنبه 09 شهریور ماه…

254
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 09 شهریور ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Aug 31Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام و عرض ادب به تمامی دوستان بورسی؛

امیدوارم با توجه به فضای اخیر که چندان هم نگران کننده نیست حال معاملاتی تان خوب باشد. کاهش ریسک حمله به سوریه ریزش شاخص بورس های سایر کشورها را متوقف و عاملی برای کاهش قیمت طلا و نفت شد در این بین نکته مهم کاهش شدید قیمت فلزات اساسی بود.

عزیزان امروز اگرچه شاخص منفی بود اوضاع هنوز زیر تیغ ریسک های سیستماتیک است اما افزایش خرید ها و بالا رفتن شاخص اطمینان برای معاملات از نکته های مثبت بازار امروز بود.به قول دوستی این منفی ها وقت مناسبی را برای سرمایه گذاری های بلند مدت است ات بتوانیم در نماد های خوب بازار و قیمت های پایین با اشتیاق از دستان فروشنده ها گرفته و منتظر کسب سود های خوبی باشیم.

اخیرا نیز بسیاری از نماد ها با عنایت به اینکه وضعیت مناسبی دارند و طرح های توسعه شان بر روی گزارش های کدال نشسته است می توانند گزاره های مناسبی باشند.به عنوان مثال می توان از گروه های فولادی و معدنی و پتروشیمی و پالایشگاهی و مواد غذایی نیز نام بود.

امروز بازار بازگشایی بیمه ی آسیا را در دستور کار خود قرار داد این با این حرکت مهندسی شده علاوه بر 183% افزایش قیمت در این نماد،شاهد بازگشت 51 واحدی شاخص از عمق افت 200 واحدی بودیم.این هم از همان حرکاتی است که اخیرا در همین مطالب خدمتتان مثال زدم.

نمودار شاخص را خدمتتان ارائه دادیم تا بهتر بتوانیم در خصوص حمایت خای شاخص و زمان برای خرید و فروش اقدام کنیم.

امروز حجم معاملات نیز گواه خوبی بر ورود خریداران بود.

ارزش معاملات    2183 میلیارد ریال

حجم معاملات    838 میلیون عدد

 

$$$            3225 (13:30)

برویم به سراغ صنایع امروز:

  *خودرویی ها

در گروه خودرو فعلا که خبری از آنهمه صف های میلیونی و مستحکم نیست.تنها خلنت با رنگ دل انگیز سبزش راه خود را از گروه جدا کرده است.برای این سهم و تمحرکه قبلا تشریح وضعیت نموداری هم کرده بودیم.در نماد خودرو شاهد ریزش صفوف فروش و جمع آوری آن هم بودیم.خساپا و خبهمن که از بهترین ها نیز بودند اکنون گرفتار دام اخبار سیاسی شدند.در مجموع در خصوص رسیدن شاخص گروه صنعت به مقاومتی مهم قبلا مطالبی نوشتیم.

نقل قول:

سه بلوک وساپا ولساپا و خزامیاد با رقابت در خرید مواجه شدند این شرایط خبر مثبتی برای سایپا و 3نماد ذیل میباشد محاسبات صورت گرفته از تعدیل جداکثر35ریالی در صورت انجام معامله خبر میدهد. شاخص گروه خودرو نیز اصلاح را تایید میکند این اصلاح میتواند بریا سایپا تا محدوده160 تومان ادامه داشته باشد.

*گروه سیمان ،آهک و گچ

در خصوص گروه سیمان برای برخاستن گروه همچنان باید منتظر همان خبری که از افزایش نرخ حکایت داشت،باشیم.در این گروه و سایر گروه مشابه که حمل و نقل داشته و انرژی مصرف می کنند باید گفت نگرانی نداریم چرا که وزیر در خصوص عدم افزایش نرخ انرژی خبر داده است.

نقل قول:

سفارس در پایان دوره 12ماهه تنها 202 ریال پوشش داد این در جالی است که دوره مشابه 91 معادل250ریال پوشش داده بود،البته گفته میشود با توجه به افزایش سود زیر مجموعه ها سود سال مالی 93 با تعدیل مناسبی همراه خواهد شد با احتمال ورود سیمان آبیک در سال 93 سود 30تا35تومانی را میتوان برای سفارس در نظر گرفت ارزش ذاتی فعلی 315 تومان بدون براورد ارزش پرتفوی خارج بورسی / سفارس با گزارش حائز نیاز به اصلاح قیمت حداقل تا250 تومان دارد افت به زیر 300 تومان سیگنال را قطعی خواهد کرد.

*گروه بانکـی ،

گروه بانکی بابت بالارفتن سود های پرداختی شان زمین گیرند.اما اگر وزارت اقتصاد دستور متناسبی در این خصوص ندهند علاوه بر این که سهام این گروه افت شدیدی را متحمل می شود باید گفت در بازار واقعی و فیزیکی نیز بانک ها می توانند گوی سبقت را در حوزه ی جذب نقدینگی از بورس بگیرند.همچنان نظرمان برای کوتاه مدت در خصوص پاسارگاد و پارسیان و میان مدت تر بر روی ملت و تجارت و کارآفرین است.امروز تجارت با 209 تومان که حمایتش بود برخورد مناسبی نداشت.اما به نظر می رسد برخی از معاملات به طور نسبی و دستوری انجام می شود.

*در گروه موادغذایی

از گروه های خوب بازار همین گروه است که امروز غبشهر در این گروه و این بازار واقعا خودی نشان داد.منفی شدن های پیاپی سهم و در نهایت مثبت شدن آن حکایت از امیدواری به تعدیل خوب سهم مثلا  EPS 1000 تومانی در گام اول و قیمت های 5500 تومانی با حمایت 3700تا 4000 تومان دارد.

*در گروه کاشی و سرامیک

در گروه کاشی و سرامیک اعتقادات بر این است که اشباع و رشد این اعضا تمام است.اما همیشه این طور نیست.در خصوص کسرا منتظر حمایت آن باشید.می توان گفت کسرا در روند صعودی خود مستعد رسیدن به کف کانال و رشد 10-15 درصدیست.

*در گروه پتروشیمی

گزارشی که شیران ارائه کرده حکایت از تعدیل سود 20% دارد.در این گزارش عنوان شده که شیران قصد دارد که 400 میلیون درهم خود را در بازار آزاد به فروش رساند.

در خصوص سایر اعضا اقبال بهتر از قبل و حتی بهتر از سایر بازار را داشتیم.این چند روز از حمایت های شیران و مخصوصا مارون و زاگرس هم نوشتیم.داشتن سهم هایی که صف خرید در بازار منفی دارند نوعی کسب روحیه خواهد بود.نکته ی گروه برای امروز بالاآمدن و عرض اندام نماد های اصلی و خوش شناخته شده بود که منجر به  انزوای شکربن شدوص و شپاکسا شد.

*در گروه فلزات

گروه فلزات بی رمق با توجه به فضایی روانی حاکم بر فلزات جهانی اند.اما نمی توانستیم از مثبت های فلزات اساسی لذت نبریم.به جز گروه سنگ آهنی و معدنی امروز برای کل گروه روز مثبت و امیدوار کننده ای بود.در خصوص فروس می توان اشاره به افزایش نرخ فروسیلیسیم کرد.البته خبر منتفی شدن 38% قیمت سوخت هم بی تاثیر نیست.

نقل قول:

ارزش ذاتی وسپه به زیر 300نزول نموده انتظار میرود سپه تا پایان دوره حداقل به سود 500ریال دست یابد این شرایط سهم را به اصلاح تا محدوده18-190 تومان ترغیب میکند .

مپانا نیز در گزارش خود ضمن تایید انعقاد قرارداد احداث نیروگاه با شرکت گهر انرژی سیرجان اثرات سودآوری را منوط به پس از دریافت پیش دریافت عنوان نمود .
لازم به توضیح مپنا در حال انعقاد قراردادی جدید با شرکت گاز و احتمال پذیرش نیروگاه عسلویه نیز وجوددارد./سیگنال منفی در اصلاح قیمت دیده نمیشود کمکان محدوده حمیات 650 تومان اثر گذار میدانیم.

موتوژن سود دوره مالی جدید را 1310 ریال اعلام نمود این در حالی است که نسبه به سود 1485ریال سال مالی 92 کاهش 12درصدی را نشان میدهد.در نگاه اول گزارش در مقدارتولید و فروش و مبلغ فروش تغییری خاصی را نشان نمیدهد که حاکی آغازی محافظه کارانه در سال مالی جدید دارد.
افزایش سرمایه 120 درصدی از سه محل پیش بینی شده (100%آورده – 14.64%اندوخته و 5.36درصد انباشته)
در بموتو انتظاراز یک اصلاح قیمتی منطقی است و پیشنهاد خرید نمیشود به خصوص با شکست به زیر900تومان هدف انتظاری محدوده750 اما پس از اصلاح پیشنهاد خرید داریم / سود تقسیمی در مجمع 92 حداقل100.

در نهایت توجه شما را به گزیده ی برنامه های رئیس بانک مرکزی جلب می کنم:

رئیس کل بانک مرکزی در تشریح برنامه‌های پیش روی بانک مرکزی گفت: ممانعت از منفی شدن نرخ سپرده‌های بانکی، کنترل پایه پولی با هدف مهار تورم از طریق تجهیز بانک مرکزی به ابزارهای کنترل پایه پولی است، چاره اندیشی برای بدهی‌های مسکن مهر به شبکه بانکی، توسعه بازار بین بانکی، اصلاح رابطه مالی بانک مرکزی و خزانه از طریق گسترش نقش بازار سرمایه در تأمین مالی بنگاه‌های تولیدی، تقویت نقش شورای پول و اعتبار و تشکیل اتاق فکر برای این شورا در راستای میل به هماهنگی کار کردی از برنامه‌های بانک مرکزی خواهد بود..

 

bashgah-banner
نوشته قبلیشیران در موقعیتی تازه ….
نوشته بعدیسطوح بازگشتی این 3 سهم
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

3 نظرها

  1. با سلام اقای عباس زاده چند روزی است به سوالات پاسخ نمی دهید اتفاقی افتاده در روند کاریتان ممنون از لطف شما در ضمن گزیده ی برنامه های رئیس بانک مرکزی را واضح تر توضیح میدهید ایا به نفع بورس است یا ضرر بورس

نطر گذاشتن