بر بام بازار شنبه 09 فروردین ماه 93…

318
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 09 فروردین ماه 93...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Mar 29Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

در هفته های قبل تحلیل جامعی از شاخص کل ارائه شد. اکنون در فریم 1 ساعته نگاهی به وضعیت تکنیکی شاخص داریم. عملا می توان نمودار شاخص کل را در فریم یک ساعته در داخل یک کانال نزولی محصور کرد. البته باید خاطر نشان شد که اعتبار این کانال چندان بالا نیست. هر چند شرط اعتبار کانال 5 تماس با خطوط بالایی و پایینی است ،‌اما در کانال نزولی باید تعداد تماس ها با سقف 3 باشد که در اینجا بالعکس است.

با این حال واگرایی مخفی منفی بین شاخص و اندیکاتور rsi باعث می شود فعلا به این سطح توجه ویژه ای داشته باشیم.

البته به عنوان نکته مثبت می توان گفت که در تایم فریم یکساعته پس از 168 کندل (تقریبا معادل 48 روز کاری) شاخص بالای ابر ایچیموکو نفوذ کرده است که می تواند امیدوار کننده باشد.

مطابق ابزارهای تکنیکی 77745 الی 77429 محدوده حمایتی پیش روی شاخص کل می باشد.

اخبار سیاسی

***به گزارش بی‌بی‌سی، مجمع عمومی سازمان ملل همه‌پرسی کریمه را برای الحاق این شبه جزیره به روسیه غیرقانونی و حمایت خود را از تمامیت ارضی اوکراین اعلام کرد. یکصد کشور به این قطعنامه غیر الزام آور رای مثبت دادند و یازده کشور با آن مخالفت کردند. پنجاه و هشت کشور هم به آن رای ممتنع دادند.

با اینکه این قطعنامه الزام آور نیست اما کشورهای غربی امیدوارند تصویب آن بتواند انزوای دیپلماتیک روسیه را پر رنگ‌تر کند. این قطعنامه الزام آور نیست بنابراین بیشتر جنبه‌ای نمادین دارد.

*** در همین راستا باراک اوباما هم برای گفتگو با ماتئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا به رم رفته گفت تصویب این قطعنامه نشانه محکمی است که دنیا اوکراین را در این شرایط دشوار تنها نخواهد گذاشت. رییس جمهور آمریکا اظهار امیدواری کرد که روسیه قدم به راه دیپلماسی بگذارد و موضوع را به طریقی صلح‌آمیز حل کند.

***این در حالیست که آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر موقت روز گذشته به پارلمان اوکراین گفت این کشور در آستانه ورشکستگی اقتصادی و تجاری قرار دارد.

پیش از این رای‌گیری صندوق بین‌المللی پول وامی به ارزش ۱۴ تا ۱۸ میلیارد دلار را در حمایت از اوکراین تصویب کرده بود. رییس جمهور آمریکا این تصمیصم صندوق بین المللی پول را گامی بزرگ رو به جلو توصیف کرد که به اقتصاد اوکراین ثبات می‌دهد و نیازهای درازمدت مردم این کشور را مرتفع می‌کند.

کنگره آمریکا هم روز پنج‌شنبه لایحه‌ای را برای پرداخت یک وام یک میلیارد دلاری به اوکراین تصویب کرد. برای اینکه این لایحه قانون شود باید به امضای باراک اوباما برسد.

اخبار اقتصادی

*** رویترز نوشت: افزایش قیمت سوخت در ایران نخستین آزمایش بزرگ توانایی پرزیدنت روحانی برای حفظ حمایت مردم از خود در مقابل حملات تندروها است. روحانی با انعقاد توافق موقت هسته ای با 1+5 بسیاری از ایرانیان را خرسند کرده است. او وعده ی آزادی اجتماعی بیشتری داده و برخی از آسیب های وارد شده به اقتصاد ایران را ترمیم کرده است که شامل ثبات ارزش ریال و کنترل تورم می شود.

اما این دستاوردها می تواند با مدیریت نامناسب در فاز دوم هدفمندی یارانه ها مورد تهدید قرار گیرد. اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها تلاشی از سوی دولت روحانی برای اصلاح وضعیت اقتصادی کشور پس از سومدیریت محمود احمدی نژاد است. اما این مسئله برای بسیاری از ایرانیان دشوار خواهد بود و شاید منجر به کاهش سرمایه سیاسی روحانی شود که او به آن در مذاکرات هسته ای نیاز دارد.

کریم سجاد پور کارشناس مسائل ایران در این باره گفت: مردم به امید بهبود اوضاع معیشتی به روحانی رای دادند.

یک دیپلمات ارشد غربی در تهران در این رابطه بیان داشت: اعلام برنامه روحانی برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها موجب نگرانی در جامعه ایران شده است.

وی افزود: این طرح موجب فشار به افرادی می شود که به روحانی رای دادند و تاثیری منفی بر روی تورم و ارزش محصولات مختلف دارد.

بازارهای جهانی

روز جمعه بازارهای جهانی به کار خود در این هفته پایان دادند. هر بشکه نفت سبک آمریکا 101 دلار و 60 سنت قیمت خورد. این در حالی است که نفت برنت دریای شمال 108 دلار و 7 سنت قیمت دارد.

هر اونس طلا هم در 1294 دلار به کار خود پایان داد. در سایر فلزات رنگین هر تن مس 6680 به کار خود پایان داد و روی به 1968 دلار رسید. این در حالیست که سرب 2045 دلار قیمت دارد و هر تن آلومینیوم نیز 1707 دلار به فروش می رسد.

در بازارهای داخلی نیز دلار 3018 تومان قیمت دارد و هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید 952 هزار تومان به فروش می رسد.

بازار سهام

در گروه پالایشی اوضاع چندان مساعد نیست. خبرهایی از احتمال اعمال قانون کیفی سازی در سال 93 و کاهش سود 93 این شرکت ها دلیل اصلی سبقت گرفتن فروشندگان در این گروه از یکدیگر است. از طرف دیگر گفته می شود نمادهای این گروه اختلاف حساب با وزارت نفت و شرکت ملی پخش دارند. لیدر این گروه یعنی شبندر ، کف کانال صعودی خود را بی اعتبار کرده است. هر چند به نظر می رسد که محدوده 1280 تومان حمایت مناسبی در پیش روی سهم باشد اما عده ای از تحلیل گران بر این باورند که شبندر با توجه به شکست کف کانال قاعدتا باید به اندازه عرض کانال شکسته شده نزول کند و بنابراین 1100 تومان را به عنوان هدف این ریزش معرفی می کنند.

در گروه پتروشیمی اکثر نمادهای این گروه با ترند نزولی خود دست و پنچه نرم می کنند. این در حالی است که شاخص گروه شیمیایی نیز در نزدیکی خط روند نزولی خود با واگرایی مخفی منفی دست و پنجه نرم می کند. این ریزش احتمالی در گروه پتروشیمی می تواند فرصت مناسبی برای خرید شرکت های DPS دار، جهت حضور در مجمع باشد.

در گروه بانکی بانک صادرات علیرغم جدی تر شدن بحث فروش نیروگاه قائم همچنان با عرضه سهامداران درصدی خود مواجه است. البته هنوز این معامله قطعی نشده است اما رقم فروش این نیروگاه حدود 2300 میلیارد تومان ارزیابی می شود. لاز به ذکر است بانک صادرات نیروگاه قائم را 1200 میلیارد تومان خریداری کرده است. به لحاظ تکنیکی سهم ترند نزولی خود را شکسته و به محدوده شکست پولبک داشته است. تثبیت بالای 114 تومان می تواند نوید بخش رشد تا 122 تومان باشد.

در گروه خودرویی در حالیکه بازار همچنان چشم به بازگشت خودرو دارد ،‌ نگاه ها معطوف به سایپا و زامیاد است. در روزهای گذشته زامیاد تا حوالی 145 تومان رشد کرد و بازدهی 20 درصدی را برای سهامدارانش به ارمغان آورد. اگر سهم بتواند خود را به ترند نزولی برساند ، می توان محدوده 172 – 180 تومان را به عنوان هدف قیمتی معرفی کرد. البته با توجه به رشد اخیر سهم به نظر برای تجدید قوا لازم است زامیاد تا حوالی 120 تومان اصلاح کند. سایپا نیز نرسیده به مقاومت 200 تومانی سرخم کرد و با افزایش عرضه ها روبرو شد. به نظر می رسد محدوده 160 تومان برای خرید کم ریسک باشد.

در گروه سیمانی شنیده می شود در برخی از شهرها نرخ سیمان افزایش یافته است! از طرفی دیگر گفته می شود دولت چندان با این افزایش نرخ موافق نیست. با این حال سیمانی ها طبق یک سنت همیشگی معمولا در فصل بهار خوب ظاهر می شوند. در این گروه سفارس مطابق معمول می تواند از گزینه های خوب سیمانی باشد اما باید توجه کرد که سهم حوالی 440 تومان با محدوده مقاومتی درگیر خواهد شد. برخی تکنیکالیست ها معتقدند موج 5 سفارس با هدف 600 تومان آغاز شده است.

در گروه دارویی شاهد جو نسبتا آرامی هستیم. به نظر می رسد تیپیکو کم کم به قیمت های جذابی برای خرید می رسد. محدوده 675 تومان کف کانال صعودی در فریم 1 ساعته است. نوسانگیران می توانند به امید بازدهی 10 درصدی در این محدوده وارد معامله شوند.

در گروه ساختمانی بازار همچنان از ریزش سنگین هفته های اخیر ترسیده است. در این گروه ثاخت پی بر ای مناسبی دارد و می تواند در قیمت های 180 – 185 تومان برای خرید جذاب باشد. البته باید متذکر شد این سهم علیرغم پی بر ای بالا سود تقسیمی بسیار پایینی دارد و سال مالی آن منتهی به 31 شهریور است. با این حال به لحاظ تکنیکی سهم در محدوده 180 – 185 با ترند صعودی 8 ساله خود روبرو می شود.

در سایر نمادهای بازار به نظر مپنا همچنان با صف فروش دست و پنجه نرم کند. حمایت معتبر سهم روی 740 – 760 تومان قرار دارد.

در نماد مبارکه ، فولاد برای لمس کف کانال صعودی می تواند یکبار دیگر تا حوالی 400 تومان اصلاح قیمتی را تجربه نماید.

موفق باشید…

bashgah-banner

2 نظرها

 1. سلام جناب عباس زاده ی عزیز و سال نو بر شما مبارک.
  ببخشید چند سوال داشتم که امیدوارم لطف نموده و پاسخم را بدهید که در اینصورت بسیار از شما ممنون خواهم بود:
  1) بنده هر بار که خط روند حمایتی شاخص در فریم هفتگی را رسم میکنم به این نتیجه میرسم که شاخص طی ریزشهای زمستانی به اندازه ی یک کندل زیر خط روند رفته بود و با این اوصاف، آن پنج شش روز مثبت بازار در روزهای منتهی به عید را پولبکی تلقی میکنم که شاید خبر از ریزشهای ناگوارتر در روزهای آتی میدهد. آیا این برداشت بنده درست است یا خیر؟
  2) در مورد سفارس، قویترین محدوده ی حمایتی که برای ورود مناسب باشد در چه قیمتی است؟ آیا در مورد این سهم الگوی هارمونیک خاصی که خبر از افت سهم بدهد، وجود دارد؟
  3) به نظرتان پوشش بسیار ضعیف ثاخت در گزارش 3 ماهه (4 درصد) و بطور کلی، رکود بازار مسکن و ساختمان که به عقیده ی خیلی از کارشناسان به راحتی قابل برطرف شدن نیست، مشکلات فاندامنتال مهمی بر سر راه شرکتهای ساختمانی -بطور اعم- و شرکت بین المللی توسعه ساختمان -بطور اخص- به حساب می آیند یا خیر؟ در ضمن، جسارتا فکر میکنم در متن در مورد پی بر ای شرکت ثاخت در متن اشتباه تایپی شده. چون p بر e این سهم در سایت tsetmc برابر 4.02 است.
  باز هم از لطف شما سپاسگزارم.

  • اولا شاخص هنوز خود را در زیر خط تثبیت نکرده اما خب احتیاط شزط عقل بوده و هست و باید در بازار کوچکی چون ایران بیش از پیش احتیاط کرد.در خصوص از دست رفتن حمایت 77 هزار صحبت کردیم که ریزش 4 هزار تایی را سبب خواهد شد.فعلا که بازار دل بخواهی شه با این تفاسیر بنده بهترین حمایت رو حوالی 300 می دونم.

نطر گذاشتن