بر بام بازار شنبه 12 بهمن ماه…

213
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 12 بهمن ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Feb 1Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

خب اولین روز هفته ی را پرانرژی تر گذاراندیم.خدا رو شکر دوستانی که سهم هایشان را با پیشنهاد بنده نگه داشتند.چندین بار برای کسانی که بسیار نگران بودند (از جمله خودمان-راه دوری نمی رویم) گوشزد کردیم که در منفی های اخیر فروشنده نباشید.حداقل این روزها یا روزهای مثبت پسین دیگر می توانید با ضرر یا حتی سود و بدون تشویش فروش داشته باشید.البته این قضیه برای برای آن عزیزانی می گوییم که حوصله شان از بازار سر رفته و گرایش به نقدینگی بیشتر دارند.هر چند که تو همین بازار (آشفته بازار) هم می توان برنده بود.البته جرات،جسارت،ریسک و دانش خودش را می خواهد که هدف از دورهم جمع شدن ما هم همین است.

دوستی از ما خواست که پیش بینی بلندتر از بازار داشته باشیم.به دیده ی منت می توان این گونه اظهار کرد که بازار تا پایان امسال با داده های کنونی پتانسیل رشد 20% را دارد.سروران توجه داشته باشید منظور از بازار شاخص نیست چرا که این شاخص مشکلات خود و محاسبات غیر معقولی دارد و اگرچه کمی تا قسمتی تحلیل پذیر است اما یک مشکل روانی در خود دارد و آن هم این که تغییرات شاخص مطابق سیستمیک ریسک بر کل فضای حاکم بر معاملات تاثیر گذار و تاثیر پذیر است.

اما برای سال بعد انتظار داریم که 50% حداقل بتوانید از بازار بازدهی بگیرید.این اعداد و پیش بینی ها هم با فرآیند های بررسی پذیر و بنیادی و هم با تارگت های فنی و تکنیکی همخوانی و همراستاست.

درمجموع برای سال بعد حسب آزاد شدن تحریم ها اولویت ها را با خودرو-حمل و نقل و پتروشیمی می دانیم.چند نکته ضمیمه ی حرف های بنده است  و آن هم سایر عواملی که می تواند سه صنعت نامبرده را تقویت را صنایع دیگر را به لیست آن اضافه کند پس از مجموع اخبار در متن زیر به نقل از پایگاه های اطلاع رسانی برایتان آورده ام…. :

اخبار سیاسی

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه پنجاهمین کنفرانس امنیتی مونیخ درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات ایران و گروه 1+5 درباره گام نهایی گفتگو کردند. اخیرا اخباری در رسانه‌ها مطرح شد که دور بعدی مذاکرات در نیویورک خواهد بود که مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه و همچنین سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران اعلام کردند که هنوز زمان دقیق و مکان مذاکرات قطعی نشده است. ظریف اخیرا در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس با کاترین اشتون دیدار و پس از این دیدار اعلام کرد که دور بعدی مذاکرات در اواخر بهمن ماه برگزار خواهد شد.

کنفرانس بین المللی ژنو 2 در مورد بحران سوریه بعد از 9 روز به پایان خود رسید در حالی که بر اساس گفته‌های طرفین و اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه دستاورد آن صفر بوده است. دو طرف روز شنبه با هم دیدار کردند و شدت اختلاف بین دو طرف به حدی بود که ابراهیمی بعد از مذاکرات مستقیم دولت و مخالفان اعلام کرد طرفین با یکدیگر صحبت نکرده و مواضع خود را به واسطه وی اعلام می‌کرده‌اند. ابراهیمی بعد از پایان مذاکرات گفت: بدون شک دستیابی به پیشرفت در مذاکرات به کُندی صورت می‌گیرد ولی می‌توان برای رسیدن به آینده از همین نقطه آغاز، شروع کرد. ابراهیمی شکاف در مواضع هیئت نظام سوریه و هیئت مخالفان دمشق را بزرگ توصیف کرد و گفت که هیچ تعهدی از طرف‌های درگیر مبنی بر توقف درگیری نشنیده است.

اخبار اقتصادی

در مورد فاز دوم هدفمندی دو نقل قول از رییس جمهور و وزیر اقتصاد داشتیم. دکتر روحانی گفته است: برخی گروه‌ها دلسوزانه درخواست می کردند که فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را با توجه به شرایط فعلی کشور اجرا نکنیم اما ما سعی می‌کنیم در ارتباط با بحث تغییر قیمت‌ حامل‌های انرژی در مواردی که در امر تولید دخالت دارند، شیب ملایمی را داشته باشیم تا مانعی بر سر راه تولید ایجاد نشود اما در مواردی که به حوزه تولید ارتباط چندانی ندارد، همانند بنزین، شیب تندتری را در افزایش قیمت‌ها خواهیم داشت.

در همین راستا علی طیب نیا افزود : با توجه به این که با وجود کاهش نرخ تورم همچنان کشور در وضع رکود اقتصادی به سر می برد دولت شیب افزایش حامل های انرژی را ملایم انتخاب کرده است. وی تاکید کرد: افزایش قیمت حامل های های انرژی باید با شیب ملایم به سمت قیمت های هدف حرکت کند و در دوره چند ساله به قیمت هدف برسیم تا آثار منفی به حداقل برسد.

بازارهای جهانی

هفته گذشته بورس های جهان تحت تاثیر آمار نامناسب از اروپا و نگرانی هایی که در اقتصادهای نوظهور ایجاد شده است منفی بود. شاخص اس اند پی در پایان این هفته در سطح 1740 قرار کرد. نزدک با 7 واحد افت به 4117 واحد رسید و شاخص استاکس در 3013 واحد به کار خود پایان داد.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال 106 دلار قیمت خورد. نفت سبک آمریکا نیز در 97 دلار به کار خود پایان داد. این در حالی است که هر اونس طلا در بازارهای جهانی به 1241 دلار رسیده است. هر تن مس نیز 7109 دلار و هر تن روی هم 1968 دلار قیمت دارد.

بازار سهام

هر چند شاخص کل در دو روز کاری گذشته ، بخشی از افت سنگین خود را به لطف حمایت سهامداران حقوقی جبران کرد ، اما هنوز اهالی بازار با شک و تردید روند بازار را دنبال می کنند. پس از یک ریزش سنگین که باعث افت قیمت 40 درصدی در برخی از نمادها شد ، بسیاری از فعالان بازار سرمایه شمشیرهای خود را غلاف کردند. خصوصا در نمادهایی که با سفته بازی شاهد رشد آن ها بودیم ،خریداران عقب کشیدند. متاسفانه شرایط کنونی بازار به گونه ای است که هنوز نرخ خوراک و نرخ بهره مالکانه مشخص نشده است.

شیب افزایش نرخ حامل های انرژی نیز همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. در حالی دولتی ها از افزایش نرم نرخ حامل های انرژی سخن می گویند که برخی از سایت های خبری حداقل از افزایش 40 درصدی قیمت های انرژی سخن می گویند. این در حالی است که عده ای دیگر متعقدند در سال آینده انرژی 85 تا 125 درصد در ایران گران تر خواهد شد. همه این عوامل دست به دست هم می دهند تا تشکیل سبد سهام در بازار سهام، بیش از پیش سخت تر شود. حتی گروه بانکی که در حال حاضر یکی از کم ریسک ترین های بازار است در صورت کاهش نرخ بهره بانکی با شوک منفی می تواند مواجه شود.

در مجموع نسبت به ماه های قبل سود کردن در بازار دشوار شده است و مسلما دیگر از سودهای چند ده درصدی در کوتاه مدت خبری نخواهد بود. در مثبت امروز بیشتر سهم ها 10 – 15 درصد از کف قیمتی خود فاصله خواهند گرفت. افرادی که در ریزش قبلی با تمام قدرت در بازار بودند ،‌مسلما از این ریزش درس های لازم را گرفتند. توصیه می کنیم برای اطمینان خاطر بیشتر در مثبت امروز یا نهایتا فردا 10 تا 20 درصد از پرتفوی خود را برای روزهای سخت بازار نقد کنید. تا در روزهای منفی بازار بتوانید میانگین خرید خود را پایین بیاورید.

در گروه رایانه و انفورماتیک، همکاران سیستم با مقاومت 535 تومان درگیر می شود. در صورت شکست این محدوده سهم می تواند تا حوالی 590 تومان پیشروی نماید. در روزهای گذشته سهم در حدود 30 درصد از ارزش خود را از دست داد.

در همین گروه در نماد رکیش به لحاظ تکنیکی الگوی هارمونیک alt shark تشکیل شده است. اولین مقاومت سهم روی 720 تومان قرار دارد که گذر از آن سهم را به سمت 760 تومان سوق خواهد داد.

در نماد سرمایه گذاری سایپا 148 تومان حمایت خوبی برای قیمت ساخته است که از آن می توان به عنوان حد ضرر استفاده کرد. محدوده 170 تومان اولین سطح مقاومتی قیمت است که درصورت شکست این سطح ، سهم می تواند تا 200 تومان رشد نماید.

در نماد لیزینگ رایان سایپا ، الگوی هارمونیک bat شکل گرفته است. البته محدوده 200 – 210 تومان ، اولین سطح مقاومتی پیش روی قیمت است.

در گروه سیمانی، فعلا نحوه نرخ تسعیر ارز و همچنین احتمال افزایش نرخ حامل های انرژی این صنعت را تهدید می کند و باعث شده تا بازار بار دیگر این گروه را پس بزند. هر چند بسیاری از نمادهای این گروه در محدوده جذاب خرید قرار دارند اما توصیه می کنیم تا رفع ابهام های موجود در این صنعت سرمایه گذاری نکنید.

در گروه دارویی اغلب نمادهای این گروه اصلاح مناسبی داشتند.دکوثر و دکیمی را هم زیر نظر داشته باشید. دو سهمی که همچنان با صف فروش مواجه هستند و به نظر می رسد کم کم در حال رسیدن به محدوده های جذاب برای خرید هستند. به لحاظ تکنیکی هر دو سهم 10 درصد با کف قیمتی خود فاصله دارند.

در گروه کاشی و سرامیک یک گزارش ضعیف دیگر بر روی کدال نشست. کاشی حافظ سود 25 تومانی خود را تبدیل به 4 تومان کرد. این در حالی است که شرکت از ابتدای امسال تاکنون با صف خرید پیشروی کرده است. متاسفانه مشخص نیست دلیل وجود شرکتی با شناور بسیار پایین در بازار بورس چه مفهومی می تواند داشته باشد؟!

پیروز باشید :…

bashgah-banner

6 نظرها

نطر گذاشتن