بر بام بازار شنبه 17 اسفند ماه…

264
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 17 اسفند ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Mar 8Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

دوستان این چند روز بحث و حرف و حدیث در خصوص کمیت و کیفیت محدودیت های فروش بالا رفته به طوری که عنوان می شود نمی توان این گونه مصنوعی ادامه داد و شاخص را بالا برد هر چند که شاخص با این ترفند هم بالا نرفته است.متن زیر در خصوص نشست حقوقی هاست:

نشست صبح امروز 20 حقوقی ارشد بازار سرمایه با اجماع نظر بر سر سه موضوع اساسی به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار بورس 24،در جلسه امروز حقوقی ها پایان محدودیت های حاکم بر فروش سهام و همچنین طرف مشورت قرار گرفتن حقوقی ها با نهاد ناظر بازار سرمایه در کنار تلاش بورس برای اتصال به کابینه به عنوان سه موضوع مهم مورد جمع بندی قرار گرفت و قرار شد عصر امروز در جلسه ای با مدیران بازار سرمایه هم در میان گذاشته شود.

در جلسه امروز حقوقی ها بحث کلی،بررسی وضعیت بازار بود و این که با توجه به محدودیت های بازار هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت چه سیاست هایی باید در پیش گرفته شود؟ همچنین این که از این به بعد اگر قرار است تصمیم مهمی مثل تغییر رویه های معاملاتی و یا سایر تصمیملات مهم اتخاذ شود،حتما بازیگران عمده بازار طرف مشورت قرار گیرند و در جلساتی که این گونه تصمیمات اتخاذ می شود،حتما چند نماینده از کانون نهادهای سرمایه گذاری و کارگزاران حضور داشته باشند.بنابراین مقرر شد هر دستورالعمل و مکانیزمی که توسط ناظران و مجریان بازار تدوین می شود ،حتما قبل از ابلاغ با حقوقی ها مورد مشورت قرار گیرد.

جمع بندی دیگر این که بورس به کابینه وصل شود.این اتصال هم به گونه ای باشد که در تصمیم گیری های مهم قبل از تصویب، منافع بازار سرمایه در نظر گرفته شود و تلاش شود تا رئیس سازمان بورس در برخی از جلسات مهم و کلیدی کابینه حضور پیدا کند و چه بسا اگر نماینده ای از بازار سرمایه در جلسات تدوین بودجه 93 در دولت شرکت داشت،نرخ خوراک حدود 5 برابر نمی شد و اساسا چنین لایحه ای از کانال دولت براحتی عبور نمی کرد و به مجلس نمی رسید؛همین طور درباره سنگ آهنی ها ،بهره مالکانه به این شکل تصویب نمی شد.این واقعیت ها نشان می دهد که در مورد سیاست ها باید اتصالی بین فعالان بازار سرمایه و دولت ایجاد شود و این اطلاع رسانی از دریچه ‌های مختلفی انعکاس داده شود.ضمن این که از فرصت به وجود آمده برای تعامل با دولت برای ماندن نرخ خوراک پتروشیمی ها روی 10 سنت باید از طریق همین ایجاد ارتباط با دولت استفاده کرد.

جمع بندی سوم هم این بود که محدودیت فروش سهام به سرعت برداشته شود،چرا که تاثیر خود را در بازار گذاشته و با شرایط فعلی دیگر نیازی به ادامه این مقررات نیست و حتی افزایش حجم مبنا و تعداد سهام قابل فروش هم نمی تواند شرایط بازاری کاملا آزاد را برای سهامداران فراهم کند.

امروز شاهد انتشار گزارش حسابرسی سود سال 93 شرکت پالایش نفت بندعباس بودیم.

شرکت پالایش نفت بندرعباس سود سال 93 خود را در گزارش حسابرسی شده از سطوح 2180 ریال به سطوح 2187 ریال به ازای هر سهم افزایش داده است.

لازم به ذکر است، شبندر نرخ خرید نفت خام را 98 دلار و نرخ خرید میعانات گازی را 94 دلار به ازای هر بشکه برای سال 93 در نظر گرفته است.

از نکات مهم دیگر بودجه سال 93 شبندر می توان به افزایش 365 درصدی هزینه های مالی شرکت و در نظر گرفتن هزینه مالی 100 میلیاردتومانی به دلیل پیش بینی افزایش دریافت تسهیلات برای سال 93 اشاره داشت.

گفتنی است، از نکات بسیار مهم دیگر بودجه سال 93 شبندر،پیش بینی کاهش شدید میزان صادرات محصولات خود می باشد.همچنین شرکت پیش بینی افتتاح طرح بنزین سازی خود را تا پایان سال 93 دارد.

از طرفی شایعه شده که هلدینگ غدیر به دنبال خرید سهام پالایشگاه نفت بندرعباس است و روزانه سهام این پالایشگاه را در محدوده قیمت 1400 تومان خریداری می کند. اما غلامرضا سلیمانی امیری مدیرعامل غدیر ضمن تکذیب خرید روزانه سهام شبندر توسط هلدینگ غدیر، در مورد علاقه این شرکت به خرید سهام بلوکی شبندر به خبرنگار بورس 24 گفت: «سهام بلوکی پالایشگاه بندرعباس هنوز عرضه نشده. ما سهم هایی که عرضه می شوند را بررسی می کنیم و اگر به این نتیجه برسیم که خوب هستند و قیمت مناسبی دارند، وارد می شویم.»

غدیر تکمیل هلدینگ انرژی خود را هم در دستور کار قرار داده تا این هلدینگ وارد بازار سرمایه شود. سلیمانی امیری در مورد این موضوع گفت: «کارهای این هلدینگ در حال انجام است. ما بخشی از ال سی را باز کرده ایم و بخشی دیگر را هم باز می کنیم و کارها را جلو می بریم. این کارها در حال انجام هستند و تکمیل هلدینگ انرژی به طور جدی در دستور کار ما قرار دارد.»

در حاشیه مجمع پارسان خبرهای خوبی برای سرمایه گذاران صنعت پتروشیمی شنیده شد. تعامل با دولت در مورد فرمول گذاری جدید برای نرخ خوراک و رساندن این نرخ به 10 سنت به منظور عدم آزاد سازی کامل قیمت اوره، موضوعی بوده که اخیرا مطرح شده. مدیرعامل غدیر که سهامدار عمده پارسان است در مورد این موضوع گفت: «ما طبق آخرین صحبت هایی که با وزارت نفت انجام داده ایم از آن ها قول گرفته ایم که فرمول تعیین قیمت خوراک طوری باشد تا از 10 سنت بالاتر نبود. نرخ 13 سنتی قرار است از ابتدای سال 93 اعمال شود، ولی وزارت نفت به ما قول داده تا فرمول قیمت گذاری را طوری تعیین کند که این نرخ زیر 10 سنت شود.»

شنیده شده که پارسان تمایلی به خرید بلوک فارس را ندارد تا بتواند روی پتروشیمی کیان که ظرفیت تولید چند برابری نسبت به پتروشیمی مارون را دارد سرمایه گذاری کند. سلیمانی امیری در مورد این موضوع گفت: «سرمایه گذاری روی پتروشیمی کیان سر جایش است و انجام می شود. ما از قبل هم گفته بودیم که روی پتروشیمی کیان سرمایه گذاری می کنیم ولی این موضوع ربطی به خرید بلوک فارس ندارد. در مورد فارس فعلا اتفاق جدیدی نیفتاده و همان بحث هایی که در مجمع مطرح شده اجرا خواهد شد.»

شایان ذکر است، معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی اخیرا گفته است: اگرچه نرخ 13 سنت برای خوراک گازی واحدهای پتروشیمی تصویب شد، اما این واحدها از سوخت گاز با نرخی پایین‌تر بهره‌مند می‌شوند و به نظر من متوسط این دو نرخ بیشتر از 10 یا 11 سنت نخواهد شد.

بررسی آماری نشان می‌دهد در حال حاضر سهم گاز سوخت به خوراک در پتروشیمی‌های گازی رقم‌های متفاوتی را نشان می‌دهد. این رقم در پتروشیمی‌های تولید‌کننده اوره و آمونیاک پردیس 25درصد، کرمانشاه 42درصد، خراسان 51درصد و شیراز 61درصد است. در میان پتروشیمی‌های متانولی نیز سهم سوخت در زاگرس 10درصد و فن‌آوران 29درصد است که همین امر موجب تفاوت قیمت خوراک در هر یک از این مجتمع‌ها است؛ به وِیژه آن که بهای خوراک مصرفی در هر متر‌مکعب 3هزار و 445 ریال و بهای سوخت از 795 ریال تا 1004ریال در پتروشیمی خراسان لحاظ شده‌ است.

 در نهایت در خصوص بازار باید گفت هنوز اتفاق جدید رخ نداده و هنوز در فاز نوسان هستیم.

برای دیدن نماد جدید تحت نظر و گزارش روزانه نماد های پر بازده تحت نظر ما و سبد حرفه ای اینجا را کلیک کنید.

بررسی نماد وملت را هم در اینجا بخوانید..

موفق باشید…

bashgah-banner
نوشته قبلیصفحه اول روزنامه های اقتصادی 17 اسفند
نوشته بعدیاز وملت چه خبر ؟
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن