بر بام بازار شنبه 19 بهمن ماه …

242
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 19 بهمن ماه ...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Feb 8Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

دوستان امیدوارم حال همه خوب باشد.وضعیت بازار همچنان اصلاحیست.اکنون در موج C یا 5 از @ هستیم.در مجموع هنوز استراحت داریم.اولین امیدمان به بازار تنها 80600 هست.طبق شنیده ها قرار است بازار در این هفته یا هفته ی بعد دو روز مثبت باشد پس خیلی در فروش عجله نکنید.

مطلبی از یک از پایگاه ها را با تلخیص به اطلاع تون می رسانم:

متاسفانه بازار ما مدت هاست که به صورت احساسی پیش می رود و از فاز منطق به دور هستیم. از ابتدای امسال در اکثر روزها یا شاهد صف خرید در نمادها بودیم و یا صفوف فروش را تجربه کردیم. بسیاری از قدیمی های بازار در حسرت یک روز متعادل به مانند آنچه در گذشته اتفاق می افتاد هستند.

اگر بخواهیم بررسی جامعی داشته باشیم رشد بازار سه سیکل را پشت سر گذاشت:

رالی بازار با رشد نرخ دلار و افزایش سودآوری شرکت ها آغاز شد. سپس انتخابات ریاست جمهوری و پیروز حسن روحانی دومین شوک مثبت را به بازار وارد کرد و در ادامه توافق نامه ژنو سومین محرک برای رشد بازار سرمایه در سال جاری بود.

و اگر هم بخواهیم که ریزش را تحت بررسی بگیریم:

از اوایل دی ماه ریزش بازار شروع شد. ابتدا شایعاتی پیرامون احتمال تغییرات مدیریتی در بورس باعث ریزش شدید شاخص شد. با پشت سر گذاشتن این شایعه بازار چند روزی بود که در حال بازسازی خود بود و داشت روی پای خود می ایستاد که مجلس علیرغم قول محمدحسن ابوترابی فرد در تالار حافظ ، با تصویب نرخ خوراک 15 سنتی یک بار دیگر بازار سرمایه را زمین گیر کرد. در شرایط کنونی به نظر سومین خبر بد برای بازار می تواند اولین پیش بینی 93 شرکت ها باشد. با توجه به متغیرهای جدید به احتمال بسیار زیاد شرکت ها در ابتدای کار بودجه های محافظه کارانه را روانه بازار خواهند کرد و همین امر می تواند بازار را حتی به کانال 70 هزار واحدی عقب براند(بد بینانه)

 

اجماع نظر تکنیکالیست ها:

شاخص تقریبا 1400 واحد با کف قبلی خود فاصله دارد. اگر این سطح شکسته شود به احتمال زیاد شاهد ریزش بازار تا سطح 77000 واحد خواهیم بود.

درس عبرت این ماجرا:

پس از اتمام یک دوره هیجانی خرید و همچنین فروش بی منطق ، انتظار می رود شاهد شکل گیری یک بازار منطقی و به دور از احساسات باشیم.مسلما بسیاری از تازه واردان که بدون هیچ تحلیل و منطقی در گسترش فرهنگ صف نشینی نقش داشتند ، بعد از این ریزش سنگین و متحمل شدن زیان از بازار خارج خواهند شد. حتی عده ای از قدیمی های بازار که با پشتوانه پول، بسیاری از سهم های بی ارزش را بالا می بردند ، دیگر جرات این گونه رفتارها را نخواهند داشت. چرا که در بسیاری از نمادها اگر قیمت به نزدیکی سقف قبلی برسد ، فروشنده های بسیاری ظاهر خواهند شد.

نتیجه ی این ریزش:

در مجموع روند رو به رشد بازار را تمام شده. شاید شتاب و سرعت صعود در سال 93 بسیار کمتر از سال جاری باشد اما قطعا می توان گفت که روند کنونی در بیشتر نمادها صرفا یک اصلاح است و به زودی شاهد جذاب شدن قیمت ها برای خرید خواهیم بود.

مهمترین مشکل کنونی بازار نه مباحث بنیادی است نه ریسک های سیستماتیک و غیرسیستماتیک است. بلکه سلب شدن اعتماد سهامدار، بزرگترین نعمتی بود که از دست رفت. بازار کنونی صرفا جدال خریداران و فروشندگان است. فروشندگانی که پس از افت 20 – 30 درصدی و گاها 40 درصد در اغلب نمادها همچنان قوی هستند و خریدارانی که به واسطه فرو ریختن دیوار اعتماد بسیار کم رنگ و ضعیف هستند.

استراتژی:

در هر حال در این بازار یا باید صبور بود و به بازار وقت داد تا راه خود را از سر بگیرد. یا این که ضرر کنونی را قبول کرد و به هر نحو از بازار خارج شد و ورود مجدد را به زمانی موکول کرد که از برگشت شاخص مطمئن شویم.

اما  وقایع بازار سهام:

 در گروه پتروشیمی کماکان روند ریزش قیمت ها ادامه دار خواهد بود. در ریزش اخیر شاخص کل ، این گروه افت چندانی را تجربه نکرد و اگر سناریو ریزش شاخص تا 77000 واحد ادامه داشته باشد، مسلما فشار اصلی بر دوش نمادهایی خواهد بود که اصلاح زیادی را تجربه نکردند. در این گروه تاپیکو امروز روی سطح حمایتی قرار دارد اگر سهم به دامنه منفی کشیده شود (که به احتمال زیاد صف فروش خواهد بود) از نظر تکنیکی شاهد افت قیمتی سهم تا حوالی 430 تومان خواهیم بود.

در نماد شیران که مجمع سالیانه آن برج 12 است ، سهم حوالی 2850 با کف قبلی مواجه خواهد شد. شکست این محدوده اصلا علامت خوبی برای این سهم نخواهد بود.

زاگرس یکی از نمادهایی است که بیشترین تاثیر منفی را از افزایش نرخ خوراک می پذیرد. اولین سطح حمایتی قیمت 2200 تومان است که شکست آن سهم را به سمت 2000 تومان سوق خواهد داد.

در گروه پالایشی در ساعات پایانی چهارشنبه فشار عرضه ها بر روی شبندر تشدید شد. احتمالا یک بار دیگر سهم 1380 تومان را تست خواهد کرد. در مجموع نسبت به پیک قیمتی ، سهم اصلاح خوبی را چه در بعد قیمت و چه در بعد زمان تجربه کرده است.

در گروه روی اکثر نمادهای این گروه روی سطوح حمایتی خود هستند. به نظر می رسد با رشد مجدد قیمت های جهانی شاهد نوسان مثبت در نمادهای این گروه باشیم. اما در مجموع شکست حمایت های کنونی می توانند باعث افت 10 – 15 درصدی در این گروه شود.

در گروه خودرویی معامله بلوک پارسیان می تواند نمادهای ایران خودرو ،‌خگستر و شرکت های زیر مجموعه را از وضعیت کنونی نجات دهد. محدوده 315 – 320 تومان اولین سطح حمایتی ایران خودرو است. اما به یاد داشته باشید که اگر سهامدار شکست هستید این سطح را به عنوان حد ضرر قرار دهید چرا که شکست 315 تومان وضعیت تکنیکی سهم را پیچیده خواهد کرد.

در نماد سرمایه گذاری پارس توشه ، سهم اخیر اصلاح خوبی را از نظر قیمتی متحمل شده است. به نظر اصلاح قیمت در بعد زمان همچنان ادامه خواهد داشت. اولین حمایت پیش روی قیمت 365 تومان است که در صورت شکست این محدوده سهم می تواند حتی تا 310 تومان نیز افت نماید

شنیده های امروز:

شنیده ها حکایت از تحولات گسترده در مداران از جمله صدور مجوز امضای دیجیتال توسط این شرکت دانش بنیان، و قابلیت کسب سود 500 ریالی هرسهم در سال 93 دارند.

شنیده ها حکایت از کاهش بهای تمام شده کالای فروش رفته و در نتیجه افزایش حاشیه سود در نماد شاملا، امکان تحقق سود 2500 ریالی هر سهم درسال آینده دارند.

شنیده ها حکایت از رشد تولید،کاهش بهای تمام شده و جهش سودآوری در نماد شمواد و پتانسیل کسب سود 700 ریالی سالجاری و 1000 ریالی سال 93 دارند.

اما سومین سهمی که پیشنهاد میان مدت می دهم:

مخابرات

این سهم با توجه به امکان سودآوری از سوی همراه اول و افزایش پهنای باند در سال آینده و جذابیت قیمتی می تواند منجر به جلب توجه حقوقی ها و البته حقیقی ها با توجه به حجم مبنای بالا باشد.از سایر نکات ارزشمند می توان به مصونیت شرکت در قبال هدفمندی اشاره کرد.تکنیکال سهم به زودی درج خواهد گردید.

بررسی تاثیرات نرخ خوراک را بر نماد تاپیکو در اینجا بخوانید..

پیروز باشید :…

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلینرخ خوراک و تاثیر آن بر روی تاپیکو
نوشته بعدیکدال به زبان تحلیلها
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

2 نظرها

  1. سلام،خسته نباشید.باتوجه به توضیحات امروزتون درمورد افت احتمالی،آیا اگر ما سهام شرکت هایی را که دارای ارواق تبعی هستند خریداری کنیم(اوراق تبعی هم کنار سهم خریداری شود) افت قیمت سهام آن شرکت ها شامل سهم ما میشود؟یا اوراق تبعی این افت را جبران میکند؟اوراق ببعی در دوره ی معاملاتی خود امکان ابطال دارند؟؟؟ مانند شرکت های تاپیکو،کچاد،همراه،وغدیر و …..

نطر گذاشتن