بر بام بازار شنبه 21 دی ماه…

283
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 21 دی ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Jan 11Rating:

 

احوال شاخص…


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام خدمت دوستان بازاری؛

امیدوارم ابتدای هفته ی برفی و شادی داشته باشید.این هفته را شاید بهتر است خیلی ناظر بازار نباشید.دلایلی همچون تسویه ها و آماده شدن برای عرضه ی هلدینگ دارویی به نام تیپیکو و وقایع سیاسی و سخنرانی های تلویزیونی داخلی و خارجی می تواند از جمله فاکتور هایی باشد که بازار را دچار تشنج کند.در مجموع انتظار ها همچنان مثبت هست اما پیشنهاد دارم در خرید دقت داشته باشید.

**شنیده ها**

شنیده ها حکایت از افت قیمتی در نماد ولساپا تا سطح حمایتی 2200 ریالی و امکان کسب بازدهی کوتاه در این سهم با توجه به قابلیت لیزینگ 80 هزار دستگاه خودرو در سال 93 در این شرکت شنیده ها حکایت از دارند.

شنیده ها حکایت از افزایش بیش از 20 درصدی نرخ فروش محصولات در افست و امکان یافتن تعدیل مثبت بیش از 40 درصدی سود هر سهم در گزارش 12 ماهه دارند.

شنیده ها حکایت از افزایش خالص ارزش داراییهای هر سهم تپمپی تا سطوح 630 تومانی و قابلیت رشد قیمتی سهم تا محدوده 80 درصدی NAV دارند.

*گروه خودرو و لیزینگ

امروز با توجه به وضع سیاسی و البته اشباع خرید در نمودار ها انتظار ریزش معقول بود.وضعیت به این گونه است که خبر های خوبی اما نسبی و تایید نشده از ژنو می آید اما گفته شده که 59 نفر از اعضای کنگره ی آمریکا به تحریم جدید رای داده اند و زمانی که این تعداد به 67 نفر برسد اوباما هم حق وتو ندارد.لذا با این وضعیت بازار واکنش مهمی را نشان رفت.

لیدر قدیمی که با رسیدن به 400 نتوانست طاقت بیاورد و دوباره منفی شد.انتظار داریم این حرکت اصلاحی تا 360 باشد.

*گروه ساختمان

رونق بازار مسکن به عنوان بازار موازی بورس همواره مورد توجه فعالان بورس بوده است و خبر افزایش نرخ وام احتمال رونق مجدد صنعت به رکود رفته ساختمان را افزایش می دهد، اگرچه در این میان باید به جزئیات این افزایش سقف وام نیز توجه کرد. نرخ بهره این وام 15 درصد و دوره بازپرداخت آن 12 ساله می باشد بنابراین اقساط ماهیانه وام 35 و 50 میلیون تومانی به ترتیب 500 و 750 هزار تومان خواهد شد که بازپرداخت ماهیانه چنین مبلغی برای بسیاری از اقشار نیازمند به مسکن بسیار دشوار خواهد بود همچنین با توجه به میزان وام، این وام تنها جهت کمک خرید مسکن در شهرهای کوچک کاربرد خواهد داشت و به نظر نمی رسد در بلند مدن استقبال چندانی از آن بشود اما احتمالاً بر شرکت های ساختمانی فعال در شهرستان ها موثر خواهد بود.

انتظار داریم ساختمانی ها این گونه منفی نباشند اما وضعیت هیجانی بازار شاید این گزاره را کمی کمرنگ کند.

*سیمانی ها  

گروه سیمان از گروه هاییست که انتظار نداریم بیشتر افت کند.اما فعلا محصور در مثلثی بوده که وضعیت نوسانی را فرآهم خواهد آورد.روشن تر شدن بحث یارانه و مازوت می تواند روح بخش اناها باشد.مهمتر از آن بدهی های این گروه است.

*گروه بانک

بنده هر چه قدر فکر می کنم می بینم که شاخص گروه بی حال است اگرچه ملت و تجارت و صادرات می توانند نقطه ی خوبی باشند.

*گروه پالایشگاه

با توجه به تصویب دلار 2650 تومانی در بودجه 93 احتمالاً باعث افزایش سود سال آینده پالایشگاهی ها تا 10 درصد خواهد شد. هم اکنون پالایشگاهی ها ارز خود را با دلار 2450 تومانی تسعیر می کنند. البته بیشتر این امر برای شاوان و شبندر صادق است.

تولید قیر در پالایشگاه تبریز، اواخر امسال به بهره برداری خواهد رسید که با اجرای این طرح حدود 3000 تن قیر به محصولات شرکت افزوده خواهد شد . گفتنی است برنامه افزایش سرمایه 100 درصدی “شبریز” از جمله طرح هایی است که با توجه به پیگیری های صورت گرفته اکنون در مرحله تأیید حسابرسان قرار دارد . تولید گرانول و همچنین طرح روغن سازی شرکت از دیگر پروژه های در دست اجرای “شبریز” می باشد که هر دوی آنها در سال آینده به بهره برداری رسیده و اثرات سودآوریشان  به همراه طرح قیر سازی در صورت های مالی سال 93 مورد محاسبه قرار می گیرد.

*گروه پتروشیمی

امروز جو گروه خیلی هم منفی نبود.اما نکته ای که در میان است خبری از فارس بود که گفته بود بخشی ناچیزی  از زیر مجموعه های ما مصرف کننده ی خوراک گازند و ما بقی خوراک مابع یا گاز ترش مصرف می کنند.

در مجموع برای کوتاه مدتی ها پیشنهاد دارم با این گروه فعلا کاری نداشته باشند.

*گروه فنی و مهندسی و برقی

 مپنا بحث پروژه های ریلی و اثرات مثبت این طرح ها بر نماد مطرح شده است.

در نماد ایران ترانسفو شاهد افت قیمت به زیر 700 تومان بودیم بررسی ها نشان می دهد دلیل افت این روزهای ترانسفو به دلیل اختلاف نظر شرکت با سازمان حمایت مبنی بر کاهش نرخ محصولاتش می باشد،تکذیب این شایعه مجدد نماد را در مدار رشد قرار خواهد داد ، در شرایط حاضر با توجه به مباحثی چون لغو تحریم ها ی مرتبط شرایط اتی این نماد مثبت ارزیابی می شود اما چالش فعلی داخلی می باشد و تکذیب ان نماد را به سمت اهداف بیش از 800 تومان پیش خواهد برد.سهم روند صعودی کانال را به زیر شکسته باید دقت داشت حمایت 660-670

در کنتورسازی نیز ادامه روند افت قیمت نماد را به زیر 1500تومان کشاند ، این در حالی است که حقوقی ها در این نماد عرضه کننده می باشد ، در برخی از منابع احتمال تعدیل منفی در گزارش حسابرسی شده را بیان می کنند .در این نماد  حواشی همچون عدم پرداخت مطالبات کارگزان مطرح شده است مطرح شده است که کارگران «کنتورسازی ایران» بیش از دو ماه حقوق نگرفته‌اند. برهمین اساس رئیس شورای اسلامی کار این کارخانه به ایلنا گفت: کارفرمای کارخانه کنتور سازی ایران از آبان ماه سال جاری هیچ حقوقی به کارگران پرداخت نکرده است و این درحالی است که کارگران روزانه با تولید حدود ۸ هزار کنتور سود قابل توجهی را نصیب کارخانه می‌کنند. این حواشی به نماد آسیب زده است و اگر تولید روزانه 8000 دستگاه کنتور صحیح باشد نشان از بهبود وضعیت شرکت در سال آتی خواهد داشت. روند کانال صعود 5 ماهه را به زیر شکسته حمایت1400 در این نماد دقت داشته باشید با واگرایی روبرو است بریا خرید یا افزایش حجم با قطعی شذن روند وارد شوید .

در تجهیزاتی ها حفاری شمال رشد آرامی را در پیش گرفته این نماد در گزارش 12 ماهه از تعدیل برخوردار است . در مسیر هدف 1000 تومان قرار گرفته گفتتنی است نماد در یکی دور روز آتی با مقاومت قیمت همراه است. هدف 1000-970 /حمایت 840

*گروه فلزات،معدنی و سنگ آهنی

با وجود روند منفی شاخص گروه، شرکت های تولیدکننده سرب و روی وضعیت متفاوتی را تجربه کردند به طوریکه در قیمت های حداکثری و با صف خرید به کار خود در آخرین روز معاملاتی هفته پایان دادند. کالسیمین گزارش توجیهی افزایش سرمایه 112 درصدی خود را از محل تجدید ارزیابی دارایی ها تهیه کرده است.هدف قیمت 1400 تومان به شرط گذر از 1150 تومان است.

در نماد بافق نیز افزایش سرمایه 120 درصدی و تعدیل نماد را به مقاوت 3520 رسانده و هدف بعدی با گذر از مقاومت یاد شده 4200 می باشد.

 همچنین شنیده شده است که شرکت ملی سرب و روی ایران نیز قصد دارد زمین های محدوده شهر زنجان را که 700 هکتار تخمین زده می شود را واگذار  و مبالغ بدست آمده را صرف اجرای طرح های توسعه نماید .،گفتنی است این کارخانه به دلیل آلودگی به زودی به خارج از محدوده شهر زنجام انتقال خواهد یافت

از دیگر خبرهای این گروه می توان به احتمال افزایش قیمت محصولات مسی در بورس کالا اشاره کرد. در صورتیکه کاتد مس را با نرخ ارز آزاد محاسبه کنیم قیمت محصولات وابسته در بورس کالا 25 درصد افزایش خواهد یافت که این مهم می تواند اثر مثبتی بر میزان سود آوری شرکت ملی مس داشته باشد. همچنین خبر بازگردانده شدن کامل منابع مالی شرکت ملی مس از خارج از کشور که در زمان تصدی مدیریت قبلی این شرکت رخ داده بود می تواند موجب افزایش قدرت مالی ملی مس در ماه های پایانی سال گردد. اگرچه نرخ جهانی مس روندی اصلاحی در پیش گرفته است اما چشم انداز سود آوری این شرکت در ماه های آتی خصوصاً احتمال عرضه محصولات در بورس فلزات لندن مثبت ارزیابی می شود.

همچنین پروژه هوی مدیا زنگان نیز در حال تکمیل است. با تکمیل این پروژه میزان محصولات تولیدی شرکت افزایش چشمگیری خواهد یافت. هم اکنون این شرکت از 195 هزار تن فروش خود تنها 9 هزار تن را به صورت غیر کارمزدی تولید و به فروش می رساند و پیش بینی می شود با بهره برداری از طرح مذکور در سال آینده از 118 هزار تن فروش محصول، 39 هزار تن مربوط به فروش محصول تولیدی شرکت باشد که می تواند منجر به افزایش سود آوری این مجموعه از 249 ریال فعلی به 607 ریال گردد .در نماد فولاد خوزستان نیز کاهش قیمت شمش نمادهای سنگ اهنی را به چالش کشانده است.

پیشنهاد بررسی:

قشیر

برای دیدن تحلیل و استراتژی نماد قشیر اینجا را کلیک کنید.

پیروز باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیگزارش کدال به زبان تحلیلها
نوشته بعدینگاهی به حرکت نماد قشیر
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

5 نظرها

نطر گذاشتن