بر بام بازار شنبه 23 آذر ماه…

290
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 23 آذر ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 14Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام بر دوستان بازاری؛

شاخص البته در اشباع به سر می برد و این خبر هایی که در نهایت دیشب منتشر شد بهانه ای برای این امر بود.دوستان اگر دقت کنید تقریبا 70% خبر ها زمانی منتشر می شود که سهم در نقطه ی خاصی قرار دارد.به طور مثال برای سهمی در مقاومت خبری خوش می آید که دوام بیاورد و مقاومت را رد کرده و یا عده ای فروشنده از فروش خودداری تا دیگران بتوانند فروش کنند.در هر حال این تذکری بود که باید به عزیزان بر بام بازاری بدهیم.

در نهایت این روز ها آبستن اتفاقات جدیدی است که میل به فروش را برای افراد تقویت کرده و ممکن است سناریویی برای اصلاح موقت بازار فرآهم بیاورد.

درخواستی که از دوستان دارم این است که هیجان در معالات دخیل نکنند.(مهمترین نکته)

** شنیده شده **

گفته شده شرکت سرمایه گذاری ایرانیان قصد دارد سهام رکیش خود را در بازار عرضه کند، در صورت صحت این خبر، بنظر می رسد صف خرید رکیش برچیده شود. افزایش تراکنش های بانکی و فراگیر شدن طرح شاپرک –سهام ارزنده ای چون مداران، رتاپ، رانفور و رکیش را باجهش سودآوری و افزایش شدید قیمت سهم در بازار روبرو ساخته است.

شنیده شده هم پارسان و هم وغدیر قصد عرضه های سنگینی در برخی از نمادهای زیر مجموعه خود نظیر پتروشیمی پردیس و خراسان دارند، این موضوع میتواند سهام این دو شرکت را طی روزهای آینده با فشار فروش و کاهش قیمتی مواجه سازد.

** گفته شده **

پلاسک دو نکته مهم دارد . نکته اول انتقال شرکت به شهرک کاسپین قزوین می باشد که مراحل آخر خود را طی می کند و به گفته شرکت تا پایان آذر عملیاتی خواهد از سوی دیگر این شرکت که از زیر مجموعه های سایپا و تولید کننده برخی قطعات و متعلقا پراید می باشد با افزایش تیراژ این محصول میتواند در موقعیت بنیادی مناسبی قرار گیرد.
بحث فروش زمین نیز خود جذب کننده بخشی زا بازار به ان نماد می باشد که این روزها با عرضه های سایپا در درصدهای مثبت مورد توجه اهالی بازار قرار گرفته است.
پلاسک در حالی از مقاومت تاریخی خود(230 تومان ) گذر کرد که اهداف قیمت 280 تا310 تومان فعلا پیش رو دارد.

گفتنی است در اطلاعیه 6 ماهه این شرکت 171 ریال زیان پوشش داده است(زیان محقق شده در 3ماهه79 ریال

در نماد کنتورسازی شاهد اصلاح قیمت سهم بودیم ، این نماد که به قیمت روانی و انتظاری بازار یعنی 1800 تومان رسید با عرضه صف خرید در حالی 2.4 میلیون سهم در قیمت پایانی17114 ریال معامله شد که دو شرکت سرمایه گذاری و توسعه گل گهر ،پارس بازگان از خریداران این روز سهم بودند . انتظار میرود بعد از اصلاح موقت حرکت مجددی را آغاز کند که هدف2000 تومان به عنوان قیمت تاریخی پیش روی خود خواهد داشت .در گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی که با افزایش سرمایه و انتظار از کاهش تحریم ها و بهبود فضای کسب و کار مواجه اند .

در مورد گروه مپنا شنیده می شود این نماد برق صادراتی خود را به نرخ 250 تومان به فروش می رساند که در صورت تایید درآمد خوبی را نصیب مجموعه خواهد کرد.گفته می شود روند نماد تا2000 تومان با عرضه های حقوقی ادامه دارد که مقاومت قیمت کوتاه مدت1200 خواهدبود . در نماد کنتور سازی گفته میشود سود امسال 360 تومان اعلام خواهد شد و 22 میلیون سهم این نماد در اختیار سهامدار جزء قرار دارد.در نماد کابل شهید قندی شایعه فروش یکی از خطهای تولید!! و افزایش سرمایه 400 درصدی و تعدیل 100تا200 درصد شنیده می شود،در این نماد عمدتا حقیقی خریدار است. در نماد پارس سویچ نیز در گزارش 9 ماهه تعدیل تا50 درصد را میتواند محقق کند این نماد در آستانه افزایش سرمایه 40 درصدی می باشد در این نماد سهامدار عمده سهم در حال عرضه می باشد .در نماد ایران ترانسفو نیز تعدیل مثبت 36 درصدی و سود 460 ریالی اعلام شد که انتظار میرود در زمان بازگشایی استقبال خوبی از سهم صورت گیرد. نکته قابل تامل از محل سود زیرمجموعه ها نیز این سهم با تعدیل مجددی در پایان سال برخوردار خواهد بود.

در این گروه افزایش بودجه اجرای طرح های عمرانی و تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام در در سال آینده ، عدم افزایش نرخ سنگ آهن و حامل های انرژی نظیر قیمت برق تا 9ماه آینده از عواملی میباشد که توجه ها را به این گروه جلب نموده است  .

نماد مس در پایان معاملات روند متعادلی را داشت  این در شرایطی است که حجم معاملات بیش از 30 میلیون سهم نشان از افزایش توجه بازار و برنامه های سهامداران حقوقی و حقیقی از آینده این شرکت  دارد گفتنی است 83% از حجم معاملات مربوط به خرید حقوقی ها و 26% نیز مربوط به فروش حقیقی ها تعلق داشت . دیگر نماد مورد توجه گروه ذوب آهن با افزایش حجم خریداران مواجه شد در این نماد گفته می شود قرارداد ریلی با کشور قطر منعقد شده است که این خبر از سوی مسئولین شرکت فعلا تکذیب شده است  ، در نماد فولاد آلیاژی نیز خبر بهره برداری از طرح زیرسقفی کوثر این نماد را کماکان مورد توجه قرار داده است .در نماد آلومینوم ایران نیز به عنوان یک شرکت انرژی بر تعویق احتمالی افزایش نرخ برق این گروه را با  افزایش تقاضا و صف خرید مواجه ساخت. نماد فولاد مبارکه نیز روز متعادلی را پشت سرگذاشت شاید بتوان گفت در برهه زمانی فعلی این نماد بیشترین پتانسیل سودآوری را باقی نمادهای هم زده اش دارا می باشد که بازار به زودی به این نماد روی خوش بیشتری نشان خواهد داد ، گفتنی فولاد هرمزگان در حال تبدیل شرکت از سهامی خاص به عام و محیا نمودن شرایط برای ورود به فرابورس می باشد شرکتی که در 6ماهه فراتر از انتظار ظاهر شد و بالغ بر112 میلیارد تومان سودآوری داشت .

در نماد شرکت های تولید کننده سرب و روی افزایش قیمت جهانی عامل محرک گروه به شمار می رود در این بین شایعه افزایش سرمایه200 درصدی کالسیمین مجدد در بازار شنیده می شود .در نمادهای سنگ آهنی نیز گویا در سال 93 افزایش نرخ خواهند داشت که این امر عاملی برای بهبود معاملات گروه شد.

شاخص گروه نیز در مرز مقاومتی حساسی قراردارد بر این اساس شاخص گروه در حال حاضر 43066 میباشد در صورت گذر از مقاومت تاریخی شاخص یعنی 43263 این گروه مورد توجه بیشتری قرار خواهد گرفت نشانه گذر از مقاوت افزایش حجم می باشد که از 3 به حدود درصد ارزش کل معاملات بازار ،معاملات گروه فلزات اساسی رسیده در این صورت هدف حداقلی شاخص گروه را تا48 هزار شناسایی می کنیم.

هر اونس طلا  با کاهش 1.5 درصدی 1238 دلار ، هربشکه نفت خام WTI و برنت با ادامه کاهش به 96.34 و 108.3 دلار معامله می شود . در بورس فلزات لندن اما ادامه افزایش قیمت ها امیدوار کننده است بر این اساس قیمت مس با1.2 درصد افزایش به 7244،روی با 2.3درصد افزایش به 1972 و سرب با افزایش 1.3 درصدی به 2095 دلار رسید.

انتظار از افزایش تقاضا در نمادهای روی و فلزات راداریم.نکته مهم افزایش قابل توجه حجم معاملات گروه از 3 به 10 درد می باشد که نشان از افزایش اقبال بازار دارد انتظار داریم این روند در روزهای آتی نیز ادامه دار باشد.

در نماد نفت و گاز پارسیان نیز پس از افزایش سرمایه 50 درصدی شاهد بازگشایی مناسب و رشد 13درصدی قیمت سهم بودیم  این در حالی است که پارسیان در دو ماه آینده 200 تومان سود را بین سهامدارانش تقسیم خواهد کرد از سوی دیگر کارشناسان اعتقاد دارند که انتقال پتروشیمی پارس به نفت و گاز پارسیان در سال 93 سود عاملی خواهد شد که سودآوری شرکت با تحول مثبتی روبرو شود، درصورتی که نرخ خوراک با افزایش شدید همراه نشود، پارسیان با دراختیار داشتن پتروشیمی پارس و نمادهایی همچون پردیس،شیراز،زاگرس  و … میتواند به سودی معادل280تومان به ازای هر سهم دست یابد.در کوتاه مدت در این نماد میتواند اصلاح اندکی صورت گیرد اما قیمت بالای 1000تومان تثبیت شده است.در نماد خلیج فارس نیز تا زمان انجام معامله بلوکی کنترل و حتی کاهش نسبی قیمت مدنظر قرار خواهد گرفت . در پتروشیمی شیراز نیز با تامین منابع مالی گویا طرح آمونیاک تا پایان سال و طرح اوره در اوایل تابستان 93 به بهره برداری خواهد رسید . از تاپیکو نیز به عنوان خریدار بلوک 50 درصدی شاوان یاد می کنند . در گروه پتروشیمی لازم است به یک نکته توجه شود و ان انتظار از کاهش قیمت نفت می باشد امری که میتواند حداقل از بعد روانی این گروه را تحت تاثیر قرار دهد البته کاهش قیمت و کاهش تقاضای نفت میتواند در قیمت گذاری و کاهش تقاضای محصولات پتروشیمی نیز تاثیر گذار باشد که میتواند از نکات مورد توجه در تحلیل های آتی به عنوان یک چالش مطرح گردد . در نمادهای مثبت گروه میتواند به مجموعه پترول و شرکت های تحت تملک این مجموعه که در قالب طرح های پتروشیمی میباشند اشاره نمود گفته میشود مجموعه پترول درصدد عرضه بخشی از سهام شرکت های زیر مجموعه خود مانند لردگان و دهدشت است که با تامین منابع مالی در تسریع این پروژه ها اقداماتی را انجام دهد .در نماد سرمایه گذاری پتروشیمی به دلیل برنامه فروش بلوک سرمایه گذاری ساختمان کماکان مورد توجه میباشد که  در روزهای آینده به تعادل قیمتی خواهد رسید .در صنایع شیمایی ایران کنسل شدن افزایش سرمایه تا پایان سال و تعویق در اجرایی شدن طرح های توسعه نماد را با کاهش قیمت همراه ساخته است اما محدوده 3000 تومان برای شیران محدوده قابل تاملی می باشد. در نماد پتروشیمی زاگرس بیش از یک میلیون سهم در حالی معامله شد که در ساعت پایانی بازار افزایش عرضه ها موجبات منفی شدن سهم را فراهم نمود  ،بررسی معاملات زاگرس نشان می دهد در این روز از حجم معاملات صورت گرفته 52درصد عرضه کننده ها را سهامداران حقوقی تشکیل میداد و 97 درصد خریداران نیز حقیقی بودند به نظر میرسد در این نماد افت با اصلاح حداقل کوتاه مدتی روبرو باشیم . انتظار میرود در صورت کاهش ادامه دار قیمت نفت و پا برجاماندن ابهامات در نرخ خوراک پتروشیمی ها فعلا شاهد روند تعادلی پر عرضه  و نسبتا کاهشی در گروه می توان انتظار داشت.

قیمت اوره به 348 دلار افزایش یافت این در حالی است که چارتیست نمودار قیمت اوره را مثبت و اهداف پیش روی این محصول شیمیایی را 353 و 374 دلار عنوان می کنند.

خراسان کرماشا شیراز و شپدیس میتوانند مورد توجه قرار گیرند در این بین خراسان از حاشیه سود بالاتری برخوردار است به دلیل آنکه نرخ دلار را 2500 و اوره را293 دلار برای نیمه دوم سال درنظر گرفته است.

پیشنهاد بررسی:

غشان

وپست

ذوب

نگاهب به نمودار این فلزی…

پیروز باشید :…

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیانتظار کلاسیک از این فلزی…
نوشته بعدیانتظار اصلاح برای این نماد
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

3 نظرها

نطر گذاشتن