بر بام بازار شنبه 23 شهریور ماه + شنیده های بازار…

255
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 23 شهریور ماه + شنیده های بازار...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Sep 14Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام و عرض ادب خدمت دوستان و عزیزان فعال در بازار؛

اولین روز هفته از آخرین هفته ی ماه جاری پشت سر گذاشتیم در حالی که نماگر ها نشان از اصلاحات 47 واحدی شاخص را دارند.

امروز با توجه به وضعیتی که در هفته های گذشته داشتیم علی الخصوص روز چهارشنبه،انتظار و برآیند عمومی بر این بود که دو روز ابتدایی هفته ی جاری شاخص درجا خواهد زد.خب دلیل این امر را محرز شد و ذکر کردیم. انتظار ها حداقل نوسانات مثبت و منفی بازار تا یکی دو روز آینده هنوز بر قرار است و نمی توان دید منفی نسبت به آن داشت چرا که در همین منفی امروز شاهد بازگشت هم بودیم چرا که اکنون بسیاری از سهم ها به قیمت های بسیار مناسبی رسیده و افراد را برای سرمایه گذاری تشویق می کنند.

در حوزه ی سیاست خارجی اخیرا بحثی که مطرح است این بوده که سوریه ی برنامه ی پیوستن به معاهده ی منع گسترش تسلیحات شیمیایی را دارد.از طرفی هم سازمان ملل تایید کرده است که دولت بشار اسد تخلفات زیادی داشته است.در آینده برنامه های مهم زیادی پیش روست که از آنها می توان به کنوانسیون ژنو ونشست گروه 5+1  اشاره کرد که با توجه به حوادث اخیر بسیار حیاتی شمرده می شوند چرا که ایران و روسیه از مهمترین عواملی هستند که این چند هفته بسیار از آن ها یاد می شود.

در اقتصاد جهانی پیرو وضعیت اخیر دیده شد که طلای جهانی تا 1314 دلار در هر اونس به زیر کشیده شد که در نوع خود ریزش بی نظیریست…! این نماگر افت بیش از 100 دلاری را در این هفته نشان می دهد که به نوعی می توان آن را در جهت بهبود فضای معاملاتی جهانی و توجه به دیگر فلزات دانست.این گونه معاملات ظاهرا تقاضا را برای سایر فلزات اساسی جهانی نشان می دهد که در نهایت شاید این رونق به فلزات خودمان هم کشیده شود.

اما در حوزه ی سیاست داخلی باید تاسف خورد به حال این وضع و بازار و بازاریان.امروز در اوایل بازار ظاهرا به دلیل زنده شدن خبری که در چهارشنبه بروز کرده بود بازار شل شد و آن خبر این بود: وزیر نفت، بیژن نامدار زنگنه در جلسه چهارشنبه هفته گذشته هیات دولت تا مرز استعفا از صدارت پیش رفت و اعلام کرد با ادامه این وضع کار نمی‌کند.» این خبری است که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر خود به مازندران اعلام کرد…

و منطق بازار ما هم با تبعیت از این خبر دست از تقاضا کشیده و این خبر را خبری منفی تلقی کردند.جای تعجب است که اینجا بورس اوراق بهادار است نا بازار دلار و سکه و ارز و ….

در هر صورت پایبندیم به استراتژی مان و معتقدیم که سهام ارزنده خریدنیست و با جابه جایی افراد یا مصاحبه ای از آنان فقط فرصت خرید در بازار فراهم تر می شود.

ارزش معاملات    1432 میلیارد ریال

حجم معاملات    323  میلیون عدد

 

$$$            3165 (13:30)

بررسی کدال:

نماد ثغرب میزان عایدی خود را با یک ریال افزایش به 696 ریال رسانده است. این شرکت برای سال مالی جدید با نرخ رشد 13% درآمد خود را برای هرسهم به 787 رسانده نه نسبت به اطلاعیه ی قبلی 6% تعدیل منفی به همراه داشته است.

ورنا هم در گزارش خود نسبت به آخرین اطلاعیه موفق شده 3 ریال به زیان خویش بیافزاید.بنابراین برای سال مالی جاری این میزان 27 ریال زیان است.برای سال مالی جدید نیز زیان 123 ریالی پیش بینی شده است.

سکرد در آخرین گزارش نسبت به اطلاعیه ی قبلی تغییری در عایدی ایجاد نکرده و میزان آن را 2463 ریال اعلام داشته است.این میزان برای سال مالی جدید 2450 ریال را پیش بینی نموده که امری غیر منطقی خواهد بود چرا که شرکت محتاطانه بر خورد کرده یا وضعیت سیمان خرابتر خواهد شد.در هر حال با فرض ثبات وضعیت انتظار تعدیل مثبت از این نماد مشهود است.

سشرق گزارش بهتری ارائه نموده است که پس از تعدیل 11 درصدی و رساندن عایدی خود به 285 ریال برای سال بعد با نرخ 28 درصدی آن را 265 اعلام نموده است.

اما سپاهان در گزارش خود 9 درصد تعدیل منفی و عایدی را به 212 رساند و با نرخ 65% میزان EPS را برای سال مالی جدید به 351 ریال رساند.

در نهایت وپترو امروز خبر ساز شد.نماد با ارائه ی اطلاعیه ی فوری با افزایش 108 ریال به 137 ریال عایدی و تعدیل 26% صف فروش خود را جمع کرد.این میزان سود ناشی از تفاوت پیش بینی DPS پتروشیمی خارک،فناوران و شیمی بافت می باشد.

در گروه خودرویی با توجه به نمودار هایشان شاهد بازگشت چندین باره ی خساپا بودیم.مجموعا خساپا ولساپا وساپا نوسان فوق العاده ای دادند.

در گروه ساختمان با توجه به پی بر ای پایین و التبه در جا زدن های مکرر و صد البته خبر هایی مبنی بر فروش زمین ها و احتمالاتی در خصوص تعدیل EPS فعلا جانی تازه گرفتند.در این بین به ثشاهد اشاره می کنم.

اما در بانک ها صادرات با توجه به تداخل Fibo ها احتمال بازگشت از ناحیه ی 160 تا 180 با توجه به خبر موافقت دادگاه اتحادیه ی اروپا مبنی بر پرداخت غرامت،قوت گرفته بود.برای سهم 210 و 230 اهداف خوبی است.پیشنهاد می کنم حواستان به سینا هم باشد.احتمال حمایت در 170-180 بالاست.اهداف سهم را می توان 200 و 230 دانست.

گروه دارو که اخیرا وزیر در باره شان گفته  بود که بازگشت نرخ ندارند و خوشحالی شان را با صف های خرید نشان دادند.در این بین ددام هم قبلا عرض شد که افزایش نرخ دارد.انتظار برای گزارش های 6 ماهه صف های مستحکمی را شکل داده است.

گروه پتروشیمی ظاهرا در انتظار افزایش نرخ هستند.از طرفی به نقط خوبی رسیده بودند.اما ممکن است خبری که بهآن پرداختم کمی نفس شان را بگیرد.اما شما حواستان به حمایت شکربن باشد.

در خصوص گروه قند و نبات حواستان به مرودشت و چهارمحال باشد.این گروه پتانسیل دار شده است.

کاشی و سرامیک هم اشاره به کسرا داشتیم.کاش دوستان و حتی خود ما در حمایت های فیبو های پایین تر اقدام به خرید می کردیم.گروه حسب معاملاتش نشان داده هنوز چیزی در آستین دارد.

در گروه پالایشگاهی شتران کم آورد اما شاوان هرگز.قبلا در خصوص شاوان هم برای کوتاه مدت و میان مدتی ها نوشتیم.در خصوص شنفت شنیده شده که در نزدیکی ارزش ذاتی خود در حال معامله است.

شنیده های امروز(نه شایعات):

در نماد حفاری گفته میشود اقدام به مذاکرات با شرکتهای اروپایی جهت واردات دکل نموده از سوی دیگر حفاری چاه‌های فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تا دو ماه آینده به پایان میرسد.
به نظر میرسد حفاری فاز اصلاحی دیگری تامحدوده530-520تومان آغاز کرده است.

نماد شبندر به دلیل فروش حقوقی ها مدتی مکث خواهد کرد پس فعلا برای خرید میتوان چند روزی تامل و در قیمت ها پایین تری وارد شد1100-1150محدوده حمایتی خواهد بود.
شپنا نیز فعلا با توجه به مقاومت 3100 تومان روند مثبت اما کندی خواهد داشت.

روند مثبت فعلی دو دو نماد شاوان و شتران ادامه دارد اما شتران درصورت گذر پرحجم از محدوده  92هزار تومان فاز رشد جدیدی در میان مدت شروع خواهد کرد.شبریز نیز فعلا در محدوده 2400تا2760تومان در نوسان خواهدبود.

گزارشات 6ماهه در این گروه حائز اهمیت میباشد.

جهارشنبه سهم حجم بالایی معادل 6میلیون سهم معامله شد در این بین بازهم ملی انفورماتیک فروشنده بود افت به زیر 900تومان اعلام شده بود که سیگنال خروج میباشد اما شرایط فعلی با توجه به اصلاح مناسب و برگشت به محدوده 61.8درصد فیبو میتوان گفت محدوده  800  از ریسک پایینی برخوردار است به نظر میرسد رکیش آماده نوسان 10درصدی باشد.پیشنهاد می کنم حواستان به رتاپ و رانفور هم باشد.

سخت آژند از محل  فروش سهام شرکت آژند توسعه شهرستانک سود خود را از 370 به 683 ریال افزایش داد نکته مهم شرکت به دلیل بدهی به شرکت پیشگامان توسعه شهری ایرانیان از این بابت هیچ گونه نقدینگی وارد شرکت نگردیده است.

از نکات مهم در گزارش:

خروج شرکت از زیان انباشته.

ارزش پروژه های براورد شده سخت آژتد بیش از 311 میلیارد ریال که 202 میلیارد ریال آن مربوط به پروژه چابکسر که 48درصد پیشرفت داشته و باقی 100درصد پیشرفت داشته اند.

براورد فروش درسال جاری 162 میلیارد ریال.

لازم به توضیح ثاژن سود دوره مالی 92 را 420 ریال براورد نمود.

هدف قیمت در روز بازگشایی 240 تومان.

قند هگمتان:پس از افزایش سرمایه 100درصدی از 30به 60میلیارد ریال گزارش مثبتی را روانه بازار نمود.از نکات گزارش :
سود سال مالی 92 بدون تغییر 1359 ریال.پوشش 9ماهه 1316 ریال معادل 97درصد.
80درصد سود تقسیم خواهد شد(110تومان)

سود سال مالی 93 با افزایش 53درصدی : 2073 ریال.
کاهش مقدار تولید سال 93 به میزان 57درصد.
کاهش مقدار فروش سال 93 به میزان 53درصد.
عمده ترین دلیل کاهش مقدار تولید و فروش تصفیه شکر خام به شکر سفید از 50809 تن به 3000 تن.
برآورد قیمت شکر 1900تومان.
براورد قیمت خرید چغندر 182تومان (در صورت خرید چغندر به قیمت 210تومان طبف مصوبه دولت بابت خرید تضمینی سال 93 هزینه ای معادل42میلیارد ریال برای هکمتان به همراه خواهد داشت.

در صورت تولید و فروش تصفیه شکر خام به شکر سفید به میزان سال گذشته حداقل سود به 300تومان افزایش خواهد یافت.
قیمت تعادلی 2120
قیمتی مورد حمایت 2000
در گروه قندی به عنوان یکی نماد با درجه مثبت بنیادی شناخته میشود
(شرکت موجوی برای سال 93 درنظرنگرفته).

در خصوص فملی گفته میشود برگشت 1780میلیارد تومان به شرکت قطعی شده و ریسک کاهش سود به طور کامل مرتفع گردیده.
با توجه به افزایش قیمت مس جهانی و تسعییر ارز فملی درمعرض تعدیلی بیش از20درصدی قرار دارد
محدوده فعلی فملی 340تا390می باشد.

دوستدار شما

پاینده باشید….

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیفولای در وضعیت تعدیل …
نوشته بعدیشرایط پیش روی شاخص و گروه ها
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

15 نظرها

  1. با سلام و عرض خسته نباشید
    ” ورنا هم در گزارش خود نسبت به آخرین اطلاعیه موفق شده ۳ ریال به زیان خویش بیافزاید…”
    قبلا هم عرض کردم از لحاظ ادبیات، متن خبرها و تحلیلها خیلی مشکل داره… از کی تا حالا افزوده شدن زیان برای یه شرکت موفقیت محسوب میشه!!!

    • کاربر گرانی قبلا اشاره داشتم با توجه به روند رو به بهبود فلزات جهانی انتظار ها برای رونق این گروه شدت یافته لذا باز هم انتظار دارم بازار در خصوص این صنعت دو رویکرد را پیش رو بگیرد.اول اینکه مترصد گزارش ها بماند و به دلیل ریسک سیستماتیک پیه این اعضا را به تن خود نمالد.دوم اینکه با ردیابی معاملات در رینگ های فلزی بورس کالا یا بررسی نرخ ها یا ارزشگذاری طرح های توسعه ای نماد هایی چون فولاد-ذوب -کنور-دوقلوها-معادن و … پیشاپیش با پذیرش ریسک به استقبال برود.مثبت اخیر به دلیل پایین امدن قیمت و جذاب شدنشان است و هنوز سیگنال ورود سنگین نداریم.موفق باشید/

نطر گذاشتن