بر بام بازار شنبه 23 فروردین ماه 93…

267
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 23 فروردین ماه 93...Reviewed by فرشاد شبانکاره on Apr 12Rating:

 

احوال شـاخص


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام و عرض ادب به تمامی دوستان عزیز؛

پس از اتمام تعطیلات نوروزی ، هفته گذشته بازار به صورت جدی محک خورد. بسیاری از فعالان بازار اعتقاد دارند روزهای بحرانی بورس که از نیمه دی ماه آغاز شد به پایان رسیده است. همین امر باعث می شود که با رسیدن قیمت ها به محدوده کف قبلی تقاضا فزونی یابد. از طرفی دیگر ، اعتماد سلب شده بین سهامداران و بازار سرمایه باعث شده که با چند مثبت ،‌عملا فروشندگان اقدام به شناسایی سود می کنند از طرفی دیگر بازار در رنج مثبت خریداران پر قدرت ظاهر نمی شود.

در مجموع به نظر می رسد که روزهای رویایی بازار دیگر به اتمام رسیده و از این پس از سودهای چند صد درصدی خبری نخواهد بود. به این ترتیب قطعا سود کردن در بازار سخت تر از گذشته شده است. البته باید خاطر نشان کرد که در همین بازار هم می توان نوسان گیری کرد و از نوسانات بازار بهره برد.

اما اگر بخواهیم دلایل وضعیت کنونی بازار را بیان کنیم ، سه عامل بیشتر از همه به چشم می آید :

دور دوم هدفمندی یارانه ها

 سیاست دولت افزایش نرخ حامل های انرژی با شیب ملایم (در حدود 20 – 25 درصد) است. علیرغم این که افزایش نرخ این چنینی تاثیر چندانی بر بهای تمام شده شرکت ها نمی تواند داشته باشد با این حال به دلیل ابهامات موجود در این طرح و همچنین مشخص نبودن نرخ بعضی از حامل های انرژی از جمله بنزین و گازوییل ، این طرح همچنان بر بازار بورس سایه افکنده و باعث شده خریداران در بازار سرمایه خصوصا در صنایع انرژی بر احتیاط را در دستور کار خود قرار دهند.

مذاکرات هسته ای

با روی کار آمدن دولت جدید ، مذاکرات با گروه 1+5 روند مثبت تری به خود گرفته است. دولت نشان داده که عملا به دنبال وقت کشی نیست و سیاست محوری دولت یازدهم حل و فصل پرونده هسته ای است. با این حال از یک طرف فشار گروه های تندرو چه در داخل کشور و چه در کشورهای غربی باعث شده که گاها حاشیه هایی در روند طبیعی مذاکرات ایجاد شود که گاها تاثیرات منفی بر روی بازار بورس داشته است. به زودی زمان توافق موقت 6 ماهه به پایان خواهد رسید و باید دید آیا در این مدت دو طرف به یک توافق قطعی دست خواهند یافت یا خیر؟

بنابراین تا زمان دستیابی به یک توافق نهایی ، این موضوع نیز می تواند به عنوان یکی از ابهامات اصلی بازار مطرح باشد و معاملات بازار بورس را تحت تاثیر قرار دهد.

سپرده های بانکی

در حال حاضر بانک ها برای سپرده های خود سود های بالای 20 درصد می دهند. گاها این سود به سپرده های روز شمار تعلق می گیرد. اگر سود مرکب این سپرده ها را محاسبه کنیم به رقمی در حدود 25 درصد می رسیم. علیرغم این که این سود تقریبا معادل نرخ تورم پیش بینی شده در سال جاریست با این حال بسیاری از سرمایه گذاران تصمیم به خارج کردن سرمایه از بازار سرمایه و کوچ به سمت بانک ها گرفته اند. چرا که در این حالت با ریسک صفر سود 25 درصدی به دست می آورند. حال آن که برای سرمایه گذاری در بازار بورس با ریسک های موجود ، حداقل باید چشم انداز بازده 50 درصدی وجود داشته باشد.البته شنیده می شود که از ابتدای اردیبهشت ماه پرداخت سود بالای 20 درصد توسط بانک ها ممنوع خواهد بود.

به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه ، سه عامل فوق مهمترین دلایل وضعیت کنونی بازار هستند.

البته این نکته را هم باید اضافه کرد که ریزش سنگین بازار در زمستان سال گذشته ، بسیاری از تازه واردان را از بازار فراری داد. از طرفی دیگر قدیمی های بازار نیز اغلب ، با تمام قوا در بازار نیستند و ترجیح می دهند تا رفع شدن ابهامات پیرامون بازار صبر پیشه کنند.

از منظر تکنیکی ، همانطور که در روزهای قبل عنوان شد شاخص زیر میانگین متحرک 21 روزه خود قرار دارد. از 15 دی ماه 1392 شاخص کل نتواسته خود را بالای این محدوده تثبیت کند. به طوری که با رسیدن قیمت ها به خط مذکور ، عرضه ها افزایش یافته و شاهد تضعیف جبهه خریداران در بازار هستیم.

در حال حاضر شاخص تنها 1000 واحد با کف قبلی خود فاصله دارد و مطابق ابزارهای تکنیکی 76927 واحد اولین سطح حمایتی پیش روی شاخص کل است که امروز نفوذ نافذی به آن صورت پذیرفت. تحلیل گران تکنیکی با توجه به فرسایشی بودن اصلاح 10 روز کاری اخیر معتقدند که شاخص کل پتانسیل شکست کف قبلی را ندارد و به احتمال زیاد ، شاخص کل بورس اوراق بهادار به عنوان دماسنج اقتصادی کشور ، روند رو به رشد خود را از سر خواهد گرفت. البته در شرایط فعلی شاید 81400 واحد سقف شاخص باشد. شاخصی که تا چند ماه پیش رویای 100 هزار واحدی شدن را در می پروراند!

در بازارهای جهانی نفت برنت دریای شمال 107 دلار و 33 سنت ارزش دارد و نفت سبک آمریکا 103 دلار و 40 سنت قیمت دارد. در فلزات رنگین ، اونس طلا 1319 دلار به فروش می رسد.

برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند نوسانات مربوط به نرخ تورم و تصمیم فدرال رزرو آمریکا در خصوص نرخ بهره در ماه های آینده بیشترین تاثیرات را بر قیمت طلا خواهد داشت.اظهارات ماه گذشته جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا در خصوص احتمال افزایش نرخ بهره تاثیر زیادی بر کاهش قیمت جهانی طلا داشته است. پایین بودن نرخ تورم آمریکا کمک زیادی به فدرال رزرو کرده است تا نرخ بهره را در شرایط کنونی پایین نگه دارد.

موسسه کاپیتال اکونومیکس نیز در تازه ترین تحلیل خود اعلام کرد، تجزیه و تحلیل آماری نشان می دهد که بین اوراق قرضه 10 ساله آمریکا و قیمت طلا در سال های اخیر رابطه معکوسی وجود داشته است. افزایش نرخ بهره آمریکا تقاضا برای دلار را افزایش داده و تاثیر منفی بر قیمت طلا خواهد داشت.

اگر نرخ بهره واقعی آمریکا به بیش از 2 درصد افزایش یابد، قیمت طلا به زیر 1000 دلار خواهد رسید. فدرال رزرو از اواخر سال 2008 تاکنون نرخ بهره را نزدیک به صفر نگاه داشته است.

در سایر فلزات رنگین روی 2022 دلار ارزش دارد و مس 6672 دلار قیمت دارد. هر تن سرب نیز 2085 دلار به فروش می رسد.در داخل نیز هر دلار آمریکا 3082 دلار قیمت دارد و سکه بهار آزادی طرح جدید 970 هزار تومان به فروش می رسد. این در حالی است که هر گرم طلای 18 عیار 99300 تومان قیمت دارد.

در گروه خودرویی، ایران خودرو روی اولین سطح حمایتی خود قرار گرفته است. در روز کاری گذشته ، صف فروش سهم بارها جمع آوری شد اما همچنان فشار عرضه بالا بود. برخی از تحلیل گران اعتقاد دارند شکاف ایجاد شده ناشی از افزایش سرمایه در نمودار سهم باید پر شود. هر چند ایران خودرو در بلند مدت می تواند از گزینه های خوب بازار باشد ، اما در کوتاه مدت پیش بینی وضعیت قیمت، کمی دشوار است.

در نماد خساپا سهم به ترند نزولی خود برخورد کرده و هنوز واکنش جدی به آن نشان نداده است. در تشریح شرایط سهم می توان آن را به بوکسوری تشبیه کرد که پس از دریافت یک ضربه کاری اکنون گیج شده و قدرت تصمیم گیری ندارد. با این حال ریسک سایپا به مراتب کمتر از ایران خودرو است. هر چند ممکن است بازدهی آن نسبت به خودرو نیز کمتر باشد.

خزامیا برخلاف سایپا به ترند نزولی خود نرسید و به level فیبوناچی اصلاحی 38.2 واکنش نشان داد. به نظر می رسد در محدوده 140 تومان شاهد جدالی نفس گیر بین خریداران و فروشندگان باشیم. بازگشت از این محدوده نوید رسیدن تا 180 تومان را خواهد داد. در غیر این صورت اگر سهم موفق به بازگشت نشود ، ریزش تا 125 تومان را تجربه خواهد کرد.

در گروه ساختمانی ، وساخت پس از فاصله گرفتن از ترند صعودی خود با افزایش عرضه ها مواجه شده است. اکنون کف سهم تا 380 تومان رشد کرده است که در صورت رسیدن قیمت به سطح مذکور ، توصیه می کنیم که با حد ضرر 360 تومان بخشی از سبد خود را به این سهم اختصاص دهید.

در همین گروه شایعات پیرامون ثتران افزایش گرفته است. در بازار زمزمه هایی از فروش پروژه خدامی به گوش می رسد. پروژه ای که ثتران مالک 51 درصدی آن است. به لحاظ تکنیکی 295 تومان ، مقاومت سنگینی در پیش روی قیمت است که شکست آن می تواند مطابق خاصیت Magnet Move احتمال شکل گیری الگوی BAT با هدف 405 تومان را افزایش دهد.

در نمودار روزانه سهام شرکت ثباغ ، سهم پس از یک ریزش سنگین اکنون در حال نوسان است. فروشندگان در قیمت های پایین دیگر حاضر به فروش نیستند و خریداران هم بالا نمی خرند. به لحاظ تکنیکی سهم در یک محدوده تراکمی در حال نوسان است که کف آن حوالی 245 تومان قرار دارد و سقف الگو روی 311 تومان قرار دارد که شکست آن می تواند یک سیگنال خرید تلقی شود.

در گروه قندی که روز کاری گذشته را مثبت سپری کردند ، شایعاتی در خصوص افزایش تعرفه شکر وارداتی از 16 درصد به 26 درصد شنیده می شود. در نمودار روزانه شاخص این گروه الگوی هارمونیک ab=cd دوسویه به وضوح رویت می شود.با توجه به شکسته شدن ترند نزولی کوتاه مدت ، احتمال پولبک در دو ، سه روز آینده وجود دارد. بنابراین اگر قصد ورود به نمادهای این گروه را دارید توصیه می کنیم با تمام ظرفیت وارد نشوید.

در سایر نمادهای بازار مپنا همچنان وضعیت چندان دلچسبی ندارد. دو سطح 740 و 720 تومان اولین حمایت های پیش روی سهم هستند که با توجه به ریزش سنگین قیمت ، می توانند موقتا باعث رشد قیمت شوند و سهم را به سمت 900 تومان سوق دهند. در صورتی که سطوح مذکور شکسته شوند، به لحاظ تکنیکی 620 تومان هدف تکنیکی سهم خواهد بود.

پس از سه گره منفی بالاخره گره کور حفاری باز شد. چقدر بهتر بود که ناظر بازار زودتر از این، قانون گره را در مورد این سهم اعمال می کرد. هنوز هم هستند سهم هایی که هفته هاست قفل شده اند و از قانون گره خبری نیست! به عنوان نمونه می توان به غبهنوش اشاره کرد.

در نمودار حفاری شمال اگر یک سیکل 5 موجی را تمام شده در نظر بگیریم ، می توان گفت که کم کم به اواخر موج A ریزشی نزدیک شدیم و حداقل در قالب موج B می توان انتظار یک صعود موقت را از سهم داشت.

در گروه برقی ، بترانس کم کم به کف 480 تومان نزدیک می شود. به نظر می رسد موج 4 تریدر کش در این سهم هنوز تمام نشده است. اما خرید حوالی 500 تومان با حد ضرر 480 تومان می تواند از گزینه های کم ریسک برای خرید باشد. بترانس در میان مدت جای رشد تا حوالی 600 تومان را خواهد داشت.

کاربران عزیز میتوانند سوالات خود را در بخش حرفه ای پرسش و پاسخ با کارشناسان مطرح نمایند.(کلیلک کنید)

و همچنین میتوانید در این بخش با سبد حرفه ای ما همراه شوید و روزانه گزارش نماد های تحت نظر ما را ببینید..

موفق باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن