بر بام بازار شنبه 26 بهمن ماه…

242
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 26 بهمن ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Feb 15Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص

سلام خدمت دوستان بازاری؛

روز ابتدای هفته خیلی هم بد شروع نشد.این بسته ی حمایتی هم که از راه رسید بد نبود.اما نمیشه بسنده کرد.چرا که از لحاظ روانی پذیرفتی نیست چرا که زمان این حمایت پس از ریزش های 40% برخی سهام (بعضا بیشتر و کمتر) بسیار دیر و نابخشودنیست.اما در هر حال خلاصه بخواهم خدمتتان بگویم قضیه این است که شما امکان فروش 2% حجم مبنا یا 50000 سهم (هر کدام که بیشتر است) را تا 12 ظهر ندارید.بعد از این ظاهرا یک مکانیزمی طراحی شده که پس از 12 نوع سفارش حذف و انجام و به قیمت پایانی باشد.البته فردا دقیق تر خواهد بود چرا که امروز روز آزمایش سیستم ها و هسته های معاملات کارگزاری ها بود.

در مجموع این نوع حمایت ها اگر هم موثر افتد  و رشد بازار را سبب شود بنده بیشتر به دلایل روانی آن رشد را متصورم چرا که ریزش های اخیر فضا را برای خرید مهیا خواهد کرد نه این مصوبات. هر چند که شاهد تجمع هایی به مثابه ی تظاهرات در مقابل تالار های مختلف نیز بودیم.از طرفی هم متن و نگارش نامه ای خطاب به رهبری از زبان سهامداران و دلسوزان نیز منتشر شده که عمق فاجعه را نشان می دهد…

هر چه بد یا خوب در مورد این وضعیت با مجموع دست اندرکاران بگوییم فایده ای ندارد.پس بهتر از به جای حقیقت با واقعیات هم گه گداری کنار آمده و بگذاریم زمان و مقتضیات کار را جلو ببرد.چرا که سرمایه ی اصلی ما عمر ماست که نباید در این راه ها منفی بخورد.اما چیزی که نمی شود از آن اجتناب کرد خاطره هاست که محو نخواهد شد.حتی خاطره ی فرار سرمایه گذاران خارجی گروه پتروشیمی که درخواست خود را پس گرفتند.بنده واقعا احساس شرمندگی کردم…

اخبار سیاسی

درحالی که قرار است مذاکرات بر سر توافق جامع هسته ای بین ایران و 1+5 هفته ی آینده در وین برگزار شود، بیش از 100 نماینده کنگره طی نامه ای به اوباما رئیس جمهور آمریکا از دیپلماسی به عنوان بهترین راه حل در مسئله ایران حمایت کردند و با هرگونه مصوبه کنگره یا لایحه علیه ایران مخالفت کردند. این نامه که توسط 100 عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و 4 جمهوریخواه امضا شده با هرگونه مصوبه یا لایحه ای که در دیپلماسی  تداخل ایجاد می کند، مخالفت می کند.

دیوید پرایس نماینده جمهوریخواه می گوید: ما سخنان زیادی در مورد مصوبه احتمالی که انتظارات خاصی از نتیجه نهایی داشته باشد شنیده ایم که این از نظر ما ایده خوبی نیست. در این نامه آمده است : ما با هرگونه اقدام کنگره که موجب تقویت تندروها در طرف دیگر و تشکیک در مقاصد آمریکا می شود مخالفیم.ما همچنان معتقدیم که بهترین گزینه استراتژیک ممکن دیپلماسی است. پرایس می گوید: معتقدم که تغییراتی در کنگره ایجاد شده که به موجب آن حمایت از تلاش های دیپلماتیک در قبال ایران افزایش یافته است.

نشست سه جانبه نماینده سازمان ملل با نمایندگان روسیه و آمریکا هم تاکنون نتوانسته دور دوم اجلاس ژنو ـ۲ را از بن بست خارج کند. با گذشت چهار روز از آغاز دور دوم اجلاس ژنو2 بین هیئت نمایندگی دولت سوریه و مخالفان امیدها برای دستیابی به نتیجه و هرگونه توافق بین دو طرف به یاس تبدیل شده است. پس از اختلاف های جدی دو طرف درباره دستور کار مذاکرات، گفتگوها دیروز در روز چهارم متوقف شد.

اخضر ابراهیمی میانجی مذاکرات برای ایجاد گشایش در مذاکرات ژنو دیروز نشستی سه جانبه با گنادی گاتیلوف و وندی شرمن معاونان وزیران امور خارجه روسیه و آمریکا برگزار کرد اما این نشست هم نتیجه ای نداشت. اخضر ابراهیمی در پایان این نشست سه جانبه با ابراز ناامیدی از بی نتیجه بودن دور دوم اجلاس ژنو2 تا روز چهارم خبر داد. ابراهمیی گفته حضور نمایندگان آمریکا و روسیه در ژنو ممکن است تغییری در روند گفت و گو ها پدید بیاورد.

براساس آخرین خبرها از ژنو گفته می شود اگر اتفاق خاصی در مذاکرات نمایندگان دولت سوریه و مخالفان روی ندهد، مذاکرات به دور سوم کشیده نخواهد شد. همچنین گفته می شود در صورت ادامه بن بست در مذاکرات ژنو، اخضر ابراهیمی میانجی مذاکرات درباره ادامه دور دوم یا توقف آن تصمیم خواهد گرفت.

اخبار اقتصادی

افراد مطلع از ایراد شورای نگهبان به مسئله تعیین قیمت خوراک پتروشیمی ها خبر داده اند و این که ظاهرا شورای نگهبان چند ایراد به لایحه بودجه گرفته است که بحث خوراک پتروشیمی ها از جمله این ایرادات است.

گزارش برخی رسانه های خبری در جنوب آسیا در روز جمعه حاکیست ایران از هند خواسته که 1.5 میلیارد دلار از بدهی خود را بابت خرید نفت خام و براساس توافقنامه ژنو پرداخت کند. برنامه اقدام مشترک ایران با گروه 1+5 به تهران اجازه می دهد که 4.2 میلیارد دلار از طلب نفتی خود را از کشورهای مختلف دریافت کند.

منابع رسمی هند تاکنون در این مورد سخنی نگفته اند، اما در صورت تایید این پرداخت این کشور سومین خریدار عمده نفت ایران بعداز ژاپن و کره جنوبی خواهد شد که طلب نفتی تهران را براساس توافقنامه ژنو می پردازد.

گزارش های رسانه ای حاکی از آن است پالایشگاه های هند حدود سه میلیارد دلار به جمهوری اسلامی ایران بابت خرید نفت خام بدهکار هستند و مابقی طلب ایران در یک حساب روپیه ای در بانک یوکو واریز شده است.

منابع صنعتی هند گفته اند که پالایشگاه های این کشور اقداماتی را در جهت احیای روش قبلی برای پرداخت طلب نفتی ایران از طریق هالک بانک ترکیه انجام داده اند، ولی تهران احتمالا خواستار دریافت طلبش در حساب بانک مرکزی خود در سوئیس یا آلمان خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش ماهانه خود که روز پنج شنبه 24 بهمن ماه منتشر کرد، می گوید که صادرات نفت ایران در ماه ژانویه دوباره تا 100 هزار بشکه در روز افزایش یافته است. پایگاه اینترنتی برخی رسانه های غربی اعلام کردند که بر اساس این گزارش، صادرات نفت ایران در ماه گذشته میلادی به کشورهای چین، ژاپن و هند افزایش یافته است که نتیجه کاهش بار تحریم های غرب علیه ایران به خاطر توافق هسته ای ژنو است. این نهاد بین المللی مستقر در پاریس که به 28 کشور صنعتی مصرف کننده انرژی مشاوره می دهد، در ادامه می گوید که صادرات نفت ایران در ماه ژانویه به یک میلیون و 320 هزار بشکه در روز رسیده است. گزارش های سه ماه اخیر این نهاد بین المللی حاکی است که صادرات نفت ایران پس از توافق گروه 1+5 و تهران به صورت متوالی و پلکانی افزایش یافته است.

آژانس در گزارش پنج شنبه خود می گوید که تخمین زده می شود، ایران تا پایان ماه ژانویه حدود 30 میلیون بشکه ذخیره شده در نفتکش ها داشته است که شش میلیون بشکه آن به سمت سواحل چین حرکت کرده اند. بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی تا 30 هزار بشکه افزایش یافته و به دو میلیون و 780 هزار بشکه رسیده است که بیشتر به خاطر نیاز داخلی به مصرف بیشتر انرژی به دلیل سرمای زمستان بوده است.

ایران اخیرا اعلام کرده بود که نوع جدیدی از قراردادهای نفتی را که جذابیت بیشتری برای شرکت های بین المللی دارد، تدوین می کند و قرار است در تابستان سال آینده خورشیدی طی کنفرانسی این قرارداد ها را رونمایی کند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، نیز روز چهارشنبه در گزارش ماهانه خود حجم تولید نفت ایران در ماه ژانویه را دو میلیون و 733 هزار بشکه اعلام کرد که نسبت به متوسط تولید نفت ایران در سال 2013 حدود 40 هزار بشکه در روز افزایش نشان می دهد.

بازار سهام

پس از انتشار خبر عرضه اوراق مشارکت با سود 23 درصدی ، تیر خلاص بر پیکر نیمه جان بازار سرمایه شلیک شد. هر چند بسیاری از اهالی بازار معتقد هستند که این اوراق جذابیت لازم را برای خروج نقدینگی از بازار ندارد و سررسید 6 ماهه آن دال بر نظر دولت بر کنترل تورم و حتی پایین آوردن نرخ بهره بانکی در میان مدت است ، اما باید اذعان کرد که در شرایط کنونی بازار سرمایه و همچنین رکود کامل در بازارهای موازی ، همین اوراق حکم لنگه کفشی در بیابان را دارد.

به گزارش ایلنا ، ازمهمترین اتفاقات روز چهارشنبه تجمع برخی از سهامداران معترض در مقابل تالار بورس بود.

گفتنی است،در پی تداوم افت شاخص کل بورس اوراق بهادار و ورود به کانال 79 هزار واحدی ، سهامداران تالار کرج نیز دست به اعتراض زدند.همین اعتراضات موجب شد که بالاخره سکوت وزیر اقتصاد دولت یازدهم نیز شکسته شود! وزیر امور اقتصادی و دارایی اقتصاد از اتخاذ تدابیر لازم برای بهبود شرایط بازار سرمایه خبر داده است.

علی طیب نیا با بیان که دولت و رییس جمهور توسعه بازار سرمایه و صیانت از منافع سهامداران را مدنظر دارند، افزود: دولت دغدغه های فعالان بازار درخصوص ابهامات موجود در برخی صنایع، به ویژه صنایع اثرگذار در بورس را مدنظر قرار خواهد داد.

وی همچنین به برنامه‌های سازمان بورس برای اداره بازار اشاره کرد افزود:  انتظار می‌رود اجرای این برنامه‌ها تاثیر قابل توجهی در بهبود شرایط بازار داشته باشد‏، ضمن اینکه شرکت‌های حقوقی نیز در حمایت از سهامداران خرد بصورت جدی وارد عمل خواهند شد.

وزیر اقتصاد همچنین به چشم انداز مثبت اقتصاد در سال آینده اشاره کرد و گفت: باتوجه به روند رو به بهبود اقتصاد کشور‏، نگرانی خاصی در خصوص شرکت‌ها و صنایع حاضر در بازار سرمایه وجود ندارد.

طیب نیا دیدگاه دولت به بازار سرمایه را توسعه متوازن بازار اولیه و ثانویه دانست و خاطرنشان کرد: همانگونه که بازار اولیه باید فعال باشد تا بتواند در تامین مالی بلندمدت بنگاه های اقتصادی ایفای نقش کند‏، بازار ثانویه هم باید رونق داشته باشد‏، به ویژه اینکه برنامه دولت، آزادسازی سهام عدالت و قابلیت معامله این سهام در بورس است و لازمه توفیق این برنامه‏، رونق بازار سرمایه، به ویژه بازار ثانویه است، از این رو، رونق هر دو بازار اولیه و ثانویه‏، به عنوان بازارهای مکمل یکدیگر مدنظر دولت است.

وزیر اقتصاد افزود: لازمه اجرای موفق سیاست‌های خصوصی سازی‏، برخورداری از بازار سرمایه پایدار‏، امن و مطمئن است و دولت برای حفظ و توسعه این بازار،از تمام ابزارها و روش های ممکن استفاده خواهد کرد.

البته امیدواریم که حداقل این بار در عمل شاهد حمایت از بازار باشیم و متولیان بازار صرفا به حرف زدن بسنده نکنند! شرکت های حقوقی نیز اگر قرار است واقعا از بازار حمایت کنند باید تمام قد زیر بازار را بگیرند. صرف نوسانگیری و خرید در صف فروش و خالی کردن سهم در محدوده مثبت واقعا دردی را دوا نخواهد کرد.

پنجمین سهمی که معرفی می کنم:

پتروشیمی جم

برای سال بعد این سهم انتظار بهره برداری از فاز های عسلویه و رفع مشکلات کمبود خوراک را داریم.لذا شرکت می تواند با تمام ظرفیت خود وارد گود رقابت شود.نکته ی خوبی که در نهاده ی شرکت دیده می شود استفاده ی بیشتر از خوراک مایع است.تارگت های سهم 2300 و 3000 تومان ارزیابی می گردد.

اما یک پیشنهاد ریسکی برای دوستان دارم:

اگر یادتان باشد از گروه ساختمانی گفته بودیم.امروز گروه اولین گروهی بود که به دامان سبز بازار بازگشت.در این بین ثتران و ثشرق پیشتازی کردند.بد نیست نگاهی به آنها داشته باشید…

بررسی شاخص گروه صنعت و رسیدن به محدوده حمایتی آن را در اینجا بخوانید..

* موفق باشید *

bashgah-banner

1 نظر

نطر گذاشتن