بر بام بازار شنبه 30 شهریور + فهرست اقلام صادراتی فلزات و پتروشیمی ها + جم چرا عرضه شد؟

235
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 30 شهریور + فهرست اقلام صادراتی فلزات و پتروشیمی ها + جم چرا عرضه شد؟Reviewed by فرزاد عباس زاده on Sep 21Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام و عرض ادب خدمت دوستان و عزیزان فعال در بازار؛

بالاخره شاخص پا به عرصه ی 62 هزار واحدی گذاشت.اتفاقی که با همراهی فارس و بازگشایی تاپیکو و فملی و سایر بزرگان افتاد.اگرچه در انتهای نیم ساعت اول بازار شاخد عرضه های حجیم و سنگین افراد حقوقی هم بودیم اما خب در نهایت 1000 واحد به ثبت رسید.بخشی از عرضه ها را می توان به پای ایجاد و حفظ شرایط تعادل و توازن در بازار دانست چرا که تاپیکویی که مستعد تعدیل مثبت گشته می تواند بازار را دگرگون کند و بخشی دیگر را به پای انتهای ماه شهریور می گذاریم.دوستان این ماه فردا تمام می شود و می توان گفت جنجال برانگیز ترین ماه بود چرا که از ریزش شدید با شما گپ زدیم تا الان که ضرر ها جبران شده و سود ها دریافت…

این روزها خبر ها در خصوص مذاکرات زیاد شده است و شاهدیم که رئیس جمهور نشست هایی را در نیویورک ترتیب داده است.درباره ی لغو تحریم هم شنیده هایی در دسترس است آرام آرام در این دو هفته رفع ممنوعیت بسیاری را شنیدیم.جدای از آن می توان اثر این همه اتفاق را در دلار ایران دید.در این باره ی نظرتان را به متن زیر جلب می نمایم.

رئیس سازمان توسعه و تجارت با بیان این مطلب که با تأمین نیاز داخل کشور به صادرات مازاد کالاها خواهیم پرداخت لیست جدید کالاهای ممنوعه صادراتی را اعلام کرد.

حمید صافدل در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم ،با اشاره  تجدید نظرهای دولت یازدهم در برنامه 100 روزه برای ممنوعیت و محدودیت‌های صادراتی، اظهار داشت: فهرست جدید با توجه به پیشنهادات بخش های مختلف و با نگاه به تسهیل فرایند تجارت و توسعه بازارهای جدید صورت گرفته است.

وی ضمن تأکید براینکه برقراری شرایط جدید صادراتی شامل تمام کالاهای صادراتی خواهد شد، افزود: تمام تصمیمات با بررسی نظرات تشکل‌ها انجام گرفته است  به نحوی که با تأمین نیاز داخل کشور صادرات مازاد آنها  آزاد می شود.

صافدل گفت:اعمال لغو ممنوعیت صادرات برخی از کالاها برای افزایش تولید در بخشهای مختلف اقتصادی بوده است.

به گزارش تسنیم، در لیست جدید سازمان توسعه تجارت ایران کالاهای ممنوعه صادراتی ، کالاهای مشمول اخذ مجوز صادراتی و کالاهای مشمول پرداخت عوارض صادراتی  مشخص شده اند که برهمین اساس  در فهرست کالاهای ممنوعه صادراتی در 1392  کالاهایی شامل گندم، ‌آرد گندم، شکر خام، گوشت قرمز، جو، ذرت دامی، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی، کره، روغن‌های خام و خوراکی، دام زنده سبک و سنگین، وت بلوی بزی، پوست خام، جوش شیرین، هیزم و زغال چوب، کربنات سدیم ،وینیل استات مونور ذکر شده است که این لیست در مقایسه با لیست گذشته به 17 ردیف کاهش یافته است.

البته  صادرات پنج ردیف کالا شامل مرغ خوراکی، گوشت مرغ، شیرخشک اطفال، داروهای محتوی مواد مخدر و داورهای دامی مشمول اخذ مجوز برای صادرات شده است. همچنین کالاهایی شامل سنگ‌آهن به هم فشرده شده، انواع نان، گندم سیاه، یونجه و علوفه فشرده شده، برنج، حبوبات، ‌سبوس، وت‌بلوی گاوی، سالامبور گوسفندی، ‌کنسانتره آهن، سولفات سدیم، پنبه، سولفور مولیبدن، آخال کاغذ، چوب، قراضه فلزات و ضایعات پلمیری مشمول عوارض صادراتی هستند.

براساس لیست جدید سازمانتوسعه و تجارت صادرات کالاهایی از جمله شمش فولاد، میلگرد، انواع ورق های فولادی ،محصولات پلیمری  و شیمیایی، باطری و پلاستیک نیز از سوی تعدادی از شرکت ها بلامانعو مجوز دریافت نموده اند.

 امروز سراسر بازار رنگ سبز و معاملات خوبی را سپری کرد با این تفاوت که عرضه ی شدید حقوقی ها صف بسیاری از سهام را از بین برد.در خصوص پتروشیمی جم شاهد عرضه ی شدیدی این بار از طرف حقیقی ها بودیم که حدود 87% فروش امروز را تشکیل می داد.شاید قرار بر این بوده که 47 میلیون سهم از دسترس افراد خارج شود.در هر حال به نظر نمی رسید با توجه به حمایت های آشکار وصندوق و تاپیکو و البته تعدیل مثبت خوابیده در دل سهم و جو عمومی بازار این سهم امروز فروختنی باشد.

بر خلاق روزهای گذشته که توجه بازار گرم سهم های کوچک بود دیده شد که به سختی تقاضا برای سهم های کوچک اما پر طرفدار شکل می گرفت.سهم هایی نظیر غالبر کگاز زمگسا غمهرا کچینی و …از جمله سهم هایی هستند که جدا از اسم و رسمی که بر سر زبان ها دارند بازدهی خوبی را هم ارائه کرده اند اما فعلا گوی و میدان در دستان بزرگانی چون فارس و تاپیکو (بازگشایی) و مپنا ست.مپنا گویا تحرکاتی در پی دارد که شاید 1000 تومان قیمتی کمی برایش دارد.خوش ریسک ها مپنا را برای فردا با هدف 740 می توانند شکار کنند.امروز بترانس با توجه به حمله هایی که به خود می دید همچنان استواری کرد و صف خرید شد.8 میلیون سهم از دستان حقوقی به صف خرید بترانس داده شد و پست آن بسیاری از حقیقی ها ترجیح به فروش داشتند.اما خب fibo EX 100% هم نتوانست جلوی قدرت روند را بگیرد و فعلا باید منتشر 580 باشیم.دوستان در خصوص پالایشگاهی ها سوال داشتند.در خصوص شاوان باید بگوییم که در این قیمت ها بسیاری از افراد از این سهم پیاده شدند اما خب هدف میان مدت را برایش 2500 تا 3000 هم ترسیم کرده اند.شاید دور از ذهن باشد ولی مناسب است سهم تا 1800 هم افت نماید.شبندر هم فعلا با درجا زدن هایش سهامداران را کلافه کرده است.دلیل آن را شاید بتوان جذابیت سایر نقاط بازار دانست.در خصوص تکمبا که سوال شده بود بنده مموع نوسانات این هفته اش را مثبت میبینم و مقاومت نزدیکی هم در پی دارد.

اما در گروه مواد غذایی غبشهر و غمارگ بازار را در اوایل آن تنها گذاشتند.و به پیرو انها گروه نیز رنگ پر رنگ تری به خود گرفت.گروه قند نیز می توان اذعان داشت که در این بین که صادرات شکر آزاد شده است موقعیت خوبی برای رشد قمرو قچار و پیرانشهر است.

شنیده های امروز:

گفته میشود اولین واحد ترانس اصلی که تامین و تقسیم کننده برق پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی است توسط مپنا تولید و تا یک ماه دیگر به سمت این پالایشگاه بارگیری و حمل خواهد شد.
از سوی دیگر افزایش قیمت خرید تضمینی برق به 400 تومان ، ورود چند نیروگاه مپنا به بورس از نکات قابل توجهی میباشد که مپنا را بالا خواهد کشید.

کماکان مشکل سازمان با پارسان در نحوه خرید پتروشیمی شیراز و بحث ابطال آن و محاسبه با قیمت روز وجود دارد و بازگشایی سهم در حاله ای از ابهام است اما بارفع موانع حدقل قیمت بازگشایی 1000تومان براورد میشود به خصوص آنکه درس ال 93 انتظار تعدیل سود مناسبی را از شرکت داریم و امسال نیز توانایی تعدیل  190 تا 200 تومان را خواهد داشت.

تاپیکو از محل عرضه 2درصدی جم سود خود را از 839 به 938 ریال افزایش داد و در 3ماهه نیز 347 ریال پوشش داده است.
نکته قابل ذکر 400 ریال از سود 938 ریالی در سال مالی 94 تکراز نخواهد شد و دلیل آن نیز سود از محل فروش جم و شپنا عنوان شده است.
سود تلفیقی 100تومان و پتانسیل شرکت در از 93 به بعد در بهره برداری از ستاره خلیج فارس می باشد.

کشرق اعلام نمود که در بودجه برآوردی افزایش 10درصدی نرخ ذغال سنگ را برآورد نموده که با توجه به افزایش 20درصدی با تعدیل همراه خواهد شد.سود کشرق پتانسیل افزایش 60تا70 تومانی را خواهد داشت.
لازم به توضیح کشرق 481 ریال براورد نموده و در 3ماهه 130 ریال پوشش داده این گروه با توجه به افزایش ظرفیت تولید ذغال سنگ مورد توجه خواهند بود.
دو محدوده 600-810 محدوده های حمایتی و مقاومتی کشرق محسوب می شوند.

 

90

 

90

حجم معاملات    683  میلیون عدد

 

$$$            2960 (12:30)

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیسطوح بازگشتی این 3 سهم
نوشته بعدینماد تحت نظر ک…
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

3 نظرها

 1. سلام.اول از هر چیز به خاطر تحلیلهای خوبتون بسیر سپاسگزارم
  3تا سوال داشتم…..
  1-“جم” رو فردا بفروشم یا نگهش دارم
  2-“وبصادر”امروز نتونستم بفروشم فردا تو درصدهای +بفروشم یا توصیه به نگهداری میکنید
  3-“کرازی” را 2857ریال خریدم……به نظرتون میتونم با سود بفروشمش یا اینکه ردش کنم فردا
  خیلی ممنون از اینکه هستید وراهنمایی میکنید

  • سلام بر شما.اولا طبق محاسبات تئوریک جم رو قبل از عرضه ارزشگذاری کردیم حدود 1630 تومان و به همان شکل انتظار نداریم نزدیک این قیمت با صف خرید باشد.البته این پاسخ تنها تئوریک بوده و پاسخ پویایی نیست در واقع پاسخ دقیق را خودتان با توجه به اوضاع پیرامون سهم باید بدانید چرا که رفتار سهم فقط متاثر از تحلیل بنیادی ان نیست.پس اگر کوتاه فکر می کنید بله بفروشید اما اگر بلند تر انتظار دارید نگهداری توصیه می گردد.در نهایت توصیه ی بنده کم کردن حجم به دلیل ریزش دلار است.چون دلار در صورت این شرکت 3200 در نظر گرفته شده است.دوم اینکه از نظر من امروز اکثر بانکی ها به مقاومت های خود در زمان قبل از خبر حمله به سوریه می رسند لذا احتیاط کنید.دید شما و جایگزینی شما برای سهم جدید ناشی از فروش سهم قبلی مکمل پاسخ های بنده است.سوم اینکه کرازی در 240 تا 250 حمایت خوبی دارد و مستعد رشد است.چهارم موفق باشید.

نطر گذاشتن