بر بام بازار چهارشنبه 02 بهمن ماه…

319
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار چهارشنبه 02 بهمن ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Jan 22Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص

سلام خدمت دوستان بازاری؛

دوستان در همین ابتدا نظرتان را به مطلب مهمی که در یکی از سایت های پر مخاطب آمده بود جلب می کنم.این متن حاوی مصاحبه و خبری از وضعیت درون سازمان هم می تواند باشد.

 روز های  گذشته همه چیز آماده برگشت بود،اما چند عامل باعث شد که باز هم اهالی بازار بترسند و بازار آن طور که باید و شاید جمع نشود.

ابتدا تاخیر در بازگشایی بازار ، فعالان بازار سرمایه را کمی سر در گم کرد. سپس خبر پس گرفتن دعوت بان کی مون از ایران برای نشست ژنو 2 و واکنش متقابل محمدجواد ظریف عرضه ها را تشدید کرد و در ادامه با انتشار خبر هیئت نظارت بر توافق نامه ژنو بازار به سمت منفی گرایش پیدا کرد.

البته خوشبختانه عصر دیروز خبر سوم منتفی شد!

اگر به خاطر داشته باشید ، روز گذشته از متولیان بازار سرمایه گلایه کردیم که چرا در روزهای سخت بازار سهامداران را تنها گذاشتند؟ خوشبختانه مسئولین صدای ما را شنیدند. روز گذشته شاهد مصاحبه زنده تلویزیونی علی صالح آبادی با شبکه خبر بودیم. وی با اشاره به رکود در بازار سکه و دلار و حتی مسکن ؛ تنها بازار مناسب برای سرمایه گذاری را بورس دانست و اطمینان داد:در میان مدت بازار سرمایه هیچگونه نگرانی نخواهد داشت و توصیه نمود که سهامداران دید خود را از نوسانات کوتاه مدت فعلی به میان مدت تغییر دهند. نکته مهم در این مصاحبه این بود که ایشان تلاش برای خروج نقدینگی از بازار بورس به سمت مسکن را تکذیب کردند و اعلام کردند جریان نقدینگی از بازار بورس خارج نشده است.

هر چند در این مصاحبه زنده تلویزیونی صرفا به کلیات پرداخته شد اما در مجموع مصاحبه خوبی بود. در هر صورت همانطور که در روزهای مثبت سازمان بورس برای جلوگیری از متضرر شدن مردم گاها جلوی رشد بی مهابای بازار را می گیرد ، لازم است در شرایط کنونی نیز زیر پای بازار خالی نشود و شاهد حمایت از بازار سرمایه باشیم.

مسلما مدیران بورس ما مشاوران تکنیکی دارند و می دانند که شکست سطوح کنونی، عواقب بسیار بدی برای بازار خواهد داشت و می تواند اصلاح شاخص را بیش از پیش کند. در مجموع هر اصلاحی قرار نیست که در بعد قیمت باشد. هر چند شاخص کل تنها 7 درصد افت داشته اما در حال حاضر قیمت اغلب نمادهای بازار 20 – 25 درصد افت را تجربه کرده است. اگر شاخص کل سطوح حمایتی فعلی را بی اعتبار کند، بار دیگر بیشتر نمادها 10 – 15 درصد افت خواهند کرد و زیان 30 – 40 درصدی چیزی نیست که به این زودی قابل جبران باشد و مسلما باعث ضربه خوردن به سهامداران جز خواهد شد.

همه اندیکاتورها و ابزارهای تکنیکی نوید برگشت بازار را می دهند ، اخبار سیاسی هم مثبت است، اما در عمل چیز دیگری را رویت می کنیم چرا که این روزها زیر پای بازار خالیست.

امیدواریم وزیر محترم اقتصاد هم در حمایت از آقای صالح آبادی به مصاحبه یک خطی بسنده نکنند چرا که برای آرام شدن فضای بورس  نیاز به حمایت جدی از تیم مدیریتی این سازمان است. هر چند در این مدت کم و کاستی وجود داشت و ایراداتی هم وارد بود ، اما باید کمی هم انصاف به خرج داد چرا که کارنامه مدیریت کنونی روشن تر از سایر مدیران بورس در گذشته است.

از طرفی دیگر ، مدیر نظارت بر بازارها و بورس های سازمان بورس گفت:افت و خیز ذات بازار سرمایه است و مانند دم و بازدم در تنفس است؛ همانطور که نمی توان انتظار داشت که انسان تنها دم داشته باشته باشد شاخص بورس هم برخی مواقع نیاز به افت و اصلاح قیمت دارد.

خواجه نصیری وضعیت کنونی بازار سرمایه را نیز طبیعی ارزیابی کرد و افزود: حرکت طبیعی شاخص همانند امواج سینوسی است و باید با افت و خیز همراه باشد. این نوسان ذات بازار سرمایه است و سهامداران نباید نگران باشند.

مدیر نظارت بر بازارها و بورس های سازمان بورس افزود: شایعات، تصمیمات بودجه ای و اطلاعات درست و غلطی که در مورد گزارشات و سود شرکت های بورسی این روزها منتشر می شود بهانه های اصلاح بازار سرمایه هستند که کوتاه مدت بوده و بورس دوباره به روند عادی و مثبت خود باز خواهد گشت.

وی در خصوص عدم واکنش بازار سرمایه به اتفاقات مثبت ژنو و مذاکرات سیاسی در روزهای گذشته نیز گفت: بورس ما بیشتر تحت تاثیر خبرهاست تا اتفاقی که می افتد؛ و بازار سرمایه پیش‌تر با انتشار خبرهای مثبت سیاسی واکنش خود را نشان داده و رشد خود را کرده است.

در اخبار اقتصادی ، سخنگوی دولت از ارائه تبصره هدفمندی یارانه ها به کمیسیون تلفیق خبر داد. محمد باقر نوبخت در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری خانه ملت گفت: تبصره هدفمندی امروز از سوی دولت به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 93 تقدیم می‌شود. لازم به ذکر است قرار است در تبصره هدفمندی نحوه اجرای این قانون در سال آینده مشخص شود. در همین راستا اسماعیل جلیلی نماینده مردم مسجد سلیمان، لالی، اندیکا و هفتکل در مجلس به خانه ملت گفت: دولت در تبصره هدفمندی نحوه اجرای فاز دوم این قانون را در قالب پیشنهاد به کمیسیون تلفیق ارائه می کند.

در خبری دیگر ، قائم‌مقام معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت از تشکیل کارگروه تصمیم‌گیری درباره قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین و هدفمندی یارانه‌های سال آینده با محوریت وزارت اقتصاد و حضور وزارت نفت خبر داد و گفت: هر زمان از ما درباره قیمت انرژی پیشنهاد خواسته‌اند، ارائه کرده‌ایم.

محسن خجسته‌مهر با بیان این که کارگروهی در دولت در حال بررسی لایحه هدفمندی و وضعیت و قیمت بنزین در سال آینده است، اضافه کرد: در این کارگروه وزارت اقتصاد پررنگ‌ترین نقش را دارد و وزارت نفت هم با آن همکاری می‌کند که پس از نهایی شدن تصمیم کارگروه در دولت اعلام خواهد شد.

وی افزود: هر زمانی که از ما پیشنهاداتی درباره قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی خواسته‌اند این پیشنهادات را ارائه کرده‌ایم.

قائم‌مقام معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت اضافه کرد: سناریوهای مختلفی برای قیمت‌گذاری در حال بررسی است و بحث‌های اقتصادی و درآمدی نیز در آن ها مدنظر قرار می‌گیرد تا به جمع‌بندی نهایی برسند.

وی در ادامه گفت: درباره خوراک پتروشیمی‌ها کار کارشناسی در وزارت نفت انجام شده و پیشنهاداتی نیز از سوی بخش خصوصی در این باره ارائه شده است. خجسته‌مهر با بیان این که در قیمت‌گذاری خوراک اقتصاد طرح‌های پتروشیمی هم باید بر اساس قانون هدفمندی مورد توجه قرار بگیرد، افزود: قیمت‌های فعلی را کسی قبول ندارد، در مورد خوراک گاز مجموعه وزارت نفت و معاونت برنامه‌ریزی کار کارشناسی انجام داده‌اند و قیمت‌هایی نیز اعلام شده است،اما هنوز جمع‌بندی نهایی برای قیمت انجام نشده است

اما در بازار سهام شنیده می شود که از امروز حمایت هایی از بازار انجام خواهد شد.

به نظر مخابرات در قیمت های 280 – 295 تومان با توجه به نزدیکی به مجمع شرکت و همچنین نقد بودن سود مخابرات برای میان مدتی ها گزینه کم ریسکی باشد. حد ضرر این سهم روی 265 تومان قرار دارد.

در گروه بانکی گزارش وپاسار روی کدال نشست. در 9 ماهه شرکت 92 درصد از سود خود را پوشش داده، اما خبری از تعدیل نیست. خرید این سهم زیر 300 تومان ریسک چندانی ندارد. البته باید توجه کرد که این روزها باید دیگاه بلند مدت و میان مدت در بازار داشت.

بانک ملت هم که در روزهای گذشته روی آن تاکید داشتیم ، روز گذشته توسط گروه مالی ملت حمایت شد. همانطور که بارها گفتیم محدوده 250 – 260 تومان برای خرید با دید میان مدت خالی از ریسک است.

در نماد بانک صادرات نیز ظاهرا به اواخر موج 4 نزدیک می شویم. پیش تر هم گفتیم 110 تومان محدوده مناسبی برای خرید است که حد ضرر آن روی 100 تومان قرار دارد. در روزها و هفته های اخیر سهم اصلاح خوبی را تجربه کرده و کم کم فنر سهم برای یک صعود جمع می شود.

در نماد بانک پارسیان نیز خبر افزایش سرمایه 52 درصدی شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی بر روی کدال نشست.

در گروه ساختمانی ، روز گذشته وساخت با 17 درصد افت بازگشایی شد. اولین حمایت سهم روی 460 تومان قرار دارد. البته کف سهم حوالی 420 تومان ارزیابی می شود. در هر صورت سهم اصلاح بسیار خوبی داشته است و افرادی که دید گاه میان مدت دارند می توانند در رنج های منفی و با دید میان مدت و بلند مدت اقدام به سرمایه گذاری نمایند.

همچنین از مطلب زیر هم بهره بگیرید:

هدف بازار امروز، درج یک روز سبز، پس از طوفان های قرمز رنگی بود که بازار در هفته های اخیر به خود دیده است. نمودار شاخص امروز هم به شکل یک قله در آمده است. قله ای که نوک آن نشان از امید سرمایه گذاران به روزهای آینده است.

برخی تحرکات در بازار امروز بار دیگر منجر شد که روزی دیگر را با افت شاخص به ثبت برسانیم. میزان این کاهش در حدود 389 واحد عنوان شده است. نمادهای تاپیکو، وپاسار و وبملت دارای بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص امروز بوده اند و این در حالی است که نمادهای فارس، رمپنا، اخابر و فخوز قدرت بیشتری از خود نشان داده و رنگ خود را بر شاخص تحمیل کردند.

در خبرهای سیاسی راهبرد نیمه مثبتی را در خصوص مسائل مرتبط با ایران می بینیم. با خبرهایی که در موضوع لغو برخی تحریم های ایران شنیده شده است، می‌توانستیم امیدواری بیشتری را در مورد رفتار بازار امروز داشته باشیم.

بر اساس بیانیه شب گذشته اتحادیه اروپا، محدودیت موجود درباره بیمه و انتقال یا فروش نفت ایران به مشتریان آن برداشته شده است. همچنین محدودیت در واردات، فروش و انتقال محصولات پتروشیمی و خدمات مرتبط با آن برداشته شد. ایران قادر است نفت خام و محصولات پتروشیمی خود را انتقال دهد؛ هم‌چنین اقدامات لازم برای رفع محدودیت در زمینه کشتی‌رانی انجام شده است.

بیژن زنگنه در حاشیه نشست با تانر ایلدیز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در جمع خبرنگاران درباره لغو بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران توسط اتحادیه اروپا، گفت: در شرایط فعلی در بخش نفت و پتروشیمی با مشکلاتی همچون صادرات، بیمه نفتکش‌ها، بیمه محموله‌های صادراتی، مشکل حمل و تامین کشتی‌های خارجی روبرو هستیم. وزیر نفت اعلام نمود که پیش بینی می شود با رفع تحریم‌‌ها، این مشکلات حل و فصل خواهد شد.

وزیر نفت درباره اجرایی شدن توافقنامه ایران و 1+5 اظهار داشت: نخست اینکه محصولات پتروشیمی و تولید پتروشیمی از تحریم خارج می‌شود؛ یعنی پول‌های ناشی از صادرات آزاد است، و به هر قسمتی از جمله برای بهره‌برداری بهتر پتروشیمی، ‌خرید قطعات یدکی و رفع مشکلاتی که تاکنون وجود داشت، هزینه خواهد شد.

در اوضاع اقتصادی داخلی هم با کاهش یک باره دلار از نرخ 2950 به 2900 تومان مواجه بوده ایم که امروز این نرخ به 2910 تومان رسید. سکه تمام بهار آزادی هم به 860 هزار تومان رسیده است.

در بررسی بازارهای جهانی فلزات نیز تغییرات چشمگیری را نسبت به گذشته مشاهده نکردیم. به طوری که هم اکنون فلز مس در قیمت‌های 7346 دلار معامله می شوند.

در بررسی بازار سهام، امروز هم انتظار تغییرات مثبت را داشته ایم. همانطور که در مطالب قبلی هم عنوان شد، با توجه به محرک های مثبتی که برای بازار به وجود آمده و همچنین اتمام مباحث مربوط به عرضه اولیه و تسویه حساب اعتباری ها، چشم انداز ما یک دید مثبت هرچند کوتاه مدت بوده است. همچنان در بازار، ارائه تحلیل‌هایی در مورد شاخص ادامه دارد و برخی ها به عدم رشد کلی بازار تا پایان سال، تحلیل هایی را ارئه می‌کنند و می گویند احتمالاً بازار در حالات درجا زدن و با گرایش بیشتر به سمت اصلاح، زمان های باقی مانده را سپری خواهد کرد که با توجه به نمودارهای تکنیکی نیز می توان گفت تا حدی قابل تامل است.

نماد فارس را برهم زننده روند امروز بازار می دانیم. با این که فارس یک تعدیل مثبت 53 درصدی را به بازار داده است که در این روزهای بازار، گزارشی ویژه ای هم بود، اما با بازگشایی امروز این سهم، ترجیح بر این بوده است که P/E این سهم نیز دستخوش تغییراتی شود و به سمت کم شدن پیش رود. البته می شود گفت که بازار جبران روزهای منفی که فارس در حالت توقف بوده را به یکباره به این سهم تحمیل کرده است.

احساس نیاز و ضعف بازار به حدی رسیده است که حتی گروه ها و شرکت هایی که به طور مستقیم در رابطه با تعلیق تحریم ها، اوضاع بهتری خواهند یافت نیز، به عرضه سهام مشغول هستند و منفی دیده می شوند.

بازاری که در روزهای مذاکرات و صحبت‌های هسته‌ای آنچنان ژست مثبتی به خود می گرفت که کسی جلودارش نبود. این بازار را چه شده که در زمان به بار نشستن دور اول مذاکرات، چهره‌ای غمناک به خود گرفته است.

آیا بر این نظر می توان اعتقاد داشت که رشد شاخص در گذشته به حدی بوده است که نوعی پیش‌خور شدن رشد بازار اتفاق افتاده است؟ در این شرایط برای رشد بازار، چاره ای جز همت حقوقی ها و مسئولیت این امر دیده نمی شود.

گروه خودروساز هم که امروز با روند کاملاً منفی کارش را به پایان رساند و حتی صف های فروش در آن ها پدیدار گشت. گزارش خپارس هم به بازار امروز رسید و این شرکت تغییری را در پیش بینی خود که زیان 1377 ریالی بوده، ایجاد نکرده است. اما نکته جالب این گزارش، سرعت افزایش تحقق زیان در دوره 9 ماهه نسبت به دوره 6 ماهه بوده است که بیشتر شده است. در طول 9 ماه، خپارس توانست به طور واقعی زیان 100 تومانی را به ازای هر سهم محقق نماید.

کجاست آن گروه خودرویی که با اعلام افزایش زیان ایران خودرو، بعد از بازگشایی در حداکثر قیمتی مثبت معامله می‌شده است؟! به نظر می رسد در آن زمان اگر جلوی چنین اتفاقات هیجانی گرفته می شد، امروز دچار چنین چالشی نبودیم. پس نکته اصلی بازار در بی اعتمادی است که حتی مسئولین در چنین شرایطی هم علاقه چندانی به احیای اعتماد هم ندارند.

باز هم می گوییم که بازار این بار روندی خاص به خود گرفته است و به اتفاقات پیرامونی خود توجهی ندارد!

در گروه فلزات هم می بینیم که دو غول این گروه به شیوه ای متفاوت رفتار داشته اند. فولاد مبارکه روند بسیار مناسبی را داشته است و علاوه بر تعدیل مثبت، پوشش سود بسیار مناسبی را هم به بازار اعلام کرد. ملی مس هم که تعدیل منفی را به بار نشاند اما عملکرد فولاد باعث نشد تا دیدگاه مثبتی نسبت به فلزی ها شکل بگیرد. هنوز ترسی در سهامدران وجود دارد که مانع از تحرکات قطعی آن ها در زمینه ورود به سهام می شود.

تا به حال که دو گروه پتروشیمی و معدنی را تا حدودی از جهت ابهامات زیادی که در سهام این گروه‌ها است، شبیه یکدیگر می دانستیم، اما این روزها این تفاوت ها بیشتر آشکار می شود. پتروشیمی‌ها با این که ابهامات زیادی در زمینه نرخ خوراک دارند، اما در گزارش های آن ها، نکات خوب و مثبتی به چشم می خورد که در کوتاه مدت می تواند امیدوار کننده باشد.

اما در معدنی ها، علاوه بر ابهاماتی که در بهره مالکانه و فرمول ها و محاسبات جدید آن و درصدهای متفاوتی که از این بهره اعلام می شود، وجود دارد، گزارش‌های سهام این گروه نیز بر نا‌امیدی سهامداران معدنی افزوده است.

در مجموع از برآیند بازار این چنین بر می آید که اگر مورد خاصی مثل خروج نقدینگی در کار نباشد، می توان به بهبود اوضاع برای روزهای آینده امیدوار بود. هر چند بحث سوریه و تصمیماتی که در این خصوص در جلسات سوئیس گرفته می‌شود نیز شاید بتواند بر نگرانی ها بیفزاید. اما به نظر می رسد که این موضوع احتمالی ضعیف را در فرآیند بازار خواهد داشت.

**شنیده ها**

 1. شنیده ها حکایت از تنزل به کمترین سطوح قیمتی در نماد فاسمین و قابلیت کسب بازدهی مطلوب با شرکت در مجمع فوق العاده و استفاده از فرصت افزایش سرمایه این شرکت از محل تجدید ارزیابی داراییها دارند.
 1. شنیده ها حکایت از کاهش قیمت سهام کروی تا آستانه کف قیمتی 400 تومانی و خلق فرصت مناسب برای خرید و شرکت در برنامه افزایش سرمایه هفته آینده شرکت از محل سود انباشته دارند.

 1. شنیده ها حکایت از برگشت قیمت برخی فلزات از جمله مس در بازارهای جهانی در جهت افزایش و مطلوب ارزیابی شدن خرید فملی در سطوح قیمتی 400 تومانی فعلی دارند.

پیروز باشید …

bashgah-banner

24 نظرها

 1. حدود یک ماه پیش جناب دقیقی تحلیلی در مورد فروش حقوقی ها- منفی شئن بازار-خریدمجدد حقوقی ها در منفی ارایه نمودند که کاملا درست از اب درامد راه اندازی شایعاتی مثل تغییر مدیریت،مداکرات،حباب،نیاز به اصلاح و… نیز در همین راستا بود.مناسفانه کج سلیقگی(یا همراهی سازمان با این روند)و باز شدن بی موقع فارس بر این روند تاثیر گذاشت و اوضاع کامل بر وفق مراد حقوقی ها پیش میرود.

 2. سلام جناب مهندس ، در مورد مپنا باید عرض کنم که باید دید بلند مدت داشت ، در حال حاضر نمی شود قضاوت و توصیه ای به خرید و فروش نیست .
  ولی شرکت های که می تونند با جو مثبت صف خرید بشوند و بنیادی خوبی دارند بظر نمادهای فاسمین ، غدیر و بترانس هست ، بخصوص بترانس که همکاری نزدیک با شرکت ما داره و بعضی شایعات از بسته شدن سهم در هفته آینده صحبت شده است .

 3. با سلام وعرض خسته نباشید و تایید نظرتان در مورد خبرها رانتی که در جواب دوستمان فرمودید.بازم ممنون…..لطفا بفرمایید خگستر تا کجا اصلاح دارد و اینکه خرید من 6267 ریال بوده و تا کنون موفق به فروشش نشدم به علت صف فروشی که جمع نشده..نگهدارم یا همجنان تو صف فروش باشم؟با دید بلند مدت…. سپاس از جوابتون

 4. با احترام
  کارشناسان با توجه به حجم عرضه حقوقی ھا به این نتیجه می رسند که حقوقی ھا به علت حجم عرضه کم باعث افت قیمتھا نمی شوند بلکه حقیقی ھا ھیجانی عمل کرده و می فروشند بر حسب آمارمنطقی است اما علتش چیز دیگریست اگر کارشناسان بازار یک روز وقت گذاشته و چند سھم را تحت نظر می گرفتند مشاھده می کردند کهھ چگونه حقوقی با کمترین حجم عرضه ( شاید زیر سه درصد معاملات حجم روزنه یک نماد ) از ھیجان حقیقی سوء استفاده کرده و در زمان مناسب تعادل خرید و فروش را بر ھم زده و باعث ریزش قیمت می شوند و در صورت تکرار باعث تشکیل صف فروش می شود.این روش بارھا و بارھا تکرار می شود و متاسفانھه به چشم کارشناسان نمی آید و در نتیجه متھم حقیقی ھا می شوند که اسیر ھیجان می شوند کارشناسان محترم لطفا به این موضوع توجه داشته باشید درست است که حقیقی ھای تازه وارد ھیجانی عمل می کنند اما القاء کننده ھیجانات را باید در بدنه بورس جستجو کرد و جلوی آن را گرفت که الیته این یک علت بود که ذکر شد و متاسفانه معمولا از دیدھا پنھان می ماند مھندس شاخص که ھمه آن را می دانند اما نمی توانند اثبات کنند بطور مثال من خودم آکنتور را ١۶٠٠ خریدم و دقیقا حقوقی با عرضه ھای حداقلی سھم را تا ١٣٠٠ به زیر کشاند ابتدا با عرضه ھای بیشتر و وقتی چشم سھامدارانش و خریدارانی که سھم را تحت نظر داشتند ترسید با کوچکترین عرضه حقوقی سھامداران سریع اقدام به فروش می کردنند اگر خواستید نمونه ھای دیگری نیز دارم که نشان می دھد که مسئولان بورس تعمدی بازار را به اصلاح کشاندند اما فکر نمی کردند وضع تا این حد بیخ پیدا کند وحالا نتیجه این می شود نوش دارو پس از مرگ سھراب شعار ھمیشگی مسئولین ما ، یعنی نداشتن علم و سواد مدیریت یعنی مدیریت به روش آزمون و خطا که تاوان آن را ھمیشه ضعیف ترین قشر می پردازد ، بر ھمگان آشکار است شاخص مھندسی شده و تحت فشار عرضه دستوری توسط حقوقی ھا به این حال و روز افتاده و نتیجه و بی اعتمادی و خروج موقت سھامداران خرد با ضررھای سنگین را رقم زده و طبق معمول حاشا کردن مسئولین بورس مانند دیگر مسوئلین کشوری و بازی کی بود کی بود من نبودم ، حالا بورس در پی حمایت و جلب اطمینان از دست رفته است که چند روز دیگر ھم موفق خواھد شد و ژست پیروزمندانه ای خواھند گرفت که با حمایت از بازار شاخص دوباره مثبت شد اما ھزینه آن را چه کسانی پرداخت می کنند غیر از سھمامداران خرد که اندک پس اندازی که با بد بختی بدست آورده اند و با تبلیغات گسترده دولت به بورس برده اند تا شاید در این شرایط کمر شکن اقتصادی کمک خرجشان باشد اما حالا یا باید با ضرر از بورس خداحافظی کنند یا خدا خدا کنند تا بورس مثبت شود تا شاید تا عید سود که نه بلکه ضرر ھایشان جبران شود

 5. سلام آقای عباس زاده عزیز واقعا ممنون از گزارشهای هرروزتون من در پیامهای قبلیم هم عرض کرده بودم که بهترین بخش سایت گزارشهای شماست امیدوارم ادامه داشته باشد خسته نباشید و یک سئوال دوره تخفیفی برای خرید عضویت حرفه ای ندارید متشکرم

 6. سلام جناب عباس زاده. بنده خیلی از شما ممنونم. این گزارشها و تحلیلهای روزانه جنابعالی بسیار مفید و سودمند بوه و هستند. فقط عجالتا میخواستم بگم ما سهامداران در این روزها، بیش از هر چیز به اخبار رانتی معتبر نیاز داریم تا امید خود را بیش از این نبازیم. چون بازار این چند روز اخیر نشان داده که به هیچ گزارش 9 ماهه مثبت و هیچ تحلیل تکنیکالی پایبند نیست و دارد خشک و تر را با هم میسوزاند. لذا خواهشمندم به عنوان یک کارشناس مطلع و خبره که کارگزار هم هستید، ما را از اخبار رانتی معتبر بی نصیب نگذارید. از لطفتان بسیار سپاسگزارم.

نطر گذاشتن