بر بام بازار چهارشنبه 04 دی ماه…

274
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار چهارشنبه 04 دی ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 25Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص

سلام خدمت دوستان بازاری؛

اخبار حائز اهمیت

رئیس کمیسیون تلفیق تعیین شد: در پی رأی گیری اعضای کمیسیون تلفیق غلامرضا مصباحی مقدم رئیس ، تاجگردون و نادران نواب رئیس و کاتب سخنگوی این کمیسیون شدند.

همکاری بین ایران و آژانس مکمل گفت‌وگوی سیاسی با ۱+۵است: رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به همکاری‌های بین ایران و آژانس، گفت: همکاری بین ایران و آژانس مکمل گفت‌وگوی سیاسی با ۱+۵ است ؛ این دو ۲ راه مستقل است، ولی مکمل یکدیگر هستند.

هالک بانک بیانیه صادر کرد: هالک بانک ترکیه که به اتهام همکاری با ایران برای دور زدن تحریم ها تحت فشار آمریکا قرار گرفته است تاکید کرد کلیه فعالیت های این بانک در رابطه با ایران قانونی بوده است. در این بیانیه آمده است: تا اول جولای 2013 هیچ قانونی در داخل یا خارج ترکیه وضع نشده بود که تجارت فلزات گرانبها را با ایران ممنوع کند و ما این تجارت با ایران را تا 10 ژوئن به حالت توقف درآوردیم».

پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران: معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: دولت همه بدهی خود را به بخش خصوصی و تعاونی که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است، در سال آینده پرداخت خواهد کرد.

مخالفت وزیر صنعت با شیوه فعلی عرضه در بورس کالا: نعمت زاده تصریح کرد، با شیوه فعلی عرضه در بورس کالا مخالفم، چرا که حضور در بورس باید به صورت اختیاری باشد و بورس کالا باید عرضه کوچک هم داشته باشد.

ایران آب خلیج فارس را صادر می‌کند: مدیرعامل مپنا با اشاره به راه‌اندازی نیروگاه برق قشم از آغاز شمارش معکوس برای بهره‌برداری از تاسیسات آب شیرین کنی در بزرگترین جزیره خلیج فارس خبر داد و اعلام کرد: با راه‌اندازی این تاسیسات امکان تامین آب مورد نیاز کشتی و شناورهای عبوری از تنگه هرمز فراهم می‌شود.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه وزارت نفت روزانه بیش از ۱۰۰ میلیون لیتر سوخت مازوت به نیروگاه‌های برق عرضه می‌کند، گفت: هیچ نیروگاهی به دلیل کمبود سوخت از مدار تولید خارج نشده است.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی بر رقابتی کردن قیمت حامل های انرژی به منظور اجرای بهتر فرآیند خصوصی سازی در کشور تاکید کرد. و گفت: براساس قانون، سازمان خصوصی سازی موظف است نیروگاه هایی را که در اختیار وزارت نیرو است تا پایان سال آتی واگذار کند.

وزیر صنعت به دنبال ابلاغ لغو پیمان سپاری ارزی: نعمت زاده یکی از موانع جدی بر سر راه صادرات را مصوبه سال گذشته دولت و مربوط به پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان برشمرد و افزود: این مصوبه با پیگیری‌های لازم بالاخره لغو شد اما ابلاغ آن هم مهم است و باید تا آخر راه دنبال شود.

کاهش اعتبارات عمرانی صنعت و معدن در سال 93: دولت یازدهم در لایحه بودجه ۹۳ کل کشور، اعتبارات عمرانی صنعت و معدن را در مقایسه با قانون بودجه امسال ۲۹ درصد کاهش داد.

تولید 10.5 میلیون تن فولاد خام: شرکت‌های فولادی کشور از ابتدای فروردین تا پایان آبان، 10میلیون و 549 هزار و 191 تن شمش تولید کردند، این در حالی است که میزان تولید شمش فولاد این شرکت‌ها در مدت مشابه سال گذشته، 9 میلیون و 655 هزار و 102 تن بود که حاکی از افزایش 9 درصدی تولید فولاد خام در مدت یاد شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس از افزایش تعداد امضاهای طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت به 60 امضا خبر داد.

مخالفت وزیر صنعت با شیوه فعلی عرضه در بورس کالا: نعمت زاده تصریح کرد، با شیوه فعلی عرضه در بورس کالا مخالفم، چرا که حضور در بورس باید به صورت اختیاری باشد و بورس کالا باید عرضه کوچک هم داشته باشد.

درآمد ایران خودرو از فروش اموال مازاد: ایران خودرو تاکنون 330 میلیارد تومان از فروش اموال شرکتهای خود کسب کرده است.

بازارهای موازی

دلار در بازار آزاد امروز با افزایش 10 تومانی قیمت مواجه شد و به قیمت 29650 ریال به فروش می رسید. همچنین یورو 40650 ریال، پوند انگلیس 48300 ریال و درهم امارات 8100 ریال معامله شدند.

بازارهای جهانی

 قیمت هر اونس طلا به 1200 دلار رسید این در شرایطی است که در بورس لندن نیز قیمت مس با افزایش روبرو شد و به 7292 دلار و هر تن سرب به 2220 و هر تن روی نیز با افزایش به 2075 دلار رسید.

** گفته شده**

پتروشیمی غدیر به زودی در بازار فرابورس عرضه می گردد که این موضوع می تواند باعث جذابیت سهام تاپیکو به عنوان سهامدار 90درصدی آن شود. همچنین مهمترین خبری که می تواند کل گروه را تحت تاثیر قرار دهد خبر مربوط به به توافق رسیدن بر سر نرخ خوراک می باشد. بر اساس اعلام عضو کمیسیون انرژی مجلس نرخ خوراک گازی 13 سنت و تخفیف 10 درصدی نرخ خوراک مایع مورد تایید این کمیسیون می باشد. قبلاً نرخ تخفیف خوراک مایع 5 درصد بود که این افزایش تخفیف موجب افزایش سودآوری شرکت هایی خواهد شد که خوراک مایع استفاده می کنند، البته مصوبه های یاد شده باید به تصویب مجلس شوزای اسلامی برسند تا قابلیت اجرایی داشته باشند .در این گروه پتروشیمی شازند و فارس بیشترین تاثیر و دو نماد جم و امیرکبیر نیز تاثیر خواهند پذیرفت در نماد نفت وگاز پارسیان به دلیل اثر پذیری که از پردیس و زاگرس دارد و همچینن قیمت بیش از ارزش خالص دارایی در کوتاه مدت با ریسک همراه است و نیاز به اصلاح قیمت خواهد داشت . این نماد توانایی تحقق 210تومان سود  در پایان سال مالی 92 را خواهد داشت .در نمادهای اوره ساز همانند خراسان و شیراز شرایط مثبتی را در نظر میگیریم شیراز به دلیل طرح توسعه و خراسان به دلیل تنوع محصول و اثر پذیری کمتر از نرخ خوراک از شرایط مناسبی میتوانند برخوردر شوند  . گفتنی است در صورت افزایش نرخ خوراک قیمت اوره داخل نیز به قیمت جهانی خود نزدیک خواهد شد .

گفتنی است یک نماینده مجلس با اشاره به افزایش قیمت خوراک گاز واحدهای پتروشیمی برای سال آینده به 13 سنت گفت: تهدیدهایی که بخش خصوصی مطرح می‌کنند به دلیل کم شدن سودشان از 80 درصد به 50 درصد است.

بر اساس گفته مسئولین طرح های فولادی کشور تا پایان سال 94 به بهره برداری می رسند و دورنمای مناسبی به جهت افزایش ظرفیت تولید پس از بهره برداری از طرح های نیمه تمام برای صنعت فولاد کشور قابل تصور می باشد. همچنین در خبرهای آمده است که وزارت راه و شهرسازی به دنبال تهیه طرحیست که از طریق آن بر واردات فولاد عوارضی تعلق گیرد تا از این محل به توسعه حمل و نقل ریلی و جاده ای کمک شود، چنانچه چنین طرحی اجرا شود شاهد افزایش نرخ فولاد خواهیم بود که می تواند خبر خوبی برای فولاد سازان باشد.

با افزایش شدید قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی در هفته های اخیر شاهد افزایش سود آوری شرکت های این گروه خصوصاً سرب و روی ای ها خواهیم بود. این شرکت ها قیمت سرب و روی را به ترتیب 2100 و 1900 دلار به ازای هر تن با دلار 2800 تومانی در بودجه خود پیش بینی کرده اند و حال با افزایش نرخ سرب و روی سود آوری آنها نیز دستخوش تغییر خواهد بود. بر اساس خبرهای منتشر شده شرکت کالسیمین با پیش بینی افزایش نرخ در ماه های پایانی سال میلادی فروش خود را به ماه های پایانی سال موکول کرده است که از توان تعدیل تا220 تومان را نیز برخوردار است .در نماد ملی مس نیز که بودجه خود را با مس 6900 دلار برآورد نموده است در این روز همزمان با ادامه دار بودن رشد نرخ مس جهانی افزایش تقاضا را در نماد شاهد بودیم این در حالی است که از 28 میلیون سهم معامله شده بیش از 70 درصد عرضه و تقاضا توسط حقوقی صورت گرفت در این بین بانک تجارت نیز اقدام به عرضه سهم در درصدهای مثبت نمود در این نماد دو طرح مهم تولید کنستانتره در اوایل سال 93 به بهره برداری خواهد رسید  . در نماد ذوب آهن که بسیار پرحجم  و پرتقاضا بود با دو خبر مهم روبرو شده است براین اساس افزایش سرمایه 100 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی تا پایان سال گویا قطعی شده است از سوی دیگر طرح تزریق پودر کک با هدف کاهش مصرف کک و به طبع کاهش بهای تمام شده خبر مثبتی برای این نماد بر شمرده می شود .در این گروه صدور مجوز افزایش سرمایه 336 درصدی از محل تجدید ارزیابی زمین،ساختمان و ماشین آلات شرکت فروسیلیس این نماد را بیش از پیش مورد توجه قرار داد .در نماد فولاد مبارکه نیز که با افزایش حجم معاملات و صف خرید پرحجمی روبرو بود در انتظار عرضه فولاد هرمزگانی و انتشار گزارش مثبت 9 آن می باشیم . در نماد فولاد مبارکه نگرانی بازار احتمال پرداخت بخشی از عوارض سنگ آهن توسط شرکت مطرح شده است.

فنی و مهندسی:در این گروه کماکان در عرضه حجم مبنای مپنا سلیقه ای عمل می شود در این نماد خبرها از عرضه برق عسلویه در فرابورس جدی تر دنبال می شود که همین اکر میز عاملی برای کاهش عرضه ها محسوب می شود. در این گروه خبر مثبت را  معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اعلام کرد که دولت همه بدهی خود را به بخش خصوصی و تعاونی که حدود 10 هزار میلیارد تومان است، در سال آینده پرداخت خواهد کرد. در نماد مپنا از بیمه ایران به عنوان عرضه کننده بخشی از سهام اسم می برند.در نماد کنتورسازی که کماکان روند اصلاحی قیمت را در پیش گرفته است طی هفته های آتی گزاش حسابرسان به ساززمان ارسال خواهد شد و از این محل با تعدیل و توقف نماد روبرو می شود ، گفتنی است طی آخرین گفته های مسئولین : تعویض کنتورهای هوشمند با فرسوده در سال 93 اجرایی خواهد شد ، این شرکت قادر به تولید سالانه 24 میلیون کنتور برق در سه شیفت کاری است که با این حساب از این شرکت به عنوان بزرگترین خط تولید انواع کنتورهای برق در خاورمیانه می توان نام برد ، صادرات این شرکت به کشورهای عراق، تاجیکستان، افغانستان و سوریه در حال انجام می باشد ، بزرگترین خط تولید لامپ های کم مصرف در این شرکت راه اندازی شده و همچنین خط تولید سلول های خورشیدی با هدف دستیابی به انرژی پاک در این مجموعه در آینده نزدیک راه اندازی خواهد شد. در گروه ساخت محصولات فلزی در نماد ماشین سازی اراک شنیده هایی از تعدیل به علت قراردادهای منعقد شده شنیده می شود این نماد در محدوده 720 تومان با حمایت مهمی روبرو است .در دو نماد توسعه خدمات دریایی وبندری سینا و تایدواتر نیز قطعی شدن قرار داد 30 و 70 درصدی اپراتوری بندر شهید رجایی شنیده میشود ، این در حالی است که تایدواتر پس از بازگشایی نماد قصد عرضه بلوکی دارد که میتواند نماد را مورد توجه قرار دهد . در نماد ایران ترانسفو کماکان سینا فرآیند عرضه کنده سهم میباشد گفتنی طی یک هفته اخیر میزان سهام خود را از 71 میلیون سهم به 52 میلیون سهم کاهش داده است.

**شنیده شده**

شنیده شده با علت وجود احتمال افزایش نرخ فروش پروژه های مسکونی و اداری آ اس پ ، توانایی افزایش 20 درصدی سود هرسهم در گزارش پایان سال مالی برای این شرکت وجود دارد.

پیشنهاد بررسی:

رتکو

خمحرکه

بترانس

کسرام

بررسی یک قندی (کلیک کنید)

پیروز باشید :…

bashgah-banner

4 نظرها

نطر گذاشتن