بر بام بازار چهارشنبه 06 فروردین ماه…

341
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار چهارشنبه 06 فروردین ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Mar 26Rating:

سلام خدمت دوستان بازاری،

امیدوارم سال خوبی را شروع کرده باشید.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

اگرچه بازار کمی بد قلقی می کند اما معتقدیم همچنان روند داریم و جای نگرانی فقط در کوتاه مدت باقی مانده است و میان مدت علائم خوبی وجود دارد.ظاهرا یکی از این علامت ها را می توان درخصوص تعویق اجرای فاز دوم دانست.

اخبار سیاسی

در خبرهای سیاسی شاهد توافق رهبران گروه 7 در زمینه کاهش وابستگی کشورهای صنعتی به نفت و گاز روسیه بودیم. همچنین این گروه خواستار اعطای وام و کمک مالی جهت حل و فصل مشکلات اقتصادی اوکراین از سوی صندوق بین المللی پول شد.

در حالی که رهبران گروه 7 تصمیم به لغو برگزاری نشست گروه 8 در شهر سوچی روسیه گرفته اند، سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تصریح کرد: مسکو به ارتباط و تماس های خود با گروه 8 ادامه می دهد. دیمتری پسکوف سخنگوی کرملین ضمن غیر سازنده بودن عدم تمایل 7کشور صنعتی برای مذاکره و ارتباط با روسیه در این رابطه افزود:ما از هر نوع ارتباط و تماس با گروه 8 استقبال می کنیم.

همچنین لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در این باره گفت:”جی8 یک باشگاه غیررسمی است. هیچ‌کس عضویت اعطا نمی‌کند و کسی نیز نمی‌تواند عضوی را از آن اخراج کند”.

رئیس‌جمهور آمریکا در نشست امنیت هسته‌ای در لاهه در مورد الحاق کریمه به اوکراین گفت:این یک توافق نهایی نیست و هنوز از جانب جامعه بین‌الملل پذیرفته نشده است. رهبران دیگر کشورها می‌توانند با استفاده از اقدامات قانونی، دیپلماتیک و سیاسی به روسیه فشار لازم را وارد کنند.

اوباما با ابراز نگرانی از ورود بیشتر روسیه به اوکراین افزود:حضور نظامیان روسیه در مرز اوکراین هرچند قانونی اما نگران کننده است.

در بازارهای داخلی سکه طرح قدیم 950 هزار تومان،طرح جدید 952 هزار تومان،نیم سکه 505 هزار تومان و ربع سکه 283 هزار تومان قیمت خورد.هر دلار آمریکا نیز 3015تومان مبادله شد.

اما در بازارهای جهانی هر اونس طلا 1313 دلار و هر بشکه نفت 99.21 دلار قیمت داشتند.

در بازار سرمایه…

گروه پتروشیمی

اکثر سهام این گروه درگیر ترند نزولی یا محدوده مقاومتی خود بودند.در این بین پتروشیمی جم بهتر از بقیه ظاهر شد.با توجه به شکست بی اعتبار شدن ترند نزولی،انتظار می رود پس از پشت سر گذاشتن 1850تومان شاهد رشد تا محدوده 2100تومان منطبق بر محدوده تبدیل سطح سهم باشیم.

شکربن که طی روزهای معاملاتی اخیر اکثرا با صف خرید پیشروی کرده بود در حال نزدیک شدن به محدوده مقاومتی تبدیل سطح 450تومان می باشد.انتظار افزایش عرضه ها در این محدوده دور از انتظار نخواهد بود.بقیه سهام این گروه نتوانستند از پس مقاومت خود برآیند.

معاملات روز گذشته غدیر نشان داد که گویا بایستی پولبک به محدوده 660تومان را تکمیل شده در نظر گرفت و آماده نزول بیشتر سهم بود.از منظر تکنیکال با توجه به اتمام پولبک به خط گردن الگوی سقف دوقلو انتظار نزول تا محدوده 520تومان می رود.اما بایستی دید آیا بنیادی سهم اجازه نزول تا محدوده مذکور را می دهد؟آنچه مسلم است بهتر است تا زمانی که سهم نتوانسته بالای 660تومان تثبیت شود ،فعلا از سهم دوری کرد.

گروه پالایشی

پالایشی ها اولین روز معاملاتی سال جدید را قرمز بودند.از منظر تکنیکال شاخص گروه مستعد الگوی هارمونیک خفاش صعودی (Bullish Bat) می باشد.منطقه بازگشتی(PRZ) این الگوی هارمونیک محدوده 330هزار واحد است.

شبندر این در حالی است که سهم طی 70روز معاملاتی اخیر در محدوده 1360 تا 1560تومان در نوسان بوده و با معاملات روز گذشته شاهد نفوذ زیر منطقه مذکور بودیم.درصورتی که سهم طی روزهای آتی نتواند به بالای 1360تومان بازگردد طبق قواعد کلاسیک انتظار نزول تا محدوده 1160تومان می رود.

گروه خودرویی که طی آخرین روزهای کاری سال گذشته توانست الگوی کنج (Wedge) خود را به سمت بالا بشکند،کماکان روزهای مثبتی را طی می کند.

انتظار می رود با رسیدن شاخص گروه به منطقه تبدیل سطح در محدوده 1200 تا 1250 واحد شاهد افزایش عرضه در این گروه باشیم.با توجه به این که نزول 500اوحدی شاخص گروه از 1500واحد را می توان 5تایی شمرد، به نظر در موج b به سر می بریم.

در این گروه در غیاب نماد ایران خودرو که بعلت افزایش سرمایه متوقف است، سایپا نقش لیدری را بر عهده دارد.سایپا با شکست 175تومان توانسته سقف کانال نزولی را بی اعتبار کند.مطابق قواعد کلاسیک انتظار می رود شاهد صعود سهم تا محدوده 205تومان باشیم البته به ظرطی که بازار نرمال باشد.

خگستر که چندی پیش با برخورد به خط روند صعودی بلند مدت خود واکنش مثبت نشان داد،روز گذشته متعادل بود.از منظر تکنیکی همزمان با برخورد به خط روند صعودی بلندمدت شاهد شکل گیری الگوی هارمونیک خفاش صعودی (Bullish Bat) در تایم روزانه بودیم.این در حالی است که اندیکاتورها واگرایی مخفی مثبت (HD+) را نشان می دهند.با این اوصاف خرید در محدوده فعلی کم ریسک به نظر می رسد.

زامیاد از منظر تکنیکال انتظار می رود در صورت حفظ حمایت 135تومان شاهد رشد سهم تا محدوده 160تومان باشیم.

گروه بانکی

در این گروه وبصادر معاملات پرحجمی را پشت سرگذاشت.این در حالی است که صبح روز گذتشه شاهد انتشار شفاف سازی وخارزم در مورد نیروگاه منتظر قائم بودیم.در این گزارش آماده است:”شرکت سرمایه گذاری خوارزمی در رابطه با مزایده موضوع آگهی منتشر شده در روزنامه دنیای اقتصاد در خصوص واگذاری صد در صد مجموعه نیروگاه منتظر قائم پیشنهاد خود را ارائه نموده و متعاقب آن برای عقد قرار داد از سوی بانک صادرات ایران دعوت شده است . بدیهی است پس از نهایی شدن قرار داد اطلاع رسانی کامل انجام خواهد شد . “

از منظر تکنیکی درصورتی که سهم 3روز کاری بالای 110تومان معامله شود می توان اصلاح فرسایشی 4ماهه سهم را تمام شده دانست.

وبملت با رسیدن به منطقه PRZ الگوی هارمونیک کوسه نزولی (Bearish Shark) در 260تومان شاهد افزایش عرضه ها بود.سهم در روز معاملاتی گذشته در درصدهای منفی معامله شد.اولین حمایت جدی سهم محدوده 235-240تومان است.

وپاسار روز گذشته معاملات متعادلی را پشت سرگذاشت.این سهم طی روزهای اخیر به خط روند نزولی خود نفوذ کره است.انتظار می رود در صورت تثبیت بالای 300تومان شاهد رشد تا سف قبلی در محدوده 335تومان باشیم.

سیمانی ها اولین روز سال را بهاری آغاز کردند.از منظر تکنیکال انتظار می رود بعد از 10تا15 درصد صعود شاهد افزایش عرضه ها باشیم.با توجه به رشد 15 تا 20 درصد بعضی از سهام این گروه همچون سشرق ، سپاها، سفارس و سغرب توصیه می شود درصورتی که دید کوتاه مدت دارید در محدوده مثبت به صورت پله ای سود خود را سیو کنید.

در میان سهام تازه وارد کی بی سی و اعتلا با افزایش عرضه روبرو بودند.اما در نهایت با صف خرید کار خود را پایان بردند.خریداران این دو سهم در روز عرضه اولیه 30 درصد در سود هستند.بنابراین توصیه می شود کوتاه مدتی ها با دقت بیشتری معاملات این دو را پیگیر باشند.

ارفع که در آخرین روز معاملاتی سال گذشته پا به بازار سرمایه گذاشت،روز گذشته صف خرید سنگین میلیونی را تجربه کرد.با توجه به قمیت مناسب عرضه اولیه انتظار می رود روزهای آتی نیز شاهد رشد 5درصدی سهم باشیم.البته که امروز نوسان 5 درصدی هم داد.

کاربران عزیز برای دیدن نماد های تحت نظر و جدول  سبد حرفه ای اینجا را کلیک کنید. 

 

موفق باشید

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن