بر بام بازار چهارشنبه 07 اسفند ماه…

293
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار چهارشنبه 07 اسفند ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Feb 26Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

بازار به سطح حمایتی روانی رسیده است. افت به زیر 80 هزار واحد فشار فروش را بالا می برد. از طرفی دیگر معمولا همه ساله در اسفند ماه بازار بی رمقی را داریم و در سوی دیگر قانون محدودیت فروش همه را کلافه کرده است.

در سیکل اصلاحی بسیار بدی هستیم. ریز موج ها به قدری ناواضح و مبهم هستند که عملا آلترناتیوهای چندگانه برای آینده بازار به دست می آید. با این حساب تقریبا نمودارهای تکنیکی نیز از کار افتاده اند. در تحلیل نموداری شاخص ، به نظر بهتر است فعلا از موج شماری استفاده نکنیم. صرفا استفاده از یک خط روند ساده و با بهره گیری از خطوط میانگین متحرک نشان می دهد که بازار دو سناریو محتمل پیش روی دارد :

1 – ریزش در عرض یک الی دو هفته آینده تا حوالی 77000 واحد و برخورد با خط روند صعودی هفتگی، در این صورت قیمت 38.2 درصد از موج قبلی را ریتریس کرده است.

2 – اصلاحی فرسایشی در حوالی محدوده کنونی شاخص که در این صورت بازار به 4 تا 5 کندل هفتگی دیگر نیاز دارد تا اصلاحش تکمیل شود. بنابراین عملا تا اواخر فروردین ماه شاهد نوسانات بازار خواهیم بود.

در هر دو گزینه شاخص به خط روند صعودی در فریم هفتگی می رسد. واکنش به این سطح حمایتی مهم است. اگر شاخص این سطح را بشکند (خصوصا در آلترناتیو اول) عملا باید با بازار خداحافظی کرد. البته بعید است که با توجه به نزدیکی فصل مجامع ، این اتفاق روی دهد.

بازار دلار و سکه هم کم کم جان تازه به خود می گیرد. البته بعید است که رالی صعودی قدرتمندی در پیش داشته باشیم. هر دلار آمریکا از 3000 تومان نیز فراتر رفت. اما در پایان به همین سطح برگشت.

سکه بهار آزادی 975 هزار تومان به فروش می رسد. یعنی تنها 25 هزار تومان با مرز روانی 1 میلیونی فاصله دارد. لازم به ذکر است اونس طلا 1339 دلار در حال حاضر ارزش دارد.

رئیس اتحادیه کشوری طلاوجواهر گفت: قیمت نیم سکه، ربع سکه و سکه های یک گرمی با توجه به قیمت های جهانی واقعی نیست.

محمد کشتی آرای اظهار داشت: قیمت های داخل تابع قیمت های جهانی است.در چند روزگذشته قیمت اونس جهانی طلا از ۱۳۲۲ دلار به ۱۳۳۴ دلار رسیده و این مساله در افزایش قیمت بازارهای داخلی موثر بوده است.

وی افزود: با توجه به نزدیکی به شب عید تقاضا برای خرید سکه های نیم،ربع و یک گرمی افزایش یافته در حالی که عرضه به این میزان نیست. وی خاطر نشان کرد: وقتی تقاضا بیش از عرضه باشد، به حتم سکه از قیمت واقعی خود فاصله می گیرد.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر ادامه داد: اکنون قیمت ۹۶۴هزار تومان برای یک سکه بهار آزادی قیمت واقعی است. وی ادامه داد: ممکن است روند قیمت ها بعد ازنوروز تغییر کند و شاهد قیمت های واقعی برای سکه های نیم،ربع و یک گرمی باشیم. کشتی آرای در مورد تاثیر افزایش تمایل به سفرهای خارجی و خرید ارز مسافرتی بر روی قیمت فعلی ارز نیز گفت: این مساله به حتم تاثیر فراوانی در افزایش قیمت ها دارد.

وی تاکید کرد: قیمت ارز متاثر از تقاضا بوده و اگر تقاضا کاهش یابد می توان به پایین آمدن قیمت ارز امیدوار بود. این اظهارات در حالی بیان می شود که امروز قیمت هر سکه بهار آزادی برابر با ۹۷۸ هزار و ۵۰۰ تومان و هر سکه امامی ۹۷۸هزار و ۸۰۰ تومان در حال داد و ستد است.

در حاشیه بازار و در خبرهای سیاسی ، نشست کارشناسی ایران و 1+5 در خصوص گام پایانی توافقنامه ژنو سه‌شنبه هفته آینده ۱۳ اسفند ماه و در حاشیه نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار می‌شود.

پس از برگزاری مذاکرات وین با حضور هیأت‌های ایران و گروه 1+5 به ریاست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره گام پایانی توافقنامه ژنو که سه‌شنبه هفته گذشته (29 بهمن ماه ماه) به مدت سه روز در شهر وین برگزار شد، توافق شد که دور بعدی مذاکرات باز هم در شهر وین برگزار شود.

ایران و 1+5 توافق کردند که تا خرداد ماه مجموعا شش نشست برگزار کنند و قرار شد دور بعدی مذاکرات 26 تا 29 اسفند ماه در وین برگزار و قبل از آن مذاکرات فنی با حضور هیأت‌های ایران و 1+5 برگزار شود.

قرار است این بار هم حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ریاست تیم کارشناسی ایران ، این دور از مذاکرات را بر عهده داشته باشد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اول آذر ماه پس از پایان مذاکرات وین در نشستی خبری درباره مذاکرات ایران و 1+5 در خصوص گام پایانی توافق ژنو گفت: قرار شد برای چند دور آینده برنامه ریزی کنیم. فعلا درباره تاریخ جلسات سطح سیاسی تا آخر اردیبهشت و خرداد توافق کردیم که قرار شد در یک ماه پایانی برنامه هایمان را خالی بگذاریم که به میزان مورد نیاز جلسه برگزار شود، ولی تا خرداد توافق کردیم پنج تا شش جلسه در سطح سیاسی و کارشناسی را برگزار کنیم که اولین جلسه در حاشیه اجلاس آتی شورای حکام در وین بین کارشناسان ما برگزار می‌شود و تفاهم کردیم موضوعاتی در آن جلسات بحث شود و سپس نشست دوم در سطح سیاسی در پایان سال جاری شمسی 26 تا 29 اسفند ماه در وین برگزار خواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا در نشست فنی که قرار است قبل از دور بعدی مذاکرات وین برگزار شود کارشناسان سازمان انرژی اتمی نیز حضور دارند؟ گفت: بله، کارشناسان سازمان انرژی اتمی در همه نشست‌های فنی هستند. حسب مورد که بحث‌های ما غیر از موضوع هسته‌ای به مسائل تحریم، بانکی بکشد، کارشناسان دیگر از دستگاه‌های دیگر نیز حضور می‌یابند.

پیش از این خبرگزاری فرانسه خبر داده بود که قرار است کارشناسان کشورهای عضو گروه 1+5 طی روزهای سوم تا هفتم مارس (12 تا 16 اسفند ماه) در وین نشست داشته باشند.

لازم به ذکر است، نشست آینده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوم تا هفتم مارس (12 تا 16 اسفند) در مقر این سازمان برگزار خواهد شد.

اما در بازار سهام ، وضعیت نمادها حرفی برای گفتن باقی نگذاشته است. شرایط بازار به حد کافی مبهم است و محدودیت فروش باعث خدشه دار شدن نمودارها نیز شده است.

کم کم باید منتظر بازگشایی پتروشیمی ها باشیم. دیروز در یک اتفاق نادر پارسان صبح، گزارش نصف و نیمه ای ارائه کرد و بلافاصله بازگشایی شد. آن هم با دامنه نوسان! تا داد اهالی بازار در آید. شنیده می شود تا پایان این هفته گزارشات 93 روی خروجی کدال قرار می گیرد و احتمالا از هفته آینده شاهد بازگشایی نمادهای صنعت پتروشیمی خواهیم بود.

مهمترین اتفاق بازار امروز ، عرضه اولیه سهام شرکت بمپنا بود. سود سال آینده شرکت 181 تومان است و سود سال جاری 15 درصد پایین تر از این رقم است. بعید است که این شرکت زیر 1000 تومان به بازار عرضه شود ، اما شرکت در عرضه در قیمت های 1000 – 1200 تومان نیز خالی از لطف نخواهد بود.

برای دیدن گزارش روزانه نماد های تحت نظر ما اینجا را کلیک کنید.

* موفق باشید *

bashgah-banner nokhbegan-start

1 نظر

نطر گذاشتن