بر بام بازار چهارشنبه 14 اسفند ماه…

323
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار چهارشنبه 14 اسفند ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Mar 5Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

بازار امروز را در حالی آغاز می کنیم که روز گذشته نمادهای پتروشیمی هم به بازار برگشتند. شاید به جز جزئیات دور دوم هدفمندی و اولین پیش بینی چند شرکت مهم مانند ایران خودرو ، بازار دیگر ابهام خاصی نداشته باشد. چند هفته قبل ، تیتر یکی از گزارشات چشم انداز ، فضای غبار آلود بازار بود. اکنون به نظر اتفاقات پیش آمده در حکم باران یا حتی برف زمستانی ، تمام ابهامات و غبارهای بازار را با خود شست و برد. فضای کنونی بازار را می توان به صبح یک روز برفی تشبیه کرد که سکوت همه جا را فرا گرفته است و پس از یک شب سرد ، اکنون هوا کم کم بهتر می شود.

این روزها ، یا بهتر بگوییم در هفته های اخیر ، انواع و اقسام تحلیل ها و نمودارهای مختلف را از شاخص کل دیدیم. حتی کسانی که ابتدایی ترین آشنایی با تحلیل تکنیکال را داشتند ،‌سطوح حمایتی را به بازار معرفی می کردند که یکی پس از دیگری این سطوح زیر پای بازار خرد می شدند.

نمودار زیر تایم فریم ماهانه شاخص کل می باشد. همانطور که مشاهده می کنید شاخص در فریم ماهانه پس از برخورد با سقف کانال ماهانه با تشدید عرضه ها مواجه شده است و بیش از 10 هزار واحد عقب نشینی کرده است. ذکر این نکته ضروری است که کانال مذکور بیش از 20 سال اعتبار دارد!

در بلند مدت دو حالت وجود دارد. یا سقف این کانال شکسته می شود و وضعیت بازار ما کلا عوض می شود و به لحاظ تکنیکی دریچه جدیدی به روی بازار باز می شود. یا این که عملا روند بازار اصلاحی خواهد بود، به طوریکه شاخص تا کف کانال یعنی 40 هزار واحد نزول می کند!

گزینه دوم به نظر چندان منطقی نیست چرا که با توجه به اعمال تقسیم سود مجامع در شاخص ، اگر کلیه نمادهای بازار صفر هم شوند شاخص زیر 25 هزار واحد نخواهد رفت. ضمن این که با تقسیم سود مجامع تا 3 – 4 ماه آینده 17 هزار واحد به ارزش شاخص کل افزوده می شود.

اما در فریم هفتگی ،شاخص در حال رسیدن به خط روند صعودی خود در نمای لگاریتمی است. همان 77000 واحد معروفی که بسیاری از تحلیلگران از آن سخن می گفتند. نکته جالب این که rsi در فریم هفتگی پس از 18 ماه بار دیگر تا حوالی 50 (یعنی خط میانی) عقب نشینی کرده است. این اندیکاتور تا اواخر دی ماه در محدوده ای بالای 95 واحد قرار داشت که در سال های گذشته بی سابقه بود و نشان از اشباع شدید بازار در محدوده خرید بود. باند 77000 – 77200 واحد تلاقی تراز 38.2 درصد اصلاحی موج قبلی و خط روند صعودی شاخص است. اگر به هر علت این سطح از دست برود ، 74000 – 75000 واحد هدف نهایی این ریزش است.

 

تقریبا قیمت ها در کف هستند. اندیکاتورها نیز در فریم روزانه در محدوده اشباع از فروش قرار دارند. به نظر می رسد با یک شوک ، بازار می تواند برگشت خوبی را تجربه کند. با توجه به افزایش قدرت حقوقی ها برای خرید ، به نظر لغو قانون محدودیت در فروش می تواند این شوک را وارد کند. یا این که در سفر پیش روی کاترین اشتون به ایران ، اتفاقی بیفتد که بازار جان دوباره برای حرکت بگیرد.

به یاد داشته باشید که موج 3 الیوتی در نمودار شاخص کل 44 هفته به طول انجامیده است. حال آن که موج 4 تاکنون تنها 8 هفته در جریان بود که این اصلا کافی نیست. در حالت ایده آل بازار می تواند در 77000 – 77200 واحد کف خود را بزند و پس از یک رشد موقت تا حوالی 83500 واحد این بار کف جدید را فرضا حوالی 79000 یا 80000 واحد تشکیل دهد و این سیکل نوسانی باعث شود که شاخص کل در بعد زمان نیز اصلاح کافی داشته باشد.

بنابراین به عنوان جمع بندی می توان گفت که اصلاح قیمتی تقریبا تمام شده است و قیمت ها فاصله چندانی با سطوح حمایتی واقعی خود ندارند، اما هنوز در بعد زمان برای یک صعود اساسی مشکل داریم. شاکله موج 2 را در تصویر بالا نگاه کنید. برای موج 4 نیز به چنین ساختاری نیاز داریم.

در حاشیه بازار در داخل ، خبر خاصی نیست. شنیده می شود عباس عراقچی به دیدار اعضای مجلس خبرگان رفته تا در مورد مذاکرات هسته ای به سوالات آن ها پاسخ دهد.

در سیاست خارجی نیز اوضاع اوکراین کمی آرام تر شده است. یو اس آ تودی نوشت: در بحبوحه افزایش تنش های بین المللی، پنتاگون تمامی همکاری های نظامی خود با روسیه از جمله جلسات و مانورها را متوقف کرد.

مایکل فرومن نماینده تجاری آمریکا نیز از اعمال تحریم های گسترده علیه روسیه خبر داد و گفت که تمامی روابط تجاری و مذاکرات در این زمینه با روسیه متوقف شده است.

از سوی دیگر، ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس بحران اوکراین را بزرگترین بحران اروپا در قرن 21 توصیف کرد.

در واشنگتن، اوباما رئیس جمهور آمریکا گفت که روسیه در بخش بدی از تاریخ قرار گرفته است. وی افزود: به دنبال برداشتن گام های دیپلماتیک و اقتصادی برای انزوای مسکو هستیم.

ویتالی چورکین، نماینده دایمی روسیه در سازمان ملل در نشست اضطراری شورای امنیت گفت، که رییس جمهوری برکنارشده اوکراین در نامه اش به ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه گفته بود که اعزام نیرو برای برقراری نظم و امنیت در اوکراین ضروری است.

در همین حال سامانتا پاور، نماینده دایمی آمریکا در سازمان ملل گفت: لشکرکشی روسیه به اوکراین، واکنش به یک تهدید تخیلی است. او راه حل را مذاکره سریع روس ها با دولت اوکراین و خروج فوری نیروهای روسی از خاک اوکراین اعلام کرد.

یوری سرگئیف نماینده دایمی اوکراین در سازمان ملل  نیز گفت: نیروهای روسیه همچنان در حال حرکت به سوی کریمه هستند. او افزود که از هفته پیش تاکنون ۱۶ هزار تن از نیروهای روسی به کریمه اعزام شده اند.

فروکش کردن تب جنگ در اوکراین باعث کاهش قیمت جهانی نفت و طلا شد. در داخل کشور نیز دلار تا حوالی 3080 تومان عقب نشینی کرد.

در بازار سهام ،نگاه ها به گزارش صنعت خودرو معطوف است. از طرفی دیگر مپنا مهمترین نمادی است که از بازار به دور مانده است و نگاه ها معطوف به بازگشایی این سهم است.

پتروشیمی ها روز گذشته به بازار برگشتند. در این گروه متانولی ها بیشترین ضربه را دیدند. باید در نظر داشت زاگرسی که برای امسال 450 تومان سود تقسیم می کند و سال آینده نیز سود 400 تومانی دارد ، نمی تواند زیر 2000 تومان بیاید. بنابراین حتی کسانی که دیدگاه سه تا شش ماهه داشته باشند می توانند به سرمایه گذاری روی این سهم حوالی 2000 تومان فکر کنند. زاگرسی که در روزهای اوج خود تا 3600 تومان نیز پیش رفته بود.

در همین گروه شپدیس حوالی 1500 – 1600 برای میان مدت به نظر ریسک چندانی ندارد. هر چند برخی از کارشناسان بازار اعتقاد دارند بودجه شرکت چندان هم محافظه کارانه بسته نشده است.

در نماد فارس ، سهم در قیمت های خوبی قرار گرفته است. شنیده می شود بلوک 17 درصدی شرکت یک بار دیگر در روزهای پایانی سال روی میز فروش قرار می گیرد. اگر به خاطر داشته باشید در تحلیلی که روزهای گذشته ارائه کردیم ، هفته پایانی سال را زمان برگشت سهم معرفی کردیم.

در گروه روی کالسیمین روز گذشته ، جهت مجمع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی متوقف شد. از طرفی دیگر فلز روی بار دیگر روند رو به رشد خود را از سر گرفته است. پیش تر 2200 – 2250 دلار را مقاومت اصلی این فلز ذکر کردیم. به نظر می رسد در یک بازه زمانی سه ساله روی تا حوالی 3400 دلار نیز رشد نماید.

در گروه روی فزرین ، حوالی 500 تومان می تواند گزینه مناسبی باشد. به لحاظ تکنیکی با شکست 550 تومان سهم جای رشد تا 620 تومان را خواهد داشت.

در نهایت ناظر بازار خیلی مستقیم اشاره کرد که برگشت بازار به طور کامل اتفاق خواهد افتاد…

تحت نظر ها

شبندر

والبر

موفق باشید…

برای دیدن نماد جدید تحت نظر و گزارش روزانه نماد های پر بازده تحت نظر ما و سبد حرفه ای اینجا را کلیک کنید.

 

bashgah-banner
نوشته قبلینماد و… برای 30% سود
نوشته بعدیگزارش کدال به زبان تحلیلها
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

5 نظرها

  1. سلام جناب عباس زاده عزیز امیدوارم حالتان خوب باشد.
    بنده در سبد خود از قبل سه تا از سهمهای شاخص ساز بازار یعنی فولاد، وبملت و اخابر را (البته به همراه چند سهم دیگر) یکجا دارم. بر طبق مختصر تجربه ی این حقیر، اگر قرار باشد بازار دوباره بر مسیر صعود قرار بگیرد، در مجموع سهمهای سنگین با توجه به پایین بودن حجم معاملات بازار رشد زیادی نمی کنند (به استثنای وبملت که این روزها جشن و سروری به پا کرده) اما در مقابل، این سهمها در برابر ریزشها خیلی بهتر مقاومت میکنند و کمتر دچار آسیب میشوند. آیا تایید میفرمایید؟ اگر تایید میفرمایید، صلاح میدانید وبملت را نگه داشته و اخابر و فولاد را به سهمهای سبک تری که فاند و تکنیکال مناسب دارند، تبدیل کنم؟
    ضمنا جناب عباس زاده، من سهمی به نام دیران هم دارم که به معنی واقعی کلمه مایه ی دق است و حقوقی کوچکترین فعالیتی روی آن ندارد و انگار نه انگار که در گروه دارویی است. اگه میشود لطفا تحلیلی از این سهم ارائه دهید که بدانیم آیا ارزش نگهداری دارد یا خیر. بسیار ممنونم که مرحمت نموده و پاسخ میدهید

نطر گذاشتن