بر بام بازار چهارشنبه 20 آذر ماه…

324
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار چهارشنبه 20 آذر ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 11Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام بر دوستان بازاری؛

ان شالله که حال بازاری خوبی داشتید.امروز وضعیت بسیار مناسب بود.کاش بازار همین گونه بماند.حتی اگر منفی هم شود انتظار ما از بازار سالم این خواهد بود که مقصد تحلیل بنیادی در جاده ی تکنیکال محقق شود.این نوع بازار که گاوی هم نامیده می شود سالمترین نوع عرضه و تقاضا را به نمایش گذاشت.البته یک نکته در برخی نماد ها خستگی به تن تحلیلگر می گذارد و آن هم حرکات هیجانی برخی نماد هاست.نماد هایی از جنس بانک که بی تحلیل فروش و خرید می شوند.در هر حال این هنر سرمایه گذار است که گاها از اشتباه بازار استفاده را کند.

اخبار حائز اهمیت:

معاون وزیر خارجه روسیه با اعلام اینکه هنوز دعوتنامه‌ای برای حضور ایران در کنفرانس ژنو۲ درباره سوریه فرستاده نشده است تاکید کرد که مسکو برای شرکت تهران در این کنفرانس به تلاش های خود ادامه می دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی اعلام کرد مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره تحریم‌ها کاملا روشن است و این تحریم‌ها را ظالمانه می‌دانیم.گام نهایی را لغو تمام تحریم‌ها می‌دانیم. پس از توافقنامه ژنو از نظر ما ساختار تحریم‌ها شکاف برداشته و فروپاشی آن آغاز شده است.

وزیر نیرو اظهار کرد: در 100 روزه اول فعالیت وزارتخانه در دولت جدید سند خصوصی سازی در صنعت آب و برق تدوین و ارائه شد و در این سند سیاست‌های به روشنی مشخص شده‌اند. ایشان در برنامه نگاه یک با اشاره به قیمت تمام شده تولید هر کیلووات ساعت برق به حدود 68 تومان است، گفت: وزارت نیرو تنها می‌تواند 43 تومان به طور متوسط از مشترکان دریافت کند. وزیر نیرو با مطرح کردن این پرسش که برق گران نتیجه سوء مدیریت یا به دلیل هزینه‌های واقعی است گفت: با نگاه به دنیا می بینیم که قیمت برق در عرصه بین المللی بین 11 تا 17 سنت است که حدود 330 تا 510 تومان می‌شود. در برخی کشورها نیز مانند عربستان و ونزوئلا که یارانه به برق تعلق می‌گیرد، نرخ فروش سه سنت است در حالی که در کشور ما به قیمت 1.3 سنت برق به مشترک فروخته می‌شود. وی افزود: در مورد تعدیل قیمت درسال 93 نیز در بودجه ارائه شده به مجلس رقم مشخصی پیشنهاد نشده است و در مورد یارانه در لایحه جداگانه تصمیم دولت ارائه خواهد شد. این عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به حوزه پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو با توجه به افزایش هزینه و کاهش درآمد گفت: در این حوزه نتوانستیم کاری کنیم لذا امیدواریم با پیش بینی هایی که در سال 93 شده بتوانیم با واگذاری بخشی از تاسیسات از جمله نیروگاه و استحصال منابع برای بازپرداخت بدهی‌ها، دین خود را ادا کنیم. چیت‌چیان همچنین با اشاره به افزایش قیمت خرید برق تجدیدپذیر از بخش خصوصی تا 450 تومان گفت: دستورالعمل خرید برق نیروگاه‌های تولید پراکنده را نیز اصلاح کردیم و زمینه فراهم شد تا نیروگاه‌های خصوصی بتوانند بادیگر کشورها برای صادرات برق قرارداد ببندند.

ستارمحمودی قائم مقام وزیر نیرو اظهار داشت: هم اکنون ظرفیت تولید برق در کشور در مرز 70 هزارمگاوات است که از این رقم 2100 مگاوات برق از انرژی های تجدیدپذیر تولید می شود. برنامه ریزی شده تا نتایج پروژه هایی که به صورت آزمایشگاهی و پایلوت تاکنون اجرایی شده اند جمع بندی شده و پروژه های جدید در استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به اجرا درآید.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: در بودجه سال آینده برای بخشی از طرح‌های عمرانی ۱۵.۵ میلیارد دلار از محل فاینانس اختصاص خواهد یافت. وی به دفاع از بودجه عمرانی ملی و استانی پرداخت و گفت: به هیچ وجه بودجه ۹۳ عجولانه بسته نشد. برای تکمیل ۲۹۰۶ طرح ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.

مهدی کرباسیان در دومین همایش و نمایشگاه فرصتهای سرمایه گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران افزود: با برگزاری جلساتی ۱۷ میلیارد تومان از دارایی صندوق که در بانک ملت بلوکه شده بود را آزاد کردیم و علاوه بر آن سه برابر این میزان دارایی نیز به صندوق اعتبار داده شد. همچنین ۳۵ میلیارد تومان از دارایی صندوق از بانک صنعت و معدن آزاد شد که همین مقدار نیز از سوی این بانک به صندوق بیمه فعالیتهای معدنی اعتبار داده شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به منظور جلوگیری از صادرات مواد خام معدنی، وضع عوارض برای صادرات سنگ آهن قطعی است.

اوپک اعلام کرد متوسط قیمت نفت سنگین ایران در ماه نوامبر ۲۰۱۳ به ۱۰۶.۸۷ دلار در هر بشکه رسیده که این رقم نسبت به ماه قبل از آن ۸۲ سنت کاهش داشته است.

مدیرعامل بیمه ایران پیشنهاد کرد که می‌توان نرخ سود بیمه‌های عمر را برای شرکت‌ها آزاد گذاشت تا هر شرکتی براساس سودآوری که از این ذخائر کسب می‌کند به بیمه‌گذاران خود سود بدهد.

در بازارهای بین المللی :

شاهد بهبود نسبی معاملات می باشیم ، بر این اساس هر اونس طلا 1257 دلار ، هربشکه نفت خام WTI و برنت 98.44 و 109.27 دلار معامله می شود . در بورس فلزات لندن نیز معاملات متعادل مشاهده می شود ،قیمت مس در این بازار به 7152،روی 1928 و سرب به 2095 دلار رسید گفتنی است بنا به اعلام اداره گمرک چین، در ماه گذشته میلادی مازاد تجاری این کشور به بالاترین رقم در چهار سال اخیر رسیده است. صادرات نیز افزایشی بیش از انتظار اقتصاددان‌ها داشته است و این امر نشان می‌دهد بهبود وضعیت اقتصاد جهان و رشد تقاضا برای کالاهای صادراتی چین رونق اقتصاد این کشور را تضمین خواهد کرد. در هفته‌های اخیر همچنین گزارش‌هایی که از وضعیت فعالیت‌ها در بخش تولید کارخانه‌ای و خدمات چین منتشر شده همگی مثبت بوده‌اند اما این خبرها نتوانسته‌اند به رشد قابل ‌ملاحظه قیمت مس و دیگر فلزات اساسی منجر شوند از دید تحلیلگران پیش‌بینی رشد کند تقاضا برای مس در چین، افزایش ارزش دلار و حرکت بازار فلز سرخ به طرف تشکیل مازاد عرضه نسبت به تقاضا طی ماه‌های آینده سه عامل پایای فشار بر قیمت مس هستند.

نرخ محصولات پتروشیمی : نرخ متانول بدون تغییر در بازارهای آسیا 535 دلار ،اروپا 395 یورو و آمریکا در هرگالون 166 سنت ،اتیلن با افزایش 45دلاری در هر تن تحویلCIF آسیا 1250 دلار ، نفتا در بازر آسیا با 10 دلار افزایش به 980 دلار و اوره نیز بدون تغییر 333.5 دلار در هر تن معامله شد.

** شنیده شده **

شنیده شده هم پارسان و هم وغدیر قصد عرضه های سنگینی در برخی از نمادهای زیر مجموعه خود نظیر پتروشیمی پردیس و خراسان دارند، این موضوع میتواند سهام این دو شرکت را طی روزهای آینده با فشار فروش و کاهش قیمتی مواجه سازد.

شنیده شده شرکت سرمایه گذاری ایرانیان قصد دارد سهام رکیش خود را در بازار عرضه کند، در صورت صحت این خبر، بنظر می رسد صف خرید رکیش برچیده شود. افزایش تراکنش های بانکی و فراگیر شدن طرح شاپرک –سهام ارزنده ای چون مداران، رتاپ، رانفور و رکیش را باجهش سودآوری و افزایش شدید قیمت سهم در بازار روبرو ساخته است.

شنیده ها حکایت از تغییر ماهیت گروه بهمن به سرمایه گذاری و انتشار گزارشات بعدی به فرمت شرکتهای سرمایه گذاری، قابلیت تعدیل مثبت 26 درصدی سود هر سهم در گزارش 12 ماهه، افزایش خالص ارزش داراییهای سهم به 450 تومان و ارزندگی سهم در مدوده 75 درصدی NAV دارند.

شنیده ها حکایت  از افزایش عملیات لیزینگ در ولصنم،کاهش بهای تمام شده پول به 14 درصد، قابلیت تعدیل مثبت عایدی هر سهم از بابت اثرات واتی و شیران از مبلغ 259 ریال فعلی به 500 ریال در سالجاری و 710 ریال در سال 93 دارند.

شنیده ها حکایت  از افزایش 3 برابری نرخ بهره مالکانه برای شرکتهای معدنی از 600 میلیارد تومان به 1800 میلیارد تومان، وضع عوارض سنگین برای صادرات سنگ آهن و سایر مواد معدنی در لایحه بودجه سال آینده و انتظارات از کاهش بیشتر قیمت سهام گروه معدنی دارند.

** گفته شده **

فایرا

 

تعویق احتمالی اجرای فاز دوم هدفمندی و افزایش نرخ برق میتواند عاملی برای بهبود معاملات نماد در مقطع فعلی باشد که فاز جدیدی رادر گروه فلزات اساسی انتظار داریم.
سهم با دو مقاومت نزولی 4 و 13 ماهه روبرو است با توجه به حمایت بسیار معتبر 700 تومان انتظار شکست روند نزولی 4ماهه راداریم(790تومان) و سپس حرکت بعدی میتواند سهم را تا 870-880 تومان بالابکشد.
افزایش نسبی قیمت جهانی نیز میتواند محرک سهم باشد10 تا15درصد بازدهی می تواند رخ دهد البته در این گروه فولاد از پایداری بیشتری و مزیت های بالاتری برخوردار است.

پتروشیمی ها

در این گروه این شائبه ایجاد شده بود که با تعویق اجرای هدفمندی یارانه ها و تغییر نرخ حامل های انرژی به نیمه دوم سال 93 ، تغییر نرخ خوراک نیز به سال بعد موکول خواهد شد که تکذیب این مهم را میتوان عاملی برای افزایش عرضه ها عنوان نمود.
در این گروه پتروشیمی کرمانشا با شایعه افزایش نرخ خوراک با افزایش عرضه روبرو شد این نماد اوره ساز افزایش سرمایه 100 درصدی را در برنامه دارد ، این نماد یکی از کمترین بازدهی های گروه رادر 6ماهه اخیر نصیب سرمایه گذارانش کرده(25%) در نماد پتروشیمی شازند شایعه عدم کاهش نرخ خوراک مایع تاپایان سال این نماد را منفی نمود. در این گروه پترول به همراه نمادهای زیر مجموعه اش کماکان با اقبال همراه می باشد گروهی که پتانسیل رشد قیمت در سالهای آینده را امسال پیش خور خواهد کرد ، پتروشیمی  ایلام که سهامدار اصلی آن پترول می باشد فاز اول آن آغاز به کار کرده و در این روز با عرضه پلی اتیلن سنگین تزریقی ، اولین حضور خود را در بورس کالای ایران تجربه کرد، در این گروه نفت و گاز پارسیان سود خود را با سرمایه جدید 1542 ریال اعلام نمود که انتظار می رود بازگشایی مناسبی را پیش رو داشته باشد.در نماد پتروشیمی جم نیز که از عرضه محصولاتش در بورس کالا امتناع می کند گفته می شود برخی از شرکت های پتروشیمی در حال رایزنی برای آزاد سازی نرخ ها می باشند، در نماد پتروشیمی آبادان سازمان بورس دستور کاهش قیمت پی وی سی را داده است که این نماد نیز احتمالا در روزهای آتی عرضه محصول در بورس کالا نداشته باشد . در نماد صنایع شیمیایی ایران نیز افزایش 15 درصدی سود و افزایش سیاست تقسیم سود خبر می رسد که بر روی نماد سرمایه گذاری آتیه دماوند اثر گذار خواهدبود.

شاخص گروه فلزات اساسی در حالی در این روز با  افزایش 947 واحدی معادل 2.2 درصد به 42977 واحد دست یافت که ارزش کل معاملات گروه نیز به 373  میلیارد ریال رسید که 6.5 درصد ارزش کل معاملات را تشکیل می داد  .بیشترین ارزش و حجم معاملات نیز به دو نماد ملی مس و فولاد مبارکه  تعلق داشت. صدور نشانه های مثبت از تعویق احتمالی فاز دوم هدفمندی به نیمه دوم سال 93 ، افزایش طرح های عمرانی در سال آینده ، افزایش نرخ ارز در بودجه به 2650 تومان و تثبیت نرخ محصولات فلزی و انتظار از افزایش میزان تولید و فروش با توجه به بهبود شرایط اقتصادی همه و همه از نکاتی می باشد که در حال حاضر توجه و تقاضا و بخشی از نقدینگی بازار را به این گروه در حال جذب کردن است . گفتنی ست نسبت ارزش معاملات این گروه نسبت به کل بازار به 2 برابر افزایش یافته و در حال حاضر انتظار داریم این نسبت در روزهای آینده نیز افزایش یابد . بررسی شاخص گروه نشان می دهد که 43232 شاخص تاریخی این گروه بود و انتظار داریم با گذر از این محدوده شاهد اهداف جدیدی در نمادهای فلزی باشیم . در این بین نمادهایی چون ملی مس ، فولادمبارکه و خوزستان،ذوب آهن اصفهان نقش ویژه ای در تحریک کل گروه دارند . انتظار می رود با افزایش نسبی قیمت های جهانی همچون روی شاهد رشد نمادهایی چون کالسیمین نیز در بازار باشیم .در نماد آلومینیوم ایران نیز که وابستگی زیادی به حامل های انرژی از جمله نرخ برق دارد که با توجه به عدم اجرایی شدن آن در سال 92 و نیمه اول 93 و افزایش آرام قیمت جهانی انتظار داریم در روزهای آتی این نماد نیز در نمادهای صدر گروه قرار گیرد. در معاملات روز سه شنبه ملی مس در قیمت پایانی 4292 ریال مورد توجه بازار قرار گرفت و با حجم مناسب 30 میلیون سهمی و خریداری 74 درصد از این حجم توسط حقوقی ها نوید روزهای مثبتی را در نماد داد ،انتظار داریم در این نماد در روزهای آتی شاهد صف های خرید و لمس قیمت های حداقل 470 تومان در کوتاه مدت باشیم .در نماد فولاد مبارکه نیز که افزایش سودآوری ، عرضه اولیه فولادهرمزگان،برنامه فروش فولاد متیل و افزایش میزان فروش محصولات شرکت را در موقعیت ویژه ای قرار داد حجم مناسب و افزایش تقاضا همراه با صف خرید اهدافی چون 530 تومان را در روزهای آینده میتوان برای فولاد مدنظر قرار داد. در نماد ذوب آهن نیز که بخشی از تولیدات خود را از ساختمانی به صنعتی تغییر داده با خبر افزایش طرح های عمرانی و امید به افزایش میزان تقاضای محصولات در سال آینده این نماد مورد توجه قرار گرفت ،گفتنی است افتتاح و تکمیل طرح های در حال توسعه در سال 93 نماد رادر موقعیت مناسبی از بعد افزایش سودآوری قرار می دهد .در نماد فولادخوزستان نیز شرایط با توجه به افزایش سرمایه ای که در 27 آذر معادل 264درصد اجرایی خواهد شد مناسب است این نماد از توان تعدیل سود تا850تومان برخوردار است که نگاه بازار به خوزستان بلندمدت و بیش ازیکسال می باشد.در گروه کانه فلزی و نمادهای سنگ اهنی نیز که با کاهش اقبال سرمایه گذارها روبرو شده اند ، افزایش سه برابری بهره مالکانه در بودجه 93 و افزایش عوارض صادراتی از نکاتی می باشد که در کوتاه مدت نمیتوان به این گروه و نمادهای آن اتکا نمود.

در نماد مپنا دیروز سرانجام شاهد عرضه حجم مبنای سهم بودیم امری که می تواند در روزهای آتی صف تقاضای سهم را پرحجم تر نماید . اخبار گویای این مهم است که طی توافقات صورت گرفته با سازمان بورس سهامداران حقوقی به عرضه سهم تا حجم مبنا اقدام خواهند کرد و اما نکته جالب در این بین وجود خود حقوقی ها در صف خرید تا بخشی از سهام عرضه شده را خود مجدد خریداری نمایند. در این بین کارکنان مپنا اقدام به عرضه سهم خواهد کرد .در مورد نماد نیز نصب دو دستگاه توربین راستون در منطقه لاوان را در راستای بهره گیری از پتانسیل های این گروه اتفاق مثبتی ارزیابی میشود که نگاه بازار را کماکان به این نماد معظم جذب خواهد کرد. با بررسی تحلیل های بازار به این نکته رسیدیم که بخشی از بازار ارزش جایگزینی مپنا و نیروگاه های آن را  که بالغ بر8000مگاوات می باشد را بیش از 10 میلیارد دلار می دانند که با این شرایط مپنا در صورت افزایش میزان سود تقسیمی و پرداخت بخشی از مطالباتش در بلندمدت پتانسیل رشد 2000تا3000تومان را خواهد داشت .در نماد دیگر گروه برقی کنتورسازی ایران که پیش از این سرمایه گذاری کارکنان مپنا از سهامدارانش به شمار میرفت جای خود را به دو سهامدار جدید سرمایه گذاری و توسعه گل گهر با مالکیت 90درصدی نماد معدنی و صنعتی گل گهر و شرکت پارس بازرگان داده است .این نماد کماکان مورد توجه بازار و همراه با صف خرید در قیمت 17483 ریال بود .و در صورتی که وعده های مدیرعامل مبنی بر افزایش سرمایه و تعدیل محقق شود که به نظر میرسد این توانایی در نماد وجود دارد شاهد ادامه افزایش قیمت سهم در میان مدت خواهیم بود .

بخشی از صحبت های وزیر نیرو خالی از لطف نیست :

وزیر نیرو اظهار کرد: در 100 روزه اول فعالیت وزارتخانه در دولت جدید سند خصوصی سازی در صنعت آب و برق تدوین و ارائه شد و در این سند سیاست‌های به روشنی مشخص شده‌اند. ایشان در برنامه نگاه یک با اشاره به قیمت تمام شده تولید هر کیلووات ساعت برق به حدود 68 تومان است، گفت: وزارت نیرو تنها می‌تواند 43 تومان به طور متوسط از مشترکان دریافت کند. وزیر نیرو با مطرح کردن این پرسش که برق گران نتیجه سوء مدیریت یا به دلیل هزینه‌های واقعی است گفت: با نگاه به دنیا می بینیم که قیمت برق در عرصه بین المللی بین 11 تا 17 سنت است که حدود 330 تا 510 تومان می‌شود. در برخی کشورها نیز مانند عربستان و ونزوئلا که یارانه به برق تعلق می‌گیرد، نرخ فروش سه سنت است در حالی که در کشور ما به قیمت 1.3 سنت برق به مشترک فروخته می‌شود. وی افزود: در مورد تعدیل قیمت درسال 93 نیز در بودجه ارائه شده به مجلس رقم مشخصی پیشنهاد نشده است و در مورد یارانه در لایحه جداگانه تصمیم دولت ارائه خواهد شد. این عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به حوزه پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو با توجه به افزایش هزینه و کاهش درآمد گفت: در این حوزه نتوانستیم کاری کنیم لذا امیدواریم با پیش بینی هایی که در سال 93 شده بتوانیم با واگذاری بخشی از تاسیسات از جمله نیروگاه و استحصال منابع برای بازپرداخت بدهی‌ها، دین خود را ادا کنیم. چیت‌چیان همچنین با اشاره به افزایش قیمت خرید برق تجدیدپذیر از بخش خصوصی تا 450 تومان گفت: دستورالعمل خرید برق نیروگاه‌های تولید پراکنده را نیز اصلاح کردیم و زمینه فراهم شد تا نیروگاه‌های خصوصی بتوانند بادیگر کشورها برای صادرات برق قرارداد ببندند.
وزیر نیرو با اشاره به اقدامات انجام شده برای تامین برق مورد نیاز تابستان سال 93 گفت: اقدامات وسیعی انجام شده و امیدواریم 2200 مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید تا قله مصرف 93 وارد مدار شود؛ همچنین 500 مگاوات اصلاح نیروگاهی داشتیم که منجر به تولید بیشتر می‌شود و روی 2300 مگاوات مدیریت مصرف حساب کرده‌ایم.

چیت‌چیان اظهار کرد: امیدواریم با برنامه بیان شده در تابستان 93 خاموشی نداشته باشیم.

چیت‌چیان همچنین با اشاره به افزایش قیمت خرید برق تجدیدپذیر از بخش خصوصی تا 450 تومان گفت: دستورالعمل خرید برق نیروگاه‌های تولید پراکنده را نیز اصلاح کردیم و زمینه فراهم شد تا نیروگاه‌های خصوصی بتوانند بادیگر کشورها برای صادرات برق قرارداد ببندند.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر وضعیت صادرات برق خوب است گفت: سالانه 11 میلیارد کیلووات ساعت صادرات و 4 میلیارد کیلووات ساعت واردات برق داریم که به صورت خالص می توان گفت هر سال هفت میلیارد کیلووات ساعت برق صادر می‌شود.

وزیر نیرو با اشاره به دلیل واردات برق گفت: در تابستان مصرف برق برابر با ظرفیت تولید است لذا برای اطمینان بیشتر از تامین برق از کشورهای خارجی واردات داریم.

چیت‌چیان با اشاره به برنامه‌های پیش رو در راستای تامین برق مورد نیاز گفت: شش قرارداد برای احداث 3500 مگاوات نیروگاه جدید رسید که واحدهای گازی آن‌ها در دو سال وارد مدار می‌شود.

وی افزود: یک قرارداد هم با ظرفیت هزار مگاوات تولید برق بسته شده به گونه‌ای که یک شرکت بزرگ برق مورد نیاز خود را به میزان مذکور با احداث نیروگاه تولید خواهد کرد.

کترام:

که تولید کننده کاشی گرانیتی و غیره می باشد در حال حاضر با سودی معادل 84 و پی به ای 49.44 مورد اقبال و می باشد !!! بررسی ها نشان می دهد این شرکت از قابلیت تعدیل در گزارش 9 ماهه و سال 93 برخوردار است.
گفتنی است پتانسیل سود این شرکت از 400 تا600 ریال براورد می شود.
روند قیمتی سهم در نمودار تعدیل نشده در موقعیت ویژه ای قرار دارد که حدوده 420 تومان به عنوان یک مقاومت بسیار معتبر در این نمودار که سابقه کمتر از14 سال دارد گویای این مهم است پس در این محدوده تشدید عرضه ها امری است طبیعی است که گذر از آن پس از نکات یاد شده اهداف بعدی 513 و 635 را بریا سهم در نظر می گیریم.

اما در نمودار تعدیل شده چه خبر است در روند 12ماه خود در داخل کانالی به مقاومت 420 و اهداف 2450-4570 تومان قرار دارد که در صورت اصلاح میتواند تا390 تومان استراحتی مقطعی داشته باشد اما اهداف بعدی را تا580 تومان نیز میتوان برآورد نمود.
از نکات مثبت سهم حجم معاملات مناسب بیش از یک میلیونی آن می باشد.
شنیده میشود سهم برای ارائه گزارش 9ماهه متوقف خواهد شد.

در مورد بیمه کارآفرین که مورد توجه اهالی بازار قرار دارد گفتنی است که در حال حاضر بحث بر سر آزاد سازی نرخ سود بیمه های عمر می باشد پیشنهادی که از سوی مدیر عامل بیمه ایران مطرح شده است . در حال حاضر می توان به جرات گفت سبد بیمه عمر و سرمایه گذاری کارآفرین قوی ترین بیمه در بازار می باشد و این نوع بیمه ها نیز از سود آوری مناسبی برای شرکت های بیمه برخوردار است در حال حاضر بیمه کارآفرین نرخ سودی که به بیمه شده های خود پرداخت می کند 21درصد می باشد!! که رقم مناسبی بوده و آزادسازی سود جذب بیشتر سرمایه را به این شرکت سرازیر خواهد کرد از این بعد آینده خوبی را برای شرکت های بیمه ای همچون کارآفرین با مدیریت کارآمدی که دارند میتوان پیش بینی کرد.

زامیاد

در محدوده 200 تومان همان طور که گفتیم از حمایت معتبری برخوردار است در این نماد کماکان بیمه ایران عرضه کننده خواهد بود  اما خبر مهم در این نماد به گفته مسئولان شرکت زامیاد سود خود را پوشش و تعدیل را به همراه دارد که در بازار این تعدیل به 20 تومان تعبیر شده است از سوی دیگر تولید محصولات جدید در سال 93 و افزایش تیراژ مدنظر است از سوی دیگر این شرکت طلب 30ملیاردی از وزارت نفت دارد که معادل125 ریال به ازای هر سهم می باشد که زامیاد را به سودآورترین نماد گروه تبدیل خواهد کرد. این نماد در حال رایزنی با یک شرکت آلمانی برای تولید مشترک موتور می باشد در مجموع شرایط مساعد است و چالش قیمتی فعلی عرضه های بیمه ایران عنوان می شود.

البته دقت داشته باشید که تحریم خودرو به صورت زبانی برداشته شده و اقدام عملی در این بین صورت نپذیرفته است.

 مطلب ویژه(کلیک نمایید)

پیروز باشید :…

bashgah-banner
نوشته قبلیبررسی دقیق تر نماد ثاژن
نوشته بعدیبسیار مهم در مورد بازار
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

14 نظرها

نطر گذاشتن