بر بام بازار چهارشنبه 21 اسفند ماه…

220
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار چهارشنبه 21 اسفند ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Mar 12Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

این روزها اوضاع 180 درجه با روزهای خوب بازار تفاوت دارد. بسیاری از قدیمی های بازار نقد شده اند و پول خود را از بازار بیرون کشیده اند. حقوقی ها نیز رغبت چندانی برای خرید از خود نشان نمی دهند و اگر صف خریدی در بازار شکل بگیرد بعد از ساعت 12 این صف بلافاصله عرضه می شود.

اکثر نمادهای بازار 50 درصد افت را نسبت به پیک قیمتی خود تجربه کرده اند. کسی که یکی دوماه از بازار دور بوده باشد ، قطعا با دیدن قیمت ها شوکه خواهد شد.

در شرایط کنونی نیز مقررات محدودیت در فروش نیز قوز بالا قوز شده است. در هر حال نمادها هر روز 4 درصد افت می کنند و در برهه کنونی بود و نبود این قانون دردی را از سهامداران دوا نمی کند. هر کسی هم که قصد خروج داشت ، در روزهای ابتدایی تصویب این قانون از بازار خارج شده است. حال که تمامی سهم ها دست به دست هم در حال ریزش هستند ، چه بهتر که شاخص هم روزی 2000 واحد سقوط کند تا با واقعیت های بازار هماهنگ شود. قیمت های کنونی مربوط به شاخص 58 – 60 هزار واحدی است.

پیش بینی می شود امروز هم فشار فروش در بازار محسوس باشد. امروز و نهایتا شنبه، آخرین فرصت ها برای فروش و نقد شدن پیش از آغاز سال 93 هستند. بنابراین گزینه محتمل ادامه روند نزولی بازار در این روزهاست.

البته مشکل اصلی بازار این روزها فشار فروش نیست ، بلکه عدم حضور خریدار جدی مهمترین عامل ریزش بازار سرمایه است. عملا دیگر از صفوف فروش سنگین خبری نیست. به عبارت دیگر سهامدار یک شرکت وقتی می بیند خریداری برای سهام تحت تملکش وجود ندارد مجبور است در محدوده منفی کامل منتظر خریدار بماند. به نظر متولیان بازار باید این روزها مقرراتی برای کف خرید وضع کنند. به عنوان مثال کسی که هفته ای دو مرتبه خرید نکند کدش ابطال شود!!! یا این که اگر بخواهند با یک تیر دو نشان را بزنند بهتر است این قانون وضع شود که یک سهامدار تنها مجاز است به میزان مبلغی که در یک روز خرید می کند فروش داشته باشد!!! با این قانون هم جبهه خریدار تقویت می شود هم فروشنده ها محدود می شوند و هم نقدینگی تا ابد در بورس باقی می ماند!!!

در حاشیه بازار خبر خاصی که روی بازار تاثیر گذار باشد وجود ندارد. علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی برای ارایه توضیحاتی درباره جا به جایی تعداد اندکی از نیروهای این سازمان، به کمیسیون اصل 90 رفت.

تعدادی از نمایندگان مجلس که از اعضای جبهه پایداری هستند، از جمله حمید رسایی، علیرضا زاکانی و محمد سلیمانی به کمیسیون اصل 90 با عنوان اخراج برخی دانشمندان هسته ای از رییس سازمان انرژی اتمی شکایت کرده اند.

صالحی نیز به رغم آن که سازمانش بارها درباره جا به جایی این نیروها توضیحاتی ارائه کرده، عصر سه شنبه برای پاسخ به این شکایت در کمیسیون اصل 90 مجلس حضور یافت .

اما در مورد نرخ بهره بانکی ،‌ علی طیب نیا با بیان این که افزایش نرخ سود بانکی مورد تأیید این وزارتخانه و بانک مرکزی نیست گفت: تصمیم یا مصوبه ای هم در این باره نداریم. وزیر اقتصاد درباره مسابقه بانک ها برای افزایش نرخ سود بانکی گفت: فکر نمی کنم این مسابقه موضوعیت داشته باشد و البته چون این روزها مطرح شده است، گروهی را مأمور کردیم که رسیدگی کند.

وی افزود: اداره نظارت بانک مرکزی هم کنترل ها را شدیدتر کرده است. طیب نیا گفت: در شرایط فعلی که رکود بر اقتصاد کشور حاکم است و هنوز نتوانسته ایم از شرایط رکود خارج شویم و به رونق برسیم، افزایش نرخ سود بانکی مورد تأیید نیست.

طیب نیا خاطرنشان کرد: درباره نرخ سود سپرده هم باید به نرخ تورم توجه کنیم که روند نزولی دارد و امیدواریم در سال آینده به نحو معناداری از امسال پایین تر باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: با توجه به این که نرخ سود سپرده ها متناسب با تورم انتظاری تعیین می شود، جهت گیری اقتصاد را کاهش نرخ سپرده ها به تبعیت از کاهش نرخ تورم می بینیم و زمینه این کار فراهم خواهد شد.

وی گفت: همچنین موضوع نرخ سود تسهیلات و سپرده از حوزه اختیارات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است و اگر قرار باشد تصمیمی گرفته شود، این موضوع بر عهده شورای پول و اعتبار است که تاکنون هم چیزی مطرح نبوده یا تصویب نشده است.

در بازارهای جهانی، مس در سراشیبی سقوط قرار گرفته است. در حال حاضر هر تن مس 6496 دلار ارزش دارد. چند ماه پیش تحلیلی از مس ارائه دادیم و گفتیم این فلز در حال ساخت یک abc بزرگ با هدف 4400 دلار است. قیمت هر تن روی نیز 2041 دلار است و افت چندانی را تجربه نکرده است. اونس طلا نیز رشد خوبی را تجربه کرده و 1357 دلار را فتح کرده است. بسیاری از تحلیل گران تکنیکی صعود اخیر طلا را صرفا یک ریتریس به حساب می آورند.

نفت نیز بار دیگر به زیر 100 دلار برگشت و 99 دلار 57 سنت داد و ستد می شود.دلار هم 3055 تومان در بازار آزاد قیمت دارد.

اما در بازار سهام ، جورچین بازار در این مدت برای ریزش تکمیل بود و فقط افت بازارهای جهانی را نداشتیم که این روزها با انتشار یکی دو آمار بد ، بازارهای جهانی نیز راه نزول را در پیش گرفتند تا بازار برای ریزش به حد کافی بهانه داشته باشد.

مدتی است از گروه فلزی و خصوصا فولاد سازان فاصله گرفته ایم. فولادی که در این قیمت ها تقریبا در کف قرار دارد. تحلیل گران تکنیکی قیمت مناسب برای خرید را در این سهم 350 تومان اعلام می کنند. فولادی که در حال حاضر با پی بر ای 4.5 ریسک چندانی برای خرید ندارد و به نظر تا شب مجمع شاهد بازدهی 20 درصدی بدون دردسر باشیم. باز هم تاکید می کنیم قیمت های مناسب برای خرید در این سهم 350 – 360 تومان است.

از دیگر نمادهای این گروه می توان به فملی اشاره کرد. پیش از این به ریزش سهم تا 320 تومان اشاره کردیم. اکنون خبرهایی از افزایش سرمایه 42 درصدی شرکت به گوش می رسد. با توجه به چشم انداز نه چندان روشن فلز مس ،‌توصیه می کنیم که فعلا به این سهم ورود نکنید.

مسلما ریزش قیمت های جهانی مس ، ومعادن را نیز بی نصیب نخواهد گذاشت. در گروه روی نیز باید احتیاط را در دستور کار قرار داد. هر چند اوضاع فلز روی مانند مس چندان ناجور نیست.

در گروه پتروشیمی پارسان همچنان در قیمت های بالا مقاومت می کند. با تعدیل منفی 20 درصدی شراز و احتمال افت قیمت آن باز هم NAV این شرکت کاهش می یابد. ضمن این که مجمع شرکت برگزار شده و سود خود را تقسیم کرده و مسلما در فصل مجامع این سهم جذابیتی نخواهد داشت. تنها برگ برنده پارسان اخبار پیرامون پتروشیمی پارس است که فعلا در حد شایعه می باشد.

شیران نیز امروز جهت مجمع سالیانه متوقف می شود. شنیده می شود در مجمع شرکت در حدود 400 تومان سود تقسیم خواهد کرد. اتفاقات مجمع این سهم مستقیما روی واتی تاثیر خواهد گذاشت.

در سایر نمادهای بازار ولساپا حوالی 145 تومان با اولین حمایت خود روبرو می شود. سهم ریزش خوبی در روزها و هفته های اخیر داشته است. به نظر می رسد یکی از دو سطح 145 یا 122 تومان می تواند به عنوان پایان موج 2orB عمل کند.

در ساختمانی ها آ س پ به واسطه افزایش سرمایه پیش رو با صف خرید مواجه است. باند 550 تا 570 تومان مهمترین مقاومت پیش روی قیمت است. در صورت شکست این محدوده سهم می تواند رشد خوبی را تجربه کند.

امروز دو شرکت کی بی سی و اعتلای البرز نیز در بازار عرضه خواهند شد. توصیه ما حضور در عرضه و خرید این دو سهم است. ضمن این که اگر این دو شرکت بالا قیمت بخورند (البته در شرایط فعلی بازار این اتفاق بعید به نظر می رسد) حتما نیم نگاهی به سبحان و والبر باید داشت.

مجوز افزایش سرمایه پالایش نفت تهران هم بالاخره منتشر شد ، بر این اساس سرانجام پالایش نفت تهران موفق به دریافت مجوز افزایش سرمایه به میزان 678 درصد از محل اندوخته طرح و توسعه گردید. موضوع افزایش سرمایه نیز جبران مخارج انجام شده اعلام شده است.
با این شرایط میتوان منتظر یک شوک مثبت به نماد و باقی گروه بود . در این گروه شبندر نیز در قیمت های فعلی با هدف نگهداری ارزنده می باشد. محدوده حرکت سهم 1355-1555تومان می باشد.

دو نماد دارویی سرمایه گذاری اعتلا البرز و کی بی سی عرضه خواهند شد ، از قیمت 600برای اعتلا البرز و 1100 تومان برای کی بی سی خبر می دهند این در حالی است ارزش خالص دارایی اعتلا 400 تومان به ازای هرسهم و در 9 ماهه 1321 ریال سود محقق نموده و کی بی سی نیز که به تولید داروهای سرطانی میپردازد سود سال 92 را 2001 ریال و سال 93 را با کاهش 29 درصدی 1417 ریال برآورد نموده اند.

قیمت منقی عرضه با توجه به در اختیار داشتن 70 درصد ارزش خالص دارایی و با توجه به تقسیم سود در مجمع با فرض تقسیم سود 50 درصدی قیمت 350 تومان قیمت منطقی برای عرضه می باشد.

در کی بی سی نیز با لحاظ نمودن سود 1417 ریال و لحاظ نمود. اما در نماد کی بی سی با توجه به در پیش بودن مجمع و تقسیم سود 180 تومان و لحاظ نمودن پی به ای 5یا 6 برای سود سال آینده محدوده قیمت 900تا1000تومان قیمت مناسبی برای عرضه خواهد بود.
در هر حال هر دو نماد جزئ دسته نمادهای کوچکی می باشند که میتوانند شرایط عرضه نمادهایی چون حسینا و مفاخر را در اذهان زنده کنند.
سرمایه کی بی سی 60 و اعتلا 180 میلیارد ریال می باشد.

شرکت پالایش نفت شیراز  اولین پیش بینی درآمد هر سهم در سال مالی منتهی به 29 اسفند 93 مبلغ 2379 ریال عایدی خالص پیش بینی کرده که این مبلغ در مقایسه با سال مالی قبل (مبلغ 2985 ریال) 20 درصد کاهش داشته است.لازم به توضیح شراز سود سال 92 را نیز از 3623 ریال به2985 ریال معادل 17 درصد کاهش داد.
مفروضات پیش بینی سال مالی 93 عمدتاً شامل موارد زیر است:

الف) تغییر الگوی مصرف خوراک و افزایش میعانات گازی ب) تعمیرات اساسی واحدهای تقطیر، گاز مایع و مراکس به مدت 23 روز و واحدهای آیزوماکس، هیدروژن سازی، آمین، آب ترش و گوگردزدایی به مدت 34 روزه شرکت معتقد است بدلیل افزایش کارایی واحدها پس از تعمیرات اساسی، کاهش تولید دوره تعمیرات جبران خواهد شد.
ج) نرخ تسعیر ارز به ازای هر دلار مبلغ 2650 تومان می باشد.
د) نرخ فروش فرآورده ها بر اساس نرخ های اعلام شده توسط شرکت ملی پالایش و پخش بر اساس میانگین نرخهای بین المللی (فوب خلیج فارس) محاسبه شده است.
ه) میانگین نرخ نفت خام و میعانات گازی سال 1393 به نرخ 100 دلار برای هر بشکه و با اعمال 5 درصد تخفیف محاسبه شده است.

برای دیدن نماد های جدید تحت نظر و گزارش روزانه نماد های پر بازده تحت نظر ما و سبد حرفه ای اینجا را کلیک کنید.

موفق باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start

2 نظرها

  1. با سلام خدمت دوست عزیز جناب آقای عباس زاده با عرض معذرت چندانتقاد از نظر کارشناسایی شما داشتم که امیدوارم پیشاپیش بنده را عفو فرماییدابتدادراول گزارشتان سلام به دوستان بازاری دارید که خواهشمند است بازاری را باسهامداران بورسی تعویض فرمایید که مناسب تر و واقعی تر می باشد همچنین .مثلا آقای صالحی رئیس سازمان اتمی به کمیسیون مجلس رفته چه ربطی به کارشناسی بورسی شما دارد ضمنا در این روزهاکه وضعیت معاملات در بورس منفی می باشد از سخنان مایوس کننده پرهیز نمود وسعی نمایید بیشتر بجای تحلیل های سیاسی غیر مرتبط با تخصص تان با گزینه گویی وضعیت بنیادی شرکتها را رصد نمود وبرای سال جدید سبدی مناسب با ریسک کم را معرفی فرمایید که این مهم در جایگاه جنابعالی پسندیده تر است واعتبار سایت تحلیل ها را تقویت می نماید.به امیدموفقیت شمادر سال جدید

نطر گذاشتن