بر بام بازار چهارشنبه 8 آذر…

284
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار چهارشنبه 8 آذر...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Nov 28Rating:
 

سلام عزیزان

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص:

دوستان امروز شاخص با ثبت ۳۲۱ واحد رشد،سومین روز معاملاتی هفته و آخرین آن را پشت سر گذاشت امروز حجم معاملات نیز خوب و بالا بود،فولاد،کگل کچاد،شبندر، فخوز، پارسان، ومعادن از شاگر اول ها بودند که یک درصدی شاخص شدند،فلزات اساسی واقعا هوای شاخص را داشتند.

البته ناگفته نماند که اوضاع در آسیا هم مثبت ارزیابی شده و انگار اتحادیه اروپا قرار است به کمک مالی یونان بشتابند.اقتصاد آمریکا و چین هم در اثر مذاکرات در حال رونق است.

در کل عدم رد استیضاح رئیس جمهور و فضای آرام روانی و تعادل در بازار ها اعم از بورس کالا و ارز از نکات این هفته بود.

شاخص به اصلاح خود نزدیک تر شد و این امری طبیعی و اجتناب ناپذیر.

عدد شاخص 32,339.50 واحد

 

اما معاملات گروه های صنعت:

 

* خودرویی   خب این گروه همچنان در راستای دیروز و اخبار ی مبنی بر حمایت، رالی رو به رشدی را تجربه میکنند اما این رالی به معنای روند نیست.قرار است که واردات خودرو های 2.5 لیتری را آزاد کنند که این مورد مطمئنا برای گروه خوشایند نیست.روند این گروه را زمانی رو به رشد و صعودی خواهیم دید که مسائل ارزی،واردات،تامین مالی و تامین کالا و نهاده برایشان مقدور و هموار شود لذا هنوز برای سهامداری مناسب نخواهند بود اما برای نوسان گیری احتیاط را ضمیمه ی معاملات خود قرار دهید.

 در مورد خاور گویا بازگشایی حساب های بانکی اش که قبلا در اثر احتمالا تخلفات بسته شده بود چند روزی به مدد این سهم آمده که البته نمودارش را در سایت قرار دادیم.

به نمودار خگستر نیز نگاهی بیاندازید تا صف امروزش را بهتر درک کنید.

سایر اعضا به اضافه خفناور نیز بالاخره با تحرک مثبت بازار همراه هستند.

لیزینگی های امروز متعادل تر ظاهر شدند، ولصنم و ولیز منفی بسته شدند.ولصنم بیش از یک هفته است که در درصد بالایی معامله می شود لذا نیازمند یه فاز استراحتیست.

 

*گروه بانکی ،این گروه نسبت به دیروز تحرکات مثبتی از خود نشان داد به طوری فقط ملت تجارت و دی با منفی ناچیزی به کار خود پایان دادند و بقیه اعضا با درصدهای مثبت و البته سمایه و وکار در حداکثر معامله و بسته شدند.

 

*در  ساختمانیها  اوضاعشان نسبت به دیروز چندان تغییری نداشته و این ها هم گویا همانند خودرو و سیمان و سرامیک و قندی ها در سردرگمی و منتظر افزایش نرخ با توجه به نهادهاشان هستند.گویا نهاده های ساختمانی رو به افزایش قیمت گذاشته در صورتی که محصول
آنان تغییری نکرده است.

ثامان فقط دیروز استراحت کرد و امروز با اقبال به بازار برگشت ثعمرا هم عضو سبز رنگ این گروه بود که نسبت به بقیه بهتر عمل کرد.

ثشرق و ثفارس از کم جان ترین گروه بودند.

*در گروه سرمایه گذاری در مورد سهم هایی که دیروز از کم رونقی شان گفتیم حالا امروز بهتر ظاهر شدند اما وتوسم والبر صف فروش دارند.وتوشه صف خریدی را تشکیل داده که سنگین نیست،بقیه اعضا وضع بینابینی دارند و با مثبت و منفی کمی در حال معامله اند.

در مورد ونیکی هم حرفی نمیزنیم تا از خواب چند هفته ای بیدار نشود.

 

*اما به قندی ها میرسیم…

اوضاع گروه همچنان درگیر است.چندی پیش گمانه هایی مبنی بر اختصاص ارز مرجع به واردات به گوش می رسید،شاید هم منطقی نباشد اما اثرش را با سر درگمی و صف های فروش اکثر اعضا بر جای گزارده.

همه ی اعضا دچار رنگ های قرمزند البته اجازه دهید قنیشا را مستثنی کنیم.

در گروه موادغذایی  که غچین دیروز مثبت خورده بود امروز را با منفی ناچیزی به پایان رسانید اما غسالم با مثبت شدن خود باعث شد که حداقل یک عضو به رنگ سبز باقی بماند.اما روندشان همچنان مولدی ندارد.

* در گروه کاشی و سرامیک  دیروز از صف خرید کترام گفتیم اما امروز از صف فروشش.امروز در کساوه شاهد معامله در حداکثر قیمتی و تشکیل صف خرید بودیم.ظاهرا متعادل تر شده بودند که یا خبری در خصوص آنها منتشر شده یا نتیجه جو مثبت بازار بوده است اما همچنان مانند سیمانی ها در ابهام تسهیلات ارزی شان هستند.

*گروه سیمانی ها  بالاخره همگی تن به رنگ قرمز دادند ،تداوم وضعیت ناهموار در خصوص تسهیلات ارزی سهامداران را خسته و بی حوصله کرده است. تنها سخزر سخاش سکرد سهرمز با مثبت اندک بسته شدند.

*در گروه پتروشیمی  اوضاع رو به رشد و رونق است و بهتر هم میشود اما و اگر بورس کالایی ها بگذارند…

شدوص اوضاع جالبی ندارد اگرچه که به وضعیت خوب آن اشاره میشود.در خصوص اعضا یک تعادل نسبی را شاهد بودیم که نوسانگیری در آنها اصلاح قیمتی را برای آنان به ارمغان آورده است.

تجربه نشان داده که وپترو یکی از حساس ترین سهم در این گروه است که واکنش های سریعی نسبت به پتروشیمی ها از خود نشان می دهد.

انتظار برای تعدیلات پیش روی بقیه اعضا چشم انداز روشنی را برای این گروه و گروه های وابسته ترسیم کرده است.در این گروه پارسان پر اثر تر بود در شاخص.

*و اما فلزات اساسی،ذوب پس از سه روز رشد قیمتی امروز کمی کم تحرک ظاهر شد،فملی و فاسمین فسرب هم پس از چهار روز رشد ترجیح دادند آخر هفته استراحت کنند،فولای کمی سر در گم است،فخوز نیز یک رالی قیمتی را در پیش گرفته معامله ی بلوکی آن در راه است و امروز در شاخص هم درخشید،فخاس هم گفتن ندارد فقط دیدن دارد…امروز فایرا بالاخره حرکتی مثبت در درصد های بالا را به خود اختصاص داد ،

رسیدن به حالت تعادل در معاملات فلزات اساسی حال این گروه را خوب میکند

امروز برای زنگان معاملات 16100 تایی را داشتیم و 3.5میلیون متقاضی در 2,486

بقیه اعضا کمی در جا زدند.

 

*در خصوص پالایشگاهی ها  شبندر پس از چهار روز بسته شدن منفی با 8 میلیون متقاضی به گردونه ی مثبت معاملات بازگشته که این امر همانطور که از آن صحبت میکنند اثر روانی مثبت فزاینده ای را برجای می گذارد.امروز دومین روز مثبت بالای این سهم بود

شبریز نهمین روز مثبت خود را با 3.8 میلیون متقاضی به رخ میکشد،اما به زودی متعادل خواهد شد.شنفت هم به خوبی دیروز نبود.

 

*در گروه برقی  پایین آمدن نهاده ی آنان و البته نرخ ارز به کمک آنان آمده اما باید حواسشان به تحولات مس در آینده باشد.همگی در مثبت بالا و حتی صف خرید بسته شدند.

 

*گروه حمل ونقل و خدمات مهندسی  تقریبا همه ی اعضا در درصد معاملاتی بالا و مثبت به کار خود پایان دادند.

 

حفاری که دیروز در موردش نوشتیم  و گفتیم مراقب اشباع از خرید باشید اما گروهشان گویا این حرفا سرش نمی شود با این حال این امر امروز سبب شد متعادل شود..

فاراک  و فاذر  در حال تثبیت جایگاه در بالای مقاومت های خود هستند.

*گروه رایانه در این گروه زمزمه هایی مبنی بر قراردادهای مهم و سود آوری در آینده وجود دارد،

امروز همگی اعضا در مثبت اندک به کار خود پایان دادند.

 

 

پر سود باشید

 
 

 

Practice makes perfect

 

 

                                                                                                                         

 


bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیچهارشنبه 8 آذر
نوشته بعدیحمایتی از ثشاهد
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن