بر بام بازار چهارشنبه27 آذر ماه…

308
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار چهارشنبه27 آذر ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 18Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام بر دوستان بازاری؛

پایان هفته ای دیگر از بازار با تمام فراز و نشیب ها به اتمام رساندیم.علائم مشکوکی در بازار به چشم می خورد که نمی دانم چه برنامه ای در کار است.هر چه هست می توان به صراحت گفت در سایت های خبری کمی از نفس نفس زدن بازار سخن می گویند.در هر حال امیدواریم که بازار منطقی اصلاح کند و همه با هم منفی و همه با هم سبز نشوند.

عرضه ی سینا هم در قیمت مناسبی صورت گرفت.

** شنیده شده **

شنیده شده وضعیت شرکتهای فعال در فرآورده های نسوز دچار دگرگونی عظیمی شده که افزایش 5 تا 10 برابری قیمت سهامی چون کفرا، کاذر ، کفپارس و … در این راستا ارزیابی می شود. در این ارتباط، کاذر نیز کوره های جدید خود را نصب کرده و از قید اجاره کوره و تحمل هزینه های سنگین آن فارغ گشته است. رشد قیمتی چند برابری و تعدیل مثبت قریب الوقوع بیش از 50 درصدی سود هر سهم در این راستا ارزیابی می شود. نماد سهم به منظور تعدیل درآمد اعلامی فعلا متوقف است.

گفته شده در پی افزایش قیمت سهام زیر مجموعه وبانک، خالص ارزش داراییهای این سهم ارزنده به بیش از 1370 تومان افزایش پیدا کرده و با احتساب 60 درصد از آن برای تعیین سطوح ارزندگی سهم، وبانک محدوده قیمتی 822 تومانی را دنبال می کند. از دیگر سو، سود تلفیقی هر سهم 1367 ریال به بازار اعلام شده که انتظار می رود تا سطح 1500 تا 1600 ریالی نیز تعدیل مثبت دهد.

**گفته شده :

مهمترین اخبار حول  گروه فنی مهندسی و برقی به شرح ذیل می باشد، وزیر نیرو گفت :بدهی پیمانکاران از محل واگذاری‌های وزارت نیرو به ترتیب طرح‌ها، پرداخت می‌شود. ایشان درباره بدهی این وزارتخانه به پیمانکاران برق تأکید کرد: طبق مقررات در بودجه سالانه این وزارتخانه از محل اوراق مشارکت که منتشر می‌کند بدهی پیمانکاران خود را خواهد داد اما با توجه به افزایش میزان بدهی‌ها با هدف پرداخت معوقات به پیمانکاران، برخی نیروگاه‌های بزرگ را واگذار خواهیم کرد تا از منابع آن بدهی‌ها به طور کامل پرداخت شود. این در حالی است که در این گروه دبیرکل کانون عالی انجمنهای صنفی کارفرمایی ایران گفته است  پیمانکاران ۳۰هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار هستند و امیدواریم با بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید مشکلات در این بخش برطرف شود.گفته می شود همچنین ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تسویه بخشی از بدهی وزارت نیرو به پیمانکاران در نظر گرفته شده است. در نماد کنتور سازی دیروز نیز شاهد حجم معاملات سنگینی بودیم براین اساس کنتور در حالی 4.2میلیون سهم را مورد معامله قرار داد که 55درصد از عرضه های صورت گرفته توسط حقوقی انجام گرفت و این در حالی است که شنیده ها از ورود سهامدار جدید در سهم خبر میدهد . از سوی دیگر انتظار داریم امروز سهم شروع مثبتی  را با هدف 2000تومان آغاز کند در مجموع رفتار معاملات سهم حاکی از تحرکاتی در بدنه سهامداری شرکت می باشد.در حال حاضر بازار در انتظار ارائه تعدیل و برنامه افزایش سرمایه شرکت میباشد (بدبینانه ترین هدف حمایتی1455تومان).اما در نماد ایران ترانسفو نیز که پس از تعدیل 36 درصدی با اصلاح قیمت همراه شده است، دیروز درحالی بالغ بر10 میلیون سهم معامله گردید که 46 درصد از عرضه های صورت گرفته توسط سهامدار حقوقی (سینافرآیندنیرو)انجام گرفت در این نماد شنیده می شود از محل زیر مجموعه ها و سپرده بانکی امسال حدود 100 و سال آینده 150 میلیارد تومان سود ایجاد خواهد کرداز سوی دیگر گویا این شرکت بالغ بر310 میلیارد تومان از وزارت نیرو طلب دارد که طی توافقاتی که شده است این طلب رادر قالب اوراق مشارکت دریافت خواهد نمود . در محموع برای این نماد افت خاصی را نمی توان متصور شد و خریداران در انتظار یک حرکت مثبت و هجوم به سهم برای خرید می باشند انتظار بهبود معاملات را در بازار امروز همانند کنتورسازی خواهیم داشت.

پتروشیمی:کمبود گاز و قطع آن در برخی واحدها همچنان موجب نگرانی سهامداران این گروه می باشد هر چند مطابق گفته برخی مسئولین این قطعی تاثیری در نرخ تولید پیش بینی شده آنها ندارد اما ابهامات موجود در کنار نامعلوم بودن سرنوشت نرخ خوراک پتروشیمی ، موجب مبهم بودن آینده این صنعت بزرگ در کشور شده است. در این بین برخی شنیده ها حکایت از آن دارد که هدفمندی یارانه 2 الی 3 هفته دیگر به مجلس ارائه می شود و باید منتظر ماند تا نرخ تعیین شده برای خوراک گازی و تخفیف احتمالی نرخ خوراک مایع در این لایحه مشخص گردد آنچه بیشتر به عنوان سناریوی افزایش نرخ گاز مطرح می شود این است که نرخ خوراک باید با نرخ های کشورهای منطقه همسان باشد.. در دو سال اخیر نیز به دلیل تحریم ها محصولات پالایشگاه ها و پتروشیمی ها با کیفیت پایین تری نسبت به محصولات مشابه در دنیا در داخل به فروش می رفت اما با رفع تحریم ها و وارادات محصولاتی با کیفیت تر لزوم ارتقا کیفیت محصولات پتروشیمی جهت رقابت با محصولات خارجی برای فروش داخلی و صادرات بیش از پیش احساس می شود. ارتقاء کیفیت محصولات نیاز به افزایش سرمایه گذاری در این حوزه دارد حال با توجه به این مهم و مواردی نظیر نرخ خوراک و کمبود گاز دورنمای این صنعت بزرگ کشور را در هاله ی از ابهام قرار داده است.

در نماد پتروشیمی خارک به دلیل خوراک گاز ترش نگرانی بابت قطعی گاز نداریم زیرا خوراک این واحد پتروشیمی با افزایش تولید نفت رابطه مستقیم دارد، در این نماد انتظار تعدیل مثبت بیش از 25 درصد راداریم. دو نماد شیراز و خراسان کماکان در کانون توجه میباشند شیراز که به واسطه سال آینده و طرح اوره آمونیاک مورد توجه بازار می باشد و در هدف قیمتی  1400-1500تومان رادر پیش گرفته است ، و خراسان نیز از محل افزایش نرخ اوره و تاثیر پذیری کم از افزایش نرخ گاز این نماد را در موقعیت ویژه ای جهت تعدیل قرار داده است.در نماد شازند نیز افزایش تقاضا برای محصولات شرکت در بورس کالا و پوشش مناسب شازند را در معرض تعدیل جدی سود قرار داده است. در نماد نفت و گاز پارسیان از قطعی شدن بلوک پتروشیمی پارس خبر میرسد در صورت این مهم سود سهم در سال 93 تا250 تومان نیز قابلیت افزایش خواهد داشت.نکته مهم در گروه کاهش حجم معاملات می باشد که در صورت ادامه دار بودن نکته منفی برای گروه به شمار می رود.

گفتنی بحث قطعی گاز تنها در منطقه ماهشهر رخ داده است که فن آوران را شامل شده اما در منطقه عسلویه گزارشی مبنی بر قطعی شنیده نشده است و نمادهایی چون پتروشیمی پردیش با تمام ظرفیت در حال تولید می باشند.

خبهمن زامیاد در این دو نماد در گزارش 9 ماهه از تعدیل سود صحبت میشود از سوی دیگر شایعه افزایش تعرفه واردات اگر صحت داشته باشد برای گروه محرک خوبی میباشد.
در نماد بهمن نیز گفته می شود بلوک بانک تجارت را به قیمت 450 تومان در بازار عرضه خواهد کرد.

دی به مجمع عادی و فوق العاده با هدف تقسیم سود و افزایش سرمایه 100 درصدی می رود.

سیاست هیات مدیره تقسیم 1054 ریال سود از سود محقق شده 1318 ریال می باشد.این در حالی است که سود تقسیمی نیز به افزایش سرمایه تعلق خواهد گرفت.

صبا فولادخلیج فارس نیز از پروژه های مهم صندوق 53درصد پیشرفت داشته و درسال 94 به بهره برداری خواهد رسید.سهم در یکی دو سال آتی با تحولات مثبتی همراه خواهد شد که حضور سهانداران با دید بلندمدت و میان مدت در افزایش سرمایه منطقی می باشد.هدف قیمت سهم 950 تومان براورد می شود که البته در برهه زمانی فعلی شاید به سختی به آن دست یابد.

سغرب اصلاح قیمت سهم و خرید در منفی امروز گزینه مناسبی می باشد محدوده 970 تومان و در نظر گرفتن کف قیمتی 920 با هدف میان مدت 2ماه1300-1350 تومان گزینه مناسبی می باشد.

سهم مطمئنا در 9ماهه گزارش مثبتی را روانه بازار خواهد کرد.

بهران با کاهش بهای تمام شده و هزینه های تولید سود خود را از 5983 ریال به 8070 ریال افزایش داد و در 8ماهه 63 درصد پوشش داده است.

بررسی ها نشان می دهد این پایان تعدیل شرکت نخواهد بود و پتانسیل تعدیل 850 تا900تومان در بهران دیده میشود.افزایش 63درصدی سرمایه پابرجاست.انتظار داریم این گزارش به شنفت نیز سروسامان بدهد این نماد نیز توانایی تعدیل تا550 تومان را خواهد داشت .

اهداف قیمت بهران 4400 و5200 وتوسم نیز با 4.63درصد بهرانی که در اختیار دارد می تواند تحت تاثیر قرار گیرد.مجوز افزایش سرمایه 60 درصدی صادر شد.

بر این اساس سیمان داراب 26.67 درصد از محل آورده و 33.33 درصد از محل سودانباشته سرمایه خود را با هدف خرید 100 دستگاه کامیون های کشنده و کفی های مربوطه افزایش خواهد داد.

دو محدوده760-660 تومان محدوده حمایتی داراب می باشد.با توجه به شرایط مساعد و تعدیل انتظار پس از یک اصلاح این توانایی رادارد که در3ماهه آینده تامرز900تومان قیمت سهم افزایش یابد.

ملت و کارآفرین مجوزافزایش سرمایه هر دو نماد صادر شد بر این اساس بانک کارآفرین از محل آورد سرمایه خود را 17.24درصد افزایش خواهد داد و طبق اعلامیه ارسالی 18درصد سود سال 93 را افزایش خواهد داد از سوی دیگر بانک ملت نیز که شنیده هااز افزایش سرمایه آن خبر می داد مجوز 20.85درصدی را از محل سود انباشته به تصویب رساند . که انتظار می رود تا پایان سال مجدد از سهم تعدیل را شاهد باشیم نکته سال بعد ملت برآورد تعدیل سود19درصدی می باشد.

انتظار داریم با مجور افزایش سرمایه بانک ها شاهد بهبود و افزایش تقاضا برای سایر نمادهای گروه باشیم .در حال حاضر بانک تجارت و پارسیان نیز افزایش سرمایه را قطعی می دانند که به زودی مجوز آنها نیز صادر خواهد شد.

نگاهی به این غذایی….

پیروز باشید :…

bashgah-banner

7 نظرها

نطر گذاشتن